Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
x_hannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-01-2017 - 11:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2016
Posty: 64

Status: Offline
Markowski_Maciej napisał:
Czy chodzi o wyszukiwanie dzieci nieślubnych? Aby można było podać w obydwu polach takie same nazwisko i znalazło tylko dzieci nieślubne?

Tak, takiego wyszukania potrzebowałam.
Mój konkretny przykład, dla moich pra-przodków:
http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... t&lang=pol

Wyszukanie "swierczewski / swierczewska" działa OK i znajduje nieślubnych synów Konstancji.
Nie znalazłam sposobu, żeby wyszukać nieślubne córki Konstancji. Próbowałam chyba wszystkiego, m.in. końcówkę jednego z nazwisk zastąpić "*" i też nie działa.

Markowski_Maciej napisał:
Niestety, tak wyszukiwarka nie działa. Obawiam się, że byłby to zbyt skomplikowany algorytm zajmujący zbyt dużo zasobów serwera.

Nie rozumiem dlaczego warunek na nazwisko_1 jest powiązany z warunkiem na nazwisko_2.

_________________
Pozdrawiam, Hanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-01-2017 - 11:47
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Zdaje się, że wyszukiwarka w genetece działa tak, że znajduje wszystkie wystąpienia nazwiska na wszystkich polach, a następnie w wynikach poszukuje drugiego nazwiska. Nie musi pamiętać w którym polu wystąpiło nazwisko (a może na kilku nie tylko tych widocznych). Jeżeli miała by wyszukiwać dwu takich samych musiał by być to oddzielny algorytm poszukujący dwu identycznych wystąpień lub pamiętanie na którym polu nastąpiło wyszukanie i szukanie w innych polach.
Jak dołożymy do tego zwykłe wyszukiwanie, to już robi się duże zamieszanie - bo na przykład, którą wersję nazwiska wybraliśmy w pierwszym przebiegu?

Umysł człowieka jest niezwykłym narzędziem i oprogramowanie tego co my widzimy na pierwszy rzut oka, czasami jest bardzo skomplikowane.

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
x_hannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-01-2017 - 12:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2016
Posty: 64

Status: Offline
Maciej, dziękuję za przekonujące wyjaśnienie.

_________________
Pozdrawiam, Hanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zaleznyhOffline
Temat postu: Błąd z kodowaniem polskich znaków w Genetece  PostWysłany: 16-04-2017 - 16:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-01-2017
Posty: 145

Status: Offline
Witam.
Zauważyłem, że jak wyszukuję nazwiska z polskimi znakami, to po przejściu ze strony głównej wyników (widok liczby trafień dla całej Polski) do poszczególnych województw, Geneteka podmienia polskie znaki w szukanej frazie i przez to nie wyświetla właściwych wyników.

Zrzut ekranu dla hasła "pieróg" na stronie głównej i po przejściu do wyników dla Ukrainy: http://i.imgur.com/Lpz4ATB.png

Można zauważyć, że po przejściu na wyniki dla Ukrainy znak "ó" został zamieniony na "�z".

Błąd występuje jak używam Firefoxa i Opery.

Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
xtedek
Temat postu: Błąd z kodowaniem polskich znaków w Genetece  PostWysłany: 18-04-2017 - 10:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2016
Posty: 230

Tak, tak znam ten błąd. Nie mam za bardzo na to czasu teraz...

W razie czego można takie rzeczy pisać w wątku "Geneteka - nowa wersja"

_________________
Kamil Tetkowski

Zbieram informacje o wszystkich Tetkowskich!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-04-2017 - 17:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Urodzenia Broczkowski Broczkowska
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... rdertable=

Żaden skan metryk z parafii Kraków, Wszyscy Święci (1811 - 1815) się nie otwiera. Gdzie ich szukać?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
redieOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2017 - 08:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2010
Posty: 174
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Status: Offline
Chyba coś nie tak jest z wyszukiwaniem niektórych fraz.

Wpisałem nazwisko: Odeylian

Wiem, że istnieje akt zgonu człowieka o takim nazwisku, bo odnalazłem go w genetece wyświetlając wszystkie zgony z danego roku, ale po wpisaniu nazwiska taki akt zgonu nie został odnaleziony.

Województwo świętokrzyskie
Parafia: Odrowąż
Rok: 1828
Akta zgonu, akt nr 95 - "Kajetan Odeylian"

Wszystkie checkboxy i pola z datami w moim filtrze były puste / niewypełnione.

Radek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marian.POffline
Temat postu: Wyszukiwarka Geneteka  PostWysłany: 10-05-2018 - 20:10
Sympatyk


Dołączył: 17-04-2018
Posty: 48

Status: Offline
Witam,
Dziwne pytanie mam ,czy spis nazwisk jest pełny? w wyszukiwarce
http://geneteka.genealodzy.pl
Teren: Podlaskie / Parafia: Suchowola/Kopciówka , nie mogę znaleźć swojego i
wielu innuch nazwisk z tej wsi .

Będę wdzięczny za odpowiedź,
Marian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu: Wyszukiwarka Geneteka  PostWysłany: 10-05-2018 - 20:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Geneteka zawiera indeksy zdarzeń odnotowywanych w metrykach (chrzty/urodziny, małżeństwa, pogrzeby/zgony) w danych okresach czasu.
Mogą istnieć jakieś nazwiska które występują w parafii (fizycznie w terenie) a nie występują w indeksach, przyczyn może być kilka, np.:

- zindeksowany (bardzo) krótki okres (wybrane, nieliczne roczniki) -> w tym czasie żadne zdarzenie w rodzinach noszących dane nazwiska nie zaszło (nikt się nie urodził, nie umarł, nie wziął ślubu)
- rodziny noszące dane nazwiska to element napływowy (koloniści, uchodźcy (np. ekonomiczni), przesiedleńcy, itd.) -> indeksy mogą obejmować okres w którym jeszcze nie byli tam obecni
- nazwiska ulegały zmianom i przeobrażeniom - być może te rodziny figurują w spisach pod innymi (pierwotnymi?) formami nazwisk
- indeksy sa niekompletne lub sporządzone w oparciu o niekompletny materiał (fragmentaryczny, z barakami) -> o to trzeba pytać np. indeksującego.

Które ze zjawisk ma miejsce w Twoim przypadku - czy któreś z powyższych czy jeszcze inne - pozostaje zbadać.

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Onuszko_HalinaOffline
Temat postu: Wyszukiwarka Geneteka  PostWysłany: 18-05-2018 - 14:28


Dołączył: 13-02-2018
Posty: 1

Status: Offline
Jak moge dostac skany do aktu malzenstwa nr 1879/52 Ilza Franciszek Niewadzi z Marianna Kotkiewicz
Bede wdzieczna za pomoc!
Pozdrawiam Halina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysiek_ImiołekOffline
Temat postu: Wyszukiwarka Geneteka  PostWysłany: 18-05-2018 - 15:29
Zasłużony
Administrator METRYK


Dołączył: 22-08-2012
Posty: 228
Skąd: Sosnowiec
Status: Offline
Akty znajdują się w "metrykach" http://metryki.genealodzy.pl/metryki.php?op=zs&pw=276
Krzysiek

_________________
Krzysiek

Nazwiska w kręgu poszukiwań: Dąbrowski, Błotnicki, Tazbir, Baron, Jasiński, Imiołek, Siejka,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JackparaOffline
Temat postu: Re: Nie moge otworzyc strony-prosze o pomoc !  PostWysłany: 26-05-2018 - 20:49
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2014
Posty: 70

Status: Offline
kronerhalina napisał:
Witam.Parafia Wąchock (świętokrzyskie) i parafie zindeksowane w promieniu 15 km jest Pawłów ale przekierowuje w woj lubelskie.Pozdrawiam.Halina


Bardzo długo szukałem tej parafii Pawłów,gdzie mogę sprawdzić urodzenia z roku 1886.Katarzyna to moja babcia,czy ktoś może pomódz w poszukiwaniu
Metryki ?
Masovian Voivodeship Poland, Samwodzie, Masovian Voivodeship, Poland, zgon: 04.19.1976, zm: Oliwa, Gdańsk
Pomeranian Voivodeship Poland, Gdańsk, Pomeranian Voivodeship, Poland, Numer kompletu danych: geni:6000000001810827895, Wykonawca: Magda Riley (Paradowski), Edwardstown, SA Australia, Edwardstown, SA, Australia
ślub: Antoni Paradowski
Źródło: # 146
Działo się w Warszawie w parafii Św. Krzyża 12/25 kwietnia 1909 roku o godzinie 9-tej po południ. Wiadomo czynimy że w obecności świadków Leona Prusa typorafa i Józefa Molęnda pęłnoletnich, perwszy jest zamieszkający w Warszawie, drugi we wsi Samwódź powiatu Garwolińskiego dnia dzisiejszego jest zawatry związek małżeński Antonim Paradowskim, kawalerem, robotnikiem dziennym w Warszawie zamieszkającym pod adresem ulica Mariensztat numer 2647 z literami B C., urodzonym we wsi i parafii Promna powiatu Grójec, synem Kazimierza i Katarzyny ze Cwarnów, małżeństwa Paradowskich prawowitego, 24 lat mającego, a
Katarzyną Molenda, panną, slużącą, w Warszawie pod adresem ulica Nowy Świat 1299 mieszkającej, urodzonej we wsi Samwodzie parafii Pawłowice powiatu Garwolińskiego, córki Józefa i Any z domu Bronik, małżeństwa Malenda 22 lat mającej.
Ślub poprzedniły 3 zapowiedzi w parafii tutejszniej i parafii Św. Jana, 22.03/04.04, 29.03/11.04, 5/18.04 bieżącego roku.
Nowopoślubieni ogłosili że umowy ślubnej między sobą nie zawarli. Obrzęd religijny slubu jest dokonany przez księdza Czesława Malinowskiego wikariusza tutejszniego. Akt ten po przeczytaniu przez Nas, nowożeńców i świadków jest podpisany.
Kś. Piotr Michałowski>
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jarosław_MłynikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2018 - 21:35
Zarząd PTG


Dołączył: 01-09-2015
Posty: 160

Status: Offline
redie napisał:
Chyba coś nie tak jest z wyszukiwaniem niektórych fraz.

Wpisałem nazwisko: Odeylian

Wiem, że istnieje akt zgonu człowieka o takim nazwisku, bo odnalazłem go w genetece wyświetlając wszystkie zgony z danego roku, ale po wpisaniu nazwiska taki akt zgonu nie został odnaleziony.

Województwo świętokrzyskie
Parafia: Odrowąż
Rok: 1828
Akta zgonu, akt nr 95 - "Kajetan Odeylian"

Wszystkie checkboxy i pola z datami w moim filtrze były puste / niewypełnione.

Radek


Widocznie algorytm "zaokrąglania" nazwisk coś psuje bo jak się zaznaczy wyszukiwanie dokładne to działa:

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... te=&exac=1

Pozdrawiam
Jarosław Młynik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jurekzurOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2018 - 00:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-01-2009
Posty: 109
Skąd: Kutno
Status: Offline
Od pewnego czasu wyszukiwarka geneteka czasem żąda wpisania przynajmniej dwóch liter do pól nazwisko i imiona.
Błąd pojawia się po kilku wyszukiwaniach. Żadna opcja nie jest zaznaczona.
Czy to tylko u mnie?

_________________
Pozdrawiam
Jurek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
czarekpOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2018 - 17:40


Dołączył: 18-07-2018
Posty: 6

Status: Offline
Korzystam z tego serwisu od niedawna, ale nareszcie pojawia się coraz więcej indeksów z interesujących mnie okolic! Chyba nie warto zakładać nowego wątku - proszę ewentualnie przenieść.

Pragnąłbym poruszyć kilka tematów dot. geneteki, może znajdę zrozumienie i poparcie użytkowników i decydentów:

1. Znalezione w genetece zapisy/rekordy wyświetlane są domyślnie w kolejności Rok-Akt-Imię, co wydaje się zupełnie niezrozumiałe i bezsensowne - wystarczy przecież Rok i Nr aktu, nie wspominając o oszczędności czasu i zasobów!
Jeśli mamy do czynienia z aktami numerowanymi, ten "dodatkowy" klucz sortowania po imieniu jest li tylko balastem, natomiast w przypadku (starszych) dokumentów nienumerowanych to posortowanie po imieniu zupełnie wywraca porządek!
Wydaje się, że należy koniecznie zlikwidować istniejący rozszerzony klucz (pozostawić domyślnie Rok+Akt), aby umożliwić wyświetlanie wyników w naturalnej kolejności.

2. Wyświetlone wyniki można sobie posortować, ale tylko według jednego klucza, którego nie można wyłączyć, a wybranie/aktywacja danego pola/kolumny każdorazowo wyszukuje i sortuje na nowo, oczywiście dynamicznie (bez historii). Powrót do domyślnej kolejności wyświetlania (Rok-Akt-"IMIĘ") następuje np. po zmianie zakładki U-M-Z.
Obecnie posortowanie wyników po roku (aktywowanie strzałki przy roku) nie daje spodziewanych rezultatów - znalezione rekordy są w dziwny sposób przemieszane!?
Postulowane powyżej domyślne posortowanie wyników po roku bez imienia (Rok-Akt gdy nie ma numerów) miałoby przywrócić naturalny porządek wyświetlania (taki jak Rok-Nr dla aktów numerowanych).
Nie powinno to być trudne. Gorzej, jeśli istniejąca baza została tak "głupio" przepisana...
Może kiedyś będzie możliwe włączanie i wyłączanie kilku (2-3) kluczy w określonej sekwencji, ale to nie jest tak ważne jak poprz. punkt.

3. Korzystanie ze strony jest dość intuicyjne, funkcjonalność poprawia się, jest kilka porad/info, jednak brakuje pomocy i wyjaśnień istotnych spraw:
możliwości używania w polach wyszukiwania znaków wieloznacznych (wildcards) lub wyrażeń regularnych, takich jak ? * _ % . [] (jaki system jest wykorzystywany, przykłady),
oraz opisu rozwiązania/środowiska/programu/silnika wyszukiwania, dopasowania fonetycznego (dopasowanie "niedokładne", podobne słowa, słownik) , pomijania/konwertowania znaków diakrytycznych, fuzzy logic itpd.
Widać, że program "jakoś to robi", ale nie do końca wiadomo jak...

Mam nadzieję, że uda się to wkrótce uzupełnić.

Pozdrawiam,
Czarek P


Ostatnio zmieniony przez czarekp dnia 20-07-2018 - 02:00, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.656981 sekund(y)