Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
AndrzejGOffline
Temat postu: Prośba o pomoc w moich dalszych poszukiwaniach .  PostWysłany: 24-04-2017 - 00:40
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2011
Posty: 468

Status: Offline
Witam.
O moim problemie genealogicznym już kiedyś pisałem na forum, ale po wdrożeniu wszystkich wskazówek i podpowiedzi nadal stoję w miejscu.
Zatrzymałem się na moim 5xpra dziadku Antonim Gnys.
Wszystkim czym dysponuję to metryki ur. jego dzieci z parafii Zwoleń wieś Barycz.
Chronologiczne zestawienie ur.
Jadwiga 1741

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1407440

Stefan 1743 (4xpra dziadek)
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1407440

Małgorzata 1746
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1407440

Tomasz 1749

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1407440

Marianna 1752
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1407440

Przeszukałem ościenne parafie od Zwolenia, Janowiec, Policzna, Tczów, Jedlińsk,Jasionna, Radom w poszukiwaniu Antoniego Gnysa i nic.
Jednocześnie nadmieniam że akta ur, zg, mł. z 18 i 17 w. na nazwisko Gnys odnalazłem w parafiach Janowiec i Policzna, a najstarsze metryki ur. z początku 17 w. w parafii Radom.
W/w parafie zindeksowane w F.S już kilkakrotnie przeszukiwałem w poszukiwaniu Antoniego i nic.
Obrałem też taką koncepcję że może ksiądz zapisał profesję zamiast nazwiska młynarz (bo moi przodkowie byli rdzennymi młynarzami) ale też to nie przyniosło oczekiwanego rezultatu,żadnego Antoniego Młynarza nie znalazłem.
Zakładałem najbardziej prawdopodobną koncepcję że mógł się ur. w Zwoleniu skoro tam rodziły się jego dzieci.
Skontaktowałem się na forum z Kazikiem który ma dostęp do metryk ur. z Zwolenia z przed 1734 r. te które są zindeksowane w F.S ale znalazł tylko jedną metrykę ur. na nazwisko Gnys, Gnyskiewicz Andrzeja s. Jana i Marianny z 1721 r.
Tak jak wspomniałem na początku w w/w parafiach nie znalazłem żadnego Antoniego Gnysa, zastanawiałem się też nad tym czy ksiądz nie pomylił imienia owego Antoniego.
Nie mogę tego stwierdzić ze 100% pewnością ale zakładam że Antoni Gnys mógł się urodzić gdzie indziej tzn. w innym rejonie Polski, bo od końca 19 w. aż do owego Antoniego swoich przodków odnajdywałem w parafiach Sieciechów, Zwoleń, Janowiec, Gródek, Wysokie Koło, Oleksów.
Bardzo proszę o wszelkie komentarze w tej dla mnie ważnej sprawie genealogicznej, jak i gdzie dalej szukać, bo ja za bardzo nie mam już koncepcji.
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.
Andrzej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TheofilosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-04-2017 - 19:42
Sympatyk


Dołączył: 08-08-2015
Posty: 257

Status: Offline
Witam

Przypuszczam, że Antoni był imigrantem z bardziej odległych terenów niż ościenne parafie.
Pozostaje albo znaleźć jakieś opracowanie, gdzie będą wskazówki o imigracji na dany teren, albo szukać w coraz to dalszych parafiach.
Mam podobny przypadek - są wpisy o ślubie, o zgonie, a nie ma o urodzeniu i nie wiadomo skąd przodek przybył.

_________________
Pozdrawiam
Theofilos
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AndrzejGOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-04-2017 - 23:38
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2011
Posty: 468

Status: Offline
Bardzo Ci dziękuję za informację.
Andrzej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-04-2017 - 07:08
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 486
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Rozumiem, że w akcie zgonu Antoniego nie ma żadnej wskazówki co do miejsca urodzenia, czy też nie masz tego aktu ? A co z Zofią - nic o niej nie piszesz. Czy to wszystkie dzieci Antoniego, czy prześledziłeś ich losy ?
Ja bym sprawdziła tego Gnyskiewicza także, w takiej sytuacji nie można darować sobie żadnego tropu.
Równie dobrze jednak może być tak jak napisał Theofilos - kolejno odleglejsze parafie albo kiedyś pomoże ślepy traf, czyli zindeksowana przez kogoś parafia.
Powodzenia Grażyna

_________________
Moje nazwiska - Rebell, Cieniewski, Oleśniewicz, Łojko, Piotrowski.
Moje miejscowości - Subkowy, Nowogródek (na Kresach), Berest/Piorunka, okolice Częstochowy, Palikije.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-04-2017 - 07:40
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Kto był właścicielem Baryczy i Zwolenia? Sugerował bym poszperać po parafiach, w których również był właścicielem. U mnie często się zdarzało, że ludkowie wędrowali od dóbr do dóbr ale u jednego właściciela albo u jednej rodziny. W moim rodzinnym przypadku z dóbr królewskich w Topoli królewskiej koło Łęczycy wylądowali w dobrach królewskich Morzyce koło Radziejowa tj około 100 kilometrów. Z drugiej strony rodziny z dóbr biskupich koło Gniezna wylądowali w porzuconych dobrach biskupich ale innego biskupa, również koło Radziejowa.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AndrzejGOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-04-2017 - 09:48
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2011
Posty: 468

Status: Offline
Grażyno aktu zg. Antoniego nie mam, nic nie mam poza w/w metrykami ur. jego dzieci,tak jak pisałem w poście nazwisko Gnys występuje w wcześniejszych latach 18 w jak w 17 i końcowych latach 16 w w Radomiu co do Zofii żony Antoniego to w parafii Zwoleń występuje kilka razy jako chrzestna ,a jeżeli chodzi o tego Andrzeja Gnyskiewicza to w lubgensie zindeksowane zostały z ksią grodzkich akty ur. z parafii Wysokie Koło wieś Boguszówka i jest tam wymieniony Andrzej Gnys a w tej parafii odnalazłem 4x pradziadka Stefana którego wyżej wymieniłem więc może to być ten sam Andrzej.
Zbigniewie sprawdzę tych właścicieli i zataczam coraz szerszy krąg w poszukiwaniu w różnych parafiach, i jeszcze taka moja sugestia może zwyczajowo inaczej w tamtych czasach zapisywano imię Antoni.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Andrzej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-04-2017 - 11:42
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
czyli hipoteza robocza jest taka:
rodzina była na przełomie XVII/XVIII i na początku XVIII w parafiach Policzna i Janowiec
i potomkowie pojawiają się w Zwoleniu w piątej dekadzie

lub alternatywnie
"coś się rozjechało wcześniej - tj XVII wiek Radom - część Policzna i Janowiec, część Zwoleń (nie wiadomo którędy do Zwolenia)
a łączność, tj zgodność danych, pełna historia z Radomia do Janowca i Policznej jest?

mi z jednej z ważnych linii urywa się trochę bardziej na północ i ciut wcześniej (o jakieś 5-10-15 lat), ale nie mam niestety z czym łączyć
albo nie natrafiłem, albo przyjeżdżają i są inaczej nazywani - do dziś wszyscy noszący nazwisko i oboczności to już po 1730
stąd zainteresowanie migracją, choć u mnie to na północnym brzegu Pilicy, to jednak niedaleko

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AndrzejGOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-04-2017 - 12:20
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2011
Posty: 468

Status: Offline
Włodku co do nazwiska Gnys to wydaje mi się że używali takiego od początku bo jak pisałem wyżej w Radomiu odnalazłem metrykę ur 1602 r Jana s. Jana zwanego Gnysem, a tak konkretniej na północ to w jakich rejonach Twoim zdaniem miałbym szukać?
Oto ta metryka którą wymieniłem wcześniej jednocześnie chcę zaznaczyć że jest kontynuacja ur. w Radomiu tej rodziny. (akt 110)
Andrzej.

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1407440
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-04-2017 - 14:35
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie polecam Ci szukania "wyżej na północy" - wyjaśniałem powód mego zainteresowania migracją w nieodległych rejonach.

Sugeruję próby złapania powiązania z dwóch stron, tj
oprócz tego o czym piszesz - coraz szersze kręgi od znanych Ci z metrykaliów miejsc
spróbować pójść śladem najstarszych (radomskich) - rozwijać dalsze losy.
Kogo brakuje, na jakim etapie? Zmarł bez śladu w radomskich bo w Radomiu, ale bez śladu? Poza Radomiem dał początek innej linii? Utrzymała się, rozwinęła (jak), zanikła (kiedy)
Stąd pytanie o udokumentowanie związków pomiędzy Policzną, Janowcem a wcześniejszym Radomiem. Wszyscy "radomscy" migrowali do ww? Część została i są na to dowody/przesłanki? Część gdzie indziej i nie wiadomo gdzie, ale wiadomo kto (kogo brakuje)? Pojawia się, ale "z rzadka" (chrzestni)?
Można próbować przekuć to w sformalizowane hipotezy robocze - ułatwia prace, organizuje ją wokół zagadnień. Np j.w.
"przenieśli się z Radomia?"
"linie się rozdzieliły?"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AndrzejGOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-04-2017 - 15:19
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2011
Posty: 468

Status: Offline
A oto chodzi, otrzymałem jakiś czas temu cenne informacje od Grażyny z ,,Zwierciadła Saskiego,, że nazwisko Gnys i w różnej interpretacji Gniez, Gneiz, Gnits, Gnes itp. powstało od miejscowości GNIEST w Saksoni, oczywiście jest to tylko moja hipoteza na podstawie zebranych informacji ale logicznie układających się, że może owi Gnysowie przybyli jako osadnicy na ,,Prawie Magdeburskim,, do w/w miejscowości a Zwoleń, Radom, gdzie odnalazłem najstarsze metryki były lokowane na w/w prawie mnagdeburskim, ale to odległe czasy i nie wiem czy zdołam z tej drugiej strony coś połączyć ale moim zdaniem hipoteza może być bardzo prawdopodobna.
Andrzej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-04-2017 - 15:21
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie, nie o to:)

Radom->Zwoleń

Radom->Janowiec

masz to udokumentowane?
wszyscy albo pomarli albo się przenieśli albo zostali w Radomiu?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AndrzejGOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-04-2017 - 15:29
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2011
Posty: 468

Status: Offline
Dziękuję Włodku zabieram się za głęboką analizę metryk z w/w przez Ciebie parafii wszystko sobie dokładnie rozpisze może coś zaskoczy.
Dziękuję Andrzej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gosia53Offline
Temat postu:   PostWysłany: 25-04-2017 - 19:37
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2017
Posty: 12

Status: Offline
Witam
Nie wiem czy dobrze wybrałam dział: poszukuję aktów urodzenia 1911 i 1912 Berlin, 1903 Brukhausen, Niemcy. Czy ktoś może podpowiedzieć, gdzie tych dokumentów szukać?
Dziękuję.
Gosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.573428 sekund(y)