Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
SidorOffline
Temat postu: Imiona dzieci nieślubnych w Galicji  PostWysłany: 22-04-2017 - 17:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2017
Posty: 245

Status: Offline
Witam,

Jedna z moich gałęzi rodzinnych "kończy się" (tzn. nie mam starszych danych) na mężczyźnie o imieniu Tomasz - urodzony w Galicji początkiem XIX wieku. Dotarłam do kobiety, z którą dzielę tego prapradziadka, a która niegdyś miała dostęp do akt parafialnych, w których występuje nasz Tomasz. Ksiądz z tej parafii powiedział jej wówczas, że to prawdopodobnie dziecko nieślubne, ponieważ w tamtych czasach w tych okolicach księża nadawali nieślubnym chłopcom imiona Tomasz lub Karol.
Czy słyszeliście o takiej "procedurze"? Czy to wiarygodna informacja?

Pozdrawiam
Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
biekOffline
Temat postu: Imiona dzieci nieślubnych w Galicji  PostWysłany: 22-04-2017 - 18:34
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2008
Posty: 16

Status: Offline
Słyszałem o podobnym przypadku, połowa XIX wieku, okolice Krakowa - dziewczynka nieślubna to Ewa, chłopiec to Adam. Po wyrywkowym sprawdzeniu, znalazłem jeden przypadek potwierdzający, w kilku innych przypadkach było różnie.
Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Korbiel_michałOffline
Temat postu: Imiona dzieci nieślubnych w Galicji  PostWysłany: 22-04-2017 - 18:50
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2012
Posty: 54

Status: Offline
Mogę tyko powiedzieć, że nie każdy Tomasz w tamtym czasie był dzieckiem nieślubnym, przynajmniej w moich parafiach z Galicji. Natomiast imię Karol pojawiało się b.rzadko.
Ja bym nie wierzył w tę "procedurę", dopóki sam nie zobaczę ... Bądź jak niewierny Tomasz.

Michał

_________________
Zapraszam na moją stronę: www.nielepice.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu: Imiona dzieci nieślubnych w Galicji  PostWysłany: 22-04-2017 - 20:06
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
Ja słyszałem że na Podhalu nieślubnym chłopcom nadawano imię Jakub. ale nie wierzę w takie generalizacje: trzeba jak wskazł Jacek i Michał po prostu przeanalizować metryki danej parafii i wówczas wysnuwać jakieś wnioski bo to raczej sprawa jednej parafii a najczęściej jednego księdza więc pisanie czegokolwiek o całej Galicji nie bardzo ma sens
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SidorOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-04-2017 - 20:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2017
Posty: 245

Status: Offline
Jacku, Michale, Henryku - dziękuję Wam za odpowiedź. Chodzi o parafię Spie (powiat kolbuszowski), której akta niestety nie są dostępne, więc nie jestem w stanie sprawdzić, czy inne osoby o tym imieniu pochodziły z formalnych związków. Dzięki jeszcze raz.
Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
benyzetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-04-2017 - 22:58
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2013
Posty: 418
Skąd: Kościan
Status: Offline
Witam. W parafiach,które badam ,Podhajce i Meducha( Konkolniki) to na Kresach, często nieślubnej dziewczynce dawano imię Eudokia ( Eudoxia).
Pozdrawiam Grzegorz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2017 - 06:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
Nie ma takiej zasady aby były wybrane imiona dla dzieci nieślubnych.
Wniosek ten wysnuwam na podstawie kilkuset tysięcy aktów które zindeksowałem w Galicji.
Faktem jest mała przeżywalność dzieci nieslubnych.
W zasobie AP w Reszowie są także dane z parafii Mazury a Spie jest w pobliżu.Jest Także Zielonka.

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wlodzimierz_MacewiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2017 - 10:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-04-2007
Posty: 358
Skąd: Warszawa
Status: Offline
mmaziarski napisał:
Nie ma takiej zasady aby były wybrane imiona dla dzieci nieślubnych.
Wniosek ten wysnuwam na podstawie kilkuset tysięcy aktów które zindeksowałem w Galicji.
Faktem jest mała przeżywalność dzieci nieslubnych.
W zasobie AP w Reszowie są także dane z parafii Mazury a Spie jest w pobliżu.Jest Także Zielonka.


potwierdzam, nie zauważyłem żadnej zależności między imionami, a dziećmi nieślubnymi
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ozankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2017 - 14:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-05-2008
Posty: 160

Status: Offline
Witam,

troszkę nie na temat, bo autorowi wątku chodziło o Galicję.

Moim zdaniem takie dzieci były jednak "specjalnie oznaczane". Proszę wpisać w wyszukiwarkę par. Nawarzyce woj. świętokrzyskie. Dziewczynki imię Gertruda a chłopca Marek. Od roku 1867 wszystkie dzieci o tych imionach są nieznanego ojca.

Pozdrawiam
Bożenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AlinkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2017 - 16:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-03-2016
Posty: 82

Status: Offline
Witam.

Ostatnio robilam indeks urodzin 1802-1818 parafii na Bialorusi. Byly lata ze dzieci nieslubnych, bylo bardzo duzo ale ..............przynajmniej w tej parafii nie bylo specjalnych imion dla tych dzieci. Ciekawostka jest jednak ze taki zapis "dziecko z nieprawego loza" cignal sie za nim pozniej. Widzialam kilka zapisow przy narodzinach dzieci ze ojciec lub matka byl/byla z "nieprawego loza".

Pozdrawiam Alina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub336Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2017 - 19:11
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2015
Posty: 241

Status: Offline
Witam,
Ja zauważyłem inną prawidłowość w przypadku dzieci nieślubnych. Bardzo wiele rodziło się martwych albo umierało zaraz po porodzie. Dotyczy to ksiąg z Galicji. Mam nadzieje, że to przypadek, ale im więcej interesuje się tematem tym bardziej mnie to niepokoi.
Pozdrawiam,
Sylwek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marynicz_Marcin
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2017 - 19:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 2308
Skąd: Międzyrzecz
Co prawda nie w Galicji, ale niedaleko Kielc, w rodzinnej parafii mojego Dziadka macierzystego, przy okazji indeksacji, zauważyłem, że nieślubne córki otrzymywały na imię Ķordula, a synowie - Dydak. Pisalem o tym na blogu 2 i pół roku temu - http://przodkowieztamtychlat.blogspot.c ... a.html?m=1

_________________
Pozdrawiam,
Marcin Marynicz

Zapraszam na mojego bloga genealogicznego :
http://przodkowieztamtychlat.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-06-2017 - 09:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 941

Status: Offline
Nie dotyczy Galicji, ale tematu imion dzieci nieślubnych.

W indeksowanym właśnie przeze mnie Gródku (radomskie) prawie wszyscy nieślubni chłopcy mają na imię Gaudenty, a żaden ślubny tego imienia nie dostał. U dziewczynek nie widzę takiej prawidłowości (na razie).

Paskudne takie "piętnowanie imieniem Sad Sad Sad !

Pozdrawiam
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
annaurgaczszczesnaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-06-2017 - 10:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-10-2013
Posty: 68

Status: Offline
Marynicz_Marcin napisał:
Co prawda nie w Galicji, ale niedaleko Kielc, w rodzinnej parafii mojego Dziadka macierzystego, przy okazji indeksacji, zauważyłem, że nieślubne córki otrzymywały na imię Ķordula, a synowie - Dydak. Pisalem o tym na blogu 2 i pół roku temu - http://przodkowieztamtychlat.blogspot.c ... a.html?m=1


Hej,

ja też słyszałam o nieślubnych chłopcach Dydakach w parafii Ogrodzieniec, natomiast widocznie nie była to reguła, bo w pobliskim Chechle mój prapradziadek dostał imię Dydak, a pochodził z zaślubionego małżeństwa.

Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-06-2017 - 21:46
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 393

Status: Offline
Ostatnio natrafiłem na notatki księdza z lat 40-tych XX wieku który również wskazywał że w niektórych parafiach istniały praktyki nadawania specjalnych imion dzieciom nieślubnym.
Jednak z waszych postów i doświadczeń wynika że miały one charakter lokalny, występowały na niewielkich obszarach (wieś, parafia) i w określonym, zależnym pewnie od specyficznego proboszcza czasie, który miał taką dziwną ideę.
Nie sposób jednak wysnuć jakiejś ogólnej reguły, trzeba raczej badać specyficzne lokalne uwarunkowania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.734779 sekund(y)