Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
olerysOffline
Temat postu: Krym - Bałakława  PostWysłany: 21-04-2017 - 22:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-01-2014
Posty: 105
Skąd: Tychy
Status: Offline
Czy ktoś ma dostęp do ksiąg ASC z Bałakławy na Krymie z lat 1915-1920? Brat mojego dziadka zmarł tam na przełomie 1917/18. Prosiłem o pomoc polski konsulat w Odessie jeszcze na kilka lat przed inwazją Rosyjską ale nawet "pocałuj nas w D" nie odpisali. Teraz nie mam już pomysłu na uzyskanie danych.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przemko20161Offline
Temat postu: Krym - Bałakława  PostWysłany: 21-04-2017 - 23:02
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2015
Posty: 620

Status: Offline
Mam znajomego który ma wejścia ale to na meila mojego pisz

Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin.pozaucOffline
Temat postu: Krym - Bałakława  PostWysłany: 22-04-2017 - 21:15
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2016
Posty: 34
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Witam !

Bałakława to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi jakie widziałem Smile i naszpikowane historią jak mało które.
Ale do sedna Smile

Brat Twojego dziadka zginął, zmarł w trakcie rewolucji, na Krymie a okres od 1917 to przewijały się tam wszelakie armie, najpierw niepodległość tatarska, potem atak bolszewicki, potem inwazja niemiecka , potem anglicy, potem francuzi potem biała gwardia Smile Akruat na przełomie 1917/1918/1919 był największy bajzel :/ . Dziś Bałakława to dzielnica Sewastopola więc :

Napisał bym więc do http://sevarchiv.ru/ - archiwum miasta sewastopola.

Rosjanie to uczynni ludzie i często w takich sprawach są ultra pomocni.

Natomiast jeszcze warto może poprosić o pomoc którąś z polskich organizacji polonijnych na Krymie bo są
w Symferopolu , Sewastopolu i Jałcie. Może Cie nakierują.

Jałta
Wspólnota Polaków w Jałcie
ul. Swierdlowa 83/2, 98603 Jałta
Tel.: +380 654 37 62 00

Sewastopol
Towarzystwo Kultury Polskiej w Sewastopolu
ul. O. Koszewogo 3/14, 99007 Sewastopol
Tel.: +380 692 419 642

Symferopol
Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie Polaków na Krymie
ul. Mate Zalki 7g/29, 97500 Symferopol
Tel.: +380 652 238 705, 259 562

Stowarzyszenie Polaków na Krymie
ul. Morozowa 13, Symferopol 95034,
Półwysep Krym, Ukraina
tel.: +38 099 060–50–31
jozefa.myszkowska[at]gmail.com


Pomoc polskich placówek sobie można darować Smile Poza tym w panice zamknęli swój oddział w Sewastopolu.

Spróbój więc od napisania do Archiwum jak nie znasz rosyjskiego to polecam translatica.pl ( lepsze niż google translator)

Oni Cię przekierują.

Polecam też wizytę na miejscu Smile Tylko teraz samolotem przez Moskwę bo lądowe przejście graniczne z Ukrainą to jedna wielka kolejka pociągi już niestety z Kijowa nie jeżdżą.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
olerysOffline
Temat postu: Krym - Bałakława  PostWysłany: 22-04-2017 - 23:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-01-2014
Posty: 105
Skąd: Tychy
Status: Offline
Dzięki za odpowiedź

_________________
Ryszard
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Krym - Bałakława  PostWysłany: 22-04-2017 - 23:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Kontaktowałam z jednym panem z Polonii Krymskiej. Zna język polski i może coś podpowie.
Jeśli chcesz napiszę jego adres mailowy w WP.

Ze swojej strony dodam - kiedyś napotkałam ( 2 albo 3 lata temu) na los jednego Polaka z tego okresu, byłego dyrektora Banku Polskiego w Charkowie, ten pan Wacław Wyleżyński miał piękna wilę z nazwą "Marzenie" w Jałcie, teraz wila jeszcze istnieje. Los był straszny((( Szlachecka rodzina, z rodowodem, napisałam do p. Minakowskiego, po rok otzrymała odpowiedź, że on takiej osoby nie zna i do jego strony nie należy.
No i na tym ta sprawa skończyła się.

Na MyHeritage.com ta rodzina jest, bo 4 dzieci miały szczęście wyjechać.
Z powodu tego pana, ich ojca, stoją znaki zapytania (???) albo rok śmierci 1920 (?), ale w rzeczywistości było to nie tak.
Jeśli trzeba to poszukam.

Tem pan z Polonii w Jałcie polskiego pochodzenia i bardzo chętnie odpowie po polsku, moim zdaniem.

Pozdrawiam,
Irena

A propos, wielu Polaków mieszkało na południu Rosji, np w Rostowie nad Donem, i potem wyemigrowało do Serbii albo Jugosławii. Do Polski i do Francji też.

Znam taką rodzinę z RnD, Gołębiowscy, wujek znalazł swoich krewnych tylko po 50 latach, znalazł tylko siostrę z rodziną, rodzice nie doczekali się((
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.657318 sekund(y)