Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kasia_MarchlińskaOffline
Temat postu: Interes prawny poszukiwań genealogicznych  PostWysłany: 15-03-2017 - 05:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-06-2015
Posty: 565

Status: Offline
dzień dobry,

Słyszę z różnych stron sprzeczne opinie, czy poszukiwania genealogiczne stanowią interes prawny. Czy ktoś może mi wskazać, która część prawa definiuje czym jest interes prawny? Czy jest na sali prawnik?

Czemu urzędnicy odwołują się do prawa materialnego?

Kaśka

_________________
Kasia Marchlińska
Poszukuję informacji o nazwiskach: Papi, Geysmer, Kimens, Perks, Szwarcenburg-Czerny, Sosnowski, Czerny, Moszczyński-Pętkowski, Rychtarski, de Rozprza Faygel, Lippoman, Sonne, Gotti, Gałęzowski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_RomanowskiOffline
Temat postu: Interes prawny poszukiwań genealogicznych  PostWysłany: 15-03-2017 - 08:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2009
Posty: 766
Skąd: Płock
Status: Offline
A może warto się zastanowić od drugiej strony: jaki mam interes prawny w poszukiwaniach genealogicznych?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kasia_MarchlińskaOffline
Temat postu: Interes prawny poszukiwań genealogicznych  PostWysłany: 15-03-2017 - 08:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-06-2015
Posty: 565

Status: Offline
Tylko trzeba wiedzieć, co to jest interes prawny?
Kaśka

_________________
Kasia Marchlińska
Poszukuję informacji o nazwiskach: Papi, Geysmer, Kimens, Perks, Szwarcenburg-Czerny, Sosnowski, Czerny, Moszczyński-Pętkowski, Rychtarski, de Rozprza Faygel, Lippoman, Sonne, Gotti, Gałęzowski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mendyka_GrzegorzOffline
Temat postu: Re: Interes prawny poszukiwań genealogicznych  PostWysłany: 15-03-2017 - 09:14
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2006
Posty: 521
Skąd: Wrocław/Kalisz
Status: Offline
Kasia_Marchlińska napisał:
Czy jest na sali prawnik?
Czemu urzędnicy odwołują się do prawa materialnego?

Właśnie-też chciałbym odpowiedzi na dwa pytania Kasi
bo I-net bełkoce: http://e-prawnik.pl/porady-prawne ...(skrót)*)
Nadto jak wskazał NSA w wyroku z 26 października 1999 r., IV SA 1693/97 Interes prawny powinien być rozumiany
jako zobiektywizowana, czyli realnie istniejąca potrzeba ochrony prawnej.
Jest to interes o charakterze osobistym, przez to, że jest własny, zindywidualizowany i skonkretyzowany.
Ponadto musi on aktualnie istnieć w sprawie, w której organ administracji władny jest wydać decyzję.
albo https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=co+ ... s+prawny&*

Czy ktoś przełoży z polskiego na nasze tak, by to była odpowiedź dla urzędnika

*)-pełny link: http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo ... jnego.html

_________________
Grzegorz z Wrocławia
Śląskie Towarzystwo Genealogiczne [102/2001]
Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne [ 16/2010]
https://genealodzy.wroclaw.pl/
http://gento.wroclaw.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krystyna_skawinskaOffline
Temat postu: Re: Interes prawny poszukiwań genealogicznych  PostWysłany: 15-03-2017 - 09:45
Sympatyk


Dołączył: 09-03-2013
Posty: 172

Status: Offline
Dzień dobry,
A tak "z przymrużeniem oka " - interes prawny - można rozumieć jako (naturalne) prawo do realizowania i zaspokajania zainteresowań, poszerzania wiedzy (o rodzinie) o ile to nie godzi w interes prawny (dobro) innych osób. A ten interes prawny innych osób jest ogólnie chroniony ustawą o ochronie danych osobowych (w zakresie ochrony dokumentacji), która określa ramy czasowe tej ochrony w odniesieniu do daty powstania dokumentów.
Wygląda na to, że urzędnicy rozumieją interes prawny wyłącznie jako ściśle powiązany z czynnościami prawno-administracyjnymi np. postępowania spadkowe, regulacje własnościowe itp. I w tym sensie poszukiwania genealogiczne najczęściej nie wiążą się z interesem prawnym, tj. jego interpretacją przyjętą w praktyce urzędniczej.

Interesujący problem, ale czekamy na wypowiedź prawników.

Pozdrawiam Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2017 - 09:58
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

Obszerny artykuł „Dowody osobiste i koperty dowodowe” napisany przez prawnika i genealoga w jednej osobie

http://www.moremaiorum.pl/2015-2/

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2017 - 10:55
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Teraz pomyślałam:
Można poczytać obowiązującą Konstytucję, gdzie np.:

Art. 73. Każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, badań
naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność
korzystania z dóbr kultury.
(w rozdziale dot. m.in. wolności kulturalnych)

Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz
pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
(w rozdziale dot. wolności osobistych)

Czyli kulturalna "wolność korzystania z dóbr kultury" i osobista "wolność pozyskiwania informacji".

To czego potrzebujemy od urzędów na ogół się w tym zmieści. Działalność genealogiczna amatorska ma charakter "artystyczno-naukowy". Naszym celem jest stworzenie czegoś w dłuższej perspektywie czasowej, dziejów własnej rodziny, podpieramy się w miarę możliwości i umiejętności nauką i tworzymy coś co nauce może się przysłużyć (np. ujawniamy źródła).
"Wolność" to też prawo.

W Wikipedii jest całkiem dobrze wyjaśnione, że można go ujmować szeroko, też w oparciu o Konstytucję i w tym kierunku to nawet zmierza:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Interes_prawny

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rempageOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-04-2017 - 14:42
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2016
Posty: 215
Skąd: Katowice
Status: Offline
Sam otarlem się o wojewode we Wrocławiu w sprawie uzyskania teczki dowodowej. Interpretacja jest tylko jedna: "poszukiwania rodzinne to nie jest interes prawny". Kropka. Można liczyć tylko na uprzejmość jakiegoś urzędnika lub czekać na przekazanie do archiwum.

PS. Artykuł w moremaiorum wprowadza ludzi w błąd. Interes faktyczny jakim są poszukiwania rodzinne nie uprawniają do wglądu w teczki dowodowe.

_________________
Adam
________________________


Ostatnio zmieniony przez rempage dnia 21-04-2017 - 21:21, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-04-2017 - 15:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Ponieważ wywołał mnie Pan do przysłowiowej tablicy uprzejmie zauważam, że w dodatku do More Maiorum „Dowody osobiste i koperty dowodowe” o tym, że jest wystarczający interes faktyczny napisałam w jednym miejscu. Na str. 25 w podtytule „Udostępnianie danych w trybie jednostkowym z Rejestru Dowodów Osobistych”.
Napisałam „Potrzeba uzyskania danych z Rejestru może wynikać z interesu faktycznego bądź prawnego. Interesem faktycznym będzie niewątpliwie prowadzenie poszukiwań genealogicznych związanych z osobą nieżyjącą i związku z tym niezbędność ustalenia czy figuruje ona w Rejestrze Dowodów Osobistych.”.
Stwierdzenie to dot. tylko Rejestru Dowodów Osobistych i nie można go stosować do teczek dowodowych.
Natomiast na str. 26 w podtytule „Udostępnianie dokumentacji zgromadzonej w kopertach dowodowych” napisałam „Do uzyskania dostępu do dokumentacji związanej z dowodami osobistymi są uprawnione:
1) podmioty, o których mowa w art. 66 ust. 3 pkt 1-12 tj., te dla których jest to niezbędne do realizacji zadań określonych w ustawach szczególnych;
2) sądy;
3) inne podmioty - jeżeli wykażą interes prawny.
Genealodzy będą zaliczeni do „innych podmiotów”. Muszą więc wykazać interes prawny uzasadniający takie żądanie. Nie jest wystarczającym uzasadnieniem do uzyskania dostępu do dokumentacji wykazanie interesu faktycznego, jak to ma miejsce w przypadku udostępniania danych z Rejestru Dowodów Osobistych.”.
Na str. 27 podkreśliłam ponownie „Nie można mówić o interesie prawnym osoby ubiegającej się o udostępnienie dokumentacji z koperty dowodowej ze względu na prowadzone poszukiwania genealogiczne. Jej interes będzie tylko interesem faktycznym bowiem nie może poprzeć swojego wniosku przepisami prawa a wskutek uzyskania dostępu do koperty dowodowej odniesie jedynie bezpośrednią korzyść.”

W tymże artykule oraz w artykule dot,. udostępniania asc szeroko pisałam czym jest interes prawny a czym faktyczny.

Rozumiem zatem, że miał Pan na myśli inny artykuł niż napisany przeze mnie.

Izabela Heropolitańska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
iwonasudnikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-04-2017 - 16:57
Członek PTG


Dołączył: 27-02-2011
Posty: 193
Skąd: wroclaw
Status: Offline
Miałam nadzieję,że po 10 latach od śmierci, będę miała szansę na wgląd do teczki teścia- oczywiście mój syn !- bo ja nie jestem rodziną. Niestety w 2018 mija 20 lat od śmierci a urząd miasta chce interes prawny.
W tej kwestii bardzo wszyscy przestrzegają prawa.

pozdrawiam Iwona

_________________
szukam potomków rodzin ze Zbycina okolice Mira,Połoneczki
nazwisk:Hrynkiewicz-Sudnik,Lewkowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dorota_MazurekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-04-2017 - 18:29
Sympatyk


Dołączył: 30-07-2015
Posty: 341

Status: Offline
Może warto posiłkować się stwierdzeniem, że "w/w dokumenty są niezbędne do celów rodzinno-spadkowych". Czasem zadziała, a czasem urząd odpowiada, że jak sąd będzie potrzebował, to sam się zwróci....
Pozdrawiam
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rempageOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-04-2017 - 19:08
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2016
Posty: 215
Skąd: Katowice
Status: Offline
Pani Izabelo. Przyznaję że nie byłem precyzyjny. Faktycznie pisze Pani w swoim artykule że do uzyskania tej dokumentacji wymagany jest interes prawny. Mi jednak chodzi o artykuł http://www.moremaiorum.pl/jak-zdobyc-koperty-dowodowe. Opisuje procedurę wglądu do tejże dokumentacji. Której jednak geneaolog nie ma prawa otrzymać. Jest to jednak trochę mylące szczególnie dla osób początkujących takich jak ja.

_________________
Adam
________________________
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 21-04-2017 - 19:25
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

Adamie, artykuł który cytujesz ukazał się 21 lutego 2015
a Specjalny dodatek do More Maiorum „Dowody osobiste i koperty dowodowe” jest z 10 września 2015

Znaczy to, ze przepisy się zmieniły.

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Alan_JakmanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-04-2017 - 19:30
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 05-05-2009
Posty: 507
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
rempage napisał:
Pani Izabelo. Przyznaję że nie byłem precyzyjny. Faktycznie pisze Pani w swoim artykule że do uzyskania tej dokumentacji wymagany jest interes prawny. Mi jednak chodzi o artykuł http://www.moremaiorum.pl/jak-zdobyc-koperty-dowodowe. Opisuje procedurę wglądu do tejże dokumentacji. Której jednak geneaolog nie ma prawa otrzymać. Jest to jednak trochę mylące szczególnie dla osób początkujących takich jak ja.


Tekst nie tyle opisuje procedurę, co naprowadza, gdzie należy udać się, aby takie dokumenty otrzymać. Jest bardziej opisowy niż poradnikowy; co można w takich kopertach znaleźć. Nie bez powodu, na samym początku, wyraźnie zaznaczyłem, że należy przede wszystkim zapoznać się artykułem p. Izabeli Heropolitańskiej, gdzie przedstawione są szczegółowe informacje na ten temat.

_________________
Pozdrawiam,
Alan Jakman


Periodyk genealogiczny
More Maiorum
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
iwonasudnikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-04-2017 - 20:17
Członek PTG


Dołączył: 27-02-2011
Posty: 193
Skąd: wroclaw
Status: Offline
Alan,był taki tekst,że po 10 latach od śmierci, koperty dowodowe mają znaczenie historyczne. Miałam nadzieję,niestety odpowiedź była negatywna.
Iwona

_________________
szukam potomków rodzin ze Zbycina okolice Mira,Połoneczki
nazwisk:Hrynkiewicz-Sudnik,Lewkowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.631336 sekund(y)