Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
munitalp10Offline
Temat postu: Surwiliszki, Podgaje, Konwaliszki  PostWysłany: 21-02-2017 - 19:07
Sympatyk


Dołączył: 21-02-2017
Posty: 15

Status: Offline
Dostałem z Grodna takie oto akta szukam dalszych powiązań po mieczu. Prosiłbym też o przetłumaczenie jeśli ktoś zna się na tym.
http://www.fotosik.pl/u/munitalp10/album/2412251
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2017 - 19:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
W pierwszym tekście uprzejmie informują, że w księdze z parafii Surwaliszki z 1922 r. jest akt chrztu Józefa (nr 90) syna Apolinarego i Klary z Aniszkiewiczów małżonków Kiszkarewiczów, ur. 24.08 we wsi Czeniewicze, chrzczony 27.08.
Drugi tekst to odpis aktu ślubu z 1914 r. z Surwiliszek powiat Oszmian gubernia wileńska - Apolinarego Kiszkarewicza kawalera lat 28 ze wsi Podgaje z Klarą Aniżel (Awiżel) druga litera słabo widoczna, wdową lat 28 oboje z tej parafii, rodzice młodego: chłopi Józef i Karolina z domu Koczan Kiszkierewiczowie, rodzice młodej: chłopi Kazimierz i Aniela z domu Paliuc Aniszkiewiczowie.
Teraz do wyboru kilka opcji:
1. kwerenda w archiwum w Grodnie w księgach parafii Surwiliszki (podobno nie tanio ale doświadczeń nie mam)
2. Mormoni - można wypożyczyć mikrofilm z Surwiliszek - mają zakres 1704-1884 (to daty skrajne, szczegóły tu - https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library
będzie taniej ale trzeba wtedy przeszukiwać samemu.
Pozdrawiam,
Arek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-02-2017 - 11:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Mikołaju,
Metryki z Grodna za te lata są w archiwum w Grodnie. Polecam wątek
http://forum.rodygrodzienskie.pl/index. ... en#msg2177
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majtka_ŁukaszOffline
Temat postu: Re: Surwiliszki, Podgaje, Konwaliszki  PostWysłany: 22-02-2017 - 13:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2016
Posty: 295

Status: Offline
munitalp10 napisał:
Dostałem z Grodna takie oto akta szukam dalszych powiązań po mieczu. Prosiłbym też o przetłumaczenie jeśli ktoś zna się na tym.
http://www.fotosik.pl/u/munitalp10/album/2412251


Panie Robercie,

Czy może Pan napisać coś więcej na temat tej korespondencji z archiwum?
Jak się Panu udało uzyskać ich odpowiedź? Sam jestem zainteresowany metrykami z NIAB w Grodnie i Pana porady mogą być bardzo pomocne:
- Czy pisał Pan do nich pocztą tradycyjną czy e-mail? Po rosyjsku, białorusku a może po polsku? Czy musiał Pan udowadniać jakoś koligacje rodzinne z osobami, o które Pan pytał? Czy podał pan jakieś referencję do konkretnej księgi metrykalnej czy to było zapytanie na zasadzie kwerendy?
- Jak długo czekał Pan na odpowiedź? Ile kosztowało uzyskanie tych informacji i w jaki sposób należy im zapłacić?
- Dlaczego dostał Pan odpis z metryk a nie na przykład ich skan? Czy o to konkretnie Pan ich prosił?

Byłbym bardzo wdzięczny za szczegółowe opisanie całej sprawy.
Z góry dziękuję,
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Musial_MichalinaOffline
Temat postu: Re: Surwiliszki, Podgaje, Konwaliszki  PostWysłany: 26-02-2017 - 21:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2015
Posty: 179

Status: Offline
Witam,

Gdzie znajdę metryki ze Swojatycz (pow.nowogródzki) z 1870 i starsze?

Wg Słownika geograficznego KP:

"Swojatycze, mko i dobra nad rz. Wiedźmą, w pobliżu jej źródeł, pow. nowogródzki, w 5 okr. pol. snowskim, gm. i par. kat. Darewo. (...) Do 1868 r. był tu kościół kat. par., w dawniejszym dek. stwołowickim."

Z góry dziękuję za pomoc,

Michalina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Musial_MichalinaOffline
Temat postu: Re: Surwiliszki, Podgaje, Konwaliszki  PostWysłany: 01-04-2017 - 22:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2015
Posty: 179

Status: Offline
Dobry wieczór,
Jeszcze raz zapytam forumowiczów czy może ktokolwiek widział/wie coś na temat metryk z parafii Swojatycze/Darewo (nowogródzkie)?
Na FS są tylko lata 1797-1801.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź,

Michalina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brozek_OskarOffline
Temat postu: Re: Surwiliszki, Podgaje, Konwaliszki  PostWysłany: 02-04-2017 - 12:04
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 28-04-2011
Posty: 547
Skąd: Wrocław\Jędrzejów
Status: Offline
Witaj,

Swojatycze to ciężka parafia niestety.
Na parafii absolutnie nic nie ma.

Co do archiwum w Mińsku chyba też nic nie ma. Ostatnio prawdopodobnie zanotowałem co tam jest. Postaram się odnaleźć czy coś się ostało tam ze Swojatycz.

Z Darewy lepiej jest, bo w Mińsku od 1810 do 1900 chyba ciągłość jest zachowana zasobu.
Na parafii też tam nic nie ma.

Pozdrawiam,
Oskar Brożek

_________________
Szukam Domaszewicz, Łosowski, Leszczyłowski, Łomanowski, Betlewicz, Pawłowski i Nowicki z terenów dawnego województwa Nowogródzkiego, konkretniej okolic Lachowicz, Zubielewicz, Baranowicz, Nieświeża, Klecka, Krzywoszyna, Niedźwiedzicy, Słucka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Musial_MichalinaOffline
Temat postu: Re: Surwiliszki, Podgaje, Konwaliszki  PostWysłany: 02-04-2017 - 16:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2015
Posty: 179

Status: Offline
Oskarze,
Bardzo dziękuję za informacje w sprawie parafii Swojatycze i Darewo. Byłoby mi niezmiernie miło jakby udało Ci się znaleść informacje na temat Swojatycz. Mój pradziadek Bolesław Hawdurowicz urodził się w Swojatyczach w 1862, jest szansa że jego młodsze rodzeństwo było już chrzczone w Darewie.
Interesują mnie nazwiska Hawdurowicz/ Gawdurowicz/Hauderowicz/Hawdur/ Zubik.
Pozdrawiam i z góry dziękuję,
Michalina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DarekM.Offline
Temat postu: Re: Surwiliszki, Podgaje, Konwaliszki  PostWysłany: 03-04-2017 - 09:47
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2008
Posty: 13
Skąd: Zielona Góra
Status: Offline
Witam Państwa!

Musial_Michalina napisał:
Dobry wieczór,
Jeszcze raz zapytam forumowiczów czy może ktokolwiek widział/wie coś na temat metryk z parafii Swojatycze/Darewo (nowogródzkie)?


Pani Michalino! Nowogródzkie na pewno! Parafia Darewo też jest w kręgu moich zainteresowań (majątek Jedlina w posiadaniu Rodziny przed wojną itd...). Niedaleko od Baranowicz, gdzie po wojnie Dziadek z Babcią stracili dorobek życia... Repatriowani do Polski...

Brozek_Oskar napisał:
Co do archiwum w Mińsku chyba też nic nie ma. Ostatnio prawdopodobnie zanotowałem co tam jest. Postaram się odnaleźć czy coś się ostało tam ze Swojatycz.


Co do archiwum w Mińsku Panie Oskarze to "nikt nic nie wie". Jeśli ktoś tam nie spędził ze dwóch tygodni na poszukiwaniach osobiście to nic od nich korespondencyjnie nie dostanie...
Akurat tak się składa, że niedaleko Mińska mieszka osoba, która poszukując informacji na temat Rodziny Miładowskich (Jego Żona z. domu) "zaczepiła" mnie na internecie...
Przebywając w archiwum, przeglądając zasoby, "wyjęła" takie informacje, że ja, po ich przeczytaniu, musiałem przejść się z psem na spacer aby "ochłonąć"...
A wcześniej, przez 10 lat moich poszukiwań, pomimo wielu maili i listów pisanych do archiwum (posługuję się swobodnie j. rosyjskim) odpowiedź z archiwum była, że takich zasobów nie posiadają... Świadomie w tym miejscu piszę słowo "archiwum" z małej litery...
Żeby nie być gołosłownym...
Zapisy np. z parafii Kleck (jakieś 25 km od Darewa) posiadają do połowy XVII w.

Pozdrawiam. Darek Miładowski

_________________
Poszukuję informacji o rodzinach Miładowski i Niczyperowicz.
Pozdrawiam. D Miładowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Musial_MichalinaOffline
Temat postu: Re: Surwiliszki, Podgaje, Konwaliszki  PostWysłany: 03-04-2017 - 10:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2015
Posty: 179

Status: Offline
Panie Dariuszu,
Bardzo dziękuję za cenne informacje, właśnie zastanawiałam się czy pisać do Archiwum w Mińsku, mając konkretne informacje o pradziadku...Nie pociesza mnie również fakt, że w księgach z bazy FS ze Swojatycz/ Darewa i większości okolicznych parafii w latach 1797-1801 interesujące mnie nazwiska nie występują, co po części oznacza szukanie igły w stogu siana (choć zdaję sobie sprawę że to niewielki okres czasu), nawet rozważając wycieczkę do Mińska.

Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję,
Michalina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DarekM.Offline
Temat postu: Re: Surwiliszki, Podgaje, Konwaliszki  PostWysłany: 03-04-2017 - 11:04
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2008
Posty: 13
Skąd: Zielona Góra
Status: Offline
Witam.

Pani Michalino! Napisanie maila to koszt żaden!
Jeśli trzeba przetłumaczyć tekst na rosyjski służę pomocą (myślę, że to wielu Użytkowników Forum może zrobić!).

A jeżeli chodzi o konkretne dane... Jeśli Pani mi prześle...
Zapytam Andrieja, czy podejmie się "coś poszukać"... Ma bezpośredni dostęp do archiwum...
Jego przewaga nad nami polega na tym, że mieszka 10 km od rzeczonego archiwum...
Ale tak jak większość z nas jest tylko hobbystą...

Pozdrawiam. Darek Miładowski

_________________
Poszukuję informacji o rodzinach Miładowski i Niczyperowicz.
Pozdrawiam. D Miładowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Musial_MichalinaOffline
Temat postu: Re: Surwiliszki, Podgaje, Konwaliszki  PostWysłany: 03-04-2017 - 15:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2015
Posty: 179

Status: Offline
Panie Dariuszu,

Bardzo dziękuję za odpowiedź i chęć pomocy. Co do podania do archiwum - oczywiście zawsze warto spróbować!
Pozdrawiam,

Michalina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brozek_OskarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2017 - 18:20
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 28-04-2011
Posty: 547
Skąd: Wrocław\Jędrzejów
Status: Offline
Sprawdziłem moje notatki z Mińska. Ze Swojatycz nic nie znalazłem - ALE! Sprawdzałem głównie powiat Słucki, a Swojatycze już chyba należały pod inny powiat (Nowogródzki?). Wydaje mi się, że w innych powiatach też Swojatycz szukałem, ale nie były one moim głównym celem, więc mogłem je przeoczyć. Wydaje mi się, że szansa jest, ale mizerna.

Z okolic z byłego powiatu Słuckiego (czyli na południe od Swojatycz) tylko parafie Lachowicze i Niedźwiedzica są dostępne.

Z Klecka są następujące księgi:
1866-1896 M
1871-1877 U
1877 U
1877-1889 U
1889-1899 U
1701-1732;1734-1766;1771-1797 U
1701-1766;1771-1797 M
1756-1766;1771-1797 Z
1899-1913 U
1913-1918 U
1798-1799 UMZ
1793-1803 UMZ
1905 M. kn. Pierechod w r.-k. (nie wiem co to znaczy, może przechrzty)
1865 Spis osób do spowiedzi.

Chyba tylko tyle.


Pozdrawiam,
Oskar Brożek

_________________
Szukam Domaszewicz, Łosowski, Leszczyłowski, Łomanowski, Betlewicz, Pawłowski i Nowicki z terenów dawnego województwa Nowogródzkiego, konkretniej okolic Lachowicz, Zubielewicz, Baranowicz, Nieświeża, Klecka, Krzywoszyna, Niedźwiedzicy, Słucka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Musial_MichalinaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2017 - 19:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2015
Posty: 179

Status: Offline
Oskarze,
Bardzo dziękuję za tyle szczegółowych informacji!
Pozdrawiam,
Michalina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AlinkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2017 - 06:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-03-2016
Posty: 82

Status: Offline
Witam.

Moze ktos wie gdzie szukac ksiag Parafii Dalekie na Bialorusi. Na przestrzeni lat 1860-1920.
Pozdrawiam Alina.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.767959 sekund(y)