Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krzysztof_FornalskiOffline
Temat postu: Przodkowie Pana Ryszarda Cz. (znanego europosła)  PostWysłany: 11-04-2017 - 12:26
Sympatyk


Dołączył: 05-07-2006
Posty: 117
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Szanowni Państwo,

przesyłam jako naukową ciekawostkę:

Metryka ślubu prapradziadka Ryszarda Cz., znanego polityka i europosła:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... x=2007&y=1

Ów prapradziadek, Jakub Czarnecki, warszawski artysta rzeźbiarz, pochodził z Kunowa:

Jakub Czarnecki ur. 10 lipca 1819 r., akt nr 45:
http://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,190238,14

Ojciec: Józef Czarnecki, Obywatel Miasta Kunowa, lat 30
Matka: Teresa ze Stefańskich, lat 38
Chrzestni: Dominik Mazurkiewicz oraz Ignacy Chamerski

Metryki chrztu Józefa w Kunowie nie ma. Jest za to Łucja Czernecka ur. 1783, być może siostra Józefa (nie mam teraz czasu sprawdzić w akcie).

Jest natomiast w Kunowie akt ślubu pomiędzy Józefem Czarneckim oraz Teresą ze Stefańskich:
Data: 25.10.1815
Akt nr 32: http://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,190260,12
Józef Czarnecki - "Mayster Kunsztu Garbarskiego", zamieszkały w Kunowie, kawaler, lat 24, metryka chrztu w kościele w Opatowie; syn Adama Czarneckiego (gospodarza ze wsi Jałowęsy pod Opatowem)
Teresa ze Stefańskich - z miasta Kunowa, wdowa z pierwszego męża Hagen (o czym więcej napiszę za chwilę), lat 35
Świadkowie: Jan Chamerski, Antoni Skalski, Józef Józepski (?), Ignacy Chamerski

Teresa Stefańska ur. 16.03.1782 r. w Kunowie: http://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,230617,112
ojciec: Honest. Walenty Stefański
matka: Apolonia Chamerska, córka Hiacynta Chamerskiego
świadkowie: Stanisław Rokoszny (organista) i Katarzyna Pawlikowiczówna
Walenty Stefański i Apolonia Chamerska pobrali się w Kunowie 1776 r. (akt jest). Chamerscy to tak na prawdę Chamerowie, ich wywód jest cały w Kunowie. Stefańscy prawdopodobnie przybyli z zewnątrz.

Najciekawsze (dla mnie osobiście) jest to, iż owa Teresa Stefańska była pierwszą żoną (ślub 26.11.1800 Kunów) słynnego w Kunowie Wawrzyńca Hagena (1757-1813), ewangelika, artysty rzeźbiarza, który wraz z ówczesnym burmistrzem Władysławem Czerwińskim wznowił przemysł kamieniarski w Kunowie po zapaści z przełomu XVIII/XIX wieku.
http://goryhistorii.pl/czerwinski/

Akt ślubu Teresy ze Stefańskich oraz ex-ewangelika Wawrzyńca Hagena (ostatni akt z 1800 r.): http://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,230614,4

Jedna z córek Teresy, Marianna Hagen (ur. 1805 Kunów), była żoną Kazimierza Kubickiego (1795-1836). Ich synem był Karol Kubicki (1835-1899), żonaty z Prusaczką Bertą Marią Helmann, a oni z kolei mieli dzieci: księdza Władysława Kubickiego (1869-1937) [historyk, kolekcjoner, w swoim czasie dziekan dekanatu piotrkowskiego na Kujawach, radca Kurii Diecezjalnej we Włocławku -> Polski Słownik Biograficzny, tom 16] oraz Stanisława Józefa Kubickiego (1867-1945), męża Marianny Julianny Tylkiewicz herbu Mogiła odm., córki Władysława i Anny z Orzechowskich.
http://www.myszkowscy.pl/r381.html

Inna córka Teresy, Barbara Hagen (ur. 1812) wyszła za Tomasza Bojarskiego, mieli syna Jana (żona Franciszka Pikulska), a Jan syna Józefa - męża Wincentyny Fornalskiej, córki Józefa Wacława Kazimierza Fornalskiego (1847-1893).
http://www.fornalski.rootspoland.com/fo ... logia.html

Na tym zakończę wywód przodków p. Czarneckiego z Kunowa, można badać dalej, gdyż metryki są kompletne. W ciemno mogę powiedzieć, że spokojnie wywód sięgnie XVII wieku.

Pozdrawiam,
Krzysztof Fornalski

_________________
Krzysztof Wojciech Fornalski
z racji tego, iż nie często tu zaglądam, podaję szybki kontakt: krzysztof.fornalski (małpka@) gmail.com


Ostatnio zmieniony przez Krzysztof_Fornalski dnia 11-04-2017 - 12:46, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przemko20161Offline
Temat postu: Przodkowie Pana Ryszarda Czarneckiego (europosła)  PostWysłany: 11-04-2017 - 12:38
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2015
Posty: 620

Status: Offline
A skąd zainteresowanie akurat Czarneckim europosłem czy to na jego zlecenie szukasz przodków ? Czy nie będziesz miał z tego powodu problemów ?

Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_FornalskiOffline
Temat postu: Przodkowie Pana Ryszarda Czarneckiego (europosła)  PostWysłany: 11-04-2017 - 12:44
Sympatyk


Dołączył: 05-07-2006
Posty: 117
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie szukam tego na zlecenie Smile
Hagenowie są skoligaceni z moją rodziną i wyszło to przy okazji.
Powstaje też baza danych kamieniarzy kunowskich, stąd takie badania.

To są badania historyczne dotyczące osób zmarłych ponad 100 lat temu.
Na pewno nie szukam problemów Smile

Pozdrawiam,
KF

_________________
Krzysztof Wojciech Fornalski
z racji tego, iż nie często tu zaglądam, podaję szybki kontakt: krzysztof.fornalski (małpka@) gmail.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RutarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2017 - 14:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-07-2012
Posty: 759

Status: Offline
Witam,

Ja lubię takie ciekawostki.Nie widzę też, nic co z tych informacji mogłoby negatywnie przedstawiać przodków europosła. Sam lubię poszukać w Genetece informacje na temat polityków i to wszystkich opcji.

Pozdrawiam Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WirtualnyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2017 - 22:04
Sympatyk


Dołączył: 03-12-2015
Posty: 46
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nawet, jeśli nie znalazło się tam nic złego, to opisywanie publiczne przodków polityków jest igraniem z ogniem. Owszem jest to legalne i oparte na jawnych źródłach i personalnie nic nikomu nie grozi, ale grozić może całej społeczności... zmianą prawa. Gdyby u jakiegoś polityka znalazło się coś negatywnego, może to zostać użyte przez jego przeciwników - nawet po tylu latach.

Ja, kiedyś przy okazji swoich badań znalazłem pokrewieństwo mojej znajomej z ważną i pozytywną (sic!) postacią historyczną. Poinformowałem znajomą o tym fakcie na zasadzie miłej - jak mi się wydawało - ciekawostki. Mimo wszystko zareagowała nerwowo i dzwoniła potem po instytucjach pytając dlaczego te dane "hulają po Internecie i ktoś mi może grzebać w moich przodkach". Ona nie jest osobą wpływową. Pomyślcie jednak, że gdy trafi na kogoś wpływowego, to może się skończyć tym, iż fotokopie będą robione np. po wykazaniu pokrewieństwa.

Jako genealodzy jesteśmy specyficzną grupą. Ludzie mają różne podejścia i wrażliwości, co chyba każdy może odczuć nawet we własnej rodzinie.

_________________
Pozdrawiam

Sławek


Ostatnio zmieniony przez Wirtualny dnia 11-04-2017 - 23:12, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_JuszczykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2017 - 22:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-12-2010
Posty: 682

Status: Offline
Zdarzają się różne osoby oczywiście. Niemniej akurat politycy zasadniczo sami się garną z historiami swoich przodków do mediów.
Raz że są to osoby publiczne i lubiące istnieć publicznie i prędzej będą miały pretensje o to że za mało napisano niż że za dużo.
Dwa że na pewne zmiany jest już za późno Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WirtualnyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2017 - 22:57
Sympatyk


Dołączył: 03-12-2015
Posty: 46
Skąd: Warszawa
Status: Offline
A na pewne nie jest...

_________________
Pozdrawiam

Sławek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.899293 sekund(y)