Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
mmoonniiaaOffline
Temat postu: Odczytanie nazwisk chrzestnych  PostWysłany: 11-04-2017 - 18:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-04-2011
Posty: 593

Status: Offline
Witaj,
chrzestni: Józef Kicznicki i Antonina Bogaczyk

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Danuta_StojekOffline
Temat postu: Odczytanie nazwisk chrzestnych  PostWysłany: 11-04-2017 - 18:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-04-2010
Posty: 145

Status: Offline
Wojciech Kicznicki i Antonina Bogaczyk - tak to odczytuję.

Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmoonniiaaOffline
Temat postu: Piotr Cichowski-akt zgonu nr 169-parafia Ciechanów  PostWysłany: 11-04-2017 - 19:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-04-2011
Posty: 593

Status: Offline
5.10.1851 o godz. 18 zmarł Piotr Cichocki, dziad kościelny, lat 88, w Chotumiu, par. Sulerzyż urodzony z rodziców niewiadomych, obecnie w Ciechanowie zamieszkały, zostawiwszy Ewę z Krauzów.

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarsylkaOffline
Temat postu: Piotr Cichowski-akt zgonu nr 169-parafia Ciechanów  PostWysłany: 11-04-2017 - 20:26
Sympatyk


Dołączył: 23-05-2016
Posty: 606

Status: Offline
Dzięki:) Heh, zatem muszę szukać dalej czegoś o jego rodzicach:)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kacperm_szOffline
Temat postu: Pomoc w odczytaniu (jęz. polski)  PostWysłany: 11-04-2017 - 20:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2016
Posty: 470

Status: Offline
Dziękuję bardzo Czarek! Smile

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Kacper
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lewicki_PrzemysławOffline
Temat postu: Jakie to właściwie jest nazwisko?  PostWysłany: 13-04-2017 - 15:03
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2016
Posty: 216

Status: Offline
Dzień dobry Smile

Proszę o pomoc w zakresie dokładnego rozpoznania nazwiska pojawiającego się w dwóch aktach. Jednym z nich jest akt małżeństwa z 1825 ( http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 1742&y=206 ), drugim akt chrztu z 1754 ( http://imgur.com/TaAvFmE ), oba dotyczą tej samej osoby. Gdzieś między 1754 a 1779 osoba ta wraz z rodzicami zmieniła nazwisko na Lewicki, ale jakie dokładnie było poprzednie? Osoba indeksująca akt z 1825 wpisała nazwisko Beda, ma to pewien sens, ale nie jestem do końca pewny, czy widzę Beda w akcie z 1754, nie wspominając o tym, że litera mająca być literą d w zapisie nazwiska z 1825 nie wygląda jak inne litery d z tegoż aktu. Z drugiej strony Geneszukacz pokazuje inne osoby o nazwisku Beda pojawiające się w późniejszym okresie w okolicy, stąd być może...?

_________________
Pozdrawiam, Przemysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lubryczyński_IreneuszOffline
Temat postu: Jakie to właściwie jest nazwisko?  PostWysłany: 13-04-2017 - 15:14
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2010
Posty: 201

Status: Offline
Witam, odczytuje w pierwszym akcie nazwisko - Pawła Bexy bądź Bezy i (to chyba takie jednak nazwisko) pozdrawiam Irek
Drugi akt - nazwisko zapisane w akcie chrztu Filipa - ojciec Paweł Besa a więc wydaje mi sie ze Beza.


Ostatnio zmieniony przez Lubryczyński_Ireneusz dnia 13-04-2017 - 15:19, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lewicki_PrzemysławOffline
Temat postu: Jakie to właściwie jest nazwisko?  PostWysłany: 13-04-2017 - 15:16
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2016
Posty: 216

Status: Offline
O, to ciekawe, dziękuję za podpowiedź Wink . Taka opcja nigdy nie przyszła mi na myśl.

_________________
Pozdrawiam, Przemysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Jakie to właściwie jest nazwisko?  PostWysłany: 13-04-2017 - 15:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5779

Status: Offline
W akcie z 1754 jest moim zdaniem nazwisko Beca - literka c podobnie pisana jak w innych wyrazach (np. Subscribo, Ecclesiae itd.), natomiast litera d wyglądałaby jak w wyrazach "de" lub fidem.
W akcie z 1825 też nie jest to chyba litera d (masz rację), choć muszę przyznać, ze nie wiem co pisarz chciał oddać - może Beocy ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lewicki_PrzemysławOffline
Temat postu: Jakie to właściwie jest nazwisko?  PostWysłany: 13-04-2017 - 15:21
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2016
Posty: 216

Status: Offline
Tak, jedna osoba mająca wgląd w akt z 1754 też zinterpretowała ten zapis jako Beca, ale nie pokrywało mi się to zbytnio z aktem z 1825. Co dokładnie pisarz chciał przekazać nie mam po prawdzie pojęcia, dokumentów wcześniejszych nie posiadam i chyba się nie zachowały (mimo, iż ksiądz z Wierzchlasu twierdzi i jest pewny, że powinny być w archiwum częstochowskim, to tam nikt nic o nich nie wie).

Beoca/Beocy brzmi interesująco, ale nawet nie wiem jakiej proweniencji to mogłoby być nazwisko.

_________________
Pozdrawiam, Przemysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ewa_osOffline
Temat postu: Jakie to właściwie jest nazwisko?  PostWysłany: 13-04-2017 - 15:23
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2008
Posty: 563

Status: Offline
Na pewno nie Beda,bo litera d pisana jest zupełnie inaczej.W akcie chrztu ewidentnie Beca

Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lewicki_PrzemysławOffline
Temat postu: Jakie to właściwie jest nazwisko?  PostWysłany: 13-04-2017 - 15:31
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2016
Posty: 216

Status: Offline
Ten zawijas faktyczny pojawia się w charakterze c gdzie indziej w akcie chrztu, ale może Ireneusz ma rację i to Besa/Beza? Z drugiej strony to, znów, nie pokrywa się z aktem z 1825, a nie sądzę, by syn ojca źle zapamiętał/podał jego nazwisko, ponadto wydaje się proste, nie sądzę też, by pomylił się ksiądz pisząc to co pisał.

_________________
Pozdrawiam, Przemysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
labarnerieOffline
Temat postu: Miejsce urodzenia Jakuba Kowalskiego  PostWysłany: 13-04-2017 - 16:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2013
Posty: 339
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Pomóżcie proszę, gdzie się urodził pan młody Jakub Kowalski? Nie chcę nic sugerować, bo może źle odczytuję ... przypuszczam, że to nie jest prawdziwe miejsce urodzenia, ale ... muszę to potwierdzić lub temu zaprzeczyć.

Małżeństwo zawarte w parafii Jakubów (mazowieckie).
Akt nr 23 http://szukajwarchiwach.pl/62/582/0/-/2 ... hsq69mEDiw

_________________
Szukam aktu małżeństwa Mikołaja Tokarka syna Marcina i Katarzyny z Jadwigą Stelmach, lata ok. 1814 - 1826 (dzisiejsze woj. łódzkie lub wielkopolskie - najprawdopodobniej).

Serdecznie pozdrawiam
Kasia
http://kasiaurbanskaparanoje.blogspot.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: Jakie to właściwie jest nazwisko?  PostWysłany: 13-04-2017 - 16:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3157
Skąd: Łódź
Status: Offline
Lewicki_Przemysław napisał:

Proszę o pomoc w zakresie dokładnego rozpoznania nazwiska pojawiającego się w dwóch aktach.


Przemysławie,
Ciągle przedstawiasz tylko dwa dokumenty do odczytu i prosisz o dokładne "rozpoznanie nazwiska"
https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... eda#351569
https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... eda#351664
https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... eda#359466
A innych dzieci małżonkowie Paweł Beca[Beda] potem Lewicki i Katarzyna Madzio[e]nek nie mieli? poszukaj ich aktów ślubu aby było więcej możliwości interpretacji nazwiska?
___
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lewicki_PrzemysławOffline
Temat postu: Re: Jakie to właściwie jest nazwisko?  PostWysłany: 13-04-2017 - 16:37
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2016
Posty: 216

Status: Offline
Z tego co wiem innych dzieci nie mieli Wink . Ich aktu ślubu szukałem, a właściwie szukam, od miesięcy, podobnie jak jakichkolwiek innych aktów ich dotyczących i niczego nie znajduję. Owszem, dubluję pytanie co jakiś czas żeby złapać świeże spojrzenie użytkowników, i za każdym razem zyskuję czyjąś nową perspektywę, więc nie mam sobie nic do zarzucenia. Badanie sprawy jest dla mnie po prostu bardzo trudno, bo wydaje się, że nie ma żadnych dokumentów. Genealogią zajmuję się też rzadko, od niedawna i w wolnym czasie, stąd mam ograniczone możliwości, choć staram się możliwie polegać na własnych siłach.

_________________
Pozdrawiam, Przemysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.839595 sekund(y)