Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
bogdasOffline
Temat postu: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 10-04-2017 - 08:53
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2012
Posty: 34

Status: Offline
Witam,
może ktoś już dysponuje IV tomem tego opracowania?
Interesuje mnie nazwisko Czerny - Hołownia.

_________________
Pozdrawiam
Bogusław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SmoktadeuszOffline
Temat postu: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 10-04-2017 - 11:47
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 198

Status: Offline
Ja bede miał po świętach. Przyjedzie z Biela Rusi.
Pozdrawiam Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majtka_ŁukaszOffline
Temat postu: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 10-04-2017 - 12:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2016
Posty: 295

Status: Offline
W tym tomie mają być tylko rodziny z nazwiskami zaczynającymi sie na "G" i "H".
Tutaj spis treści:
https://www.facebook.com/NHAB1551/photo ... =3&theater

Ja poproszę o informację o nazwisku Hałko.
Z góry dziękuję.

Pozdrawiam,
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bogdasOffline
Temat postu: Re: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 10-04-2017 - 13:39
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2012
Posty: 34

Status: Offline
Smoktadeusz napisał:
Ja bede miał po świętach. Przyjedzie z Biela Rusi.
Pozdrawiam Rafał


Suuper:)
Już się ustawiam w kolejkę.
Będę pierwszy!

_________________
Pozdrawiam
Bogusław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 10-04-2017 - 13:46
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Spis nazwisk znajduje się z grubsza w Spisie szlachty wylegitymowanej w guberniach grodzieńskiej, mińskiej, mohylewskiej, smoleńskiej i witebskiej. Oprac. Stanisław Dumin, Sławomir Górzyński. W tabeli przypisano poszczególne nazwiska do danych guberni
Nie ma tam więc raczej szlachty niewylegitymowanej. Pozdrawiam TL
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SmoktadeuszOffline
Temat postu: Re: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 10-04-2017 - 14:00
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 198

Status: Offline
Znając tom trzeci można przypuszczać ze i w tomie czwartym będą opracowane pokolenia w danym nazwisku. Upraszam o cierpliwość. Jak książka przyjedzie to bede odpisywał.
Pozdrawiam Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bogdasOffline
Temat postu: Re: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 10-04-2017 - 14:07
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2012
Posty: 34

Status: Offline
Tomasz_Lenczewski napisał:
Spis nazwisk znajduje się z grubsza w Spisie szlachty wylegitymowanej w guberniach grodzieńskiej, mińskiej, mohylewskiej, smoleńskiej i witebskiej. Oprac. Stanisław Dumin, Sławomir Górzyński. W tabeli przypisano poszczególne nazwiska do danych guberni
Nie ma tam więc raczej szlachty niewylegitymowanej. Pozdrawiam TL


Nie wiem o czym piszesz.
We wzmiankowanym Herbarzu rodziny ujęte są w szczegółowe rodowody.
Tu masz konkret:
http://www.lyczkowski.net/pl/lista/herb ... iej_h.html

_________________
Pozdrawiam
Bogusław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
stajamaOffline
Temat postu: Re: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 10-04-2017 - 19:50
Sympatyk


Dołączył: 28-02-2012
Posty: 126

Status: Offline
A ja tak nieśmiało zapytam w którym Tomie są nazwiska na literę S

Pozdrawiam Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobijański_MarcinOffline
Temat postu: Re: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 10-04-2017 - 22:42
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2011
Posty: 64
Skąd: Łódź
Status: Offline
Dobry wieczór.
Pragnę zakupić w/w tom "Herbarza" - niestety - białoruskie księgarnie wysyłkowe nie wysyłają książek poza granice.
Czy ktoś z Państwa ma znajomych na Białorusi, którzy zgodziliby się pośredniczyć w takim zakupie?
Pozdrawiam,
Marcin Dobijański.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SmoktadeuszOffline
Temat postu: Re: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 11-04-2017 - 13:08
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 198

Status: Offline
Nazwiska na litere S beda za ok 20 lat. Jak dobrze pójdzie 😀
Pozdrawiam Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 11-04-2017 - 14:32
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W istocie materiały Herbarza są ograniczone do Deputacji szlachty guberni mińskiej i dublują się, ale i czasem uzupełniają z materiałami Heroldii w RGIA (indeks tych teczek do poszczególnych nazwisk jest dostępny w sieci do ściągnięcia). Nie jest trudno ani nabyć ten Herbarz (wystarczy mieć kontakt z z różnymi naukowcami, którzy odwiedzają Archiwum w Mińsku). Przy dobrych układach można również pokusić się o kopie archiwum teczki. Załatwienie tych spraw drogą bezpośredniego kontaktu z Archiwum jest o tyle trudne, że przelewy na Bialoruś i do Rosji via polski bank przyprawiają o ból głowy. Teczki z Deputacji nie są jedynym źródłem dla wywodów rodzin. W przypadku ziem b. Wielkiego Księstwa Litewskiego mamy olbrzymi zasób archiwalny, z którego niewielką część ogłoszono drukiem. Nawet dla małych rodzin szlacheckich zapisy w AVAK (Akty Vilenskoj Archigeograficzeskoj Kommisji) mają znaczenie. te ostatnie są akurat zdigitalizowane. Wiele materiałów źródłowych z XIX w. jest w zasobie BUW. Piszę to z pozycji kiedy zajmowałem się małymi rodzinami szlacheckimi z guberni mińskiej, grodzieńskiej i wileńskiej. Pozdrawiam Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majtka_ŁukaszOffline
Temat postu: Re: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 11-04-2017 - 15:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2016
Posty: 295

Status: Offline
Tomasz_Lenczewski napisał:
Nawet dla małych rodzin szlacheckich zapisy w AVAK (Akty Vilenskoj Archigeograficzeskoj Kommisji) mają znaczenie. te ostatnie są akurat zdigitalizowane. Wiele materiałów źródłowych z XIX w. jest w zasobie BUW.


Panie Tomaszu, może Pan doprecyzować gdzie szukać w internecie tych zasobów AVAK i BUW?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 11-04-2017 - 19:19
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, a w niej cała literatura źródłowa dotycząca ziem b. Xięstwa Litewskiego wydana w XIX w. Nie mam pojęcia czy coś przeniesiono na cyfrowe kopie, bo tomy nierzadko liczą po setki stron. To wymaga czasu. Na wizytę w BUW każdy może sobie pozwolić. Bibliografia źródłowych pozycji jest choćby w bibliografii do poszczególnych wykazów urzędników.
AVAK chyba zreprodukował Białystok. Ja jeszcze korzystałem z mikrofilmów w BUW. Pozdrawiam Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majtka_ŁukaszOffline
Temat postu: Re: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 11-04-2017 - 19:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2016
Posty: 295

Status: Offline
Tomaszu, dziękuję za odpowiedź i informacje o BUW. Faktycznie niby każdy może sobie na to pozwolić, ale to nie takie super łatwe jak się nie mieszka w Warszawie Wink
Ciekawa jest także informacja o AVAK, wcześniej o tym nie słyszałem. Jeśli ktoś z Państwa ma wiedzę czy jest to gdzieś dostępne w internecie to poproszę o informację.

Pozdrawiam,
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Karczewska_BozenaOffline
Temat postu: Re: Herbarz Szlachty Białoruskiej (Tom IV) - poszukuję  PostWysłany: 11-04-2017 - 20:15
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2009
Posty: 25
Skąd: zachodniopomorskie
Status: Offline
Majtka_Łukasz napisał:
W tym tomie mają być tylko rodziny z nazwiskami zaczynającymi sie na "G" i "H".
Tutaj spis treści:
https://www.facebook.com/NHAB1551/photo ... =3&theater
Ja poproszę o informację o nazwisku Hałko.
Z góry dziękuję.

Pozdrawiam,
Łukasz

Witam
Jest wywód Hałko ( Gałki) herbu Szaława. I część wywodu z 1801 roku zrobiona w Wileńskiej Deputacji Szlacheckiej, potem w Mińskiej.Więcej po świętach Wink
Pozdrawiam
Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.925106 sekund(y)