Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jakub336Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-01-2016 - 21:01
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2015
Posty: 241

Status: Offline
Wiatm,
Panie Waldemarze, mój pradziadek był kanonierem w 202 pułku artylerii ciężkiej zformowanym z min. emigrantów przybyłych z Polski do Francji przed II wojną Światową. W linku przesłanym przez Pana, znalazłem Flisa ale w stopniu podporucznika, możliwe , że w czasie internowania mój Feliks zmienił stopień ?
Pozdrawiam,
Sylwek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Waldemar_StankiewiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-01-2016 - 21:14
Sympatyk


Dołączył: 09-03-2008
Posty: 344

Status: Offline
To bardzo prawdopodobne. Inwencja internowanych była przeogromna. Dbało o to dowództwo internowanej jednostki. Ludzie zdobywali zawody przydatne w cywilu, kończyli kursy pod i oficerskie, zdobywali wiedzę w zakresie szkoły średniej, a kto chciał mógł studiować gdyż wśród internowanych było duże grono profesorskie.
Pozdrawiam,
Waldemar
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam.55Offline
Temat postu: Prośba o radę-IPN.  PostWysłany: 06-04-2017 - 15:04
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 632

Status: Offline
Witajcie!
czytając " Władze i społeczeństwo niemieckie na Pomorzu Wschodnim i Kujawach w latach okupacji niemieckiej (1939-1945), przeczytałem następujący fragment: "Organizacyjnie SS na terenie Kujaw Wschodnich należała do Obwodu SS w Łodzi- Abschnitt XXXII, który dzielił się na trzy chorągwie w Łodzi, Kaliszu i 114 we Włocławku. Była to tzw. Ogólna SS (Allgemeine SS), do której należeli wszyscy członkowie SS mieszkający na ternie. W terenie pierwsze jej formacje powstały w Dobiegniewie( J.Reimer), w Lubrańcu(G.Weiser), w Cettach gm. Chodecz (Schmaltz), w Przedczu ( Mielke) i w Lubieniu (Johann Arndt)." Zacząłem więc poszukiwać owego pana Mielke i natknąłem się na coś takiego, [Materiały personalne 114 Pułku SS (114 SS-Standarte), gdzie figuruje niejaki Otto Mielke, data urodzenia: 10-11-[brak] r., miejsce urodzenia: Reisighof. * zasugerowałem się, tym że może to być poszukiwany przeze mnie Mielke ponieważ figuruje w aktach personalnych 114 Pułku a takowy właśnie miał coś wspólnego z Włocławkiem, który jest oddalony od Przedcza o 45 km.)

link:

http://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails ... 7Ctyp=2%5D

Moje pytanie brzmi, czy IPN udostępnia te inwentarze? jest jakaś szansa na wgląd w te dokumenty?

Pozdrawiam.
Adam

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Prośba o radę-IPN.  PostWysłany: 06-04-2017 - 18:20
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Znalazł Pan w inwentarzu publicznym opis opracowanych akt i sygnaturę i pyta Pan naiwnie czy IPN udostępnia?
Dalszy krok to złożyć odpowiedni wniosek korzystając z linków na stronie IPN
Pozdrawiam Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam.55Offline
Temat postu:   PostWysłany: 06-04-2017 - 18:51
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 632

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź Wink

Pozdrawiam.
Adam.

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.857484 sekund(y)