Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
VasquezOffline
Temat postu: Sawicki Jan - ekonom (Kujawy, Mazowsze?) - XIX wiek  PostWysłany: 25-03-2017 - 14:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-05-2008
Posty: 375

Status: Offline
Poszukuję informacji o moich prapradziadkach i ich przodkach. Przodek - Jan Sawicki był ekonomem; z racji popularności nazwiska nie jest łatwo znaleźć wielu informacji. W ciągu ostatnich paru lat ustaliłem kilka faktów:

1) Jan Sawicki był żonaty z Julią z.d. Zasadzką (w jednym akcie - Zawadzką).

2) Mieli co najmniej troje dzieci:
a) urodzonego 31.08.1853r. w Tobółkach parafii Chełmonie (przy Golubiu-Dobrzyniu) Wacława Jana Sawickiego (matka: Julianna Zasadzka; chrzestni Wacław Pardecki i Anna Lange) - oryginał znajduje się w AD Toruń.

b) urodzoną 05.03.1856r. w Tomkowie parafii Płonne (25 km od Chełmonia) Marcjannę Stanisławę Sawicką -> w akcie stoi "Jan Sawidzki ekonom lat trzydzieści sześć mający w Tomkowie zamieszkały", żona "Julianna z Zasadzkich lat dwadziścia ośm mająca"). LINK: http://oi64.tinypic.com/2e6fzue.jpg

c) urodzoną 15.10.1859r. w Tomkowie Jadwigi Teresę Sawicką -> w akcie stoi "Jan Sawicki służący lat czterdzieści mający w Tomkowie zamieszkały", żona "Julianna z Zawadzkich lat trzydzieści dziewięć mająca"). LINK: http://oi67.tinypic.com/15oxncz.jpg

Ponadto, są jeszcze informacje z aktów ślubów dwojga ze wspomnianych dzieci, oba w parafii Skępe:

1) 11.02.1877 Skępe, Wincenty Korba i Marcjanna Sawicka.
2) 23.10.1878 Wielgie, Wacław Jan Sawicki i Marianna Przybyszewska - Wacław syn Jana i Julianny z Zasadzkich Sawickich - zamieszkałych w m. Skępe (? - nie jestem pewny). LINK: http://oi66.tinypic.com/14b0xso.jpg

Z dwóch aktów, gdzie został przedstawiony wiek rodziców: Jan urodził się ok. 1819r., a Julianna z Zasadzkich/Zawadzkich - ok. 1828 i 1820r.

W parafii Skępe umierało po 1878r. dwóch Janow Sawickich wg Geneteki - w 1881 i 1884r. Na pewno jednak nie jest to ta druga osoba.

Po cichu liczę na to, że Jan i Julianna nie pochodzili z par. Chełmonie, bo jest duża luka w księgach i bym ich i tak tam nie odnalazł. Skoro jednak Jan był ekonomem, bardzo możliwe, że pochodził z innej parafii. Jego syn - Wacław Jan Sawicki (1853-1923) był administratorem-zarządcą dwóch miejscowości - Złowodów i Zadusznik k. Włocławka (co najmniej w latach 1880-tych). Wygląda na to, że mieli oni pochodzenie szlacheckie.

Bardzo proszę o jakieś wskazówki, jak mogę odnaleźć kolejne ślady o Janie i Juliannie z Zasadzkich Sawickich.

_________________
Pozdrawiam,

Karol.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2017 - 14:52
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1200

Status: Offline
Witaj.

Na forum od czerwca 2011 roku istnieje temat „Nazwisko: Sawicki”. Wątek ten liczy kilkanaście stron. Wiele osób wypowiadało się na temat różnych linii Sawickich, poszukiwało krewnych, przodków itp. Proponuję Ci zapoznać się z tym wątkiem, może odnajdziesz tam poszukiwane przez Ciebie informacje? Tu jest link do przedmiotowego wątku:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... -345.phtml

Możesz też skontaktować się z Julianem Sawickim [ nick: Sawicki_Julian ], który ma przeogromną wiedzę o różnych Sawickich i osobach z nimi spokrewnionymi.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
VasquezOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2017 - 15:08
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-05-2008
Posty: 375

Status: Offline
Dziękuję za wiadomość,

Z Julianem Sawickim byłem w kontakcie i to chyba nawet we wspomnianym wątku; nie doszliśmy jednak do pokrewieństwa czy rozszerzenia znanych mi informacji. Dlatego postanowiłem założyć ten wątek, gdyż ma charakter bardziej 'indywidualny', a przez co jest bardziej czytelny. Smile

_________________
Pozdrawiam,

Karol.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Darek1965Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2017 - 00:29
Sympatyk


Dołączył: 15-11-2009
Posty: 175

Status: Offline
Vasquez napisał:
Poszukuję informacji o moich prapradziadkach i ich przodkach. Przodek - Jan Sawicki był ekonomem; z racji popularności nazwiska nie jest łatwo znaleźć wielu informacji. W ciągu ostatnich paru lat ustaliłem kilka faktów:

1) Jan Sawicki był żonaty z Julią z.d. Zasadzką (w jednym akcie - Zawadzką).

2) Mieli co najmniej troje dzieci:
a) urodzonego 31.08.1853r. w Tobółkach parafii Chełmonie (przy Golubiu-Dobrzyniu) Wacława Jana Sawickiego (matka: Julianna Zasadzka; chrzestni Wacław Pardecki i Anna Lange) - oryginał znajduje się w AD Toruń.

b) urodzoną 05.03.1856r. w Tomkowie parafii Płonne (25 km od Chełmonia) Marcjannę Stanisławę Sawicką -> w akcie stoi "Jan Sawidzki ekonom lat trzydzieści sześć mający w Tomkowie zamieszkały", żona "Julianna z Zasadzkich lat dwadziścia ośm mająca"). LINK: http://oi64.tinypic.com/2e6fzue.jpg

c) urodzoną 15.10.1859r. w Tomkowie Jadwigi Teresę Sawicką -> w akcie stoi "Jan Sawicki służący lat czterdzieści mający w Tomkowie zamieszkały", żona "Julianna z Zawadzkich lat trzydzieści dziewięć mająca"). LINK: http://oi67.tinypic.com/15oxncz.jpg

Ponadto, są jeszcze informacje z aktów ślubów dwojga ze wspomnianych dzieci, oba w parafii Skępe:

1) 11.02.1877 Skępe, Wincenty Korba i Marcjanna Sawicka.
2) 23.10.1878 Wielgie, Wacław Jan Sawicki i Marianna Przybyszewska - Wacław syn Jana i Julianny z Zasadzkich Sawickich - zamieszkałych w m. Skępe (? - nie jestem pewny). LINK: http://oi66.tinypic.com/14b0xso.jpg

Z dwóch aktów, gdzie został przedstawiony wiek rodziców: Jan urodził się ok. 1819r., a Julianna z Zasadzkich/Zawadzkich - ok. 1828 i 1820r.

W parafii Skępe umierało po 1878r. dwóch Janow Sawickich wg Geneteki - w 1881 i 1884r. Na pewno jednak nie jest to ta druga osoba.

Po cichu liczę na to, że Jan i Julianna nie pochodzili z par. Chełmonie, bo jest duża luka w księgach i bym ich i tak tam nie odnalazł. Skoro jednak Jan był ekonomem, bardzo możliwe, że pochodził z innej parafii. Jego syn - Wacław Jan Sawicki (1853-1923) był administratorem-zarządcą dwóch miejscowości - Złowodów i Zadusznik k. Włocławka (co najmniej w latach 1880-tych). Wygląda na to, że mieli oni pochodzenie szlacheckie.

Bardzo proszę o jakieś wskazówki, jak mogę odnaleźć kolejne ślady o Janie i Juliannie z Zasadzkich Sawickich.


Witaj,

w Twoim słowie wprowadzającym (b.szczegółowym) brakuje mi kontestu geograficzno-historycznego, jeżeli nie przerabiałeś jeszcze tego elementu, warto spróbować.
Po pierwsze, Tobółka w parafii Chełmonie to Prusy - historyczna ziemia chełmińska, a Tomkowo w parafii Płonne - KP - historyczna ziemia dobrzyńska. Co prawda, obie miejscowości dzieli zaledwie kilkadziesiąt kilometrów, ale to po różnych stronach "mokrej granicy" na Drwęcy. W związku z tym i sposoby prowadzenia poszukiwań będą różne.
Jeśli chodzi o parafię Chełmonie, przed poszukiwaniami tylko i wyłącznie w AD Toruń, można spróbować sprawdzić w jedynej publikacji nt. parafii Chełmonie, czy w jej dziejach występowało nazwisko Sawicki-Sawicka? Sugeruję dotarcie do książki L. Pachonia, Chełmonie: O historii parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętego Bartłomieja Apostoła: Zarys monograficzny, wyd. 2013, nie posiadam jej i w tym zakresie nie pomogęWink

Po drugie, nie pasuje mi tak nagła zmiana statusu zawodowego Twojego przodka, w roku 1856 ekonom, a po trzech latach tylko sługa!? O ewentualnym błędzie zapisującego nie może być mowy, wg. mojej oceny, poprawność zapisu potwierdza status zarówno osób obecnych jaki i rodziców chrzestnych oraz fakt sporządzenia metryk przez tego samego proboszcza.
Czyli co się stało w przeciągu zaledwie trzech lat? Jedyne wytłumaczenie odnajduję w zmianie właściciela dóbr Półwiesk, w skład których wchodziło i Tomkowo. Do 1857 r. właścicielem dóbr ziemskich Półwiesk (w tym i Tomkowa) był Franciszek Cissowski h. Sas. Od 1857 r. jego syn Tomasz.
Może Twój poprzednik nie pasował nowemu właścicielowi i stąd zmiana, ale ekonom to ekonom, zapewne w takiej sytuacji poszukałby nowej posady u innego Pana? Może warto spóbować szczegółowo zapoznać się z historią rodu Cissowskich h. Sas, gdzie będzie jakikolwiek ślad nt. ekonoma Sawickiego?

To tak z marszu - wstępne skojarzenia, pomyślę jeszcze nad Twoją zagadką genealogicznąSmile

pozdrowienia z ziemi dobrzyńskiej śle
Darek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
VasquezOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2017 - 09:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-05-2008
Posty: 375

Status: Offline
Dziękuję Darku za wiadomość. Rzeczywiście kontekst geograficzny ma tu jakieś znaczenie; w akcie zgonu syna Jana Sawickiego - Wacława - w 1923r. we Włocławku przy miejscu urodzenia zapisano... "poznańskie". Mało konkretnie ale wskazywało to już na zabór pruski, co na szczęście udało się względnie szybko ustalić.
Ciekawa wzmianka o książce dot. parafii Chełmonie, na pewno będę starał się dojść do tej publikacji albo do jej autora. Pozwoliłoby to ewentualnie wykluczyć pochodzenie Sawickich z tej parafii, a więc wskazywać na konieczność poszukiwania gdzie indziej.
Co do zmiany statusu Jana Sawickiego pomiędzy 1856 i 1859r. również zwróciłem na to uwagę, ale raczej zakładałem możliwość pomyłki. Rzeczywiście jednak zmiana właściciela dóbr w tym czasie jest dość 'wygodną' genealogicznie hipotezą.

Odnalazłem jeszcze tłumaczenie ww. aktu ślubu z 1878r. Jeśli dane zawarte w akcie są prawidłowe to też można wysnuć kilka wniosków: https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... highlight=
"syn Jana i Julianny z Zasadzkich Sawickich gospodarzy ze Skępego" może jeszcze nie sugerować, że wtedy jeszcze żyli - ale jest z kolei 'pozwolenie ustne państwa młodych', co o ile nie było jakimś niedopatrzeniem czy pomyłką sugeruje, iż co najmniej Jan Sawicki żył w 1878r. w m. Skępe. Być może więc rzeczywiście właściwy będzie ten akt zgonu Jana Sawickiego 19/1881. Spróbuję się tego dowiedzieć, niestety te metryki są tylko w mało dostępnym AD Płock.

Co do ostatniego zdania to - oczywiście proszę, byś jeszcze pochylił się nad moją zagadką genealogiczną. Smile

_________________
Pozdrawiam,

Karol.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.371065 sekund(y)