Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
TomekSz1Offline
Temat postu: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 21-03-2017 - 23:40
Sympatyk


Dołączył: 25-06-2015
Posty: 401

Status: Offline
Jacku,
czy dostałeś moją wiadomość?
Widzę w internecie, że interesujesz się również Hubalem. Otóż żona Mieczysława Kotońskiego to siostra leśniczego Józefa Żulikowskiego.A stryj mojego taty Eugeniusz Szyrmer był sekretarzem Nadleśnictwa Brudzewice i współpracował z Hubalem.

Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lombarski_JacekOffline
Temat postu: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 22-03-2017 - 00:26
Sympatyk


Dołączył: 20-04-2013
Posty: 169

Status: Offline
Tomku
Wiadomość dostałem. Chwilowo nie odpowiadam w sprawie Kotońskiego, bo chcę zebrać więcej informacji. Na jednej z ocen podpisał się por. Mędrzycki. Chcę porozmawiać z jego synem. Może będzie miał jakieś notatki lub wspomnienia ojca. Może coś uda się ustalić.
Co do Hubala trafiłeś i cieszę się z informacji. Nie wiedziałem, że Żulikowski miał siostrę. Odnośnie Eugeniusza Szyrmera, tak jak i Żulikowskiego, jeżeli masz jakieś informacje to z chęcią je przyjmę, i w razie czego podzielę się tym co mam lub będę miał od znajomego, który pisze historię Hubala od strony współpracy z leśnikami. Reasumując - świat mały jest.
Pozdrawiam Jacek L
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiśniowiecki_MarekOffline
Temat postu: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 22-03-2017 - 09:18
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2007
Posty: 238
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Witam!
Mnie również interesuje 72 PP, ale z wcześniejszego okresu, gdy istniał jako 145 PP. W okresie 08.12.1919 do 23.07.1920 dowódcą pułku był Karol Steinbach, brat mojego dziadka. Ktoś ma informację z tamtego okresu?
Pozdrawiam, Marek

_________________
Marek Wiśniowiecki
---------------------------
Poszukuję- akt urodzenia Joseph Steinbach Czerniowce ok. 1789r.


Ostatnio zmieniony przez Wiśniowiecki_Marek dnia 22-03-2017 - 11:06, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu Numer ICQ 
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lombarski_JacekOffline
Temat postu: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 22-03-2017 - 10:19
Sympatyk


Dołączył: 20-04-2013
Posty: 169

Status: Offline
Marku
Obecnie pracuję nad tematem żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej, ale całość działalności pułku też nie jest mi obca. Choć to temat na przyszłość.
Prawdopodobnie wzmianki z Zarysu historii wojennej 72 pp wyd. 1930 i w 72 pp Stanisława Przybyszewskiego nie są ci obce. Inna sprawa że Przybyszewski podaje, że mjr (ppłk) Karol Steinbach był dowódcą w okresie 22 XII 1919 - 21 VII 1920.
Skąd u ciebie inne daty? Możliwe, że to ty masz rację. Czy masz zdjęcie brata dziadka? Nigdzie się pojawiło w publikacjach.
Pozdrawiam Jacek L
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiśniowiecki_MarekOffline
Temat postu: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 22-03-2017 - 11:08
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2007
Posty: 238
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Daty zaczerpnąłem z jego teczki osobowej, otrzymanej z CAW. Jedyne zdjęcie w mundurze polskim posiada jego wnuk, jest jednak niezbyt czytelne- twarzy nie można rozpoznać. Ja posiadam zdjęcie z okresu służby w armii Austro-Węgierskiej.
Pozdrawiam, Marek

_________________
Marek Wiśniowiecki
---------------------------
Poszukuję- akt urodzenia Joseph Steinbach Czerniowce ok. 1789r.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu Numer ICQ 
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lombarski_JacekOffline
Temat postu: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 22-03-2017 - 12:28
Sympatyk


Dołączył: 20-04-2013
Posty: 169

Status: Offline
Marku
W opracowaniu „Bitwa Lwowska i Zamojska - 1920“ tom 3 znalazłem kpt. Steinbacha, dowódcę obrony Drohobycza po 24.08.1920. Nie jest to co prawda Karol Steinbach, ale może jakaś rodzina. Również w opracowaniu Daniela Bargiełowskiego o generale Karaszewiczu Tokarzewskim jest wzmianka o profesorze Leonie Steinbachu z Drohobycza.

W „Bitwie Lwowskiej“ jest kilka rozproszonych informacji o 18 BP w której skład wchodził 145 ppsk. Jeszcze nie sprawdzałem tych informacji, ale nie ma w nich wzmianki o Karolu Steinbachu (piszę to na podstawie indeksu).

Jeżeli mógłbyś udostęnić zdjęcie Karola Steinbacha, będę wdzięczny. Na PW wysyłam ci mój adres e-mail.
Pozdrawiam Jacek L
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lombarski_JacekOffline
Temat postu: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 22-03-2017 - 19:05
Sympatyk


Dołączył: 20-04-2013
Posty: 169

Status: Offline
Tomku
Materiały które mi przesłałeś są rewelacyjne.
Kilka uwag. W odpisie książeczki wojskowej ani słowa o służbie w 72 pp, mimo, że opinie z odbytych ćwiczeń świadczą same za siebie. Brak w odpisie (kończy się na 1929 roku) również awansu na ppor.
W liście Ludmiły, żony Mieczysława Kotońskiego z Żulikowskich, z 1973 roku, podana jest data powołania do wojska w dniu 1 września 1939 r. Jeżeli wierzyć jej pamięci, a nie ma powodu, żeby nie, to sprawa jest przesądzona.

Cytat z opracowania Stanisława Przybyszewskiego 72 pułk piechoty wyd. Pruszków 2003:
l września do Radomia dotarł transport żołnierzy (ok. 2400 ludzi) z OZ 16. DP z Grudziądza i zajął koszary 72. pp oraz jego sprzęt kwaterunkowy, początkowo dla batalionu zapasowego 64. PP pod dowództwem mjr Ludwika Karafy-Korbuta. Do 3 września w koszarach sformowano improwizowany pułk zbiorczy 16. DP (64. pp, 65. pp, i 66. pp) i 4 września wyruszył on w pole w rejon Skarżyska Kamiennej.
W koszarach 72. pp organizowany był również dwubatalionowy 93. pp Rez. pod dowództwem kpt. Karola Jakóbca. Pułk ten 3 IX 1939 r. częściowo koleją, autobusami i częściowo marszem pieszym przemieścił się z Radomia do Zagnańska, w ramach utworzonej przez ppłk. dypl. Kowalczewskiego grupy „Radom”.

Jak pisałem już wcześniej w jednym z pierwszych postów. Trzeba go szukać w aktach 93 pp lub 16. DP (64. pp, 65. pp, i 66. pp). Na pewno nie 72 pp.

PS: na rewelacje o Szyrmerze i Żulikowski, czekam z zapartym tchem. Mam nadzieję, że masz jakieś fotki tak Szyrmera jak i Żulikowskiego. Tego drugiego mam co prawda 2 zdjęcia ale od nadmiaru głowa nie boli. Jeżeli cię interesują to nie ma sprawy.
Pozdrawiam Jacek L
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TomekSz1Offline
Temat postu: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 22-03-2017 - 20:03
Sympatyk


Dołączył: 25-06-2015
Posty: 401

Status: Offline
Bardzo dziękuję.
Cieszy mnie bardzo ta informacja. Może uda się rozwikłać zagadkę służby wojskowej mojego wujka. W zbiorach dokumentów które zostały po wujku jest tylko taki odpis książeczki wojskowej. Jest jeszcze sporo grypsów które wysyłał z więzienia ale nie mam zgody na ich udostępnienie.
Zdjęcia stryja Eugeniusz mam i to nawet sporo.Podeślę na pw razem z biogramem.
Nie mam natomiast żadnych zdjęć Żulikowskiego i jeżeli nie sprawi Ci to trudności to o nie poproszę.
Pozdrawiam.
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lombarski_JacekOffline
Temat postu: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 22-03-2017 - 20:11
Sympatyk


Dołączył: 20-04-2013
Posty: 169

Status: Offline
Spoko. Żulikowskiego wyślę na pw.
Myślę, wg tego co pisała Ludmiła, że planował wstąpić się do oddziału Hubala. Mógł mieć, mimo trudnych czasów, jakiś kontakt z leśniczym Żulikowskim, a to już prosta droga do Oddziału Wydzielonego.
Pozdrawiam Jacek L
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TomekSz1Offline
Temat postu: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 22-03-2017 - 21:49
Sympatyk


Dołączył: 25-06-2015
Posty: 401

Status: Offline
Zwłaszcza, że Eugeniusz Szyrmer też był jego szwagrem.
O tym nie pomyślałem, dzięki Jacku. A nieraz się zastanawiałem czy w tym rejonie tak wcześnie działali partyzanci.
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lombarski_JacekOffline
Temat postu: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 22-03-2017 - 21:55
Sympatyk


Dołączył: 20-04-2013
Posty: 169

Status: Offline
Zawsze powtarzam: Co dwie głowy to nie jedna.
Pozdrawiam Jacek L

A tak gwoli ścisłości, choć nie jest to temat 72 pp, w górach świętokrzyskich, zanim jeszcze pojawił się Hubal, i długo po nim działał oddział partyzantki powrześniowej (terminologia używana przez profesora Tomasza Strzembosza) poruczników Wróbla i Paciory. Kotoński mógł myśleć o przyłączeniu się do nich, a nie koniecznie do Hubala.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
erazmwolOffline
Temat postu: Re: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 23-03-2017 - 18:55
Członek PTG


Dołączył: 08-06-2010
Posty: 14

Status: Offline
Zawsze powtarzam: Co dwie głowy to nie jedna.
Pozdrawiam Jacek L

Dla zainteresowanych 72 pp dodam, że w książce pt. Wojsko w Radomiu Od średniowiecza po czasy współczesne pod red. D. Kupisza jest artykuł na 21 stronach Przemysława Bednarczyka: Garnizon radomski 72 pp w latach 1923-1939. Są tam też zdjęcia żołnierzy.
Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lombarski_JacekOffline
Temat postu: Re: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 23-03-2017 - 20:16
Sympatyk


Dołączył: 20-04-2013
Posty: 169

Status: Offline
Również polecam tę pozycję. Wnosi sporo nowych informacji, których zabrakło w opracowaniu Stanisława Przybyszewskiego (Pruszków 2003). Brak w niej jednak tego co poszukuję. Nazwisk szeregowych żołnierzy. Nie mniej, jest to w końcu jednak szkic, a nie monografia, więc trudno wymagać od niej więcej.
Pozdrawiam Jacek L
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lombarski_JacekOffline
Temat postu: Re: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 24-03-2017 - 11:08
Sympatyk


Dołączył: 20-04-2013
Posty: 169

Status: Offline
Do wszystkich, których interesuje historia 72 pułku piechoty im. Dionizego Czachowskiego.
Opracowań na temat tego pułku, mimo upływu tylu lat jest niewiele.
W 1930 roku ukazało się opracowanie kpt. Jana Grochota, Zarys Historii Wojennej 72-go Pułku Piechoty.
W 2003 roku Stanisław Przybyszewski wydał 72 – Pułk Piechoty im. Dionizego Czachowskiego.
I to wszystko co dotyczy tzw. druków zwartych, monotematycznych.
W dość wąskim obiegu, jako maszynopis powielony, funkcjonuje opracowanie Tadeusza Barwickiego – Błyska 72 pp im. płk. Dionizego Czachowskiego, 72 pp Armii Krajowej im. Ziemi Radomskiej.

W 2008 roku na półkach księgarskich pojawiła się książka Wojsko w Radomiu. Od średniowiecza po czasy współczesne pod red. Dariusza Kupisza. W tej zbiorowej pracy znalazł się rozdział Garnizon Radomski 72 Pułku Piechoty w latach 1923 – 1939 autorstwa Przemysława Bednarczyka.
W 1990 roku, nakładem wydawnictwa PAX, ukazała się praca Kazimierza Satory Opowieści wrześniowych sztandarów, w której jeden z rozdziałów poświęcony jest losom sztandaru 72 pp.

W lokalnej prasie periodycznej, „Tygodnik Radomski”, „Kontakt”, „Radomir”, „Biuletyn Kwartalny Radomskiego Towarzystwa Naukowego”, „Na sieradzkich szlakach”, pojawiło się sporo informacji dotyczących historii tego pułku, tak okresu międzywojennego jak i kampanii wrześniowej.
Ale to w sumie już wszystko. Do dnia dzisiejszego, mimo podejmowanych prób, nie ma konkretnej monografii tej jednostki.

Pozdrawiam Jacek L
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TomekSz1Offline
Temat postu: Re: 72. Pułk Piechoty Radom  PostWysłany: 27-03-2017 - 13:03
Sympatyk


Dołączył: 25-06-2015
Posty: 401

Status: Offline
Jacku,
czy przeglądałeś rozkaz z 2 września znajdujący się w Rembertowie?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.541184 sekund(y)