Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ŁucjaOffline
Temat postu: Jaka to miejscowość?  PostWysłany: 22-03-2017 - 08:54
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Może Świątniki?

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Re: Jaka to miejscowość?  PostWysłany: 22-03-2017 - 09:05
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Domańska_Aleksandra napisał:
Nie jestem w stanie rozszyfrować miejscowości w dwóch aktach. Dodam, że powinna być ta sama, ale w jednym nagle w środku słowa pojawia się prawdopodobnie litera "ł". Zakładam, że okolice Łaznowa/Mikołajowa/Będzelina woj. łodzkie. Byłabym wdzięczna za pomoc Smile

http://i.imgur.com/3pwkPf5.png


Jeśli to Mikołajów, a nie Mikołajew jak zapisano w aktach to może są to Świątniki między Wolborzem a Moszczenicą. Nabazgrane jest to okropnie i ważne w jakiej parafii były te metryki znalezione, bo może być to jakaś wieś z danej parafii.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radosław.KoncaOffline
Temat postu: Re: Jaka to miejscowość?  PostWysłany: 22-03-2017 - 09:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2014
Posty: 289

Status: Offline
Domańska_Aleksandra napisał:
Nie jestem w stanie rozszyfrować miejscowości w dwóch aktach. Dodam, że powinna być ta sama, ale w jednym nagle w środku słowa pojawia się prawdopodobnie litera "ł". Zakładam, że okolice Łaznowa/Mikołajowa/Będzelina woj. łodzkie. Byłabym wdzięczna za pomoc :)

http://i.imgur.com/3pwkPf5.png


Szczytnikach (tyle, że w tym drugim zapisie brakuje "t. Za ti choć "y" można w próbce porównać.
Niepotrzebnie dajesz aż tyle linii tekstu, zagadka byłaby trudniejsza jakby wyciąć same nazwy, a tak to niemal można sobie porównać sposób pisania "cz" w liczącym...

RK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Re: Jaka to miejscowość?  PostWysłany: 22-03-2017 - 09:56
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Radosław.Konca napisał:
Domańska_Aleksandra napisał:
Nie jestem w stanie rozszyfrować miejscowości w dwóch aktach. Dodam, że powinna być ta sama, ale w jednym nagle w środku słowa pojawia się prawdopodobnie litera "ł". Zakładam, że okolice Łaznowa/Mikołajowa/Będzelina woj. łodzkie. Byłabym wdzięczna za pomoc Smile

http://i.imgur.com/3pwkPf5.png


Szczytnikach (tyle, że w tym drugim zapisie brakuje "t. Za ti choć "y" można w próbce porównać.
Niepotrzebnie dajesz aż tyle linii tekstu, zagadka byłaby trudniejsza jakby wyciąć same nazwy, a tak to niemal można sobie porównać sposób pisania "cz" w liczącym...

RK


A w które to Szczytniki Dobrodziej celuje? Wszystkie z mapy są poza łódzkim ( Łaznów, Będzelin i Mikołajów) jakie sugeruje Aleksandra.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
taraxacumOffline
Temat postu: jakie to miejscowości?  PostWysłany: 22-03-2017 - 10:00
Sympatyk


Dołączył: 22-08-2014
Posty: 481
Skąd: Poznań
Status: Offline
Witam,

jakie miejscowości urodzenia, majątku i zamieszkania czytacie odnośnie pana młodego nr aktu 13 http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =1868&y=62

Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radosław.KoncaOffline
Temat postu: Re: Jaka to miejscowość?  PostWysłany: 22-03-2017 - 10:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2014
Posty: 289

Status: Offline
Janina_Tomczyk napisał:
Radosław.Konca napisał:
Domańska_Aleksandra napisał:
Nie jestem w stanie rozszyfrować miejscowości w dwóch aktach. Dodam, że powinna być ta sama, ale w jednym nagle w środku słowa pojawia się prawdopodobnie litera "ł". Zakładam, że okolice Łaznowa/Mikołajowa/Będzelina woj. łodzkie. Byłabym wdzięczna za pomoc :)

http://i.imgur.com/3pwkPf5.png


Szczytnikach (tyle, że w tym drugim zapisie brakuje "t. Za ti choć "y" można w próbce porównać.
Niepotrzebnie dajesz aż tyle linii tekstu, zagadka byłaby trudniejsza jakby wyciąć same nazwy, a tak to niemal można sobie porównać sposób pisania "cz" w liczącym...

RK


A w które to Szczytniki Dobrodziej celuje? Wszystkie z mapy są poza łódzkim ( Łaznów, Będzelin i Mikołajów) jakie sugeruje Aleksandra.


A w żadne, Mościa Dobrodziejko:)
Zagadka dotyczyła odczytu, a nie lokalizacji.
A czy założenie Aleksandry ma jakiekolwiek realne podstawy, to nie można ocenić bez zapoznania się z (niepodaną przecież) motywacją.

ukłony,

RK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Stradowski_JacekOffline
Temat postu: jakie to miejscowości?  PostWysłany: 22-03-2017 - 10:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-09-2009
Posty: 237
Skąd: W-wa - Laski
Status: Offline
Ja to odczytuję tak:
- działo się w Zadzimiu (w powiecie poddębickim)
- zamieszkały we wsi Minkorzenie (wieś Mińkorzeń?)
- urodzony we wsi Borzewicku (wieś Borzewisko? - w powiecie poddębickim),
a narzeczona urodzona w Karsznicach – wieś położona w powiecie zduńskowolskim.

Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Domańska_AleksandraOffline
Temat postu: Re: Jaka to miejscowość?  PostWysłany: 22-03-2017 - 14:23
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2017
Posty: 29

Status: Offline
Stąd założenie, że parafia Łaznów, a miejscowość Będzelin, nie wymyśliłam przecież sobie tego. Nie rozumiem, skąd od razu jakieś dziwne komentarze. Nie muszę od razu okazywać całego aktu, a wszystkie potrzebne informacje zawarłam w treści postu. Tak czy inaczej dziękuję za jakże miłą i uprzejmą odpowiedź.

_________________
Aleksandra Domańska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2017 - 15:09
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witaj Marcinie!

W akcie małżeństwa nr 13 z 1839 z parafii Zadzim, przynajmniej ja tak to odczytuje, jest zapisane, że Panem młodym był Józef Milewski, zapowiedzi miały miejsce w parafii „Slesinskiey” i „Zadzimskiey”. Panna młoda mieszkała we wsi Zalesie w parafii Zadzimskiej [ Zadzim ]. Tak więc pan młody mieszkał w miejscowości, która znajdowała się w parafii „Slesinskiey”. Parafia „Slesinska” to obecna parafia Ślesińska, która obecnie znajduje się w miejscowości Ślesin w gminie Ślesin, w powiecie konińskim, w województwie wielkopolskim. Ślesin oddalony jest od Zadzima około 100 km. Niedaleko miasta Ślesin, to jest około 3 km może 4 km, znajduje się wieś o nazwie Mikorzyn, która położona jest blisko jeziora Mikorzyńskiego. Skorowidz Królestwa Polskiego z roku 1877 wymienia wieś Mikorzyn, która znajdowała się w gminie Sławoszewek, w powiecie konińskim, w guberni kaliskiej. W tym czasie wieś Mikorzyn przynależała do parafii Ślesin. Tabela Królestwa Polskiego z roku 1827 wymienia wieś Mikoszyn, która w tym czasie znajdowała się w województwie kaliskim, w obwodzie konińskim, w powiecie pyzdrskim i przynależała do parafii Slesin. Tabela ta mówi, że wieś Mikoszyn w roku 1827 była własnością prywatną, w której było 14 domów, i w których mieszkało 133 osób.

W akcie małżeństwa nr 13 z 1839 roku moim zdaniem jest napisane, że pan młody Józef Milewski mieszkał we wsi Mikoszyn / Mikorzyn, której był dziedzicem. Tak więc Józef Milewski w roku 1839 mieszkał we wsi Mikoszyn / Mikorzyn, która znajdował się w parafii Ślesińskiej [ Ślesin ]. Obecnie wieś Mikorzyn położona jest województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin.

Aby nie być gołosłownym, znalazłem informację, która mówi, że ” Mikorzyn to wieś w gminie Ślesin (wielkopolska), ośrodek wypoczynku letniego, część bazy noclegowo hotelowej całoroczna. Znajduje się tu się Pałac w Mikorzynie wraz z parkiem i pozostałościami zabudowań gospodarczych (owczarnia). Założenie Mikorzyna datowane jest na drugą połowę XIX w., gdy właścicielami folwarku była rodzina Milewskich, zasłużona w czasach powstania styczniowego. Z rodziny tej pochodzi również pisarka Anna Milewska (1841-96), urodzona w Mikorzynie i mieszkająca tu do 1878 r.”.
http://www.bernardynka.pl/pl/32/mikorzy ... mikorzynie

Zapewne Anna Milewska, pisarka ( 1841 - 1896 ) to córka Józefa i Konstancji małżonków Milewskich - ale to już Marcinie musisz sam sprawdzić.

Pozdrawiam – Roman.

PS.
W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego (…) z roku 1885: „ Mikorzyn 1.) wś. fol. i os. młyn. , nad jez. Mikorzyńskim, pow. koniński, gm. Sławoszewek, par. Ślesin (…)” – Tom VI strona 407
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... Tom_VI/407
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Re: Jaka to miejscowość?  PostWysłany: 22-03-2017 - 15:15
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Domańska_Aleksandra napisał:
Stąd założenie, że parafia Łaznów, a miejscowość Będzelin, nie wymyśliłam przecież sobie tego. Nie rozumiem, skąd od razu jakieś dziwne komentarze. Nie muszę od razu okazywać całego aktu, a wszystkie potrzebne informacje zawarłam w treści postu. Tak czy inaczej dziękuję za jakże miłą i uprzejmą odpowiedź.


Miła Aleksandro,

Nie wiem z jakiego powodu nie podajesz treści całego aktu, ale brak większej ilości informacji dla nas starających się pomóc zwiększa zakres błędnych podpowiedzi. Absolutnie nie masz racji pisząc, że wystarczy wycinek nabazgranego aktu, a my wiedzeni Duchem Świętym dokonamy właściwego odczytu. Jako nowa na tym forum mogłaś tak sądzić, ale naprawdę trzeba podawać parafię z jakiej wyjęty jest akt bo to przybliża zakres miejscowy poszukiwań. Kpina była lekka i miała Ci uzmysłowić, że podpowiedzi mogą prowadzić na manowce gdy tak poskąpisz zapisów na nieczytelnych aktach.
Nawet wprawny grafolog potrzebuje większej ilości próbek do porównania pisma, a tu podałaś skraweczki. Naprawdę staramy się pomóc pytającym i nie ma co się obrażać za ton żartobliwy.
Dodam jeszcze, że tak parafia Łaznów jak i gmina Łaznów miały przedziwne i duże zakresy terytorialne w różnych okresach czasowych.
Np. mój tata był sekretarzem gminy Łaznów z siedzibą w Ujeździe w okresie od 1909 roku, później Ujazd stał się osobną gminą. Dlatego szukając odpowiedzi na Twoje pytanie celowałam na Świątniki w pobliżu Wolborza. Dalekie wsie w innych województwach raczej są mało prawdopodobne.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SochersOffline
Temat postu: Re: Jaka to miejscowość?  PostWysłany: 22-03-2017 - 15:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2016
Posty: 235

Status: Offline
W razie czego Metryk z Łaznowa jest w genetece na tony, więc materiału poglądowego do porównań jest sporo Wink a tek ksiądz faktycznie miał niesamowicie zamaszysty i niewyraźny charakter pisma, który jednak po jakimś czasie daje się odczytać dość sprawnie.

Pozdrawiam,
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
taraxacumOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2017 - 16:28
Sympatyk


Dołączył: 22-08-2014
Posty: 481
Skąd: Poznań
Status: Offline
Romanie,

wielkopolska, koninskie to może być to!!! Spójrz na akt zgonu Zuzanny - nr 1635 również te tereny. http://szukajwarchiwach.pl/72/158/0/-/3 ... iV7NSe8FwQ

Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
majewskilabOffline
Temat postu: Pomoc w odczytaniu nazwiska  PostWysłany: 22-03-2017 - 17:30
Sympatyk


Dołączył: 13-02-2017
Posty: 32

Status: Offline
Witam

Bardzo proszę o pomoc w odczytaniu nazwiska, które zaznaczyłem czerwoną ramką. Jestem jeszcze niedoświadczonym genealogiem, dlatego trudno mi jest mieć pewność, jakie nazwisko panieńskie nosiła moja prababcia...Z góry dziękuję.

http://imgur.com/a/CvNmK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KarwalskaJustynaOffline
Temat postu: Pomoc w odczytaniu nazwiska  PostWysłany: 22-03-2017 - 17:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-02-2015
Posty: 422

Status: Offline
ta ostatnia literka w ramce to przypadkiem nie jest o , a za ramką jest jeszcze w ?

Justyna

_________________
Pozdrawiam
Justyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magdalena72Offline
Temat postu: Pomoc w odczytaniu nazwiska  PostWysłany: 22-03-2017 - 17:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-12-2011
Posty: 289

Status: Offline
Lorkowskich?
zgon zgłosił Franciszek Lorek, ojciec zmarłej, lat ? i Łukasz Majewski mąż, lat 30

Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.965205 sekund(y)