Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
angelika.smolaOffline
Temat postu: Re: Odtwarzanie życiorysu przodka  PostWysłany: 16-03-2017 - 16:08
Sympatyk


Dołączył: 29-01-2017
Posty: 18
Skąd: Górecko Stare
Status: Offline
Iwono, bardzo dziękuję za sprostowanie. Swoją przygodę z genealogią zaczęłam dopiero na początku tego roku i stale wychodzi jak mało jeszcze wiem Smile Wybaczcie!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marblOffline
Temat postu: Re: Odtwarzanie życiorysu przodka  PostWysłany: 16-03-2017 - 16:45
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2008
Posty: 369

Status: Offline
Dla osób mających swoje korzenie w Kielcach polecam prace dotyczące Kielc prof. dr Jerzego Piwka - odnoszą się do lat z I połowy XIX w., są w nich liczne tabele i zestawiania z mnóstwem nazwisk, które opracowane są na materiałach z archiwów, marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dorota_MazurekOffline
Temat postu: Re: Odtwarzanie życiorysu przodka  PostWysłany: 16-03-2017 - 16:56
Sympatyk


Dołączył: 30-07-2015
Posty: 341

Status: Offline
Sprawę Milanówka już masz wyjaśnioną.
Do ZUS pisałam list polecony, wysłany pocztą. W treści wymieniłam na czym mi zależy: świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, zdjęcia jeśli są. Podawałam dokładne daty urodzenia i śmierci, stopień pokrewieństwa dokumentowałam kserokopiami aktów. Na koniec dopisywałam zdanie, że powyższe dokumenty są niezbędne do uregulowania spraw rodzinno-spadkowych. Podawła do siebie adres email i telefon.
Wiele z tych informacji jest na innych wątkach. Musisz trochę poczytać i zacząć działać. Ale to hobby dla cierpliwych i dociekliwych. Trzeba dużo czasu poświęcić.

Pozdrawiam
Dorota
http://genealogiczneprzypadkidoroty.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Odtwarzanie życiorysu przodka  PostWysłany: 20-04-2017 - 15:32
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31600
Skąd: Warszawa
Status: Offline
metryczki dowodowe - temat na tyle ciekawy, że wart osobnego wątku
informacje nie tak obfite jak w przypadku kopert dowodowych, ale za to bardziej powszechne (wydaje się, że mniej metryczek zostało zniszczonych niż kopert dowodowych)
W przyszłym tygodniu postaram się rozwinąć w osobnym temacie, ale jeśli ktoś (Dorota? Iwona?) chciałby się szerzej podzielić doświadczeniami wcześniej niż za tydzień - chętnie poczytam. Namawiam jednak do założenia nowego wątku, będzie to dobrym uzupełnieniem "kopert dowodowych". Później "formularze paszportowe" i podstawowe zrobione:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BibiOffline
Temat postu: Re: Odtwarzanie życiorysu przodka  PostWysłany: 20-04-2017 - 19:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2013
Posty: 380

Status: Offline
Możecie coś bliżej napisać na temat tego archiwum w Milanówku ?
Jakiś link? Co konkretnie tam mają ?

pozdrawiam
Basia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KostkowskiOffline
Temat postu: Re: Odtwarzanie życiorysu przodka  PostWysłany: 07-09-2017 - 00:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2010
Posty: 1128

Status: Offline
Dorota_Mazurek napisał:
Warto też napisać do Milanówka po metryczki dowodowe.


Bibi napisał:
Możecie coś bliżej napisać na temat tego archiwum w Milanówku?
Jakiś link? Co konkretnie tam mają?

_________________
Z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności
Władysław Edward Kostkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasiakozłowskaOffline
Temat postu: Archiwum Milanówek  PostWysłany: 07-09-2017 - 09:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 291

Status: Offline
Witam. Proszę o rady jak napisać do Archiwum w Milanówku prośbę o odszukanie metryczek dowodowych, paszportowych i innych dokumentów dotyczących przodków. Czy wypełnia się wnioski, które są do pobrania na ich stronie? A może wystarczy email z prośbą o wyszukanie? Czy wyszukają kilku przodków? Ile czeka się na dokumenty? Nigdy nie miałam styczności z tym archiwum. Może ktoś już ma jakieś doświadczenia w tej sprawie. Będę wdzięczna za informacje. Dziękuje

_________________
Pozdrawiam Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AndrzejGOffline
Temat postu: Archiwum Milanówek  PostWysłany: 07-09-2017 - 09:44
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2011
Posty: 468

Status: Offline
Kasiu, kiedyś załatwiałem z tego archiwum intercyze małżeńską mojego przodka żadnych problemów z pozyskaniem nie było, dokument przysłali w formie papierowej na adres domowy.
Jeżeli chodzi o kontakt to po prostu zadzwoń i zostaną Ci udzielone dalsze informacje, ja w taki sposób sprawe załatwiłem.
Pozdrawiam Andrzej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-09-2017 - 11:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
ad. metryczki dowodowe

Osobiście wnioskowałam o metryczki, kiedy te były jeszcze archiwizowane w AAN (rok 2008) - poniżej cytuję swoją wypowiedź z Forgenu sprzed kilku lat:
"Temat dowodów osobistych poruszany był już na tym i innych forach wielokrotnie. Wielu z nas z różnym skutkiem próbowało lub zamierza uzyskać dokumenty, jakie zachowały się przy tzw. kopertach dowodowych, czy też kopertach mieszkańców.
Integralną częścią takiej koperty jest wniosek o wydanie dowodu osobistego (druk A-20), zwany także metryczką dowodu osobistego.
Jeszcze na początku tego roku metryczki dowodów osobistych pozostawały w papierowych zasobach Centralnego Biura Adresowego, o czym pisałam swojego czasu na forum Genpolu, jak jednak zdołałam ustalić zasoby te w tym roku zostały przekazane do Archiwum Akt Nowych.
Kilka słów o samym zasobie.
Rejestr metryczek dowodowych w formie kartoteki manualnej, prowadzony był w latach 1952-1997. Po tym okresie, dalszy rejestr prowadzony jest w formie elektronicznej przez Departament Spraw Obywatelskich MSWiA, który wprowadził do tegoż systemu także dane z lat ubiegłych. Jest to informacja o tyle ważna, gdyż z dużym prawdopodobieństwem przy przekazywaniu kartoteki do AAN, CBA wyłączyło z zasobu osoby zmarłe, a metryczki tych osób uległy zniszczeniu. Dane pochodzące z metryczki dowodowej datowane są od momentu występowania obywatela o dowód osobisty, a kończą się datą zgonu osoby.
Metryczki ułożone są wg nazwisk w ukł. alfabetycznym fonetycznym. Ze względu na ochronę danych osobowych metryczki nie są udostępniane w pracowni naukowej. Archiwum gromadzi ok. 52 mln druków, zatem odszukanie jednej metryczki może zająć nawet kilka godzin (w zależności od popularności nazwiska). Z pewnością jednak nie jest to kompletna ewidencja dorosłych obywateli polskich ubiegających się o wydanie dowodu osobistego (wcześniejsze niszczenie).
Udało mi się ustalić, iż dostęp do informacji zawartych w metryczkach, tudzież w systemie elektronicznym może mieć każdy kto wykaże interes prawny. W praktyce wygląda to tak, że wykazanie pokrewieństwa z osobą, której danych poszukujemy jest wystarczającym powodem do ubiegania się o dostęp do danych. W przypadku własnych danych, archiwum może przesłać kserokopię metryczki poświadczoną notarialnie. W przypadku innych osób, takiego poświadczenia nie będzie.
Dwa miesiące temu napisałam obszerne pismo w sprawie udostępnienia kserokopii metryczek dowodów osobistych (ewentualnie danych zawartych w systemie elektronicznym) swojej osoby, jak również kilkunastu moich krewnych, z którymi jestem spokrewniona w linii prostej. Nie ukrywałam genealogicznego charakteru mojej prośby. Do wniosku dołączyłam kserokopie akt które potwierdzają zachodzące pokrewieństwo.
W odpowiedzi udzielono mi informacji, że z uwagi na genealogiczny charakter mojej kwerendy, pobierana jest z góry opłata w wysokości 35 zł za 1 godzinę poszukiwań. Opłata pobierana jest również za wykonane kopie kserograficzne z odnalezionych dokumentów (za pierwsze 100 stron w wysokości 80 groszy za każdą stronę, za następne 2 złote za stronę) oraz skany fotografii ( w wysokości 20 zł za każdy skan). Opłaty te wynikają z obowiązującego regulaminu oraz obowiązującego cennika usług świadczonych przez Archiwum Akt Nowych."

Cały wątek dostępny po zalogowaniu na Forgen:
http://forgen.pl/forum/viewtopic.php?f=71&t=2461

Nadmieniam, że powyższe to stan wiedzy na rok 2008.
Bardziej aktualne informacje znajdziecie w wątku:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... czki.phtml

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-09-2017 - 13:07
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31600
Skąd: Warszawa
Status: Offline
@ metryczki
było to tematem niedawnego spotkania WTG, temat prezentowała najwłaściwsza osoba: P.Jolanta Louchin

nie jest to to samo o czym pisze AndrzejG (intercyza to "prawie inne archiwum", wtedy pewnie "zupełnie inne", inne procedury etc)

metryczki są przechowywane i udostępniane (w formie skanów) przez
Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej
patrz
https://www.warszawa.ap.gov.pl/art,20,a ... kontaktowe

trudno opisać wszystkie warunki, najlepiej się kontaktować bezpośrednio
dotyczy okresu 1952-...



paszporty PRLowskie - IPN

wcześniejsze - jeśli w ogóle - to ew. "regionalny AP"

inne dokumenty - polecam lekturę forum - całość jest poświęcona "innym dokumentom dot. przodków, ich typom, analizie, możliwości pozyskania"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.877466 sekund(y)