Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ROMAN_BOffline
Temat postu: Monografia Gminy Michałowice do końca XVIII, pow. krakowski  PostWysłany: 08-03-2017 - 18:12
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Szanowni Państwo!

Jeśli ktoś z Państwa poszukuje informacji o historii parafii Więcławice, parafii Raciborowice a w szczególności wiedzy o ludziach i historii miejscowości wchodzących w skład dzisiejszej gminy Michałowice w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, to jest wsi: Górna Wieś, Kończyce, Kozierów, Książniczki, Masłomiąca, Michałowice, Młodziejowice, Pielgrzymowice, Prawda, Raciborowice, Sieborowice, Więcławice (z wsią Więcławice Stare), Wilczkowice, Wola Więcławska, Zagórzyce Dworskie, Zagórzyce Stare, Zdziesławice, Zerwana i inne, to polecam publikację wydaną w roku 2014 przez Urząd Gminy Michałowice nakładem Wydawnictwa Czuwajmy w Krakowie pt. „Pod Krakowem. Monografia Historyczna Gminy Michałowice. Tom I Do Schyłku XVIII wieku”, którą napisali Jacek Laberschek, Krzysztof Tunia, Mateusz Wyżga.

„Jest to pierwsze opracowanie dziejów gminy, napisane przez zawodowych historyków. Książka składa się z 3 części. O prahistorii pisze dr Krzysztof Tunia – archeolog, o średniowieczu – dr Jacek Laberschek. Obydwaj panowie pracują w Polskiej Akademii Nauk. Najobszerniejsza część książki dotyczy czasów staropolskich, a jej autorem jest mieszkaniec naszej gminy dr Mateusz Wyżga – historyk, wykładowca na Uniwersytecie Pedagogicznym.” – tak o tej publikacji jest napisane na stronie Gminy Michałowice.

Z recenzji profesora Zbigniewa Nogi, cytat znajdujący się na okładce książki: „Opiniowana książka jest pierwszym, monograficznym, oryginalnym ujęciem dziejów miejscowości wchodzących dziś w skład gminy Michałowice. Została oparta na szerokiej, pieczołowicie przeprowadzonej kwerendzie źródłowej, głównie w materiałach rękopiśmienniczym. Zawiera wyniki żmudnych studiów nad księgami metrykalnymi parafii Więcławice i Raciborowice, do których te wsie należały. Doświadczeni w badaniach nad historią lokalną autorzy właściwie wykorzystali także źródła drukowane, materiały oraz literaturę przedmiotu. Przedstawili z pasją dzieje opisywanego obszaru w sposób dynamiczny, z perspektywy jego mieszkańców. Wydobyli ze źródeł dawnych właścicieli, dzierżawców, duchowieństwo, ale przede wszystkim najliczniejszą grupę społeczną czyli chłopów oraz rzemieślników. Stworzyli barwny obraz wsi podkarpackiej i jej życia codziennego w przeszłości. Zostało utrwalone bogate dziedzictwo kulturowe zarówno w warstwie materialnej, jak i duchowej. Jestem przekonany, że książka będzie czytana nie tylko przez zawodowych historyków, ale przede wszystkim przez miłośników swojej małej ojczyzny i przez młodzież. Odegra istotną rolę w kształtowaniu tożsamości mieszkańców gminy.”.

Ze swojej strony dodam, że w książce znajdą Państwo kilkaset nazwisk. Nazwiska te to w zasadzie wszystkie nazwiska mieszkańców oraz innych osób w jakiś sposób związanych z miejscowościami wchodzącymi dziś w skład obecnej gminy Michałowice w powiecie krakowskim.

Życzę przyjemnej lektury, a w szczególności odnalezienia poszukiwanych osób i informacji.

Tu jest link do strony gminy Michałowice, na której znajduje się elektroniczna wersja polecanej przeze mnie książki. Mogą państwo przeczytać ją na stronie albo pobrać ją na własny dysk i przeczytać później:
http://www.michalowice.malopolska.pl/slider/monografia

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Christian_OrpelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-03-2017 - 18:43
Sympatyk


Dołączył: 28-08-2006
Posty: 739
Skąd: HENIN-BEAUMONT , Francja
Status: Offline
Dzięki

Takie świeże opracowanie, i dostępne już w sieci

Pozdrawiam

Chrystian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.557554 sekund(y)