Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
benyzetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2015 - 21:54
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2013
Posty: 418
Skąd: Kościan
Status: Offline
Witam serdecznie. Proszę o sprawdzenie czy występuje ktoś o nazwisku Zarzycki, być może Michał Zarzycki?
Pozdrawiam Grzegorz.

_________________
Z pozdrowieniami Grzegorz
--------------------------------------------------
Szukam metryk/informacji o Zarzyckich,którzy z zawodu byli szewcami- dawne Stanisławowskie, Tarnopolskie, Lwowskie. Dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcinguzekOffline
Temat postu: Zeslanie na Syberie ok 1906  PostWysłany: 12-09-2015 - 19:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2014
Posty: 511

Status: Offline
Witam, posiadam dokumnt carski z 1910 podajacy dokaldna date skazania/zslania mojego pradziadka
"decyzją warszawskiego Generał-Gubernatora z dnia 17.IX. (c.r - siego goda ,"tegoż roku" 1906) wysłani na 4 lata do Obwodu Jakuckiego pod jawny nadzór policji "

czy ktos orientuje sie gdzie takie decyzje sa przechowywane?
jaki to zasob archiwalny?

bede wdzieczny za wszelkie infromacje dotyczace zeslan z terenu Warszawy i guberni warszawskiej za udzial w rewolucji 1905/07, organizacji bojowej PPS

pozdrawiam
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-09-2015 - 21:37
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Z dużym prawdopodobieństwem Twój pradziadek przed zesłaniem na Syberię siedział w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, czyli centralnym więzieniu śledczym. Dzisiaj jest tam muzeum, gdzie są m.in. dokumenty więzienne, śledcze i sądowe. Nawet jeżeli nie znajdziesz tam tego co Cię interesuje, to podpowiedzą gdzie dalej szukać.
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcinguzekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2015 - 09:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2014
Posty: 511

Status: Offline
Witaj Krzysztof, rzeczywiście X pawilon (obecne fila Muzeum niepodległości) miał informacje o moim pradziadku. Pomoc ich jest nieoceniona. Powyższy dokument odnalazłem dzięki ich wskazówka;
obecnie poszukuje zespołów z AAN:
"dokumenty i materiały władz carskich do ruchu robotniczego w królestwie polskim, KC PZPR, PPS. akta oskarżenia władz carskich 1906‑1911"
niestety nazwa jest nieprecyzyjna Sad i gogle nie podaje gdzie to jest (i jakie są nr zespołów)
pozdrawiam
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2015 - 09:47
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Nazwisko Twojego pradziadka moze byc wykazane w rosyjskich publikacjach - polityczne zsylki (poz. 5 i 6) - sa tam rozne narodowosci rowniez Polacy.
http://www.bibliophika.ru/index.php
Poniewaz wyszukiwarka nie zatrzymuje wyszukanych pozycji, prosze
wstawic haslo : Каторга и ссылка - i ponownie wyszukac.

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcinguzekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2015 - 09:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2014
Posty: 511

Status: Offline
Witaj Grażyna, dziękuję serdecznie za pomoc,
ja znam dokładnie miejsce zesłania - Olokminsk (Олёкминск), gubernia Jakucka (0becnie Republika) czy to coś pomoże?
pozdrawiam
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2015 - 10:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Mój wpis będzie mało twórczy, na charakter niewesołej refleksji, korespondującej z rada Grazyny Gabi. Niestety ale głównym źródłem informacji wydają się być archiwa rosyjskie. Kiedys pomagałem - z powodzeniem - w poszukiwaniu korzeni zamieszkałemu w Petersburgu potomkowi zesłańca powstania styczniowego. Ten zeslaniec jest w polskich źódlach kompletnie nieznany, coś tam o nim wiedział jedynie lokalny historyk z Brańska. Tymczasem mój korespondent Jurij dysponował bogatą dokumentacją o swoim przodku , okolicznościach jego zatrzymania, przesłuchaniach i dalszych losach w Rosji pochodzących z archiwów Grodna, Wilna i Tobolska. Polonika w tych archiwach to olbrzymi biały archipelag.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2015 - 13:20
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
„AAN Zespół 1195.Dokumenty i materiały władz carskich, dotyczące ruchu robotniczego w Krolestwie
Polskim 1861 – 1908 (1915) 2,00 mb,
Polski i rosyjski ruch robotniczy: sprawozdania ministra sprawiedliwości N. Murawiewa za lata 1894-1904, sygn. 6/t.1. Krolestwo Polskie: strajki i rozruchy robotnicze i chłopskie, działalność
SDKPiL, PPS, PPS-Lewicy i PPS Frakcji Rewolucyjnej – fotokopie dokumentow carskich, ministerstw, żandarmerii, lokalnych władz administracyjnych i inspektorow fabrycznych, 1861,1886-1916, sygn.6/t.2-33, 6/t.34-49.”
http://www.irekw.internetdsl.pl/dokumen ... walnym.pdf
Tak na marginesie, w tym samym zespole jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych [Rosji] 1898, 1900-1916, Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji
Prawdopodobnie to właśnie w tym zespole znajdują się szczątkowe akta o które Ci chodzi. Musisz to sprawdzić, bo to jak się wydaje jedyny sensowny ślad.
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcinguzekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2015 - 14:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2014
Posty: 511

Status: Offline
dzięki Krzysztof! korzystam z tego samego informatora ale przez to ze nie mailem dokładnej nazwy nie moglem tego znaleźć;

dzięki serdeczne pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcinguzekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-09-2015 - 17:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2014
Posty: 511

Status: Offline
Grażyna! dziękuję za to źródło, rzeczywiście w spisie wymienieni są działacze SDKPiL oraz PPS mojego pradziadka nie ma ale moze ktoś inny znajdzie swoich krewnych - jest spis alfabetyczny;
http://www.bibliophika.ru/index.php?id=160
http://www.bibliophika.ru/index.php?id=159

pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
szymek10113Offline
Temat postu:   PostWysłany: 17-02-2016 - 13:27
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2011
Posty: 87
Skąd: Skwierzyna/Pszczew/Poznań
Status: Offline
Witam serdecznie!

Mam kolejny problem - cały czas dotyczący osób, które podane zostały przy założeniu tematu. Napisałem do Ośrodka KARTA, który w międzyczasie przekazał zbiory mnie interesujące do IPNu. Po zgłoszeniu dostałem odpowiedź - IPN nie posiada dokumentów na temat rodziny Trojanowskich. W Indeksie Represjonowanych podane jest, że znajdują się one w archiwum CI USW Obwodu Archangielskiego. Czy istnieje możliwość (może ktoś próbował?) otrzymania dokumentów z tego urzędu?

Druga sprawa to zaświadczenie o deportacji - podobno wystawia je Memoriał (niestety strona jest po rosyjsku, nie znam języka). Czy ktoś z Państwa uzyskał takowe zaświadczenie?

Z pozdrowieniami
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jacpo52Offline
Temat postu: poszukuję informacji o losach mojej babci i mojej ciotki  PostWysłany: 17-02-2016 - 22:49


Dołączył: 24-01-2016
Posty: 7

Status: Offline
Poszukuję informacji o losach członków mojej rodziny, tym razem mojej Babci Anny Pomianowskiej z domu Waszczyłko i jej córki Marii Pomianowskiej
Moja rodzina mieszkała w Baranowiczach, we wrześniu 1939 r po wejściu sowietów do Baranowicz aresztowany został mój dziadek Marian Pomianowski
O dziadku pisałem już w innym poście.
Babcia w końcu 1945 roku została aresztowana pod zarzutem spekulacji - kupno na bazarze 2 kg soli, w marcu 1946r przebywała w więzieniu w Orszy -tam ostatni raz miał okazję widzieć swoją matk mó ojciec, który w tym czasie był wcielony ( od 1944r) do Wojska Polskiego i udało mu się w czasie urlopu załatwić widzenie.Wg informacji z radzieckiego Czerwonego Krzyża, babcia zmarła 18.04.1947 w łagrze w okolicach Karagandy.
Natomiast Maria Pomianowska (siostra mojego ojca) w 1945 roku była już w Polsce i chciała wrócić do Baranowicz żeby zabrać do Polski także matkę ( nie wiedziała o aresztowaniu matki, albo było to jeszcze przed aresztowaniem -niestety nie znam kolejności zdarzeń)
Do Baranowicz jechać miała wraz z grupą osób które miały coś do załatwienia w swoich dawnych miejscach zamieszkania.
Na dworcu w Brześciu przewodnik który mial przy sobie dokumenty całej grupy gdzieś się ulotnił - nie wiadomo czy świadomie czy przypadkowo i wszyscy zostali aresztowani przez sowietów pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy.
Ciotka przez kilka lat budowała BAM - do kraju wróciła w połowie 1949. Szukam informacji na ich temat - nie ma ich w indeksie represjonowanych ani w wykazach Memoriału- być może dlatego że zostały aresztowane jako sprawczynie przestępstw kryminalnych.
Czy ktoś potrafi mi podpowiedzieć jakiś inny trop - gdzie szukać
Za wszystkie informacje i sugestie z góry dziękuję
Pozdrawiam Wszystkich poszukiwaczy - genealogów
Jacek Pomianowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
fridka27Offline
Temat postu: poszukuję informacji o losach mojej babci i mojej ciotki  PostWysłany: 20-02-2016 - 20:19
Sympatyk


Dołączył: 27-02-2013
Posty: 36

Status: Offline
Dobry Wieczór. Nazywam się Ewa i mam prośbę. W lutym 1940 roku na Sybir a dokładnie do Pawłodarskaja obłasc, Kaganariczewskij rejon, Jermakowski sawchosc została zesłana moja babcia Aniela Funkiendorf z trójką dzieci i ciotkami. Mogę prosić o sprawdzenie czy są na listach na których Panie sprawdzają ? Dodam, że dotarłam do list wywozowych (może to źle nazywam) ale wróciło ich tylko troje a pojechała szóstka. Na tych listach wywozowych faktycznie widniała babcia i jej dwóch synów. Nazwisko było przeinaczone i brzmiało Funkindorf. Dziekuję

_________________
Ewa Tośko - Korszun Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lipińska_HalinaOffline
Temat postu: Chabarowsk  PostWysłany: 27-01-2017 - 13:58


Dołączył: 07-02-2008
Posty: 9

Status: Offline
WYWIEZIENI DO CHABAROWSKA w lutym 1940r.
Czy znajdę gdzieś taki spis, nazwisko Minowski.
Pozdrawiam. H. Lipińska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Furs_BarbaraOffline
Temat postu: Chabarowsk  PostWysłany: 06-03-2017 - 23:20


Dołączył: 06-03-2017
Posty: 9

Status: Offline
Witam,
Rodzina brata mojego dziadka - Juliana Łuczyckiego -leśniczego w Trabach ( pow.wołożyński) została deportowana w 1940, niestety nie wiem w jaki rejon - przypuszczam, że być może do Kazachstanu ( jeden z synów pracował w kopalni złota -Majkaino?). Ciotka zmarła tam. Gdzie moznaby się dowiedzieć czegoś więcej na temat ich deportacji?
Barbara Furs
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.814139 sekund(y)