Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
efuniaOffline
Temat postu: Huhle Jan i Karolina zd. Suckert/Sukiert, Martwich -Przytoka  PostWysłany: 10-02-2013 - 11:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2010
Posty: 269

Status: Offline
Poszukuje informacji o rodzinach noszących nazwisko Sukiert oraz Martwich. Obie te rodziny spokrewnione ze sobą (Martwich orzenił się z Sukiertówną), zamieszkiwały w Przytoce parafia Jakubów (powiat Mińsk Mazowiecki). Prawdopodobnie byli oni dziedzicami tutejszego forwarku, który później w niewiadomy sposób i w nieznanym mi czasie, ale zapewne jeszcze przez 1924 r. nabył Roman Andrzejkiewicz bądź Andrzejkowicz.

Akta zgonu parafii Jakubów potwierdzają zamieszkiwanie wsi przez wskazane rodziny w latach 1875-1882. Wskazują na to akty zgonu dzieci z następujących małżeństw:
1875 - Jan Bogumił Ernest 28-letni syn Aleksandra i Marianny małżonków
Sukiert;
1876 - Bogumił Karol (noworodek) syn Roberta i Karoliny z domu Sukiert małżonków Martwich;
1882 - Aleksander Martwich 2-letni syn wyżej wymienionych małżonków Martwich.

Nazwisko Sukert występuje również w księgach hipotecznych kolonii Pasieki położonej w lasach pomiędzy Wólką Kałuską, a Chrościcami (gmina Kałuszyn). Wg tych ksiąg jednym z właścicielem kolonii był niejaki Gerhard Sukiert.

Z folwarkiem wiąże się jeszcze inna postać Jana Cyganowskiego (ale on zapewne jedynie przeprowadził w 1900 r. remont budynku i tu jego rola się zakończyła).

Osoby mające jakieś informację lub pomysły w jaką strone póść z poszukiwaniami proszę o pomoc. Dodam że w opracowaniach właścicieli dworskich wyżej wspomniane nazwiska nie występują, jak również nie występuje folwark/dwór w Przytoce.

Pozdrawiam
Ewa


Ostatnio zmieniony przez efunia dnia 05-03-2017 - 15:22, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
efuniaOffline
Temat postu: Sukiert, Martwich  PostWysłany: 15-02-2013 - 18:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2010
Posty: 269

Status: Offline
Witam,
A może ktoś wie coś na temat tych nazwisk (tj. Sukiert i Martwich) od strony etymologicznej lub z jakiego terytorium pogą pochodzić?
Wydaje mi się że to nie są polskie nazwiska?
Pozdrawiam
Ewa

_________________
Pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mihaldOffline
Temat postu: Sukiert, Martwich  PostWysłany: 07-11-2013 - 12:30
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2012
Posty: 13

Status: Offline
Witam,
mam w moim drzewie genealogicznym kilka osób, które nosiły nazwisko Martwich.
1. Siostra mojego dziadka - Janina Dobkowska, po drugim mężu Martwich (1902-1983).
2. Moja praprababka - Emilia Szyle, z domu Martwich (1847-1925).
Mężem Emilii był Jan Szyle (1840-1917), a rodzicami: Wilhelm Martwich i Paulina. Nie mam 100% pewności, jednak wiele wskazuje na to, że Norbert Robert Martwich był synem małżonków Wilhelma i Pauliny, i bratem mojej praprababki Emilii. Norbert Rober Martwich poślubił Karolinę Sukiert.

Osoby z mojego drzewa, które nosiły nazwisko: Martwich, Szyle były związane z miejscowościami z parafii Jakubów, mam tu na myśli wsie: Olechów, Przytoka, Krupowizna.
Niestety nie mam informacji na temat folwarku w Przytoce, i nie mogę potwierdzić, czy rodzina Martwich była właścicielami tego folwarku.

Pani Ewo, ja również jestem zainteresowany uzupełnieniem informacji na temat rodziny Martwich. Może z Pani pomocą uda mi się dopisać brakującą historię.

pozdrawiam, Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
efuniaOffline
Temat postu: Sukiert, Martwich  PostWysłany: 19-07-2015 - 16:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2010
Posty: 269

Status: Offline
Genealogia to poznawanie kolejnych pokoleń swoich przodków ale również ciągłe uzupełnianie wiedzy o tych już znanych.

Podczas swoich poszukiwań natrafiłam na kolejne osoby, które są związane z rodziną Sukiert.
1. właścicielem dóbr Łaziska i forlwarku Przytoka w latach 70. XIX w. był niejaki Gotlieb Langner, którego małżonka Rozalia prawdopodobnie z domu Sukiert (Suckert);
2. Gotlieb Langner sprzedał folwark Przytoka wdowie Karolinie Huble z domu Sukiert;

Zastanawiam się jakie pokrewieństwo łączyło Rozalie Sukiert/Suckiert zamężną Langner i Karolinę Sukiert z męża Huble
oraz czy wdowa po Huble mogła być późniejszą Karoliną zamężną Martwich

Pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
efuniaOffline
Temat postu: Sukiert, Martwich, Huhle  PostWysłany: 05-03-2017 - 15:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2010
Posty: 269

Status: Offline
Powracam poraz kolejny do tematu.

Przeglądając ostatnio metryki warszawskie natrafiam na akt ślubu z 1842 r . (akt 107) Jana Huhle lat 50, wdowca po Elżbiecie Reginie zd. Bösler (zmarłej 17.05.1841), majstra młynarskiego, zamieszkałego w Warszawie przy ul. Marymonckiej pod nr 3838, syna zmarłych Jana Piotra i Elżbiety Anny zd. Einspor, urodzonego w mieście Lissa w Wielkim Księstwie Poznańskim, ewangelika.
Żoną Jana została Karolina Krystyna Suckert - o której wspominałam we wcześniejszych postach lat 20, panna, starsza córka zmarłego Jana Ernesta majstra piekarskiego i żyjącej Marianny zd. Frank, przy matce na Pradze zamieszkała, urodzona w Warszawie, także wyznania ewangelickiego.
Ślub odbył się parafii ewengelicko - augsburskiej, po jednej tylko zapowiedzi (od dwóch kolejnych udzielona dyspensa), małżonkowie zawarli umowę przedślubną przed Rejentem Wincentym Bandytke (?)
Poniżej załączał link do aktu ślubu:
http://www.szukajwarchiwach.pl/72/181/0 ... xbGSt2A9JQ

Jan Piotr Huhle zmarł po ok. 4,5 roku małżeństwa - w roku 1847 - akt nr 28, w domu przy ul. Marymonckiej nr 3138, zmarł bezdzietnie, mając wg aktu lat 61.
Link do aktu zgonu:
http://www.szukajwarchiwach.pl/72/181/0 ... RGyg56vnaA

Według Skorowidza mieszkańców miasta Warszawy z przedmieściami na rok 1854 - Krolina Huhle była właścicielem K i Młynu przy Marymonckiej 3138, wiej posiadaniu były również posesje 3139 i 3140, ale zostały zajęte pod Cytadelę. W domu nr 3138 zamieszkiwali również Aleksander (piekarz) i Henryk (młynarz) Suckert. Prawdopodobnie bracia Karoliny.
http://www.przodkowie.com/warszawa/inde ... view=ulica

Karolina z Sukertów Huhle wdowa kupuję dobra ziemskie Przytoka w 1873 r. za sumę 15 000 od Gotlieba Langner - dane z księgi hipotecznej dóbr ziemskich Przytoka

Wydaje się, że Karolina do śmierci pozostała wdową i zmarła w dniu 20.07.1904 - jak podaje Baza nekrologów warszawskich - http://www.nekrologi-baza.pl/zlista/131

W związku z tymi nowymi "odkryciami" w moiej głowie zrodziły się poniższe pytania:
- jak żyła Karoliny pomiędzy śmiercią męża (1847), a kupnem majątku w Prztoce - zastanawiam się jak młoda (miała wg aktu zgonu męża 24 lata) dziewczyna, kobieta w tamtych czasach mogła sama czuwać nad swoim majątkiem, który wydaje się, że musiał być znaczny.
- czy możliwe jest, że w akcie małżeństwa Jana i Karoliny jest błędnie podany nr domu, pod jakim zamieszkuje Jan - zastanawiam się czy mógł on zamieszkiwać pod nr 3138, tam gdzie wg Skorowidzu... Karolina była później właścicielką domu.
- czy można dotrzeć do dyspensy od dwóch kolejnych zapowiedzi, o której mowa w akcie i jeśli tak to gdzie jej szukać - w alegacie do aktu małżeństwa?
- czy można dotrzeć do umowy przedślubnej zawartej przez małżonków - gdzie jej szukać oraz czy dane Rejenta poprawnie odczytałam?
- co oznacza skrót K i Młyn zastosowany w Skorowidzu... - czy może to być K jak kamienica?

Są to moje pierwsze poszukiwania w Warszawie, poprzednio prowadziłam poszukiwania w wiejskich, małych parafiach.
Z góry dziękuję za każdą wskazówkę.

_________________
Pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.595298 sekund(y)