Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Koskowski_FilipOffline
Temat postu: Klasztor oo Karmelitów w Oborach - akta parafialne  PostWysłany: 23-02-2017 - 13:15
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 76

Status: Offline
Witam Państwa,

sprawa jest prosta - moi przodkowie zostali pochowani na cmentarzu Obory Kalwaria, a jedna osoba w Sanktuarium.

W związku z tym przypuszczam, że ich akta zgonów powinny były być spisane właśnie w tej parafii. Gdzie zostały one zdeponowane?

Kazimierz Koskowski zm. 28 lipca 1865 r.
Karolina Koskowska (Grzybowska) zm. 5 maja 1854 r.
Florian Koskowski zm. 9 października 1878 r.
Florian Koskowski zm. 8 września 1862 r - dwójka i szóstka wyglądają podejrzanie, najbardziej 2 bo jest przekręcona do góry nogami ale raczej to nie 7.

Na stronie szukajwarchiwach niczego nie znalazłem.

Z pozdrowieniami,


Filip Koskowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu: Klasztor oo Karmelitów w Oborach - akta parafialne  PostWysłany: 23-02-2017 - 14:42
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Filipie,

Obory - to parafia Ruże i tam szukaj.

Skany są tu:
https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... uery.query

Indeksy częściowe są tu:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... rdertable=

Księgi sprzed 1808 dostępne są w AD Płock i mikrofilmy u Mormonów https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library


Pozdrawiam

Janek

Ps: Mimo, że Obory podlegały do parafii Ruże, to fakt pochówku na cmentarzu przyklasztornym nie jest dowodem, iż mieszkali w Oborach. Sprawdź prócz parafii Ruże pobliskie dwie parafie Trąbin i Żałe. Np. Akt zgonu Karoliny K. z 1854 na pewno jest w Trąbinie - sprawdzone Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Koskowski_FilipOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2017 - 18:06
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 76

Status: Offline
Panie Janie,

w Oborach nie mieszkali z uwagi na to, że mieli majątek Ruszkowo.
Jeśli chodzi o Trąbin to faktycznie, ale widziałem tylko indeks, chyba nie ma skanów, czyli czeka mnie podróż do Archiwum po skan :/.

Pozdrawiam i dziękuję za informację związaną z Parafią!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Darek1965Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2017 - 18:24
Sympatyk


Dołączył: 15-11-2009
Posty: 175

Status: Offline
Koskowski_Filip napisał:
Panie Janie,

w Oborach nie mieszkali z uwagi na to, że mieli majątek Ruszkowo.
Jeśli chodzi o Trąbin to faktycznie, ale widziałem tylko indeks, chyba nie ma skanów, czyli czeka mnie podróż do Archiwum po skan :/.

Pozdrawiam i dziękuję za informację związaną z Parafią!


Witam,

proszę mieć również na uwadze fakt, że na cmentarzu w Oborach spoczywają przedstawiciele znacznych rodów ziemi dobrzyńskiej, którzy zmarli na terenie całej Polski, więc w tych przypadkach metryki zejścia sporządzano w miejscu zgonu, a nie pochówku oraz dodatkowo - miejsce zgonu nie musiało być równoznaczne z miejscem zamieszkania!

Przykład tego rodzaju sytuacji opisano

http://www.szpejankowski.eu/index.php/h ... ich-i.html

pozdrowienia z ziemi dobrzyńskiej śle
Darek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2017 - 19:46
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Filipie,

Podałem Tobie link do portalu genealogiawarchiwach.pl , tam znajdziesz skany z w/w parafii Trąbin i innych okolicznych. W indeksie zgonów natomiast jest błąd. W akcie 18/1854 podano Karolina Krzakowska, a jest to de facto Kuskowska (choć też błędnie) i była żoną Kazimierza, zamieszkała w miejscowości Dobre. Poza tym zmarła w kwietniu a nie w maju. Dodatkowo w tej parafii jest też akt zgonu Floriana, o którym piszesz, z roku 1878.


Pozdrawiam

Janek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Koskowski_FilipOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2017 - 16:53
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 76

Status: Offline
Panie Janie,

zrobiłem mały research i niestety nie odnalazłem aktu zgonu z 1865 roku Kazimierza Sad. Nie wiem gdzie mógł umrzeć...Skoro Florian zakupił od Siemiątkowskiego majątek Ruszkowo, przekazał go później swojemu bratu stryjecznemu (testament) to myślałem, że może w Ruszkowie mieszkali, lecz wg. aktu zgonu Karoliny - "dnia wczorajszego o godzinie szóstej popołudniu, umarła Karolina Koskowska z Mężem z własnych funduszów (tak to odczytuję) utrzymująca się w Dobrem zamieszkała, lat pięćdziesiąt mająca, córka Macieja i Marianny Grzybowskich Małżonków już nieżyjących, zostawiwszy po sobie owdowiałego Męża Kazimierza Koskowskiego".

Z tego wynika, że mieszkali w Dobrem, tylko co Kazimierz poczynał przez te kilka lat, dokładniej 11 lat.

Pozwolę sobie zamieścić link do zdjęcia, to może ktoś rozszyfruje trapiącą mnie zagwozdkę - data śmierci Kazimiery - wg. Pana Jana jest to kwiecień, nie maj, lecz te daty są podkreślone a pod spodem znajduje się informacja, którą można rozszyfrować jako "szóstego" a później "maj".

https://images81.fotosik.pl/401/e5e44c29dfd89ad1.png

Pozdrawiam serdecznie,


Filip Koskowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2017 - 18:52
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Filipie,

Wg kalendarza juliańskiego Karolina zmarła w kwietniu, wg kalendarza gregoriańskiego (obowiązującego) zmarła w maju. W XIX wieku między kalendarzami jest 12 dni różnicy. Podana przez Ciebie pierwotna data zgonu jest poprawna (podwójne datowanie było charakterystyczne w zaborze rosyjskim).

Pozdrawiam

Janek

Ps: Czy przeszukałeś wszystkie roczniki zgonów z 1865 roku okolicznych parafii?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Darek1965Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2017 - 23:17
Sympatyk


Dołączył: 15-11-2009
Posty: 175

Status: Offline
Koskowski_Filip napisał:
Panie Janie,

zrobiłem mały research i niestety nie odnalazłem aktu zgonu z 1865 roku Kazimierza Sad. Nie wiem gdzie mógł umrzeć...Skoro Florian zakupił od Siemiątkowskiego majątek Ruszkowo, przekazał go później swojemu bratu stryjecznemu (testament) to myślałem, że może w Ruszkowie mieszkali,


Nie doczytałem, na jakiej podstawie przyjąłeś to błędne założenie.
Florian Koskowski s.Kazimierza nabył dobra Ruszkowo od Walentego Siemiątkowskiego w 1866 r.!

Koskowski_Filip napisał:

Z tego wynika, że mieszkali w Dobrem, tylko co Kazimierz poczynał przez te kilka lat, dokładniej 11 lat.


Tak, dobrze wykombinowaleś, do śmierci Karoliny mieszkali w Dobrem.
Później Kazimierz wyprowadził się i zamieszkał w innej miejscowości, gdzie zmarł 28 lipca 1865 r.
Akurat w tym przypadku nie stosuj zasady genealogicznej podpowiedzianej przez Janka "od szczegółu do ogółu", gdyż miejsce śmierci Kazimierza jest odległe ponad 80 km od Ruszkowa!

Gotowej ryby nie zaserwuję, ale wędkę i owszem:)

Przeanalizuj XIX - wieczną historię rodu Koskowskich h.Dołęga i wytypuj możliwe miejscowości, będzie ich zaledwie kilka, a jedna z nich to ostatnie miejsce zamieszkania oraz śmierci Kazimierza.

Jak już odnajdziesz ten poszukiwany akt, to zapewne pojawią się kolejne wątpliwości i pytania ...
Chodzi o to, że był to jeden z rzadko występujących przypadków, gdzie akt zgonu sporządzono z ponad 20-dniowym opóźnieniem. Czyli, pochowano zmarłego u Karmelitów w Oborach, na terenie parafii Ruże, a dopiero po pogrzebie poczyniono stosowne zgłoszenie do ksiąg USC w miejscu zamieszkania-śmierci!

Ps. bez poznania historii regionu oraz zawiłości właścicielskich danych dóbr ziemskich trudniej prowadzi się poszukiwania genealogiczne, więc daję pod rozwagę ewentualne nadrobienie zaległości.

pozdrowienia z ziemi dobrzyńskiej śle
Darek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2017 - 23:37
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Filipie,

Przedmówca Darek nie zrozumiał mojego podtekstu w skierowanym do Ciebie zapytaniu. Ponieważ lubię ryby nie omieszkam podać Tobie informacji, że bez poznania dogłębnie regionu prostą metodą dedukcji można znaleźć akt zgonu 73-letniego Kazimierza w Płocku - akt nr 178/1865 - skan dostępny na portalu szukajwarchiwach.pl a indeksy z tej parafii na portalu AP Płock.

Pozdrawiam

Janek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Darek1965Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2017 - 23:51
Sympatyk


Dołączył: 15-11-2009
Posty: 175

Status: Offline
zelezny napisał:
Filipie,

Przedmówca Darek nie zrozumiał mojego podtekstu w skierowanym do Ciebie zapytaniu. Ponieważ lubię ryby nie omieszkam podać Tobie informacji, że bez poznania dogłębnie regionu prostą metodą dedukcji można znaleźć akt zgonu 73-letniego Kazimierza w Płocku - akt nr 178/1865 - skan dostępny na portalu szukajwarchiwach.pl a indeksy z tej parafii na portalu AP Płock.

Pozdrawiam

Janek


Janku,

życzę Filipowi smacznego w toku konsumpcji tego wspaniałego okazu - podarowanej ryby, ale co dalej, czyżby tylko ości ... ?

pozdrawiam
Darek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Koskowski_FilipOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2017 - 23:55
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 76

Status: Offline
Faktycznie wykazałem się niestety sporym zaniechaniem a raczej zbyt małą dokładnością pamięci, a propos daty zakupu Ruszkowa..
To tyle w tej kwestii.

Przeszukałem Żałe, Trąbin, Rypin, indeksy we wszystkich znanych mi miejscach a jednak umknął mi indeks na stronie AP.

Co do dat to sądziłem, że właśnie może być to ta kwestia, dziękuję bardzo.

Jeszcze co do tego, że muszę nadrobić zaległości, otóż tak! Zdecydowanie zgadzam się i dlatego cieszę się, że w porę postanowiłem poprosić o małą sesję z dyktafonem mojego dziadka.
Niestety ale dla niego były to na tyle ciężkie czasy, że trochę się odwrócił a raczej starał zapomnieć, najprawdopodobniej za trudne dla niego były poniesione straty w czasie wojny.
Szczęśliwie mam notatki sporządzone przez mojego ojca, rozmawiał z Kasjanem, bratem Romualda jeszcze przed śmiercią, jestem przed ich lekturą, z pewnością nadrobię wszelkie zaległości. Na tyle na ile uda mi się samemu.. Sukcesem jest, iż dotarłem jako pierwszy do zdjęcia zaginionego w czasie wojny polsko-bolszewickiej Czesława (wciąż nie wiem w jakich walkach uczestniczył, był w legionach podobno, mógł zginąć pod Kijowem gdzieś), który brał udział w tworzeniu harcerstwa w ziemi Dobrzyńskiej, niestety ale duża, większa część dokumentów, włącznie z dokumentami Heroldii, obrazów przodków została spalona w ww. majątku. Występuję tu jako prawnuk, właściciela brata, więc nie jest to kwestia jednego pokolenia.

Dziękuję bardzo za informacje Smile.

Filip
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.526507 sekund(y)