Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
przeskiOffline
Temat postu: Wszechrosyjski Spis Powszechny 1897 w Archiwach...  PostWysłany: 26-04-2008 - 14:38
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 474

Status: Offline
Pisałem o tym spisie ileś lat temu na Genpolu.
Potem i więcej napisałem na stronie Portalu Genealogii Kresowej http://genealogia.kresowa.info/
Historia tego spisu jest fascynująca. Imperium Rosyjskie potrzebowało dokładnych informacji o poddanych w celu przeprowadzenia niezbędnych reform polityczno-spolecznych.
Arkusze spisowe były nośnikami tych informacji. Wpisywano tam dokładne dane o każdym poddanym Imperium. Palce lizać dla każdego genealoga.
Murzyn zrobił swoje .... no i po zakończeniu spisu wszystkie arkusze spisowe, które zostały zgromadzone w imperialnym mieście Sankt Petersburg zostały zniszczone.
Taki sam los był przeznaczony dla arkuszy spisowych przechowywanych w miastach gubernianych. Miały one iść "na przemiał".
Stało się tak, że arkusze spisowe w niektórych krajach i miastach ocalały.
Dostęp do arkuszy jest bardzo utrudniony (??)
Wiemy więc, że Narodowe Archiwiwa Historyczne w Wilnie, Grodnie i Rydze mają rkusze spisowe. Wiemy to bo Amerykanie do nich dotarli. Inaczej byśmy o nich nic do tej pory nie wiedzieli.
Teraz z kolei ktoś "odkrył" arkusze spisowe w AP Łomża. Pewnie są one z terenów byłem gubernii łomżyńskiej.
Dobrze by było wiedzieć coś więcej o tych ocalałych arkuszach.
Ze SG wiemy, że były w gubernii łomżyńskiej następujące powiaty: szczuczyński, kolneński, łomżyński, mazowiecki, ostrołęcki, ostrowski, makowski, pułtuski.
Ciekawy jestem gdzie jeszcze są trzymane ocalałe arkusze spisowe Wszechrosyjskiego
Spisu Powszechnego 1897?

Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janusz_NapiorkowskiOffline
Temat postu: Wszechrosyjski Spis Powszechny 1897 - AP Łomża  PostWysłany: 26-04-2008 - 15:06
Sympatyk


Dołączył: 09-04-2008
Posty: 43

Status: Offline
przeski jestem ciekaw razem z Tobą. Okolice Łomży to rodzinne strony kilku pokoleń mojej rodziny. Taki dokument to zgadzam się w zuepłnośc - palce lizać!
Jak rozumiec zwrot "...teraz "ktoś" odkrył..."? Masz jakies dodatkowe informacje których nie umiesciłes w tym poście?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2008 - 15:33
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 474

Status: Offline
Napisałem tą informacją na podstawie listu jaki otrzymałem kilka dni temu od znajomego genealoga ze Stanów.
Osoba ta była w AP Łomża , widziała, przeglądała.
Wszystko co mnie napisała to, że miała trudności z otrzymaniem arkuszy spisowych przechowywanych w jakimś pudełku
Namierzenie tej osoby przez AP w Łomży jest niezmiernie łatwe.
Była ona pierwszą osobą, która wpisała się na załączonym do podełka formularzu- liście. Byś może, że jedyną.
Nie pytaj mnie jak ona dowiedziała się o tych arkuszach. To niech pozostanie jej słodką tajemnicą.
Ja podaje to jako kolejną informacje o Spisie, którego kresowa część interesuje mnie i to bardzo. Nie jestem jednak osobiście zainteresowany terenami dawnej gubernii łomżyńskiej.
Rada dla tych, którzy są zainteresowani - nawiążcie kontakt z AP Łomża i zaproponujcie zdygitalizowanie wszystkich arkuszy spisowych. To są skarby, które nie powinne być już dłużej chowane.
Może nasi zapytają się o to (możliwożć zdygitalizwoania) w maju na spotkaniu w i z NDAP w Warszawie?
Możesz więc zwrócić się z odpowiednią sugestią do naszego Prezesa Jacka Młochowskiego.

Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Feltynowska_GrażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2008 - 15:34
Członek Honorowy


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 223

Status: Offline
Witam,
oto link prowadzący do archiwaliów Komisji Spisowej 1896-1897 w AP Łomża
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... 1&szukaj=1
pozdrawiam serdecznie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2008 - 15:42
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 474

Status: Offline
Dzięki Grażynko za link.
Wygląda na to, że zachowało się tylko część arkuszy z Łomży miasta i powiatu. Niestety


Jest jednak tam mowa o wojsku, które stacjonowało w Łomży. To może być interesujące. Należy tylko ustalić jaka to była jednostka wojskowa?
W spisie podawano miejsce urodzenia każdej osoby. Może też miejce zamieszkania w wypadku żołnierzy armii Imperium?

Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Feltynowska_GrażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2008 - 15:51
Członek Honorowy


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 223

Status: Offline
Niekoniecznie tylko to się zachowało. Ja posłużyłam się w wyszukiwarce chyba przedziałem dat 1896-1897, choć głowy nie dam. Niewykluczone, że może być inny opis, dokumenty mogą nie być wyodrębnione, a stanowić część większego czasowo zbioru itp. Ten link pokazuje tylko, do czego dotarłam, może gdzieś jest więcej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janusz_NapiorkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2008 - 16:07
Sympatyk


Dołączył: 09-04-2008
Posty: 43

Status: Offline
Ha, szykuje mi się lektura w łomzyńskim oddziale AP gdzie mam zamiar się wybrać w połowie maja Smile
Dzięki za pomoc Grażyna.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Feltynowska_GrażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2008 - 16:29
Członek Honorowy


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 223

Status: Offline
Możliwe, że do tematu arkuszy spisowych mogą nas przybliżyć informacje o łomżyńskim zasobie
Komisja Likwidacyjna Ewakuowanych Urzędów Guberni Suwalskiej i Łomżyńskiej
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... ly_id=2979
Dokumenty różnych likwidowanych instytucji wywieziono do Riazania, gdzie podobno jeszcze były w marcu 1819r., a następnie do Moskwy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nowik_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2008 - 16:36
Członek PTG


Dołączył: 22-06-2007
Posty: 545

Status: Offline
Z tego, co wiem, te akta spisowe zostały niemal wszystkie celowo zniszczone w PRL jako posiadające znikomą wartość (tak ocenili je ówcześni "uczeni"); powiat łomżyński jest tutaj wyjątkiem, jest jeszcze kilka gorzej zachowanych zespołów akt spisowych.


Sądzę, że podobną przydatność do badań genealogicznych posiadają zespoły archiwalne:

Kancelaria Gubernatora Łomżyńskiego
Rząd Gubernialny Łomżyński

Łomżyńska Izba Skarbowa
Zarząd Łomżyńskiego Policmajstra

Urząd Gubernialny Łomżyński do Spraw Powinności Wojskowej
Urząd Powiatowy Łomżyński do Spraw Powinności Wojskowej
Komisja Konskrypcyjna Powiatu Łomżyńskiego

Urząd Gubernialny Łomżyński do Spraw Włościańskich

Naczelnik Powiatu Łomżyńskiego
Zarząd Powiatu Łomżyńskiego

Wydział Hipoteczny Sądu Okręgowego w Łomży
Sąd Pokoju Powiatu Łomżyńskiego

Z dwieście metrów bieżących akt pełnych różnych spisów i nieraz bardzo szczegółowych informacji o mieszkańcach powiatu łomżyńskiego w XIX w. (jak wywody szlachectwa, dokumenty spadkowe, informacje o poborze, mapy pomiarowe gospodarstw rolnych, zeznania w sporze z sąsiadem o krowę...).

Andrzej Nowik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2008 - 16:39
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 474

Status: Offline
Czy nam możesz powiedzieć Andrzeju co wiedz o tym tropie wskazanym przez Grażynę?
Niewątpliwie była by to kopalnia złota.
Pewnie trzeba pisać do AP w Moskwie.
Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nowik_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2008 - 21:57
Członek PTG


Dołączył: 22-06-2007
Posty: 545

Status: Offline
Sądzę, że tego typu akta albo pozostały na miejscu, albo zostały zwrócone w późniejszym okresie (jako mało przydatne dla władz sowieckich) i uległy w większości zniszczeniu po II wojnie światowej.

Sądzę również, że wydajniejszą "kopalnią złota" byłyby księgi ludności (też w większości zniszczone w czasach PRL-u) czy są nadal zachowane tabele likwidacyjne; zamiast szukać w Moskwie czy Petersburgu (gdzie zresztą również pełno jest skarbów) warto zacząć od skarbów, które w Polsce pozostały. Obawiam się zresztą, że spisy te nie były zbyt starannie prowadzone (lepsze są akta stanu cywilnego z tego okresu, których staranność prowadzenia również pozostawia wiele do życzenia).

Andrzej Nowik

PS: A w archiwach białoruskich spisy pozostały, ponieważ tamtejsi archiwiści cenili je bardziej (mam wrażenie, że przynajmniej "na wszelki wypadek" archiwizowano wszystko, co się dało, aby skuteczniej rozpracowywać "wrogów ludu" mając więcej danych o ich rodzinach).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MariaRągowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2008 - 00:13
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2008
Posty: 35

Status: Offline
Ha, szykuje mi się lektura w łomzyńskim oddziale AP gdzie mam zamiar się wybrać w połowie maja Smile
--To ja miałabym serdeczną prośbę o zorientowanie się, czy jest tam cokolwiek, co dotyczyłoby mieszkańców Szczuczyna (powiat szczuczyński)
W AP w Ełku są rosyjskie księgi poborowych z powiatu szczuczyńskiego ( można sprawdzić w zasobie jakie jeszcze) Ogromne, zapisywano je stojąc przy specjalnych pulpitach. Istna kopalnia wiadomości. To, co dotyczy wieku, wyglądu, zdrowia i stanu rodzinnego poborowego. Jako, że były to tereny przygraniczne i ludzie chodzili tam i z powrotem za pracą albo handlując (przemyt kwitł) - także przepustki imienne z wielu lat. Całych wsi, całych rodzin, gdzie dorośli mieli stałe albo okresowe prawo przekraczania granicy. Jest też pakiet najróżniejszych dokumentów (kiedy tam byłam, jeszcze nawet ich nie zdążono opracować , dopiero trafiły do AP) z okresu instalowania się polskiej władzy na tych terenach /rok 1918, 1919/ Plakaty agitacyjne, wyborcze, ulotki, dowody osobiste , podania o pozwolenie otwarcia zakładu fryzjerskiego albo masarni w miasteczku. Pisma ludzi w różnych sprawach, dokumenty. No i sporo ksiąg notariuszy. Znalazłam np. intercyzę ślubną z roku 1894, spisaną przez notariusza ze Szczuczyna.
Maria Rągowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2008 - 04:26
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 474

Status: Offline
Mamy nadzieje, że po powrocie z Łomży powiecie nam co zawierało te pudełko, o którym mówiła mi moja znajoma.
Wyglądało na to, że dano jej całe pudełko pełne pojedyńczych arkuszy spisowych.
Powodzenia w poszukiwaniach w Łomży dla was obu
Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu: Wszechrosyjski Spis Powszechny 1897 - AP Płock  PostWysłany: 16-05-2008 - 15:43
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 474

Status: Offline
Dzisiaj dowiedziałem się, że arkusze spisowe Wszechrosyjskiego Spisu 1897 zachowały się również w AP Płock.
Może ktoś zna te Archiwum wie coś więcej na ten temat. Ile arkuszy i dla jakich miejscowości?
Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Re: Wszechrosyjski Spis Powszechny 1897 - AP Łomża  PostWysłany: 05-10-2009 - 14:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
przeski napisał:
Pisałem o tym spisie ileś lat temu na Genpolu.
Potem i więcej napisałem na stronie Portalu Genealogii Kresowej http://genealogia.kresowa.info/
Historia tego spisu jest fascynująca. Imperium Rosyjskie potrzebowało dokładnych informacji o poddanych w celu przeprowadzenia niezbędnych reform polityczno-spolecznych.
Arkusze spisowe były nośnikami tych informacji. Wpisywano tam dokładne dane o każdym poddanym Imperium. Palce lizać dla każdego genealoga.
Murzyn zrobił swoje .... no i po zakończeniu spisu wszystkie arkusze spisowe, które zostały zgromadzone w imperialnym mieście Sankt Petersburg zostały zniszczone.
Taki sam los był przeznaczony dla arkuszy spisowych przechowywanych w miastach gubernianych. Miały one iść "na przemiał".
Stało się tak, że arkusze spisowe w niektórych krajach i miastach ocalały.
Dostęp do arkuszy jest bardzo utrudniony (??)
Wiemy więc, że Narodowe Archiwiwa Historyczne w Wilnie, Grodnie i Rydze mają rkusze spisowe. Wiemy to bo Amerykanie do nich dotarli. Inaczej byśmy o nich nic do tej pory nie wiedzieli.
Teraz z kolei ktoś "odkrył" arkusze spisowe w AP Łomża. Pewnie są one z terenów byłem gubernii łomżyńskiej.
Dobrze by było wiedzieć coś więcej o tych ocalałych arkuszach.
Ze SG wiemy, że były w gubernii łomżyńskiej następujące powiaty: szczuczyński, kolneński, łomżyński, mazowiecki, ostrołęcki, ostrowski, makowski, pułtuski.
Ciekawy jestem gdzie jeszcze są trzymane ocalałe arkusze spisowe Wszechrosyjskiego
Spisu Powszechnego 1897?
Przemek

Ja też jestem bardzo ciekawa, czy oprócz AP Łomża i AP Płock są jeszcze inne miejsca przechowywania tego Spisu.
Czy ktoś badał dogłębniej ten temat ?
Osobiście interesuję się Mazowszem (stricte: Warszawą).


Znalazłam podobnie brzmiące Zespoły:

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... 1&szukaj=1

We wszystkich powtarza się rocznik, a więc...?

Pozdrawiam,
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.553565 sekund(y)