Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
elgra
Temat postu: W jakim miesiącu wzięli ślub ? - ok  PostWysłany: 19-02-2017 - 08:23
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

W jakim miesiącu wzięli ślub Felix Orczyk i Franciszka Wydmańska ?

Czym był z zawodu drugi świadek ?

http://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,33459,5

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice


Ostatnio zmieniony przez elgra dnia 28-02-2017 - 14:03, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2017 - 09:34
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
inquilinus = kątnik/chałupnik/okupnik/komornik/kolonista/osadnik/lokator/najemca = mieszkający u innego w wynajętym od niego domu i u niego pracujący albo na dzierżawie, albo w folwarku. Co region to trochę inaczej definiowano kątnika.
A ten pierwszy to cmetho = rolnik mający sporo ziemi, tzn nie bidul.

W okolicach Inowrocławia rozróżniano w schyłkowym okresie zapisów łacińskich rolników na colonus -ów mających do około 6 hekterów tj około pół łana cmetho- nów, którzy mieli najmniej łan tj około 12-15 hektarów i dwóch parobków oraz agricola-ów, którzy mieli kilka łanów i kilku fornali. Jak same nazwy wskazują: fornal = taki, który zarządzał 4 końmi, karmił je, pilnował kondycji i kierował parobków = takich którzy pracowali parą koni do poszczególnych prac.

Parobków = mediastinus -ów dzielono na dwie kategorie: właściwych stałych parobków, którzy zazwyczaj w Inowrocławiu zmieniali - jeśli chcieli - pracodawcę w kwietniu. Od tego pochodzą setki rodzin o nazwiskach rodzaju Kwiecień/Kwiot/Kwiatkowski/Kwieciński itp. i drugiej grupy inhabitator -ów = pomieszkujących, czyli zatrudnianych na sezon powiedzmy letnio/jesienny, a normalnie mieszkający na kupie u rodziny mającej dom.

Na Kujawach wśród starszego pokolenia mającego pojecie o gwarze i zachowane jakieś tam lokalne stare wartości do dziś wyrażenie "kwieciń" = chłop do wynajęcia do pracy. Innym synonimem nazwiskotwórczym tej grupy zawodowej byli "bose Antki". Nazwiska rodzaju Bosak/Boski/ i podobne, a także Antczak/ Antkowski i podobne wcale nie oznaczają etymologicznie kogoś bosego czy utworzenia od imienia, a właśnie w momencie ich tworzenia pracowników najemnych wszelkiej maści, komorników, parobków itp.

Parobkowie właściwi mieszkali w domach z rodzinami, byle jakich ale domach, jakąś tam izbę mieli natomiast pomieszkujący najczęściej spali w stajniach/oborach - tam mieli jakiś swój barłóg jedynie na posiłki przychodzili do jakiejś wspólnej izby.

Powyższe dotyczy okolic Inowrocławia i tylko tego regionu. Gdzie indziej mogło być co do idei tak samo, ale nazwy mogły być inne.

Ale sie rozklepałem... Smile Smile Smile

...tak, że nie zauważyłem głównego pytania... Embarassed
W 1802 roku był wyjątkowo długi karnawał. Ostatki były dopiero 2 marca, a wielkanoc 18 kwietnia. Zatem ślub był najprawdopodobniej 30 lutego. W zapisie ten wihajster można zinterpretować chyba jako eadem 30 = tegoż [ co w akcie wyżej] 30. W akcie wyżej jest 8 luty. c.b.d.u. Wink

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2017 - 14:03
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

Bardzo ciekawa i wyczerpująca odpowiedz ...

Hmm, 30 luty jako data ślubu. Już widywałam takie daty. Smile

Nie zauważyłam, że edytowałeś odpowiedz, dlatego dopiero teraz dziękuję i poprawiam tytuł na "- ok"

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2017 - 18:33
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Dowcip mi się udał. Myślałem że wcześniej zauważysz i zmyjesz mi głowę "cy cóś" Mr. Green Mr. Green Mr. Green Naturalnie data po odsunięciu wstecz od ostatków jest oczywista. Wink

Pozdrawiam pięknie.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2017 - 18:52
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

Tłumacze są pod ochroną. Very Happy

Należy im pod stopy słać czerwony dywan za ich pracę. kwiat

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2017 - 19:12
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
To już chyba ze dwa tygodnie. Faktycznie nie zauważyłem pytania, ale coś tam sprawdzałem i zauważywszy pominięcie uzupełniłem. Laughing

Nie chce mi się szukać po kalendarzach, ale zdaje się raz na 400 czy 600 lat faktycznie luty ma 30 dni... a może to jakaś decyzja jednorazowa bywała o wydłużeniu lutego. Musiałbym poszukać na ten temat w obszarach tzw "wiedzy niepotrzebnej". Wink

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2017 - 19:17
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
Były pojedyncze przypadki wydłużenia lutego, ale nie tutaj. Myślę, że zwyczajnie ktoś zapomniał dopisać nazwy miesiąca.

Wihajster przed liczbą to skrót od "die" (dnia).

_________________
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.770856 sekund(y)