Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
solec1Offline
Temat postu: Klara Syguła/Sygulska (1809-1868?)  PostWysłany: 16-02-2017 - 07:57
Sympatyk


Dołączył: 25-02-2015
Posty: 541
Skąd: Pionki
Status: Offline
Witam,
proszę o komentarze i wskazówki do poniższej historii, zwłaszcza osoby mające przodków z parafii Jerzmanowice i Przeginia w woj.małopolskim:

W 1828 20-letnia służąca stanu wolnego Klara Syguła urodziła w Gotkowicach (w parafii Jerzmanowice) syna Apolinarego Sygułę (potem piszącego się Sygulski).
W 1842 30-letnia panna Klara Syguła urodziła w Gotkowicach syna Ignacego Sygułę (nic więcej na jego temat nie znalazłem)
Trudno powiedzieć, czy Apolinary i Ignacy mieli jednego ojca, w końcu to 14 lat różnicy (choć w wieku Klary tylko 10).
Na pewno w tym życiu nie da rady ustalić, kto tym ojcem, czy też kto tymi ojcami był.
I teraz "zagwostka":
W 1868 zmarła natomiast w Gotkowicach Klara Sygulska, 70-letnia wdowa po Wojciechu Sygulskim, urodzona w Kosmołowie.
Nie wiem, czy to matka Apolinarego i Ignacego. Że wiek 70, a nie ok.60, nie ma co się zbytnio przejmować: widać wyżej że przez 14 lat jej przybyło 10, więc daleko tu od precyzji.
Jednak jeśli była wdową po Wojciechu, znaczyłoby to - zakładając, że to ta Klara - że po 1842 roku wyszła za Wojciecha Sygulskiego, ciut co prawda nietypowe, że ślub między Sygulskim a Sygułą, ale przecież absolutnie możliwe. W Jerzmanowicach takiego ślubu jednak nie było.
Kosmołów, gdzie urodziła się Klara zmarła w 1868, to parafia Przeginia.
I istotnie w spisie chrztów dla Przegini jest Klara Syguła urodzona w 1809, nieślubna córka Agaty.
Do 1894 nie zauważyłem w parafii Jerzmanowice zgonu innej Klary Syguły/Sygulonki/Sygulskiej, po 1895 będę jeszcze szukał (może była długowieczna i przeżyła syna Apolinarego, który zmarł w 1886?).
Może zatem po 1842 roku Klara Syguła poślubiła Wojciecha Sygulskiego ale w Przegini jako w parafii swego pochodzenia, potem jednak dalej żyjąc i umierając w Gotkowicach? A może na stare lata wróciła do rodzinnej parafii i tam należy szukać jej zgonu (jako osoby jednak niezamężnej)?
Mogło być i tak, że po 1842 Klara Syguła wyszła za mąż gdzieś poza parafią jerzmanowicką i tam zmarła. A może nawet wyszła za mąż gdzie indziej i potem zmarła w parafii jerzmanowickiej jako Klara "Jakaśtam"? - musiałbym wówczas przeszukać spisy zgonów pod kątem szukania jakiejkolwiek Klary. Choć o ile pamiętam, imię Klara w tym okresie w Jerzmanowicach nie rzuca się w oczy.
Nie ukrywam, że intuicja podpowiada mi, że w 1868 zmarła matka Apolinarego i Ignacego, problemem pozostaje zapis, że była "wdową po Wojciechu Sygulskim"...

Będę wdzięczny za wszelkie komentarze i wskazówki!

Pozdrawiam - Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gieniaOffline
Temat postu: Klara Syguła/Sygulska (1809-1868?)  PostWysłany: 16-02-2017 - 10:52
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2012
Posty: 357

Status: Offline
Witam,
a co z numerami domów? Może to będzie podpowiedź?
a co z ciągłością ksiąg? Może jest luka w księgach?
A może Klara była córką a nie żoną jak pisze w księdze zgonów. Czasami pisarz też mógł się pomylić.
To nazwisko Syguła jest popularne w parafii?
Ja w par. Wieliczka mam nazwisko Sypuła: Józef i Kasper, tylko 2 osoby o tym nazwisku, mają dzieci we wsi Bogucice, ale na wtedy, lata 1776-1782, nie zawsze były pisane numery domów. Ksiądz czasem pisał Szypuła.
Gienia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
solec1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-02-2017 - 11:11
Sympatyk


Dołączył: 25-02-2015
Posty: 541
Skąd: Pionki
Status: Offline
Luk w księgach nie ma.
Apolinary i Ignacy urodzeni w tym samym domu, Gotkowice 16, poród odbierała nawet ta sama akuszerka.
Przy zgonie Klary niestety numeru domu brak.
Przy wszystkich 3 aktach (U1828, U1842, Z1868) jako świadkowie występują przedstawiciele tych samych 2 rodzin, związanych przez lata z Sygułami-Sygulskimi (Sołtysikowie i Krzystankowie).
Przed 1828 nazwiska Syguła w parafii Jerzmanowice nie ma. Występuje ono wcześniej w Przegini, Sułoszowej oraz Skale, generalnie w okolicy.
W latach 60-tych XIX wieku Sygułowie z Gotkowic zaczynają się pisać Sygulski (i gałąź ta ciągle istnieje, inni Sygułowie pozostają, zdaje się, Sygułami).
Stąd Apolinary urodzony 1828 jako Syguła, ale zmarł 1886 już jako Sygulski.
Możliwe, że i Klara urodzona 1809 jako Syguła to zmarła 1868 Klara Sygulska. No, ale jak pisałem, nie pasuje owo "wdowa po Wojciechu", córka Wojciecha też nie - jest wszak zapis "z rodziców niewiadomych" a także "w Gotkowicach przy synu zamieszkała". Wielka szkoda, że nie podano imienia tego syna!

Pozdrawiam - Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gieniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-02-2017 - 09:14
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2012
Posty: 357

Status: Offline
Witam,
a nie ma kapitularza do tych lat? Ja sama widzę, że pisarz żałował atramentu pisząc z grubsza a w kapitularzu bywa więcej danych.
To Sypuła podałam dlatego, że czasem szukam nazwiska na zasadzie podobieństw, bo pisarz czasem "uszlachetniał" nazwisko np. ksiądz napisał Krzyszkowski a pisarz Krzyzkoski. Tak przynajmniej jest w par. Wieliczka lata 1760-1780 rok.
Gienia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.726513 sekund(y)