Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: Szlachta wylegitymowana w Galicji / Galicji Zachodniej  PostWysłany: 14-12-2013 - 12:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witajcie,
Czy ktos z was natrafił na w miare całościowy spis szlachty wylegitymowanej w Galicji.
Natrafiłem na informację wystepujace zresztą w niektorych herbarzach o szlachcie pochodzącej z obszaru Królestwa Polskiego (zapewne z obszaru tzw Galicji Zachodniej istniejącej bodaj do 1809) ale wylegitymowanej w Galicji. W moim wypadku chodzi najpewniej o rok 1804.

Najlepsze było by cos takiego jak ksiązka pani Sęczys zawierajaca informacje nie tylko o samym fakcie legitymacji ale cos więcej.

Znalazłem informacje, ze dokumenty (a może i wywody) powinny byc w archiwach ... ale hm we Lwowie, Kijowie, krakowie czy w Wiedniu?
Moze ktoś do tego dotarł?

pozdrawiam
piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomaszi
Temat postu: Re: szlachta wylegitymowana w Galicji / Galicji Zachodniej  PostWysłany: 14-12-2013 - 12:34
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2007
Posty: 807
Skąd: Warszawa
piotr_nojszewski napisał:
Witajcie,
Czy ktos z was natrafił na w miare całościowy spis szlachty wylegitymowanej w Galicji.
Natrafiłem na informację wystepujace zresztą w niektorych herbarzach o szlachcie pochodzącej z obszaru Królestwa Polskiego (zapewne z obszaru tzw Galicji Zachodniej istniejącej bodaj do 1809) ale wylegitymowanej w Galicji. W moim wypadku chodzi najpewniej o rok 1804.

Najlepsze było by cos takiego jak ksiązka pani Sęczys zawierajaca informacje nie tylko o samym fakcie legitymacji ale cos więcej.

Znalazłem informacje, ze dokumenty (a może i wywody) powinny byc w archiwach ... ale hm we Lwowie, Kijowie, krakowie czy w Wiedniu?
Moze ktoś do tego dotarł?

pozdrawiam
piotr


...samego spisu chyba nikt nigdy nie zrobił, natomiast teczki legitymacyjne rodzin są tu: https://familysearch.org/eng/Library/fh ... +records++

z ukłonami,
Tomasz M.Dąbrowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magdalena_SmolskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-12-2013 - 13:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 255
Skąd: Kraków
Status: Offline
Poczet szlachty galicyjskiej i bukowińskiej:
http://www.mtg-malopolska.org.pl/images ... achty.djvu

Teczki legitymacyjne galicyjskie w większości znajdują się w CIDAL

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-12-2013 - 14:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziekuję ale chyba niestety znam oba te źródła. ;-(

Na familysearch nie znalazłem tego (wprawdzie nie znalazłem 100% efektywnej metody przeszukania tego spisu ale alfabetycznie nie zadziałało).

W herbarzu Uruskiego są dwa wpisy "legitymował sie w Galicyji 1804' z których jeden zawiera takie źródło:
Akta po-Galicyjskie, Quaterniones

Sprawdzę jeszcze czy Uruski to jakoś wyjasnił bardziej szczegółowo ale moze ktos to wie.

pzdr piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jeronimo_77Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-01-2014 - 16:17
Sympatyk


Dołączył: 14-12-2009
Posty: 93

Status: Offline
Cała dokumentacja akcji legitymacyjnej w Nowej Galicji z lat 1800-1809 spłonęła w Warszawie w 1944 roku. Nie ma nic we Lwowie ani w Wiedniu. Podobnie jest z aktami sądu szlacheckiego (Forum Nobilium) dla tych ziem. Generalnie pustynia źródłowa. Jakieś resztki i wypisy moga być rozproszone w zespołach notarialnych oraz hipotecznych, ale nie badałem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tbieniasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2015 - 13:54
Sympatyk


Dołączył: 05-08-2013
Posty: 250
Skąd: Galicja
Status: Offline
Czyli spisu szlachetnienie urodzonych z terenów Galicji raczej się nie spotka?
Interesuje mnie osoba Wawrzyńca Bienias, czasem pisany Bieniasz, zamieszkałego w Święcanach koło Biecza, Jasła. Jego syn Jan piastował fikcję wójta i zarazem członka galicyjskiej rady powiatowej w Jaśle, wg schematyzmów z 1894 roku.

Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2015 - 14:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
W domu nr 40 Warzyniec Bienias młodzian lat 24 w 1812 roku zapowiedzi w Święcanach z Katarzyną Setliczonka lat 20 panna
stanu wiejskiego tu mieszkajacy.Zapowiedzi głoszono 1.8,15 listopada.
Ślub odbył się 24 listopada 1812.

Mieczysław

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tbieniasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2015 - 14:41
Sympatyk


Dołączył: 05-08-2013
Posty: 250
Skąd: Galicja
Status: Offline
dziękuję bardzo, teraz się zastanawiam czy to ten sam Wawrzyniec. Jan Był synem Wawrzyńca i zarazem Anny z domu Gunia, a tu pojawia się inne nazwisko, chyba że ów Wawrzyniec miał kilka żon, czy to możliwe?

Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2015 - 15:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
Księga zapowiedzi ze Święcan na podstawie której podałem informację obejmuje lata 1809-1836.
Innej nie mam.W tym okresie była jeszcze Magdalena Bieniasionka lat 24 w 1819 roku stanu wiejskiego,zapowiedzi z
Michałem Radeckim lat 21.
Jest jeszcze podobnie brzmiące nazwisko Binias Wawrzyniec lat 43 wdowiec po Katarzynie Setlik,w 1832 ślub z Anną
córką Sebastiana Gunia i Katarzyny Depczyńskiej lat 24.

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tbieniasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2015 - 15:56
Sympatyk


Dołączył: 05-08-2013
Posty: 250
Skąd: Galicja
Status: Offline
czyli to ta sama osoba, ów Wawrzyniec daty by się zgadzały, dziękuje bardzo Smile Pewnie nie ma tam dopisanych rodziców Wawrzyńca?

Pozdrawiam
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2015 - 17:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
Niestety nie ma.
Trzeba szukać w księdze ślubów lub urodzin w parafii lub w AD Tarnów.

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tbieniasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2015 - 17:16
Sympatyk


Dołączył: 05-08-2013
Posty: 250
Skąd: Galicja
Status: Offline
byłem w parafii, jednakże ksiąg sprzed bodajże 1850 roku nie ma już tam, albo Tarnów albo Przemyśl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wojciechowicz_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2015 - 22:57
Sympatyk


Dołączył: 09-04-2010
Posty: 400

Status: Offline
Z Galicją istotnie wiąże się wiele zagadek, w tym sprawa przodków mojej Mamy, Godziemba Głowińskiej. Ostatni udokumentowany z tego rodu (jak zdołałem wyszperać), to Marcin Godziemba Głowiński z ziemi dobrzyńskiej i jego syn Stanisław:

„ GŁOWIŃSCY v. GŁOWNISCY h. GODZIEMBA z Głowina, w ziemi dobrzyńskiej. Andrzej z Głowina 1351 r. w orszaku ks. Władysława Dobrzyńskiego. Piotr, syn Mikołaja, kleryk dyecezyi płockiej, notaryusz publiczny 1402 roku. Berwold, podczaszy dobrzyński h. Godziemba, świadczy w Sieradzu 1403 r. przy wywodzie szlachectwa. Jan z Głowina, z rodu Godziembów, podpisał 1434 roku przyrzeczenie ziemi dobrzyńskiej dane Jagielle, obioru królem jego syna (Rz. M.; KWR; Łag.) (Uruski IV)
Paweł z Głowina, dziekan krakowski 1450 r., kanonik gnieźnieński, umarł 1493 r. (Kor.). Brat jego rodzony Andrzej Wąsoski 1473 r. (A. Kapit. Gniezn.).
Marcin, właściciel Głowina i Więcławie 1564 r., z żony Elżbiety, miał syna Stanisława, poborcę dobrzyńskiego 1581 i, kasztelana rypińskiego 1584 r. Tenże Stanisław zeznał 1579 r. zapis dożywocia z żoną, Jadwigą z Sierakowskich. W 1605 roku wyznaczył posag i opiekuna córce swej Annie (Paw.; Gr. Przed. 2 f. 289; 27 f. 82 i 98; 28 f. 634 i 53 f. 16). Jan, łowczy dobrzyński, umarł w 1602 r. Zbigniew, syn Hektora, przyznał dług Widowskiemu 1623 r. (Gr, Przed. 67 f. 717). Andrzej pisał się z województwem chełmińskiem, na elekcyę Jana Kazimierza. (Boniecki VI)”

Rodzina ta znika z kronik, aby pojawić się na początku lat 1700’ w Galicji Starej. Moja Mama miała starą księgę, świadczącą o powrocie Godziemba Głowińskich z Galicji (Horodyszcza) do Polski centralnej. Niestety, dokument ten zagubiła moja ciocia z czasie wojny. Była tam kartka przedstawiająca dwie złączone dłonie na znak połączenia tych dwóch gałęzi.
Kartka ta najpewniej świadczyła o przeniesieniu się Karola Emanuela Godziemby Głowińskiego (ur. 1769, mojego praprapradziadka) do Działoszyna, o czym świadczą metryki znalezione w Genetece. Także mam akt notarialny sporządzony w 1836 roku w Szadku, gdzie dwóch szlachciców poświadcza pochodzenie Karola Emanuela jako syna Józefa Erazma Godziemba Głowińskiego, właściciela wsi Wola Jelska w Galicji Starej. Żoną Józefa Erazma była Izabella Katarzyna Dunin Wąsowicz.
Bardziej udokumentowana jest kronika brata Józefa Erazma, Rocha Godziemby Głowińskiego (1726 – 1803), żonatego z Anną Wareg Massalską (ród kniaziowski), mieszkających także w Tarnopolskim. Dokumenty te posiada ostatni przedstawiciel rodu Antoni, mieszkający w Warszawie. Ta gałąź pozostała w Galicji, a prawnuk Rocha ( Alfred – stryjeczny dziadek żyjącego dotąd Antoniego) ożenił się w 1898 roku z Renatą Mycielską.
Potomstwo pradziadka Antoniego Godziemba Głowińskiego, Joachima, odnaleźć można w Genetece (Baworów w Tarnopolskim 1839-1849).
Teraz pytanie: jak to możliwe, że przez ponad sto lat nazwisko Godziemba Głowińskich zniknęło z kronik i nawet nie ma ich na liście szlachty galicyjskiej? Może ktoś z genealogów potrafi rozwiązać tą zagadkę.

Pozdrawiam,

Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mar_Herr
Temat postu:   PostWysłany: 12-02-2017 - 19:31
Sympatyk


Dołączył: 10-08-2016
Posty: 229

Jeśli się mylę to mnie poprawcie ale część dokumentów ze Lwowa dostępnych u Mormonów jest również w AGAD. W zbiorze Poloniców mamy dokumenty Wydziału Stanowego we Lwowie, sygnatura 575 sprawy od 1 do 282.

_________________
Pozdrawiam

Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.623599 sekund(y)