Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
taraxacumOffline
Temat postu: Akt znania  PostWysłany: 11-02-2017 - 13:32
Sympatyk


Dołączył: 22-08-2014
Posty: 481
Skąd: Poznań
Status: Offline
Witam Wszystkich,

pytanie jak w temacie - co to jest akt znania i gdzie należy go szukać jeżeli nie ma go w algatach

Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_RomanowskiOffline
Temat postu: Akt znania  PostWysłany: 11-02-2017 - 14:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2009
Posty: 766
Skąd: Płock
Status: Offline
Ja widziałem zapisy o aktach znania w aktach małżeństw i wymienione tam były szczegóły dotyczące powstania aktu. Czy były w alegatach tego nie wiem bo nie szukałem


Ostatnio zmieniony przez Piotr_Romanowski dnia 11-02-2017 - 20:37, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Akt znania  PostWysłany: 11-02-2017 - 15:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Akt znania zastępował odpis metryki chrztu, stawali świadkowie, ktorzy zeznawali, że delikwenta znają, że się tak i tak nazywa, czasem, że to syn tych i tych etc. Powinien byc w alegata ale jak wiadomo świat nie jest doskonały. Czytałem metryki, w ktorych zapisano, że akt znania był sporządzony przed sądem pokoju ale czy takie akta sądowe się zachowały tego nie wiem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Urzędowy Akt Znania.  PostWysłany: 11-02-2017 - 15:41
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witaj.

Alegat, l.mn. alegata – przestarzała nazwa dokumentu będącego załącznikiem, podstawą wystawienia innego dokumentu będącego dowodem w sprawie.
Termin pierwotnie stosowany w szerokim znaczeniu, obecnie zawężony do archiwalnych dokumentów dotyczących zawierania małżeństw. Do archiwów państwowych alegata przekazywane są przez urzędy stanu cywilnego po 100 latach od ich wytworzenia i udostępniane są jako część zespołu archiwalnego akt stanu cywilnego.
W alegatach są przechowywane odpisy akt urodzenia (chrztu) zaślubionych, a w przypadku wdowieństwa także odpis aktu zgonu poprzedniego małżonka. Dawniej, kiedy z jakiejś przyczyny niemożliwe było dostarczenie do parafii lub okręgu bożniczego odpisu aktu urodzenia, sporządzano akt znania, w którym świadkowie znający osoby wstępujące w związek małżeński, oświadczali o ich roku urodzenia (lub wieku), miejscu urodzenia i stanie cywilnym.

Księstwo Warszawskie (fr.: Duché de Varsovie, niem.: Herzogtum Warschau) – istniejące w latach 1807–1815, formalnie wolne, w rzeczywistości terytorium zależne podporządkowane Cesarstwu Francuskiemu i jego władcy, Cesarzowi Francuzów Napoleonowi Bonaparte. Polityczna namiastka państwa polskiego. Władcą suwerennym Księstwa był król Królestwa Saksonii, które wchodziło w skład Związku Reńskiego, będącego protektoratem Cesarstwa Francuskiego. Zostało stworzone przez Cesarza Francuzów Napoleona I oraz Cesarza Rosji Aleksandra I w 1807 roku na mocy Traktatu z Tylży, jakie Cesarstwo Francuskie podpisało 7 i 9 lipca 1807 w Tylży z Imperium Rosyjskim i Królestwem Prus. Artykuł 69 mówi, że „Kodeks Napoleona będzie prawem cywilnym Księstwa Warszawskiego.”. Natomiast art. 83 mówi, iż „Nikt, kto nie jest obywatelem Księstwa Warszawskiego, nie może sprawować urzędów bądź duchownych, bądź cywilnych, bądź też sądowych.”. W Kodeksie Napoleona [ Code Civil ] w art.
Art. 70. Urzędnik stanu cywilnego każe sobie złożyć akt urodzenia każdego z przyszłych małżonków. Ten z małżonków, któryby był w niemożności pozyskania takowego, może go zastąpić aktem znania, wydanym przez sędziego pokoju miejsca jego urodzenia lub zamieszkania.
Art. 71. Akt znania zawierać będzie zeznanie uczynione przez siedmiu świadków, jednej lub drugiej płci, krewnych lub niekrewnych, o imionach, nazwisku, powołaniu i zamieszkaniu przyszłego małżonka, równie jak ojca jego i matki, jeżeli są znani; o miejscu, i, ile możności, o epoce jego urodzenia, niemniej o przyczynach stojących na przeszkodzie w złożeniu na to aktu. Świadkowie podpiszą akt znania, łącznie z sędzią pokoju; a gdyby który z nich podpisać nie mógł, lub nieumiał, będzie o tem uczynioną wzmianka.
Art. 72. Akt znania przedstawiony zostanie Trybunałowi pierwszej instancyi miejsca, w którem obchód małżeństwa ma nastąpić. Trybunał, po wysłuchaniu Prokuratora Królewskiego, wyda swoje potwierdzenie lub odmówi go, wrazie uznania dostatecznemi lub niedostatecznemi zeznań świadków, i przyczyn stojących na przeszkodzie w złożeniu aktu urodzenia.

Tu jest link do „Kodex Napoleona z przypisami. Xiąg trzy” z roku 1810, w którym możesz przeczytać o urzędowym akcie znania, to jest art. 70, art. 71 i art. 72 oraz gdzie ewentualnie można poszukiwać takiego aktu znania [ zobacz w art. 70, 71, 72 ] – proponuję Ci zapoznanie się z tym dokumentem ponieważ kodeks ten regulował całość przepisów dotyczących Stanu Cywilnego.
http://www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra/ ... ublication

Tak więc wiemy co to jest akt znania i skąd wziął się w Księstwie Warszawskim a później w Królestwie Polskim.

Po upadu Napoleona i likwidacji Księstwa Warszawskiego na kongresie wiedeńskim, wypłynął problem utrzymania w nowo powstałym Królestwie Polskim obowiązujących w Księstwie francuskich przepisów prawa cywilnego. Kodeks Napoleona nie został zniesiony głównie dzięki poparciu polskich sfer sądowniczych, które zdołały już poznać walory napoleońskiego dzieła. Kodeks cywilny Królestwa Polskiego, Kodex Cywilny Królestwa Polskiego – w Warszawie dnia 1 (13) Czerwca 1825 r. (Dz.Pr.K.P. Tom X, Nr 41, s. 3) – ustawa obowiązująca w Królestwie Kongresowym od 1 stycznia 1826 roku w miejsce Tytułu Wstępnego, Księgi I i Tytułu V Księgi III Kodeksu Napoleona. Kodeks stanowił niewielką przeróbkę kodyfikacji napoleońskiej w zakresie prawa osobowego, niemniej wprowadził kilka istotnych zmian, jak: zniesienie instytucji śmierci cywilnej czy polepszenie pozycji prawnej dzieci pozamałżeńskich. Ponadto w istotnym stopniu reformował prawo małżeńskie, uwzględniając częściowo postulaty duchowieństwa, wprowadzając wyłącznie wyznaniową formę zawarcia małżeństwa. W Kodeksie zawarte były też pewne ogólne przepisy prawa cywilnego oraz przepisy o aktach stanu cywilnego.

Pozdrawiam – Roman.

PS.
Jeśli w akcie małżeństwa nie jest wymieniona nazwa siedziby Sądu Pokoju [ Sędziego Pokoju ] dla miejsca sporządzenia „aktu znania” to można ją znaleźć dla konkretnej miejscowości, na przykład w publikacji pt.:
• Skorowidz Królestwa Polskiego czyli Spis alfabetyczny miast, wsi, folwarków, kolonii i wszystkich nomenklatur w Guberniach Królestwa Polskiego, który został wydany w Warszawie w roku 1877. Publikacja tą może spotkać w jednym tomie albo w dwóch tomach;
• Przewodnik po Królestwie Polskim. Spis alfabetyczny, miast, wsi, kolonii, folwarków i wszystkich miejscowości, jakkolwiek nazwę noszących, znajdujących się w 10 Guberniach Królestwa Polskiego, ze wskazaniem gubernii, powiatu, gminy, parafii, sądów pokoju i gminnego, poczty, telegrafu, stacyi kolejowej z odległościami; oraz informujący o podziale kraju pod względem administracyjnym, kościelnym i sądowym, o zakładach naukowych, przemyśle i t. d.
Przewodnik został wydany w Warszawie w 2 tomach, pierwszy tom w roku 1901 a drugi w roku 1902.

Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GashlugOffline
Temat postu: Urzędowy Akt Znania.  PostWysłany: 11-02-2017 - 19:41
Sympatyk


Dołączył: 16-11-2015
Posty: 150

Status: Offline
Najgorzej, gdy w metryce ślubu znajduje się odwołanie do aktu znania i brak przy tym tak istotnych danych, jak miejsce urodzenia, a same akty znania dzisiaj nie istnieją. Wtedy prawdopodobnie koniec poszukiwań.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dybowski_Damian
Temat postu:   PostWysłany: 11-02-2017 - 20:56
Sympatyk


Dołączył: 19-09-2015
Posty: 12

Witam. Ja także poszukuję aktu znania mojego przodka. W jego akcie małżeństwa (rok 1811, par. Żukowo, obecnie pow. Płoński) napisano:
„(…) Stawili się Sławetny Jan Dybowski Kunsztu Kowalskiego Mayster we Wsi Sobanicach gornych zamięszkały Lat liczący trzydzieści siodmy {siedem?} podług Złożonego przed Nami w Niedostatku Metryki Urodzenia Aktu Znania urzędownie w Sądzie Pokoju Powiatu y Departamentu Płockiego na Dniu dziesiątym Miesiąca Stycznia wniesionego, a na Dniu dwudziestym Piątym tegoż Samego Miesiąca i Roku bieżących Osobiście zaprzysięgłego i w Kopii Urzędowey z pieczęcią Sądu Pokoju i podpisem wielmoz {wielmożnego?} Kazimierza Swieżynskiego Pisarza Aktowego Departamentu Płockiego Podsędka Tłuchowskiego Zastępującego Mieysce Sędziego Pokoju wydanego_ Sławetnych niegdy Woyciecha Dybowskiego w Miasteczku Szczucinie Około Krakowa na Grontach Osiadłego Mieszczanina y Marianny z Domu Onemóż niewiadomey Małżonków Spłodzony Syn, Owdowiały z przeszłey Małżonki Swoiey Imięniem Marianny(…)”
W archiwum (państwowym, oddział w Mławie) dowiedziałem się, że nie mają alegatów z 1811 roku. W związku z tym interesuje mnie, gdzie jeszcze można by szukać aktu znania, o ile się zachował. W jakim może jeszcze innym archiwum, czy też w jakim rodzaju aktach lub zespołach archiwalnych. W powyższym fragmencie aktu małżeństwa mojego przodka pojawiają się różne odległe od siebie miejscowości, Pisarz Aktowy, Sąd Pokoju. Czy np. może być tak, że akt znania znajduje się w aktach kancelarii pisarzy aktowych? Ponadto w akcie małżeństwa dosyć często brakuje przecinków, co może sprawiać trudność w interpretacji (zwłaszcza fragment dotyczący pisarza aktowego).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
taraxacumOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-02-2017 - 22:47
Sympatyk


Dołączył: 22-08-2014
Posty: 481
Skąd: Poznań
Status: Offline
to blisko mojej parafii - Orszymowo. W moim akcie ksiądz zapisał, że przed wójtem gminy Węgrzynowskiej złożony został akt znania i jak napisał ksiądz „syn niegdyś Michała Chodkiewicza bywszego gospodarza we wsi Mogiłowcu Parafij Parafii Łysakowskiey i niegdyś Magdaleny niewiadomego nazwiska Prawego Łoza”.

AP Płock odpisał mi:

Archiwum Państwowe w Płocku uprzejmie informuje, że akty znania jako dowody do aktów małżeństw wyznania mojżeszowego odnaleźć można dodatkowo w Aktach miasta Płocka 1808-1950 [1952] (za lata 1922-1938) oraz w Aktach miasta Gąbina 1812-1950 [1952] (za lata 1917-1918).
Alegaty do aktów małżeństw z interesujących Pana lat z parafii Orszymowo są jedynie częścią zespołu archiwalnego Akta stanu cywilnego gminy Orszymowo 1808-1825.

Co ma do tego mojżeszowe Smile?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_RomanowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-02-2017 - 23:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2009
Posty: 766
Skąd: Płock
Status: Offline
taraxacum napisał:
to blisko mojej parafii - Orszymowo. W moim akcie ksiądz zapisał, że przed wójtem gminy Węgrzynowskiej złożony został akt znania i jak napisał ksiądz „syn niegdyś Michała Chodkiewicza bywszego gospodarza we wsi Mogiłowcu Parafij Parafii Łysakowskiey i niegdyś Magdaleny niewiadomego nazwiska Prawego Łoza”.

AP Płock odpisał mi:

Archiwum Państwowe w Płocku uprzejmie informuje, że akty znania jako dowody do aktów małżeństw wyznania mojżeszowego odnaleźć można dodatkowo w Aktach miasta Płocka 1808-1950 [1952] (za lata 1922-1938) oraz w Aktach miasta Gąbina 1812-1950 [1952] (za lata 1917-1918).
Alegaty do aktów małżeństw z interesujących Pana lat z parafii Orszymowo są jedynie częścią zespołu archiwalnego Akta stanu cywilnego gminy Orszymowo 1808-1825.

Co ma do tego mojżeszowe Smile?


A sprawdzałeś w alegatach w Orszymowie czy ten akt jest?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
taraxacumOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-02-2017 - 00:00
Sympatyk


Dołączył: 22-08-2014
Posty: 481
Skąd: Poznań
Status: Offline
Wcześniej otrzymałem następującą wiadomość: Archiwum Państwowe w Płocku uprzejmie informuje, że akt małżeństwa nr 34/1818 z Akt stanu cywilnego gminy Orszymowo 1808-1825 dot. Macieja Chodkiewicza i Katarzyny Mielczarskiej sporządzony został w księdze metrykalnej za rok 1817/1818. W alegatach ww. zespołu archiwalnego brak załączników do aktów małżeństw za rok 1817/1818, niemożliwe zatem było odnalezienie wnioskowanego dokumentu. W związku z powyższym sprawdzono również alegaty za lata 1818/1819 i nie odnaleziono aktu znania Macieja Chodkiewicza.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KarwalskaJustynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-04-2018 - 12:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-02-2015
Posty: 422

Status: Offline
Dzień dobry,
potrzebuje jakiejś podpowiedzi. W akcie małżeństwa z 1815 z Nowej Brzeźnicy stoi:

"Akt znania złożony od miejscowego Burmistrza i Władz przyzwoitych"

W bazie Pradziad alegaty są od 1817. Archiwa odpisały, że nie ma mają takich dokumentów.
Nie ma wzmianki również w akcie o Sądzie Pokoju.

LINK DO AKTU: Akt u dołu NOWA BRZEŹNICA
https://www.familysearch.org/auth/famil ... Login=true

_________________
Pozdrawiam
Justyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
herkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2019 - 22:17
Sympatyk


Dołączył: 04-01-2013
Posty: 347
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam
Mam oto taki dylemat. Mój pra… Wincenty Skolimowski wziął ślub z Marianną Kryńską w 1823r w par. Suchożebry. W akcie tym jest wzmianka o akcie znania z którego wynika, że Marianna w dniu ślubu miała lat 28 i była córką Pawła Kryńskiego i Agnieszki Niemyjskiej w par. Wińskiej (Winna Poświętna).
W par. Winna Poświętna jest para j.w. która miała jedenaścioro dzieci w latach 1761-1782 w tym Mariannę urodzoną w 1782r. Prawie wszystko się zgadza poza rozbieżnością w wieku między Marianną z aktu ślubu i tą urodzoną w 1782r. Różnica to 13lat!
Rozumiem, że akt znania to nie metryka chrztu, ale żeby taka różnica?
Marianna Skolimowska zmarła w 1837r. W akcie zgonu podano, że miała lat 60
Co o tym sądzicie? Czy to możliwe, żeby osoby zeznające w akcie znania aż tak się myliły? No chyba, że świadomie aby odmłodzić pannę.
Dodam, że w AP Siedlcach nie ma dokumentów Sądu Pokoju z tego roku
Akt ślubu nr 6 w poniższym linku
https://szukajwarchiwach.pl/62/370/0/1/ ... 4vKfa38kYw

Pozdrawiam
Krzysiek

_________________
poszukuję metryki urodzenia Teofili Skolimowskiej ur. ok. 1825r w parafii Mordy(?), córki Wincentego i Marianny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Al_MiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2019 - 00:21
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2013
Posty: 1308

Status: Offline
Krzyśku, rzeczywiście duża rozbieżność wieku panny młodej względem aktu urodzenia. Może pomyłka, może Wincenty 28 lat a Marianna 40 miało by odzwierciedlenie w metrykach? Masz metrykę ur. Wincentego?
Czy były dzieci z tego małżeństwa?
Jeśli tak to jaki wiek Wincentego i Marianny podawano?

pozdrawiam

Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
herkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2019 - 15:42
Sympatyk


Dołączył: 04-01-2013
Posty: 347
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Janiszewska_Janka napisał:

Witaj

Akty znania były niezbyt wiarygodne bo często sporządzano je w innej miejscowości niż miejsce urodzenia danej osoby. Zeznający znali tę osobę kilka lat i zeznawali na jej potrzebę złożenia dokumentu do ślubu więc pisano to co dana osoba powiedziała. Wiek kobiet ze wsi w przedziale jej wieku 30-40 lat był nie do odgadnięcia po wyglądzie i nie miał wówczas większego znaczenia. Mam teraz podobny przykład ślubu starszej panny z wdowcem i podała, że ma 30 lat (on 36 lat), a wg aktu jej urodzenia jaki odnalazłam faktycznie miała lat 40.
Jest jeszcze taka ewentualność, że w rodzinie były dwie Marianny i starsza zmarła ( ten odnaleziony akt urodzenia jej dotyczył), a ta Marianna z aktem znania była młodszą siostrą zmarłej wcześniej Marianny.
Mam w opracowywanej teraz rodzinie takie przykłady, że nadawano ponowne imiona wiec mam dwie Marianny i obie zmarły w dzieciństwie, ale także dwie Katarzyny i jedna zmarła, a druga brała ślub.
Dodam jeszcze, że poszukiwanie aktów znania jest trudne i one niewiele wnoszą poza udokumentowaniem takiego faktu, że był taki sporządzony. Jest tam mało informacji i często niedokładne lub mylne.

Pozdrawiam
Janka


Janko
Też na początku myślałem o dwóch Mariannach, ale to bardzo mało prawdopodobne gdyż matka musiałaby mieć ok. 53 lata rodząc drugą Mariannę.
Dodatkowo znalazłem akt zgonu Pawła Kryńskiego w 1784r. Co prawda nie mam pewności, że to mąż Agnieszki, ale fakt, że po 1782r nie było już dzieci z tego związku (bazując na metrykach) może sugerować, że drugiej Marianny nie było. Dodam jeszcze, że Paweł i Agnieszka pobrali się w 1759r (stąd oszacowałem orientacyjną najpóźniejszą datę ur. Agnieszki na ok. 1742r)
Intuicja podpowiada mi, że w akcie znania są jednak nieprawdziwe informacje co do wieku Marianny Kryńskiej szczególnie, że poza aktem znania reszta z grubsza się zgadza.

Pozdrawiam
Krzysztof Herka

_________________
poszukuję metryki urodzenia Teofili Skolimowskiej ur. ok. 1825r w parafii Mordy(?), córki Wincentego i Marianny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
herkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-04-2020 - 16:26
Sympatyk


Dołączył: 04-01-2013
Posty: 347
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W nawiązaniu do mojego powyższego postu to sytuacja się jeszcze bardziej skomplikowała bo znalazłem akt ślubu z 1811r w par. Winna Poświętna Jana Radziszewskiego i Marianny Kryńskiej córki Pawła Kryńskiego i Agnieszki Niemyjskiej lat 30 panny (link poniżej).
Już nic z tego nie rozumiem bo:
1. Albo Marianna nie była córką Pawła i Agnieszki. W par. Winna są inne Marianny Kryńskie ur. ok. 1795r, ale z innych rodziców
2. Albo Marianna była córką Pawła i Agnieszki, ale wtedy musiałaby być wdową (albo bigamistką, albo unieważniono ślub z Janem) biorąc ślub z Wincentym Skolimowskim w 1823r
Dodam, że nie udało mi się znaleźć dzieci ze związku Jana Radziszewskigo i Marianny Kryńskiej, ani też ich aktów zgonu. Może przenieśli się do inne parafii. Będę szukał.
Może ktoś ma jakiś innym pomysł/hipotezę? Bo wygląda na ktoś tam nieźle majstrował przy tym Akcie Znania Smile;
Marianna zmarła w 1837r. W akcie zgonu podano wiek 60 lat (choć to niczego nie dowodzi)

Akt ślubu z 1811r z par. Winna Poświętna między Janem Radziszewskim i Marianną Kryńską
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 4_0243.jpg
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 4_0244.jpg

Pozdrawiam
Krzysiek

_________________
poszukuję metryki urodzenia Teofili Skolimowskiej ur. ok. 1825r w parafii Mordy(?), córki Wincentego i Marianny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
roza.kruzaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-04-2020 - 17:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2011
Posty: 165

Status: Offline
A może Marianna nr.2 była panieńskim dzieckiem Marianny nr.1, które rodzice podali jako swoje. Miałam taki przypadek w mojej rodzinie, nazwisko się zgadzało więc było to jakieś rozwiązanie a przy tak licznej gromadce dzieci nikt się nie dziwił.
Pozdrawiam
Róża
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.912016 sekund(y)