Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Michał_FronczakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2016 - 22:36
Członek PTG


Dołączył: 20-10-2013
Posty: 219

Status: Offline
Pierwsza publikacja to http://pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent?id=5152

Druga https://www.google.pl/url?sa=t&source=w ... 8Wlp71vW-g

Szczególnie polecam przypis 11 w drugiej publikacji.

Parafia twierdzi, że księgi te zaginęły podczas powstania. Po prostu staram się zweryfikować te informacje.

_________________
Pozdrawiam
Michał Fronczak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2016 - 22:55
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31600
Skąd: Warszawa
Status: Offline
trzebaby do P. Sławomira Górzyńskiego zapytać

poprzednio nie przeczytałem, że "w czasie Powstania"
księgi - wydaje się, że komplet dotrwał do lat 70

mogło się zdarzyć, że któraś "wywędrowała" ( była w konserwacji?) ale
1. było kilka sesji, staraliśmy się to zweryfikować - wracaliśmy dwukrotnie w sporych odstępach, próbując ustalic "czy to wszystko" "gdzie mogą być pozostałe" etc
2. nie wiem kiedy zdjęcia były zrobione te z [2]
3. nie jest wprost napisane, że były robione w 2010-2011 i w kancelarii, a na 100% w latach 80-90 'wypożyczenia" były
4. nikła szansa, że księga była, zdjęcia były, ale wyleciały z serwisu (a był to czas, że nie mieliśmy porządnej archiwizacji), Naprawdę nikła.


kluczem wydaje się kontakt z autorką i (jak przypuszczam - jej mężem:) i ustalenie: kiedy i gdzie fotografowali - spróbujesz?

bo tak to wygląda
nie było /pojawiły się/znowu nie ma:(

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_FronczakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2016 - 23:02
Członek PTG


Dołączył: 20-10-2013
Posty: 219

Status: Offline
To ja nie dopisałem wcześniej, że podczas Powstania. Co do kontaktu z autorami to poszukam namiarów na nich i postaram się czegoś dowiedzieć. Jeśli uzyskam jakieś konkretne informacje to dam znać.

_________________
Pozdrawiam
Michał Fronczak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_FronczakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-01-2017 - 09:30
Członek PTG


Dołączył: 20-10-2013
Posty: 219

Status: Offline
Nawiązując do powyższej rozmowy chciałbym napisać, iż udało mi się skontaktować z Autorką ww. publikacji. Uzyskałem informację, że przygotowując się do jej napisania korzystało z oryginału znajdującego się w parafii. Autorzy wykonali jej fotografie ale nie wiem czy całej czy jedynie fragmentów ponieważ pomimo zapewnienia, że zostanie to sprawdzone nie otrzymałem odpowiedzi na kolejne zapytania w tej sprawie. W każdym razie Państwo Ci nie wiedzą co się z księgą działo po czasie kiedy oni sami z niej korzystali. Dodatkowo jak widać, informacja z parafii o zniszczeniu księgi podczas Powstania Warszawskiego była nieprawdziwa. Pytanie tylko co się z nią stało.

_________________
Pozdrawiam
Michał Fronczak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-01-2017 - 10:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Z profesorem Kukla rozmawiałem na ten temat przed kilku laty.Z ksiąg korzystał w latach 80 tych. Wersja o stratach w wyniku powstania odpada.
Niestety albo to nie pierwszy z mnie znanych przypadek "prywatyzacji" kościelnych ksiąg albo wykręt aby nie udostępniać.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-01-2017 - 11:11
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31600
Skąd: Warszawa
Status: Offline
@Michał

gdyby: całość, mieli, byliby skłonni przekazać do publikacji - to nie byłoby trzeba nawet z kancelarią się kontaktować, a tak to

do Twego uznania czy warto czekać na zapowiedziany kolejny kontakt, a jeśli tak to ile
i ew. można ponownie uderzać do proboszcza, kancelarii o możliwość uzupełnienia materiałów o bardzo konkretną księgę, która wiemy że istniała całkiem niedawno (i jak rozumiem - była "w parafii") - czyli zgony zaczynające się w 1670 (tak?)

nie wiem kiedy dokładnie powstawał artykuł i autorka wraz z mężem fotografowała...ale jest blisko "naszych zdjęć" (AD 2010)- byłoby śmiesznie, gdyby "nasze zdjęcia" nie objęły Z1670-... bo te zostały wyjęte/przeniesione i przygotowane do ..sfotografowania:)

ja nie miałbym nic przeciwko,żeby coś dorzucić do zbioru kopii - jak nie z już wykonanych zdjęć, to zrobić nowe
zgody z kurii są, sprzęt jest..myślę, ze nawet z dedykowanych darowizn na AAW by mogło iść...Michale - masz chęć? możliwość?:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_FronczakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-01-2017 - 11:30
Członek PTG


Dołączył: 20-10-2013
Posty: 219

Status: Offline
Nie znam niestety odpowiedzi na powyższe pytania. Wiem tylko, że Państwo robili zdjęcia kilka lat temu, przed ukazaniem się tekstu. Fotografowali przede wszystkim metryki zgonów, sporadycznie śluby i chrzty. Zadałem również pytanie czy w sytuacji kiedy mieliby całą tą księgę to udostępnią na naszej stronie. Niestety nie otrzymałem odpowiedzi. To umówmy się tak, że napiszę ponownie i poczekam na odpowiedź gdzieś do połowy lutego. Jeśli nie uzyskam odpowiedzi to można spróbować szukać w parafii. Gdyby była to może dam radę wziąć jeden dzień urlopu na zrobienie zdjęć.

_________________
Pozdrawiam
Michał Fronczak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-01-2017 - 11:32
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31600
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ok, to tak się umówmy- opcja "przed 20 lutego" byłaby z mojego punktu widzenia najlepszą, ale jestem otwarty . Daj znać:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-01-2017 - 12:37
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
"Cegiełka" też się znajdzie.Może inni też dorzucą?
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dabkowski_GrzegorzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-02-2017 - 22:33
Sympatyk


Dołączył: 19-07-2015
Posty: 166

Status: Offline
Zastanawiałem się, czy nie pisać od razu w wątku o brakach w metrykach, ale widzę, że w SzwA jest ten sam problem. W Z1857 brakuje jednego zdjęcia, obejmującego akta 473-482. Z układu stron wynika, że nie jest to przypadek wyrwanej kartki. Czy ktoś dysponuje zdjęciem tych stron?

Pozdrawiam,

― Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-04-2017 - 16:55
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31600
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Zmotywowany przez Michała Fronczaka i jego korespondencję w sprawie uzupełnień braków kopii skontaktowałem się ponownie z kancelarią.
Efekty:
po pierwsze zdjęcia zgłoszonych brakujących ksiąg - wstawiłem do poczekalni
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 1667-1679/
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 1680-1700/
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 1670-1708/
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 1709-1774/

dwa: od czasu, gdy wykonaliśmy zdjęcia - podobne akcje miały miejsce co najmniej 2 razy:)

Jednym z fotografujących był Piotr Jamski. Fragment jego pracy jest dostępny:
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... otrJamski/
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... otrJamski/

Dobry sprzęt, profesjonalne wykonanie, a co najważniejsze - chęć współpracy i zgoda na publikacje.
Nie wiem czy i jeśli tak zamieniać. Materiał jest lepszy. Warto korzystać z lepszych kopii, ale "podmianka w metryki" nie jest prosta, i jeśli nie jest bardzo potrzebna, to trudno się zdecydować..zresztą potrzebna byłaby pomoc. Tzn ktoś musi to zrobić, być może także pozmieniać nazwy plików w indeksach.

Wszystkich zdjęć nie mam, ale mogę mieć -pełna otwartość ze strony p. Piotra Jamskiego. I oczywiście także proboszcza. Choć nie ten sam proboszcz, co podczas pierwszych rozmów i zgód, to podobnie życzliwy.

trzy: niewykluczone, że "ksiąg przybyło. Tzn te, które były niedostępne gdy ny fotografowaliśmy, mogą okazać się dostępne! Zapewne nie wszystkie, ale jak te kilka podlinkowanych wskazuje: "coś się urodziło". Nie będę wnikał jak;)

Zużycie sprzętu: z wpłat na AAW (ok 30 zł - ok 1000 zdjęć) będzie. O pozostałych kosztach napiszę, gdy okaże się to potrzebne (muszę potwierdzić, że deklaracje wcześniej złożone są aktualne)
pozdrawiam

PS Zdjęcia postaram się także "wcisnąć" do AAW na Dewajtis.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-05-2017 - 09:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Przejrzałem wątek dotyczący św. Krzyża, w tym listę zasobów Smyczkowej, którą tu zamieściła swego czasu Aneta (mam nadzieję, że dokładnie ale przecież muszą swoje gapiostwo też założyć. Przejrzałem także listę zasobów AAW.
Nigdzie nie widzę roku 1943 i 1944 a są to lata, w których ślub brali moi dziadkowie i jeden z moich pradziadków oraz daleki kuzyn.
Ze Smyczkowej dostałem coś co nazwano aktem małżeństwa dziadków (rodzaj odpisu) z 1957, w którym napisano, że małżeństwo zostało zawarte 19.02.1944. Na pieczątce zapis, że akt sporządzono na podstawie orzeczenia Prezydium DRN z dnia 20.03.1957 itd. Czy jest to forma odtworzenia aktu zaginionego z uwagi na brak ksiąg ? Przy czym nigdzie się nie wspomina, że to św. Krzyż. Dopiero w akcie urodzenia mojego daty (też odpis ze Smyczkowej, z 1950r. ) jest wzmianka, że jego rodzice zawarli związek małżeński 20.02(sic !)1944 w parafii św. Krzyża.
Domniemuję, że zasoby z lat 1943-44 nie istnieją ale chciałbym się upewnić.
Będę wdzięczny za każdą informację
Pozdrawiam,
Arek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kuba64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-05-2017 - 22:15
Członek PTG


Dołączył: 01-01-2011
Posty: 536
Skąd: Włochy
Status: Offline
Witam,

przeczytałem cały post (bardzo, bardzo długi) aby nie zadać pytań na które już została podana wcześniej odpowiedz Embarassed
Wydaje mi się że nie ... więc sformułuje pytania w następujący sposób:
Gdzie (tzn. portal, kancelaria parafialna, AP, AA) mogę znaleźć metryki zgonów (choć by tylko skorowidze) z następujących lat z Parafii Św. Krzyża w Warszawie:
1) 1870
2) 1940-41

Możecie coś mi poradzić?
Z góry dziękuję,
Kuba

_________________
Poszukuję rodziny Kuczyk z okolic Łucka (UA).
kuba64[małpka]posteo.it
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-05-2017 - 13:34
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31600
Skąd: Warszawa
Status: Offline
pewnie nigdzie
Z 1870 jeśli nie ma w kancelarii (a raczej nie ma skoro pytasz) to pewnie tylko ew. gdzieś odpis mógł się zachować
Z1940-1941 raczej tylko odtworzony, jeśli w ogóle..ale może j.w. odpis gdzieś..

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-05-2017 - 13:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
I a propos mojego wpisu rozumiem, że 1943 i 1944 podobnie ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.870351 sekund(y)