Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
mila_mOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-12-2014 - 13:54
Sympatyk


Dołączył: 15-12-2013
Posty: 30
Skąd: Kielce
Status: Offline
ja posiadam w drzewie Ostrowskich z parafii Daleszyce (pow.kielecki) i już w akcie ślubu z 1842 jest wpisane urodzony, ogółnie rzeczywiście często w tej parafii i parafii Cisów występuje to nazwisko, zresztą do tej pory potomkowie tej rodziny zamieszkują gminę Daleszyce
pozdrawiam,
Mila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-12-2014 - 16:28
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam, w samym Ostrowcu Świętokrzyskim jak nazwa wskazuje w jego historii ( miasta) był jako właściciel i Ostrowski, ( Ostrogski ? ) powinny być takie opisy, monograf w necie. Ja tu prawie nie mam nikogo z przodków, choć i tu w 1908 r. mieszkali moi stryjowie i nie szukam. Przeglądałem metryki tu w serwisie gen. w metrykach tych najstarszy z lat 1600 i 1700 z różnych parafii w Warszawie i są tam prawie wszystkie nazwiska tu nas poszukujących, np. Podgórski, Dąbrowski, Zaborska i wiele innych mi znanych ( lata ok 1720 - 1730 ) ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mamaj_JanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-12-2014 - 17:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2010
Posty: 259

Status: Offline
W parafii Topczewo jest wieś Ostrówek. W XV i XVI w. stanowiła część dziedziny Topczeo, póżniej nazywana była
Topczewo Ostrowko, a od 1661 r. w dokumentach zaczęła występować jako wieś Ostrowko. Dziedzicząca w niej działy szlachta
przyjęła prawdopodobnie od jej nazwy nazwisko Ostrowski. W związku z rozpoczęciem indeksacji metryk urodzeń z tej
parafii, niektóre zostały już zamieszczone w Geneszukacz.pl, można tam znaleźć osoby o tym nazwisku z XVIII i XIX w.
Trzech Ostrowskich z guberni grodzieńskiej, którzy wylegitymowali się, mogli pochodzić z Ostrowskich wywodzących się z
parafii Topczewo.
Biedrzyccy to ród szlachecki z ziemi wiskiej, z którego było wielu urzedników w woj. podlaskim.
Pozdrawiam
Jan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mina107Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-01-2016 - 19:03
Sympatyk


Dołączył: 13-06-2015
Posty: 82

Status: Offline
Poszukuję informacji o pochodzeniu mojego praprapraprapradziadka Walentego Ostrowskiego i jego żony Anny Podgórskiej vel Podchurskiej. Wiem, że brali ślub we Włoszczowej w 1796 roku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek.PodolskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-01-2016 - 19:08
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-11-2013
Posty: 955

Status: Offline
Nazwisko Ostrowski przewija się też w parafii Chorzelów - patrz na indeks

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GashlugOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-01-2016 - 20:07
Sympatyk


Dołączył: 16-11-2015
Posty: 150

Status: Offline
Wielu Ostrowskich występuje w parafii Wyśmierzyce, woj. mazowieckie
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1407440

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_BrzezińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-01-2016 - 22:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2015
Posty: 12

Status: Offline
Mój 3x pradziadek Roch Ostrowski był szewcem i w księgach określany jest jako "sławetny", zatem pochodzenia chyba mieszczańskiego. Według aktu znania sporządzonego w 1820 roku, Roch urodził się ok. roku 1794 w Nowym Mieście nad Pilicą, a jego rodzice to Józef i Krystyna Ostrowscy.
Może komuś wpadł w ręce akt urodzenia, albo coś wie o innych krewnych Rocha?
Pozdrawiam.
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mina107Offline
Temat postu:   PostWysłany: 25-01-2017 - 16:17
Sympatyk


Dołączył: 13-06-2015
Posty: 82

Status: Offline
Poszukuję informacji o Ignacym Ostrowskim i jego żonie Małgorzacie Żarnowskiej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aniaosinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-01-2017 - 16:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2009
Posty: 146
Skąd: Limerick/Inowroclaw
Status: Offline
Moi Ostrowscy mieszali w końcu wieku XVIII w parafii Proszowice (Zagrody) oraz w parafii Koniusza wies Piotrkowice( szukam informacji z tych regionów przed 1800 rokiem. Wiem też , że pod koniec XVIII wieku zmarł w Piotrkowicach Mikołaj Ostrowski lat 80 przybyły z Bolesławia( Koło Olkusza) szukam również śladów w tym regionie. Ostrowscy częściowo przeprowadzili sie w połowie wieku XIX z parafii Koniusza do Czapli Wielkich a dalej do Pstroszyc (Miechów) i Prandocina .
Kilka historii o moich Ostrowskich można znależć w postach na moim blogu https://genealogicznapodroz.wordpress.c ... -koniuszy/
Mam nadzieję, że uda się cofnąć jeszcze o kolejne pokolenia i połaczyć z dotąd nieznanymi częściami rodu.
pozdrawiam zycząc wszystkim owocnych poszukiwań.
ANia

_________________
Pozdrawiam Ania Bernat
par.swietokrzyskie:Łopuszno,Przedbórz,Skotniki,Czermno,Ręczno,małopol.Miechów,Koniusza,Czaple W.,Proszowice,podkarp:Jeżowe,Kamień,Bieliny,Łętownia maz.Jasienica,Jelonki,Czermno,Złorotia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gieniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-01-2017 - 19:46
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2012
Posty: 357

Status: Offline
Witam,
w Raciborsku par. Wieliczka, w 1800 roku pojawia się Szczepan Ostrowski i tu się żeni z Anną Hyrchel /Chyrchel/.
Ma synów Mikołaj i Jan.
Jan Ostrowski z Teklą Kolanowską ma synów Jan i Wawrzyniec
Andrzej Ostrowski, ur. 20.11.1842, to syn Mikołaja Ostrowskiego i Klary Panuś jego I żony.
Jest też Józef Ostrowski syn Wawrzyńca i Jadwigi Batko, ur. 17.03.1773 r Raciborsko;
Jak komuś dane potrzebne, to służę pomocą.
W latach 1760-1780 nie było nazwiska Ostrowski w parafii Wieliczka;
Gienia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-01-2017 - 19:58
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Chętnie nawiążę kontakt ze spadkobiercami (albo prościej - tymi którzy mogą dysponować pamiątkami po) Michała Ostrowskiego i jego żony: Ludwiki de domo Sroczyńskiej (ślub cywilny lipiec 1951 Szczecin). Rodzice Michała: Julian i Aniela, urodzony 1911. Po 1951 zam. Sulejówek, Reymonta 48, Sulejówek Reymonta 52, Warszawa J.S. Bacha 34 (od IX 1974 roku). Kontakt: patrz stopka
M rodziców Michała:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 2621&y=731
U Michała z wpisem o M z Ludwiką:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 175&y=2362

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ostrowski-JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-01-2017 - 20:18
Sympatyk


Dołączył: 22-04-2009
Posty: 85

Status: Offline
Ja natomiast poszukuje Ostrowskich z Tresty parafia Smardzewice koło Tomaszowa Mazowieckiego wczsniej parafia Nagórzyce dziś już nie istnieje. Może ktos sie zajmuje ta rodzina prosze o kontakt !
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
okiem
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2017 - 01:26
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2007
Posty: 122
Skąd: Kraków
Około 1500 osób o nazwisku Ostrowski na podstawie ok 70 źródeł - wciąż uzupełniane.

http://www.genealogia.okiem.pl/genealog ... =ostrowski

_________________
Pozdrawiam, Marcin Niewalda - Genealogia Polaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2017 - 13:44
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Moi Ostrowcy z Ziemi Dobrzyńskiej najpewniej, mam na razie tylko ślad z geneteki o ślubie Antoniny Ostrowskiej z Marcelim Rościszewskim, w parafii Ruże, miejscowość Wojnowo, 1822 r.
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... 822&exac=1

W 1825 właścicielem Wojnowa był Sylwester Ostrowski. Ta informacji z "Wykaz wsi, dymów i dziedziców w obwodzie Lipnowskim - 1825 r.", na stronie Janusza Stankiewicza: http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=22&sub=195
Oraz na stronie Szpejankowski:
http://www.szpejankowski.eu/index.php/m ... b/129.html

Czyli mam Antoninę Ostrowską.
Mogą to być Ostrowscy h. Nieczuja, bo ci byli w Ziemi Dobrzyńskiej.
Na stronie linkowanej wyżej, genealogia,okiem., taki wpis (wklejam chociaż nie wiem czy mogę), podkreślam co może być moje:

"1. Antoni Ostrowski, h. Nieczuja [Dobrz.]
1.1. Julian Walenty Ostrowski
1.1.1. Tomasz Ostrowski
1.1.1.1. Jan Ostrowski właściciel dóbr Piskorczyn, Wojnowo i Złotopole
1.1.1.1.1. Sylwester Ostrowski zm. ok. 1834 + Franciszka Bobolecka
1.1.1.1.1.1. Józef Kwiryn Ostrowski + ??
1.1.1.1.1.1.1. Antoni Ostrowski za udział w powstaniu styczniowym został skazany na służbę w wojsku rosyjskim w charakterze szeregowego żołnierza
1.1.1.1.1.2. Helena Ostrowska
1.1.1.1.2. Franciszek Ostrowski + Marianna ??
1.1.1.1.2.1. Szymon Jan Ostrowski objął majątek Piskorczyn ok. 1822r
1.1.1.1.2.1.1. Jan Ostrowski
1.1.1.1.2.1.1.1. Szymon Wacław Ostrowski
1.1.1.1.2.1.1.1.1. Julia Ostrowska w 1912 otrzymała Piskorczyn
1.1.1.1.2.2. Kazimierz Wiktor Ostrowski
1.1.1.1.3. Antoni Ostrowski
1.1.1.1.3.1. Onufry Ostrowski otrzymał po ojcu majątek Złotopole przed 1825, uczestnik powstania listopadowego - oddział "Zemsta Ludu". Po upadku powstania zbiegł za granicę. Z mocy wyroku władz rosyjskich w 1835, majątek został skonfiskowany na Skarb Królestwa Polskiego + Salomea Czermińska
1.1.1.1.3.1.1. Franciszek Ostrowski ur. ok.1817 w Złotopolu, zm. 2.6.1884, pochowany w Lipnie, w 1838 wykupił od skarbu państwa dobra Złotopole + ??
1.1.1.1.3.1.1.1. Roman Ostrowski ur. ??, zm. ok. 1919; w 1884 objął po ojcu Złotopole. W 1907r był przewodniczącym Wydziału Okręgowego Towarzystwa Rolniczego Ziemi Dobrzyńskiej; w 1914r wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego, a w 1916r w skład Rady Opiekuńczej powiatu lipnowskiego. W październiku 1918 na zebraniu ziemian w Dyblinie został wybrany do zarządu przejmującego władzę w powiecie po wycofujących się Niemcach., jego spadkobiercy sprzedali Złotopole.
1.1.1.1.3.1.2. Aleksy Andrzej Ostrowski ur. ok. 1803 w Złotopolu
1.1.1.1.3.1.3. Agata Apolonia Ostrowski"


Ciekawe czy to byliby ci.
Moja 3xpra nie urodziła się w parafii Ruże, nie ma o niej wzmianki w indeksacji na stronie Szpejankowski w tej parafii. Ale może jest już odnotowana w innej parafii z tej okolicy, nie wszystkie przewertowałam. Mogła się urodzić ok. 1796 r., gdyż w czasie urodzenia syna Gustawa, prapradziadka, w 1834 r. w parafii Ligowo, miała 38 lat.
Czy Sylwester i Franciszka Bobolewska mogli być rodzicami Antoniny? Niekoniecznie.
Brali ślub w parafii Świedziebnia w 1791 r.:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... m=S&w=02kp


Genealogia tej linii jest w książce "Genealogia ziemiaństwa ziemi dobrzyńskiej...", na stronie 262 drzewko w XIX w.: http://www.kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/plain ... t?id=44467
Wynika z niego, że wcześniej Sylwester związany był z Giżynkiem (zanim pojawił się w Wojnowie), 1789-1815. Giżynek? Może tam urodziła się Antonina, jeżeli byłaby jego córką.
W tej samej książce na str. 125 są krótkie biogramy Ostrowskich, nie ma Antoniny, ale wiemy przecież, że dzieci było zwykle dużo, ale córki często pomijane w takich opracowaniach.


Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Błażej_KrajewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-07-2018 - 10:10
Sympatyk


Dołączył: 26-11-2017
Posty: 11

Status: Offline
Witam.
Ostrowscy herbu Nieczuja przez dłuższy właścicielami majątku Piskorczyn w parafii Żałe koło Rypina na Ziemi Dobrzyńskiej. Wiele informacji na temat tej rodziny można znaleźć w książce autorstwa P. Gałkowskiego pt: "Brzuze i okolice".
Pozdrawiam
Błażej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.626385 sekund(y)