Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Christian_OrpelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-01-2017 - 00:37
Sympatyk


Dołączył: 28-08-2006
Posty: 739
Skąd: HENIN-BEAUMONT , Francja
Status: Offline
Tajgete napisał:
Chrystianie, tak - mieszczanie Pabianiccy próbowali udowodnić, że rodzina Koperników (Kopernigów) z naszych okolic jest spokrewniona z rodziną Mikołaja. Łącznie z tym, że porównywano zdjęcia aktualnie żyjących członków z tej rodziny z obrazami rodziny Mikołaja i doszukano się "uderzającego podobieństwa". Baruch rozprawia się z tą teorią jako jeden z argumentów podając właśnie to, że osoby noszące nazwisko Kopernik mogą w ogóle nie pochodzić z rodziny która z tym nazwiskiem w nasze okolice przybyła, ale że przejęli je właśnie od domu w którym zamieszkali...

Pozdrawiam
Ewa

Ps. Czy Twoje nazwisko ma coś wspólnego ze wsią Orpelów w okolicach Dobronia (bliską mi dość, bo spędziłam tam pierwsze 12 lat swojego życia) Wink


Ewo, przypuszczam, że ma, przynajmniej etymologicznie, ale genealogicznie mówiąc, nie mogę powiedzieć jak Ty, że pochodzę z Orpelowa, gdyż historia mojego rodu od 17 tego wieku jest związana z Koźminem Wielkopolskim a z Dobrzycą. Nawet ci Orpelowie, którzy dzisiaj mieszkają w woj. łódzkim, więc blisko od Orpelowa, pochodzą także z Koźmina Wlkp.

Co do Barucha, uważam, że Jego argument jest godny najwyższej uwagi. Ale nawet bez autentycznych genów kopernikowskich, to nie tak źle nosić nazwisko po Mikołaju. Wink

Pozdrawiam

Chrystian

PS Pamiętam, że jako młody "genealog" żyjący w czasach przed-internetowych , napisałem do ks. proboszcza parafii Dobroń z takim naiwnym pytaniem : czy w parafii lub w pobliżu istnieją ludzie o nazwisku Orpel.
No, i otrzymałem miłą (choć negatywną) odpowiedź. Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-01-2017 - 04:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
Moja hipoteza jest taka że Franciszek Szczeszyk miał ojca Mikołaja ( lub Michała) i dostał najpierw przezwisko-otcziestwo Misiak, które wyparlo trudne do wymówienia poprzednie. Może Franciszek byl podobny do wspomnianego Kopernika?
W "mojej" wsi nazwiska mialem poważanego wójta Sebastiana który występował w wielu aktach ale zawsze jako Pietrzak. Ale w allegacie drugiego ślubu ma wpis Sebastian Chudak syn Piotr. Nomen omen jego syn w akcie małżeństwa ma nazwisko Sobczak po czym dzieci zgłasza jako Pietrzak.
Inny przykład: Pewien Tomasz jest parobkiem u Blazeja Szczepaniaka. W latach 1808-1812 pojawia sie w wielu aktach jako świadek z nazwiskiem Szczepański a raz nawet jest określany jako syn Błażeja choc byl od niego młodszy tylko o góra 12 lat. Gdy Tomasza trafiła strzała amora musial wyciągnąć metrykę chrztu z innej parafii gdzie ma wpisane nazwisko... Pietrzak a imię ojca... Tu nie zgadniecie... Franciszek.
I co więcej Franciszek mieszka juz od dawna obok Błażeja Szczepaniaka (Szczepańscy i Szczepaniaki nie są spokrewnieni).

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TajgeteOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-06-2017 - 12:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-09-2010
Posty: 101

Status: Offline
Odświeżam temat, żeby podzielić się (miernymi niestety) wynikami badań... Odkryłam, że mnóstwo interesujących mnie akt jest dostępnych online u Mormonów. Są to:
- akta urodzenia parafii Dobroń od 1780 (data powstania parafii)
- akta małżeństw, urodzeń i zgonów z parafii Łask do 1780 (przeniesienie Dobronia do osobnej parafii)

Spędziłam od stycznia naprawdę wiele godzin nad tymi aktami (pisanymi po łacinie - czasami bardzo elegancko, czasami tak, że nie mam pewności co czytałam), ale mam wrażenie, że jestem nawet nieco dalej niż bliżej odnalezienia moich przodków. Oto fakty:

- nazwisko Misiak pojawia się we wsi po raz pierwszy w 1779 roku w lakonicznej wzmiance w księdze zgonów mówiącej o śmierci "infant Misiaków de Dobroń"
- następnie pojawia się już regularnie w odniesieniu do dzieci Franciszka i Katarzyny oraz (od mniej więcej 1783) w aktach chrztu kilkakrotnie pojawia się Marianna Misiakowa/Misiaczka. W aktach pisanych po polsku (od 1808) oprócz rodziny Franciszka i Katarzyny pojawia się jeden akt - urodzenie Pawła Macieja Misiaka z 1808 roku gdzie jego rodzicami są Franciszek Misiak (lat 57) oraz Marianna z Organów drugiego ślubu Łubiszów (lat 37). Ani wcześniej ani później ta para się już nie pojawia (Franciszek i Katarzyna Misiak jeszcze żyją w 1808)
- w aktach ślubów od 1750 do 1780 roku para Franciszek i Katarzyna pojawia się tylko dwa razy: w 1755 jest to Franciszek Włodarczyk i Katarzyna Kochas (raczej bez związku ze względu na datę oraz nazwiska) oraz w 1773 wspomnieni wcześniej Franciszek Szczeszyk i Katarzyna Organ

Jeśli chodzi o akta urodzenia:
- w 1776 roku swoje dzieci (bliźnięta) chrzczą Franciszek i Katarzyna karczmarze ze wsi Dobroń
- w 1778 roku syna Pawła chrzczą Franciszek i Katarzyna Szczeszkowie
- w 1779 roku syna Mateusza chrzczą Franciszek i Katarzyna Stolarzowie ze wsi Dobroń
- w 1780 roku pojawia się pierwsze dziecko Misiaków (w nowo powstałej parafii), ani Szczeszkowie ani Stolarzowie nie pojawiają się więcej

w aktach wcześniejszych:
- jedyna Katarzyna Organ rodzi się w 1750 Antoniemu i Zofii Organom vel Kopias. Ogólnie Antoni i Zofia to zdaje się jedyni przedstawiciele tego nazwiska (później pojawia się akt zgonu 80cio letniego Andrzeja Organa, którego brat nosi nazwisko Bracha), Katarzyna ma urodzoną w 1756 roku siostrę Mariannę
- jedyny Franciszek którego udało mi się w tej wsi znaleźć to urodzony w 1756 roku Franciszek Stolarczyk, syn Kacpra i Franciszki

Z dodatkowych ciekawostek:
- w 1782 w Ldzaniu (wieś obok, ta sama parafia) chrzczone jest dziecko Teodora i Heleny Stolarzów vel Karczmarzów
- Franciszek Misiak zdaje się osobą dość popularną w swojej wsi - na przestrzeni kilku lat osiemnaście (sic!) razy podaje do chrztu dzieci sąsiadów (w tym również dziecko swojego parobka), Katarzyna podaje dzieci do chrztu 4 razy
- w aktach przed 1780 podobną rolę miał Franciszek Karczmarz - znalazłam co najmniej 10 ślubów gdzie jest on świadkiem
- w aktach dzieci Misiaków chrzestnymi są Szczeszkowie, Organowie, Marianna Karczmarka, Teodor Karczmarz (austerny) oraz Helena piwowarka. Nie wiem czy to coś znaczy, bo te osoby są również dość popularne w innych aktach. Nigdzie natomiast nie pojawia się w tych aktach Franciszek Karczmarz czy Franciszek Szczeszczyk.
- Nigdzie nie pojawia się niestety zestawienie "Misiak vel Szczeszczyk", "Misiak karczmarz", "Misiak vel Stolarczyk" czy "Stolarczyk vel Szczeszczyk".

Jak widać teorie się mnożą i wcale mnie do celu nie przybliżają Smile

Nie potwierdziła się niestety hipoteza, że Franciszek Szczeszyk miał ojca Michała albo Macieja. Aktualnie najbardziej prawdopodobną wydaje mi się następująca hipoteza:
- w 1750 roku Kacprowi wykonującemu zawód stolarza rodzi się syn Franciszek
- w 1773 roku ten sam Franciszek bierze ślub z Katarzyną z Organów, ale z jakiegoś powodu zapisany jest jako Szczeszek (może to prawdziwe nazwisko jego ojca, z którego nie korzysta bo bardziej znany jest po prostu z racji wykonywanego zawodu) - słabym punktem tej teorii jest to, że chociaż Katarzyna miałaby tutaj 23 lata to jej mąż zaledwie 17!
- po ślubie Franciszek przejmuje lub zakłada karczmę i od tej pory zapisywany jest pod którymś z dwóch nazwisk lub od zawodu (a tutaj panuje pełna dowolność - zapisywany jest jako Francisco Cauponator, Francisco Karczmarz, Francisco Gościnny)
- wraz ze zmianą parafii nowy ksiądz zapisuje Franciszka pod nowym przydomkiem - Misiak. Skąd to się wzięło - pojęcia nie mam.
- Marianna żona karczmarza dostaje takie samo nazwisko jak Franciszek i Katarzyna (może ma to związek z karczmą jako taką? a może tą Marianną jest siostra Katarzyny?)

Dowodów na owe teorie nie ma żadnych, jedyna nadzieja w aktach ślubów i zgonów z lat 1780-1808 które AA w swoich zbiorach posiada, a które nie są jeszcze zdigitalizowane Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JanNiedźwiadek
Temat postu:   PostWysłany: 10-06-2017 - 17:31
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2012
Posty: 97

Skoro każdy dzieli się tutaj podobnymi rzeczami więc i ja to uczynię:

Mam rodzinę w jednej parafii, nawet lepiej powiedzieć miejscowości, której nazwisko:

- w 1716,1720,1721 pośrednio bo w metrykach chrztu innych dzieci jest zapisana jako matka chrzestna Agnieszka Niedźwiadka

-później dług, długo nic aż w 1739 roku w lustracji dóbr arcybiskupich i wspomnienia wsi Wola Makowska jest zapisana wdowa Niedźwiadka

- w 1742 roku ślub bierze Mikołaj Cyroń, któremu (patrząc na to co jest w metrykach) rodzą się w 1746 roku córka Barbara w 1750 córka Ewa i w 1752 roku córka Rozalia

- w 1759 roku ślub bierze Apolonia Niedźwiadek z tejże samej Woli Makowskiej (zapisana jako panna) a jak widać w poprzednim odnośniku nie ma takiej zarówno pod nazwiskiem Cyroń jak i Niedźwiadek

- w 1769 roku ślub bierze znów Anzelm bez zapisanego nazwiska, ale dzieci rodzące się z tego związku pisane są jako Niedźwiadek. W 1779 roku przy chrzcie kolnego z nich zostaje zapisany jako Ceroń

- w 1812 rok umiera Teresa żona Anzelma Ceronia w Woli Makowskiej, a jest to "ten" Anzelm gdyż innego w owym miejscu i czasie nie było

Jeszcze dodam, że w lustracjach lat kolejnych czyli 149 i 1767 jest zapisany w Woli Makowskiej Mikołaj Niedźwiadek, a w 1777 Anzelm Niedźwiadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.472378 sekund(y)