Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kulik_agnieszkaOffline
Temat postu: Krasnosielc Akta małżeństw 1803-1825  PostWysłany: 23-01-2017 - 13:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 628

Status: Offline
Małżeństwa są z lat 1803-1825.
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RoPsonOffline
Temat postu: Krasnosielc Akta małżeństw 1803-1825  PostWysłany: 23-01-2017 - 13:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-03-2014
Posty: 119

Status: Offline
W wyżej podanym linku wchodzimy w ikonkę aparatu i otwiera się:
https://familysearch.org/search/film/00 ... cat=401588
który od strony 6 do 56 (czyli tzw. item 1) zawiera akty z wymienionego zakresu.

_________________
Pozdrawiam Robert.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
eljotnesOffline
Temat postu: Krasnosielc Akta małżeństw 1803-1825  PostWysłany: 23-01-2017 - 14:07
Sympatyk


Dołączył: 16-12-2012
Posty: 171
Skąd: Olsztyn
Status: Offline
Zgadza się,zmylił mnie tak krótki zapis /strasznie mało danych Sad jak na kat ślubu/ i dodatkowo łacina

pozdrawiam
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarekcoiOffline
Temat postu: Jan Cieszyński zmarł w 1829 r. i 1888 r.  PostWysłany: 23-01-2017 - 21:31
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2012
Posty: 35

Status: Offline
Witajcie,

Mam spory problem z moim praprzodkiem Janem Cieszyńskim. Po paru latach poszukiwań znalazłem jego akt zgonu w par. Mazowsze na Ziemi Dobrzyńskiej. Wynika z niego, że zmarły w 1888 r. urodził się w Balinie par. Żałe w 1817 r. z Franciszka Cieszyńskiego i Marianny Borostowskiej.
Poleciałem do par. Żałe i bez problemu znalazłem jego akt urodzenia. Wszystko się zgadza! Jan rodzi się w 1817 r. w Balinie, a rodzicami są Franciszek i Marianna Borostowska. Świetnie, odnajduję jego rodzeństwo, bliższą i dalszą rodzinę, aż tu nagle w 1829 r. odnajduję...jego akt zgonu.
Umiera Jan Cieszyński, 11 lat mający, syn Franciszka i Marianny.
I tu sprawa się skomplikowała, bo nie znalazłem drugiego aktu urodzenia. W skrócie: rodzi się jeden Jan, umiera dwóch...
Przesyłam link do akt https://goo.gl/photos/UxvqvE81KeGHppSB8
Jeśli macie jakiś pomysł, dajcie znać!

Pozdrawiam,
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmoonniiaaOffline
Temat postu: Jan Cieszyński zmarł w 1829 r. i 1888 r.  PostWysłany: 23-01-2017 - 22:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-04-2011
Posty: 593

Status: Offline
A czy przejrzałeś akty urodzenia po roku 1829? Nie rodzi się drugi Jan z tych rodziców? Pomyślałam, że drugi syn mógł dostać imię po zmarłym bracie. Natomiast wiek w akcie zgonu z 1888 mógł zostać zawyżony, 11 lat to sporo, ale możliwe.

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawlak_ElżbietaOffline
Temat postu: Jan Cieszyński zmarł w 1829 r. i 1888 r.  PostWysłany: 23-01-2017 - 22:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2009
Posty: 40

Status: Offline
Może chodzi o inne ich dziecko, które miało np. 2 imiona ?
Teraz zetknęłam się z sytuacją wypełniania ksiąg, jak widzę po charakterze pisma przez 2 różne osoby (w tabelarycznej bardzo niechlujnie). W jednej księdze dziecko ma wpisane tylko 1 imię , natomiast w drugiej 2 imiona. Zauważyłam tez "przestawianie" imion.
Sprawdź ten trop.

Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarekcoiOffline
Temat postu: Jan Cieszyński zmarł w 1829 r. i 1888 r.  PostWysłany: 24-01-2017 - 10:53
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2012
Posty: 35

Status: Offline
Jan nie mógł się urodzić po 1829 r., bo w 1844 r. bierze ślub, więc 1817 jako rok urodzin pasuje jak najbardziej. Co do rodzeństwa, poza dwiema siostrami miał brata Franciszka, ale z nim nie ma problemu - po "Bożemu" rodzi się, bierze ślub i umiera. Jan miał jeszcze 10 przyrodniego rodzeństwa. Wszyscy umierają, poza Tomaszem urodzonym w 1840 r., więc to też błędny trop. Nierozwiązaną zagadką pozostaje pochodzenie matki - Marianny Borostowskiej. Nazwisko rzadkie, nie występujące w okolicy.

Pozdrawiam,
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-01-2017 - 18:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Z twojego pierwszego postu wynika, że znałeś tylko imię i nazwisko przodka.
Nie wiedziałeś ani gdzie kiedy się urodził, ani gdzie kiedy zmarł.
Mam dwa pytania:
Na jakiej podstawie założyłeś, że znaleziony Jan Cieszyński (imię i nazwisko nie takie rzadkie) to twój przodek?
Masz jakiś jego ślub?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarekcoiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-01-2017 - 20:29
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2012
Posty: 35

Status: Offline
Wszystko się zaczęło od aktu ślubu jego syna, też Jana, z 1884 r. z par. Nowogród, z którego wynikało, że jest synem Jana i Agnieszki Żuchowskiej, i że urodził się w par. Łobdowo. Tam znalazłem jego akt urodzenia, a także parę lat wcześniej (w 1844 r.) akt ślubu rodziców. Jako że był to zabór pruski i akta były po łacinie, to nie dowiedziałem się niczego więcej tj. miejsca i daty urodzenia Jana (ojca). Tutaj utknąłem na parę lat. Szczęśliwie natknąłem się później na akt ślubu Pawła Cieszyńskiego, syna Jana i Agnieszki, z którego wynikało, że zamieszkiwał w Liciszewach par. Mazowsze. Tam znalazłem jeszcze akt ślubu ich siostry oraz finalnie akt zgonu ich ojca Jana z 1888 r. Resztę informacji można znaleźć w pierwszym poście.
Dla porządku podaję zarys drzewka:

1. Franciszek Cieszyński + Marianna Borostowska, ślub ?
1.1. Jan Cieszyński + Agnieszka Żuchowska, ślub w par. Łobdowo, 1844 r.
1.1.1. Jan Cieszyński + Wiktoria Głowińska, ślub w par. Nowogród, 1884 r.
1.1.2. Paweł Cieszyński + Julianna Zielińska, ślub w par. Dulsk, 1878 r.

pozdrawiam,
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
majkajOffline
Temat postu: Akt Zgonu 1934 Warszawa  PostWysłany: 25-01-2017 - 22:55
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2016
Posty: 22

Status: Offline
Jak dotrzeć do Aktu Zgonu z 1934r z Warszawy jeśli nie znam parafii?
Może św Barbara ( 20lat wcześniej, mieszkał na Wielkiej) ale nie wiem. Z panią w USC nie bardzo mi się rozmawiało.

Majka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-01-2017 - 23:08
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
przeformułujmy problem:)
"Jak wytypować ówczesny USC/miejsce zgonu mając pewne dane"
czyli - co wiesz, że "stawiasz na Warszawę"

inna rzecz:
a. 1934 "Mi Z dostępne jak w archiwum" - teoretycznie...więc przejrzeć skorowidze możesz
b. do zamówienia odpisu aktu zgonu z ksiąg przechowywanych w USC nie jest potrzebna "znajomość parafii" - zamówienie i już. Informacje podajesz takie jakie masz, to ułatwia ale nie jest konieczne. Problem z rozmową - wypełnij i prześlij:) Jeśli jesteś uprawniona do otrzymania odpisu ASC to nie ma podstaw, by zmuszać Cię /warunkować wydanie od podania informacji (kpa się kłania) - to jest (i tak powinna być przez każdego urzędnika pracownika USC traktowana) - prośba, nie wymóg konieczny.

a tak w ogóle - ułatw życie ludziom:) sprawdź to co jest dostępne -jak nie znajdziesz choćby w skorowidzach Z, które są on-line u nas - dopisz "nie znalazłam w ...., ....., ....., ....) jak się bawimy to genealogię to chyba lubimy szukać?:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-01-2017 - 23:30
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
Dokladnie tak, jak Wlodek pisze:
1. sprawdz to co jest dostepne w internecie
2. jesli nie znajdziesz, popros o odnalezienie aktu zgonu i zrobienie Ci kopie.
Nie moga odmowic, odnajdywanie i wydawanie kopii aktow stanu cywilnego to jedna z funkcji pracowikow USC.
Pozdrawiam,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
majkajOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-01-2017 - 00:00
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2016
Posty: 22

Status: Offline
Dzięki. Zrozumiałam że nie muszę podawać parafii zamawiając Akt. Nie znam również imion rodziców i miejsca urodzenia (dlatego jest mi ten akt potrzebny) i wystraszyłam się, bo na druku są takie rubryki.
Warszawę typuję, bo grób jest na Bródnie.
Niestety nie zrozumiałam gdzie mogę sprawdzić te skorowidze. Czy to nazwa jakieś strony "skorowidze Z"? I"Mi Z dostępne jak w archiwum" ? Przepraszam, ale nieźle się już ruszam w ASC w Archiwach, a nawet w Księgach Wieczystych, ale nowszych czasów jeszcze nie rozgryzłam. I internet nie jest dla mnie środowiskiem naturalnym i mimo że bardzo lubię szukać , nie zawsze wiem gdzie. Bo chyba nie macie na myśli głównej tutejszej wyszukiwarki, a także akt wiszących w Szukajwarchiwach. W wyszukiwarce brak, a w Szukajwawrchiwach takich nowych nie ma.
M
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-01-2017 - 00:14
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
jest grób z 1934 na Bródnie, nie oznacza to jednak autoamtyzmu "jest ASC Z (zgonu) w warszawskim USC
za to:
http://www.cmentarz-brodnowski.pl/artyk ... chiwaliach
a tam
31. W Archiwum Cmentarza Bródnowskiego brak dzienników z następujących lat: 1898, 1907, 1910, 1912, 1925 (I tom do 31 VIII), 1926, 1927, 1930, 1937, 1939, 1940 (brak TI tomu), 1942, 1943 (brak I tomu), 1941 brak dzienników do 24 VII).
32. W Archiwum Zarządu Cmentarza brak skorowidzów z następujących lat: 1886, 1889, 1890, 1892, 1897, 1899, 1901, 1908 i 1910.

1934 - jest, więc pewnie więcej informacji i prościej, gdy zansz lokalizację grobu

od tego trzeba zacząć "co na wejściu"

2. kto jeszcze w nim pochowany

3. pamiętaj, że akt zgonu jest najmniej wiarygodny ze wszystkich ASC

4. kopie ASC m.in w
http://metryki.genealodzy.pl
http://poczekalnia.genealodzy.pl
skorowidze także
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... zeNieWAPW/

i dorzucę kolejny link, już ostatni na razie:)
http://www.geneszukacz.genealodzy.pl/donate.php

datę dzienną? bo trudno będzie Ci zamówić odpis ASC podając imię, nazwisko, rok zgonu i "prawdpoodbnie Warszawa"
chyba, że bardzo bardzo nietypowe nazwisko
czymś trzeba to zakotwiczyć, nie dopytuję o więcej (wiek zmarłego, stan cywilny etc) - jedno wiemy (choć nie od początku)- masz grób, rodziców nie znasz
więc i tak - nawet gdyby USC znalazł Jana Kowalskiego zm. 1934 to będzie tylko jakiś Jan Kowalski zm. 1934 -bez potwierdzenia, że to ten z grobu z cm. bródzieńskiego z tego a tego miejsca

sprawdź czy nie ma księgi meldunkowej z ostatniego znanego Ci adresu:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Federowicz_ZofiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-01-2017 - 08:41
Sympatyk


Dołączył: 03-12-2011
Posty: 10
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Popieram, że chyba najlepiej zacząć od kancelarii cmentarza. Dokumentom cmentarnym wprawdzie nie można wierzyć w stu procentach, ale zawsze to jakiś punkt zaczepienia. Data pogrzebu będzie raczej prawidłowa. I można też dowiedzieć się, że w grobie pochowanych zostało więcej osób, niż by sugerowały epitafia (tak jest w wypadku grobu mojej rodziny). Trzeba oczywiście pamiętać, że fakt pochowania w Warszawie nie implikuje zgonu w Warszawie. A fakt zamieszkania w Warszawie w chwili zgonu nie musi oznaczać, że akt zgonu jest w warszawskim USC (mój pradziadek mieszkał na Roztoczu, zmarł nad morzem, a akt zgonu jest w Warszawie).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.014470 sekund(y)