Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
qwer06Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-01-2017 - 13:30
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2014
Posty: 57
Skąd: Olsztyn
Status: Offline
Z nazwiskiem Starzyński spotkałem się w kościelnych dokumentach parafii Jeziory Dekanatu Grodno. W latach 1819 - 40 byli oni mieszkańcami szlacheckich okolic: Starzyna , Orechwicze, Kozłowicze, Tołoczki, Eysymonty. Również na tym terenie nazwisko Bohatyrewicz ( Bohatyrowicz) było bardzo popularne. W tym samym czasie Bohatyrewiczowie ( i Bohatyrowiczowie) zamieszkiwali m. in. w okolicy Żuki, Jurewicze, Karole.
Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TymoteuszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-01-2017 - 14:11
Sympatyk


Dołączył: 24-01-2015
Posty: 10

Status: Offline
Dziękuję Panie Krzysztofie. A czy zdradziłby Pan gdzie te dokumenty, metryki się znajdują? Pozdrawiam serdecznie, Tymoteusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
qwer06Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-01-2017 - 14:42
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2014
Posty: 57
Skąd: Olsztyn
Status: Offline
Źródłem tych wiadomości są metryki zgromadzone przez Mormonów - https://familysearch.org/
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2017 - 15:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Przejrzałem Mosty urodziny lata 1874 - 1891
Udało mi się o kilkanaście lat przesunąć historię Starzyńskich w Mostach bowiem Bronisław miał jeszcze troje urodzonego w Zapolu starszego rodzeństwa, dzieci krestianina Szymona i Marianny z Bohatyrowiczów. Byli to po kolei cofając się wstecz.
akt nr 60 Władysław ur 26.06. 1887 (chrzest 15.07)
akt nr 77 Julia ur 1.08 1882 (chrzest 11.01)
akt 121 Jan ur 11 .11 1879 (chrzest 22.11)
We wszystkich tu dokumentach daty oczywiście według kalendarza juliańskiego
Jak wspomniałem przejrzałem księgi do 1874 – nie ma kolejnych dzieci.
Uwaga poza parą Szymon Marianna nie ma w tych latach także innych Starzyńskich co by wskazywało że nie byli w Mostach odwieczni, a raczej przybysze. Czy Szymon był tym pierwszym? Dla pewności trzeba by przegląd pociągnąć dalej wstecz Może żył tu jego ojciec? .Co oczywiste urodzin Szymona trzeba szukać przed 1864 i to kilka lat wstecz
Bohaterowiczów w tej parafii w tych latach nie spotkałem. Ślubu Szymona i Marianny tam też nie ma Wygląda na to że ślubu trzeba szukać gdzie indziej począwszy od 1879 roku wstecz.
I jeszcze jedna informacja w akcie urodzin Julii Szymon zapisany jest jako krestianin Dubinskoj wołosti. Ale podejrzewam że to błąd (nie chodzi o Dubiny ale Dubno które jest niedaleko; jest chyba jeszcze jedno pod Wołkowyskiem) . Czy było coś takiego wtedy jak rejon dubiński (dubnowski) i czy jest to jakiś trop na pochodzenie Szymona ? pozostawiam do skomentowania badaczom tamtych okolic. Ale pewnie to bez znaczenia ot tak ksiądz zapisał i tyle.
Tyle meldunku
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TymoteuszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2017 - 17:10
Sympatyk


Dołączył: 24-01-2015
Posty: 10

Status: Offline
Panie Jurku, dziękuję bardzo, informacje na pewno dają bardzo cenne wskazówki. I mamy rodzeństwo Smile. Czy może są podani chrzestni? Przeanalizuje dane.
To niesamowite, że są jeszcze ludzie, którzy są w stanie po prostu pomóc.
Serdecznie pozdrawiam,

Tymoteusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2017 - 18:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Chrzestnych nie wypisywałem bo na kwerendę miałem tylko godzinę czasu a chciałem przejrzeć jak najwięcej lat stąd chrzestnych uznałem za mało twórczy na tym etapie kwerendy detal. Są sprawy bardziej istotne.
Postaram się przy kolejnej wizycie w AA przejrzeć śluby dekanatu grodzieńskiego. Przyjmując ze Jan był pierwszym dzieckiem ślub na praktykę powinien być w latach 1877 – 1879. Otwarte jednak pozostaje pytanie czy był on dekanacie grodzieńskim. Pan Albin sugerował że mogło to być w wołkowyskim a wtedy będzie problem. A propos Pana Albina on wkleił link do przeglądania skanów dekanatu grodzieńskiego. Daje to Panu szanse czynnego włączenia się do kwerendy choćby poprzez przeszukanie nawet tylko parafii Mosty sprzed 1864. Może będzie tam akt urodzin Szymona. A jeśli nie będzie to i tak pozwoli zawęzić listę hipotez.
I jeszcze jedno czy wiadomo może Panu kiedy mniej więcej (nawet takie informacje czy przed I wojna czy po niej) zmarli Szymon i Marianna. Pewnie było to w Mostach Na moja rodzinna praktykę genealogiczna najstarsi członkowie rodziny powinni to wiedzieć . W aktach zgonu czasem są zapisane cenne wskazówki, a jeśli ślub miałby być poza dekanatem grodzieńskim to właśnie akty zgonu mogą być przysłowiową deska ratunku. Jak Pan widzi są ważniejsze problemy niż chrzestni..
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TymoteuszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-01-2017 - 00:20
Sympatyk


Dołączył: 24-01-2015
Posty: 10

Status: Offline
Dziękuję za wiadomość. Zmierzę się z cyrylicą. W sprawie daty. miejsca śmierci Szymona i Marianny to oczywiście wypytam.
Dobrej nocy, łącze pozdrowienia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-01-2017 - 11:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Do Tymoteusza
Trafiony zatopiony. Jest akt ślubu Szymona Starzyńskiego i Marianny Bohatyrowiczówny.
Akt nr 35 parafia Jeziory 21 listopada 1878.
Najistotniejsze informacje
Młody to Szymon Starzyński kawaler krestianin (czyli włościanin) z wsi Zapole parafii mostowskiej lat 29 syn Pawła i Anny z Cichockich małżonków Starzyńskich
Mloda to Marianna Bohatyrowiczówna panna dworianka (czyli szlachcianka zatem szlachectwa uznanego przez carska Heroldie) ze wsi Jurewicze parafii jeziorskiej lat 24 córka Jana i Pauliny z Domuntów małżonków Bohatyrowiczów
Świadkami na ślubie byli szlachcice Michał i Sebastian Bohatyrowicze oraz odnodworec (tez tyle że „gorszy” , były zdaniem carskiej Heroldii) szlachcic Piotr Pyrski
Tak się składa że miałem przyjemność skonsultować ten dokument z p. Albinem Kożuchowskim który był akurat w archiwum. Naszym zdaniem Starzyńscy tez byli wcześniej szlachta ale albo nie występowali o legitymizacje albo uznano (co zdarzało się niestety nader często) że im się ono nie należy.
To jest szczęśliwie do rozpoznania w trakcie systematycznej kwerendy kolejnych przodków.
Mosty – jak poinformowano wyżej - są w internecie (przed 1849 będzie po polsku a potem łacina)
podobnie Jeziory ale jeśli idzie o nie to jeśli Pan aktywnie skontaktuje sie z Forum Rodów Grodzieńskich to o Bohatyrowiczach dowie się Pan mnóstwo. Parafia Jeziory jest rozpracowywana totalnie i porządnie bo na dokumentach
Ma Pan w ręku wędkę, życzę obfitych samodzielnych łowów
Powodzenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TymoteuszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-01-2017 - 15:26
Sympatyk


Dołączył: 24-01-2015
Posty: 10

Status: Offline
Alleluja! Panie Jurku wielkie podziękowania. Familia skrzyknięta do pracy w papierach Smile Serdecznie pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu:   PostWysłany: 26-06-2017 - 21:20
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
Potrzebuje pomocy w AD Białystok. Szukam aktu urodzenia Albin Werpachowski w parafii Suraż. Na razie mam jedna wiadomosc W Surazu w 1906 rodzi sie dziecko Albina i Pauliny z domu Rogowska. Niestety w akcie tym nie ma informacji o wieku rodziców. Przeszukalam w SZWA urodzenia 1886 nawet do 1889 niestety nie ma aktu urodzenia Albina. Jest sporo dzieci z malzenstw z tego nazwiska Na stronie AD jest info ze maja ksiegi metryczne od 1870 roku. Niestety dla mnie ze Ślaska to daleka wyprawa 400km. Moze ktos zgodzilby sie przeszukac ksiegi od 1885 wstecz chocby 5 lat. To bardzo rzadkie imie Albin. W zamian oferuje pomoc w AP i AD Czestochowa.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-06-2017 - 22:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Spróbuję poszukać ale dopiero po 17 lipca. Pytanie - czy jest pewność że urodził się w Surażu? Czy wiadomo jaki był ich( Albina i Pauliny) wiek w dacie zgonu. Pozwoliłoby mi precyzyjniej poszukać slubu. Od tego chciałbym zacząc. Oba nazwiska sa bardzo popularne tak w Surazu jak i okolicznych parafiach. W AA księgi sa dla całego dekanatu dla poszczególnych lat. stąd najpraktyczniej - szukając slubu - przegladac ksiegi rok po roku cofajac sie od 1906 roku do tyłu i sprawdzajac wszystkie podejrzane parafie.
Na szczęście w AA sa coroczne indeksy czego nie ma w ksiegach zdigitalizowanych w Szwa
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-06-2017 - 06:23
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Spróbuję poszukać ale dopiero po 17 lipca. Pytanie - czy jest pewność że urodził się w Surażu? Czy wiadomo jaki był ich( Albina i Pauliny) wiek w dacie zgonu. Pozwoliłoby mi precyzyjniej poszukać slubu. Od tego chciałbym zacząc. Oba nazwiska sa bardzo popularne tak w Surazu jak i okolicznych parafiach. W AA księgi sa dla całego dekanatu dla poszczególnych lat. stąd najpraktyczniej - szukając slubu - przegladac ksiegi rok po roku cofajac sie od 1906 roku do tyłu i sprawdzajac wszystkie podejrzane parafie.
Na szczęście w AA sa coroczne indeksy czego nie ma w ksiegach zdigitalizowanych w Szwa
Pozdrawiam


Jerzy liczyłąm na Ciebie wiem ze te okolice to Twoja specjalnosc. Ja sama przeszukalam dokladnie od 1896 do 1906 i mam 100% pewnosci ze Zygmunt to pierwsze dziecko tej pary jezeli "siedzieli" w Surazu. Mam juz wyrysowane male drzewka ktore czekaja na Albina. Niestety w SZA tylko chrzty do tego forma tabelaryczna i oprocz imion i panienskiego matki nic wiecej nie wiadomo o rodzicach. Ze zgonem mam trudniej wiadomo ze umarl po wojnie sprobuje znalezc ten zgon w USC i podeslac Ci cos wiecej o Albinie. Raczej obstawiam Suraz jako siedzibe rodziny. Osoby ktore pamietaja Albina juz mocno wiekowe ale wielce prawdopodobne ze zmarl ok 1960-1967 sprobuje w USC poprosic o poszukanie tego zgonu. Ten zgon zaweza mi urodzenia licze wiek maksymalnie 90 wiec urodzenie 1870. Do tego jest pewne ze ostatnie dziecko tej pary Tadeusz urodzil sie w 1920 co mocno zaweza date urodzenia Pauliny daje jej maks 50 lat przy tym dziecku. W USC postaram sie znalezc w USC akt urodzenia Tadeusza licze na forme opisowa i byc moze wek rodzicow. Dzieki za chec pomocy Jerzy do 15 lipca dostarcze Ci info ktore pozyskam z USC. Tadeusz daje mi duze szanse na jego nagrobku jest dokladna data urodzenia wiec USC powinno latwo sprawdzic i dac ten akt choc maja tylko 97 lat nie 100.


Jerzy mam wiecej informacji na temat poszukiwanego Albina Werpachowskiego ur. 20.06.1877 w Surażu syna Antoniego i Anny to informacje z aktu zgonu z 1960 roku. Przejrzalam dokladnie w poczekalni zasoby z Suraza i mam pare prawdopodobnych rodzicow Albina byc moze to Antoni i Anna z domu Borowska. Mam małe drzewka i dziecko pary Antoni Anna Borowska Marianne urodzona w 1859 byc moze to siostra Albina akt 48
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 9_0650.jpg

Niestety na razie nie mam info na temat Pauliny wiem ze zmarla przed Albinem sprobuje poprosic o sprawdzenie w USC Suraż.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
qwer06Offline
Temat postu: Prośba do osób korzystających z AA w Białymstoku  PostWysłany: 07-11-2017 - 14:17
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2014
Posty: 57
Skąd: Olsztyn
Status: Offline
Mam dylemat, którego nie rozwiążę bez znajomości danych z Aktu małżeństwa zawartego w parafii Jeziory. Małżeństwo zawarli Jan Konstantynowicz i Ewa z d. Cydzik pomiędzy 1865-68. Mój problem wynika z tego, że nie wiem który Jan Konstantynowicz (czyj syn)został mężem Ewy (a co najmniej dwóch Janów urodzonych w tym samym roku pochodziło z tej samej miejscowości). Bardzo proszę o pomoc osoby odwiedzające AA w Białymstoku. Innymi danymi służę na priv.
Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elakotukOffline
Temat postu: AA Białystok  PostWysłany: 07-01-2018 - 18:29
Sympatyk


Dołączył: 24-08-2015
Posty: 93

Status: Offline
Witam mam pytanie odnośnie AA w Białymstoku a mianowicie czy jest gdzies dokładny spis ksiąg z Knyszyna - chodzi mi o lata . Czy w AA można robić zdjęcia ? Oraz kiedy i w jakich godzinach można korzystać z ksiąg ? Ze strony AA w Białymstoku nie wiele można się dowiedzieć
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: AA Białystok  PostWysłany: 07-01-2018 - 20:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Mało znam parafii o których internetowa wiedza o zasobach jest tak kompletna jak własnie parafia knyszyńska
Wystarczy w google wpisac knyszyn ksiegi metrykalne.
Najpełniejszy internetowy ich spis jest tu w artykule Pani Marty Piszczatowskiej
http://www.knyszyn.pl/asp/pl_start.asp? ... ja=artykul
A kiedy w jakich godzinach czynne jest AA w Białymstoku??.Trudno sie dowiedziec ?? No bez przesady !!
http://archibial.pl/instytucje/archiwum ... ecezjalne/
Zdjęć w AA oczywiście robić nie mozna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.751825 sekund(y)