Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
slawek_krakowOffline
Temat postu: Re: Nieczytelna alegata i dziwna miejscowość  PostWysłany: 07-10-2016 - 22:28
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
Grazyna_Gabi napisał:
Moze to ta miejscowosc ? nalezala w XIX w. do parafii Chlewiska.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaronowice
SgKP - wczesniej par. Rakoszyn
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... om_III/454

Grazyna
.


Potwierdzam trop. Przodkowie mojej żony oraz ich rodzeństwo na poczatku XIX wieku rodzili sie w Jaronowicach i chrzty były i w Rakoszynie, i w Chlewicach. Bez żadnej reguły zresztą.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_RenataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-10-2016 - 22:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2014
Posty: 393
Skąd: Chorzów
Status: Offline
Witaj
Może to chodzi o parafię Chlewice, a nie Chlewiska. Według Wikipedii w XIX wieku należała do tej parafii wieś Jaronowice. Co prawda w Twoim dokumencie początek nazwy to Juronow... ale może to litera "a" została niewyraźnie zapisana. Sprawdziłam, że parafia Chlewice, a właściwie jej część należała w 1787 roku do Diecezji Krakowskiej.
Pozdrawiam serdecznie,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlaudOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-10-2016 - 23:04
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2015
Posty: 10

Status: Offline
Dopiero po tych sugestiach dopatrzyłem się literki "w" po "Jurono...". Trzeba przyznać, że Wasze sugestie brzmią sensownie. "Chlewiska" wzięły się z aktu drugiego ślubu Jakuba. Jak teraz patrzę, w akcie pierwszego ślubu, do którego alegatę zamieściłem, rzeczywiście jest "kościół chlewicki", a nie "chlewiski". Zbytnio zasugerowałem się mylnymi, jak się okazuje, danymi - wtórnymi, bo drugi ślub odbył się 22 lata później. Nie było do niego alegaty. Zapewne dane były zapisane ze słyszenia, a gdzież zwykłemu, prostemu owczarzowi wiedzieć, czy urodził się w parafii Chlewice czy Chlewiska.

Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc i rzucenie nowego światła na sprawę. Temat uważam wobec tego za zamknięty. Pozdrawiam, Michał.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lina
Temat postu:   PostWysłany: 08-10-2016 - 00:21
Sympatyk


Dołączył: 09-08-2008
Posty: 51

Dla uzupełnienia pozwolę sobie jeszcze dopisać czego doczytałam się jakiś czas temu.
Parafia Chlewice początkowo była filią parafii w Dzierzgowie. Nie ma jednak podanych dokładnych dat od kiedy do kiedy.
W czasie gdy p.Chlewice były filią Dzierzgowa , Jaranowice v Jaronowice należały do p.Rakoszyn . Gdy Chlewice stały się samodzielną parafią , Jaranowice przeszły formalnie do tej parafii. Jaranowice leżą od Chlewic w odległości ok.3,2 km a od Rakoszyna ok. 4,1 km .Zanim zaczęto przestrzegać przynależności do parafii , jedni chodzili do Chlewic ( było także bliżej ) a inni do Rakoszyna może z przyzwyczajenia .Pewnie też nie wszyscy akceptowali zmianę parafii łącznie z proboszczem p.Rakoszyn i dlatego prawdopodobnie metryki mieszkańców Jaranowic zapisywano w p.Chlewice i p.Rakoszyn.

Pozdrawiam.Lina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-10-2016 - 15:16
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
A ja sprawdzilam dokladnie Spsy ludnosci wojewodztwa krakowskiego z 1791 parafie Chlewice pod kątem nazwiska z allegaty prawdopodobnie chrzestnej Jakuba. Odczytalam to nazwisko jako Soborowska niestety ani we wsi Chlewice ani we wsi Jaranowice (ktore w 1791 sa w spisie przypisane do tej parafii) nie ma nazwiska podobnego do Soborowski ani London a spis od aktu z 1802 dzieli tylko 10 lat chyba ze wymieniona Soborowska pojawila sie w Jaronowicach juz po spisie. Niestety nie pamietam dokladnie daty spisu odbywaly sie one przez kilka lat moze to byc 1791 lub 1792 te lata.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlaudOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2016 - 22:34
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2015
Posty: 10

Status: Offline
Marzanno, dziękuję za zwrócenie uwagi że takie spisy są, do tej pory nie korzystałem ze źródeł diecezji krakowskiej, więc nawet by mi do głowy nie przyszło że coś takiego jest. Potwierdzam brak interesujących mnie nazwisk - spis jest z 1791 roku. Znając jednak wędrownicze zapędy moich przodków (Jakub osiedlił się 150 km na północ od Jaronowic), pewnie pochodzą z jeszcze innej okolicy. Na pocieszenie "kwiatek" ze spisu chlewickiego - http://szukajwarchiwach.pl/29/30/0/3/47 ... uK8ueJdng.

To wcale nie musi skończyć się na parafii rzymskokatolickiej - w genetece jest jedno wystąpienie nazwiska "London" z 1824 roku z nieodległego dla Chlewic Wodzisławia, Mendel Wolf London, syn Szmelki i Maryi. Kiedyś zresztą słyszałem jakieś pogłoski o przechrztach w mojej rodzinie w XVII wieku, ale nikt nie wie ile w nich prawdy.

Pozdrawiam, Michał.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
murbanskaOffline
Temat postu: Pomoc w odczytaniu miejscowości  PostWysłany: 11-12-2016 - 15:54
Sympatyk


Dołączył: 18-07-2010
Posty: 22

Status: Offline
Mam prośbę o pomoc w odczytaniu miejsca urodzenia zmarłej Władysławy Golec. Akt zgonu znajduje się tutaj: http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 8-0213.jpg (akt nr 209).

Będę wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam,
Magda
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Pomoc w odczytaniu miejscowości  PostWysłany: 11-12-2016 - 15:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Piaski, Ujazd Wieluński.

Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Re: Pomoc w odczytaniu miejscowości  PostWysłany: 11-12-2016 - 16:26
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Irena_Powiśle napisał:
Piaski, Ujazd Wieluński.

Pozdrawiam,
Irena


Piaski , powiat ( nie Ujazd) Wieluński

http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_VIII/50
wg słownika są 3 takie miejscowości w powiecie wieluńskim
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
murbanskaOffline
Temat postu: Re: Pomoc w odczytaniu miejscowości  PostWysłany: 11-12-2016 - 16:45
Sympatyk


Dołączył: 18-07-2010
Posty: 22

Status: Offline
Bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Magda
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Re: Pomoc w odczytaniu miejscowości  PostWysłany: 11-12-2016 - 16:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
"Piaski , powiat ( nie Ujazd) Wieluński" -

dziękuję za poprawki, wiem o tym, ale napisałam jak to było w wersji oryginalnej.
Z tego powodu żeby było lepiej znaleźć, np na starej mapie, z "ujazdem".

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MGierasOffline
Temat postu: Miejscowość panny młodej.  PostWysłany: 09-01-2017 - 22:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-05-2016
Posty: 103
Skąd: Okolica Łodzi
Status: Offline
Witam!
Zwracam się z prośbą do państwa w celu odczytania miejscowości skąd wychodziła panna młoda Jadwiga Troninka, w akcie ślubu nr. 13 Wola Krzysztoporska z par. Bogdanów
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 1634&y=199

Pozdrawiam!
Mateusz Gieras
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-01-2017 - 23:02
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1194

Status: Offline
Witam !

" ... ze Sciegien Wolskich ...".

Pozdrawiam !
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-01-2017 - 08:15
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Tak jak napisal Tadeusz widze ...... ze Sciegien Wolskich ..........

Moze chodzic o wies Ścięgna parafia Kamiensk.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aci% ... 3%B3dzkie)
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_X/407

Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: Miejscowość panny młodej.  PostWysłany: 10-01-2017 - 09:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3159
Skąd: Łódź
Status: Offline
MGieras napisał:

Zwracam się z prośbą do państwa w celu odczytania miejscowości skąd wychodziła panna młoda Jadwiga Troninka, w akcie ślubu nr. 13 Wola Krzysztoporska z par. Bogdanów
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 1634&y=199


Akt slubu z 1811r z par. Bogdanów - w AP Łodź są alegata http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... Bogdan%F3w
Warto zapytać, bo Jadwiga T. urodziła ok.1793r i poszukiwania aktu chrztu mogą być kłopotliwe.
____
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.713114 sekund(y)