Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
magisterOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-08-2010 - 18:59
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2010
Posty: 21

Status: Offline
Witam
Dziękuję za odpowiedź. Z jakiego źródła czerpał i Pan nformacje? Ze strony katalogszlachty.com? Bo wydają mi się znajome.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LKocońOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-08-2010 - 20:08


Dołączył: 29-08-2010
Posty: 4

Status: Offline
Strona katalogszlachty.com jest moim pomysłem. Biogram który Panu przesłałem niebawem tam się znajdzie. Informacje pochodzą z zespołu: Urząd Powiatowy Łomżyński do Spraw Powinności Wojskowej, przechowywany w Archiwum w Łomży.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magisterOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-08-2010 - 20:39
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2010
Posty: 21

Status: Offline
Gratuluje pomysłu ze stroną internetową ! Pomogła mi bardzo w "odnalezieniu brakującego ogniwa" w rodzinnych poszukiwaniach. Czy posiada Pan jeszcze jakieś informacje o rodzinie Mężeńskich ? Czy posiada Pan może zdjęcia lub scany z ksiąg parafialnych? W miarę możliwości służę pomocą w archiwizacji. Jeśli można prosić o odpowiedź na mailowy : grandys@gmail.com

Pozdrawiam Piotr Mężeński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
svetlanagOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2012 - 14:12
Sympatyk


Dołączył: 15-09-2012
Posty: 154

Status: Offline
Witam genealogów z Suwałk. Na waszej stronie internetowej znalazłam listę osób mieszkających w Suwałkach w XIX wieku. Wśród nich jest nazwisko Ratyński. Interesuje mnie Ratyński Konstanty ur. w 1831. Do 1851 roku uczył się w Suwalskim Gimnazjum. Gdzie mogę dowiedzieć się o nim więcej?
Pozdrawiam,
Svetlana.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2012 - 18:03
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Może przyda się to komuś. Jest to art. dotyczący wprawdzie językoznawstwa, ale przedmiotem analizy są „Imiona poddanych klasztoru wigierskiego z 1745 r.”. Obok imion autorka podaje również nazwiska i miejscowości. A wszystko to na podstawie fotokopii nieistniejącego już dokumentu, ze zbiorów K.O. Falka.

http://dlibra.bg.uwm.edu.pl/Content/58/ ... wcze10.pdf

http://zywa-woda.ovh.org/inwentarz.html
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarikaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2012 - 08:28
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2012
Posty: 261

Status: Offline
Czy ktoś natknął się może gdzieś na dokumenty ze zbiorów K.O. Falka, dostępne w internecie?
Było to bogactwo informacji o ziemi suwalskiej i okolicach, ale niestety nigdzie nie mogę nic znaleźć. Czyżby wszystko przepadło?

Wiem, że fotokopie części zbiorów zostały przekazane Muzeum w Suwałkach, ale czy jest to gdzieś jeszcze dostępne w formie cyfrowej?
http://www.wrotapodlasia.pl/NR/exeres/0 ... A3A80D.htm

Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
solec1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2016 - 09:34
Sympatyk


Dołączył: 25-02-2015
Posty: 541
Skąd: Pionki
Status: Offline
Witam,
pisałem juz o tym w innym watku, ale moze ktos z Suwalszczyzny jeszcze cos poradzi.
Otoz, według spisu ludnosci na Łotwie w 1897 (tzn. formalnie chodzi o spis w Cesarstwie Rosyjskim), w Liksnie koło Dzwinska (Dyneburga), na stancji u Platerow-Zyberkow mieszkała prababcia mojej zony, Rychter Leontyna.
Miała wowczas 25 lat a jako miejsce jej urodzenia podane sa wyraznie SEJNY.
Jako wyznanie podano rz.-kat. i rzeczywiscie była katoliczka, jakkolwiek nie ma pewnosci, w jakim wyznaniu była ochrzczona, bo jej ojciec Jan był ochrzczony jako katolik a zmarł jako protestant.
Niestety, w dostepnych na szukajwarchiwach skanach ksiag U dla SEJN nie ma jej aktu urodzenia - w szerokim zakresie wokoł prawdopodobnego roku urodzenia, tj. 1871-1872, ani w ksiegach katolickich ani protestanckich. W ogole nie ma tam Rychterow, choc Leontyna miała 4 rodzenstwa.
Moze zatem urodziła sie w Sejnach ale ochrzczona została gdzie indziej? Tylko gdzie?
Jest tez prawdopodobne, ze jej ojciec Jan mogł byc wojskowym (nie mam na to dowodow, ale jej dziadek Leonard Rychter był wojskowym w carskiej armii). Moze wiec akurat w okresie 1871-1872 jej ojciec stacjonował w garnizonie w Sejnach? Ale mieszkał gdzies w okolicy i tam ochrzcił corke? Moze ochrzcił ja w... cerkwii wojskowej (bo chyba była wowczas takowa w Sejnach???), majac na wzgledzie fakt, ze bardzo wazny był obowiazek chrztu dziecka a wyznanie było wobec niego jakby "mniej wazne"?
PROSZE O PORADY, GDZIE SZUKAC AKTU U?

Pozdrawiam - Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2016 - 11:10
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
U mnie w rodzinie był taki przypadek, że osoba, która funkcjonowała jako urodzona w Sejnach (przełom XIX/XX wiek), była tam nie do odnalezienia, a odnalazła się (metryka) w ... Serejach (metryki w internecie http://www.epaveldas.lt ).
Sereje nie były w granicach II RP.
Ale to może nie pomóc w Twoim przypadku akurat. Skąd jest informacja o urodzeniu w Sejnach i z jakiego okresu? W Sejnach też warto dużo szerzej poszukać jak ta informacja wygląda na pewną (właśnie, jakie źródło?).


Łucja


___
solec1 napisał:
Witam,
pisałem juz o tym w innym watku, ale moze ktos z Suwalszczyzny jeszcze cos poradzi.
Otoz, według spisu ludnosci na Łotwie w 1897 (tzn. formalnie chodzi o spis w Cesarstwie Rosyjskim), w Liksnie koło Dzwinska (Dyneburga), na stancji u Platerow-Zyberkow mieszkała prababcia mojej zony, Rychter Leontyna.
Miała wowczas 25 lat a jako miejsce jej urodzenia podane sa wyraznie SEJNY.
Jako wyznanie podano rz.-kat. i rzeczywiscie była katoliczka, jakkolwiek nie ma pewnosci, w jakim wyznaniu była ochrzczona, bo jej ojciec Jan był ochrzczony jako katolik a zmarł jako protestant.
Niestety, w dostepnych na szukajwarchiwach skanach ksiag U dla SEJN nie ma jej aktu urodzenia - w szerokim zakresie wokoł prawdopodobnego roku urodzenia, tj. 1871-1872, ani w ksiegach katolickich ani protestanckich. W ogole nie ma tam Rychterow, choc Leontyna miała 4 rodzenstwa.
Moze zatem urodziła sie w Sejnach ale ochrzczona została gdzie indziej? Tylko gdzie?
Jest tez prawdopodobne, ze jej ojciec Jan mogł byc wojskowym (nie mam na to dowodow, ale jej dziadek Leonard Rychter był wojskowym w carskiej armii). Moze wiec akurat w okresie 1871-1872 jej ojciec stacjonował w garnizonie w Sejnach? Ale mieszkał gdzies w okolicy i tam ochrzcił corke? Moze ochrzcił ja w... cerkwii wojskowej (bo chyba była wowczas takowa w Sejnach???), majac na wzgledzie fakt, ze bardzo wazny był obowiazek chrztu dziecka a wyznanie było wobec niego jakby "mniej wazne"?
PROSZE O PORADY, GDZIE SZUKAC AKTU U?

Pozdrawiam - Mariusz

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
solec1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2016 - 11:32
Sympatyk


Dołączył: 25-02-2015
Posty: 541
Skąd: Pionki
Status: Offline
Łucja napisał:
Skąd jest informacja o urodzeniu w Sejnach i z jakiego okresu? W Sejnach też warto dużo szerzej poszukać jak ta informacja wygląda na pewną (właśnie, jakie źródło?).
Łucja


Ten spis ludnosci jest na stronach Archiwum Łotwy:

http://www.lvva-raduraksti.lv/en/menu/l ... 29594.html
(skan 717; poz. 19 - Rychter Leontyna)

Dysponuje tez skanem bardzo dobrej jakosci nabytym w Archiwum.
Jest wyraznie: Sejny.
W 1897 w czasie spisu miała 25 lat.
Z innych zrodeł: akt M w Połoneczce w 1902 (nie ma tu jednak wzmianki, skad pochodziła), akt Z w 1925 w Wilnie, meldunek w Wilnie w 1924, pamietnik rodzinny, jej rok urodzenia jawi sie jako 1871 lub 1872.
W Sejnach szukałem wyjatkowo szeroko i nic... Czekam jeszcze na komentarz ze strony AP Suwałki, ktoremu przedstawiłem sprawe.
Dla parafii okolicznych dla Sejn sa niestety, przynajmniej na szukajwarchiwach, około 10-letnie braki w tym okresie.
A Sereje oczywiscie sprawdze.

Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.678657 sekund(y)