Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
afterclouderOffline
Temat postu: Indeksacja grobów na "starych" Powązkach  PostWysłany: 04-09-2009 - 16:29
Sympatyk


Dołączył: 24-06-2009
Posty: 16

Status: Offline
Witam

Dzisiaj jadąc metrem mignęła mi informacja o projekcie indeksacji/spisie grobów na Powązkach (starych),będzie to powiązane z renowacją niektórych grobów.

Mam tam parę grobów, których lokalizacji nie znam wiec z przyjemnością poczekam na koniec akcji. Very Happy

Pozdrawiam

Tomasz Pochmurski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-09-2009 - 16:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witaj Tomku,

tu są szczegóły tej Akcji:
http://www.polskatimes.pl/warszawa/fakt ... ,id,t.html

Więcej informacji zawierał artykuł w Dzienniku z 31.08.2009 roku, ale nie mogę go odnaleźć na stronie internetowej gazety.
Pewnie z kilka, jeśli nie więcej, lat trzeba będzie poczekać na efekty.

Pozdrawiam,
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nowik_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-09-2009 - 17:42
Członek PTG


Dołączył: 22-06-2007
Posty: 545

Status: Offline
SPIS JUŻ JEST!

Cmentarz Powązkowski w Warszawie, ze względu na zniszczenie archiwum podczas II wojny światowej, został zinwentaryzowany przez zarząd w ramach odtwarzania ksiąg cmentarnych.

Druga powojenna inwentaryzacja, mająca charakter naukowy i obejmująca pełny tekst inskrypcji nagrobnych, rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W projekcie tym brał udział p. Andrzej Biernat (obecnie jeden z zastępców naczelnego dyrektora archiwów państwowych). Jako owoc tego projektu udało się do tej pory opublikować:
"Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Materiały inwentaryzacyjne", tom I-III, opracowali Andrzej i Barbara Biernatowie; materiały obejmują kwatery 1-32, a zatem właściwie całą najstarszą część cmentarza.
Projekt ten nadal jest kontynuowany, udało się już zinwentaryzować chyba większość całego cmentarza, indeks do tekstów inskrypcji (same inskrypcje już nie), niestety bez rozróżnienia cmentarzy, jest dostępny on-line w Internecie na stronie:
http://www.nekrologi-baza.pl/

Andrzej Nowik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2009 - 13:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,3488 ... wazki.html

Zgodnie z tym artykułem, nie było dotąd tak szczegółowej inwentaryzacji – powstaje pytanie: co rozumiemy pod pojęciem inwentaryzacji ? W tym Projekcie, oprócz zindeksowania, każdy grób zostanie opisany i sfotografowany.

Wielka szkoda, że nie zachowały się księgi cmentarne z nazwiskami wcześniej pochowanych osób.

Pozdrawiam,
AK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Morawicka_JustynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2009 - 14:23
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 163
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nowik_Andrzej napisał:
SPIS JUŻ JEST!
Cmentarz Powązkowski w Warszawie, ze względu na zniszczenie archiwum podczas II wojny światowej, został zinwentaryzowany przez zarząd w ramach odtwarzania ksiąg cmentarnych.


Czy ten spis jest gdzieś dostępny?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2009 - 14:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Nowik_Andrzej napisał:
"Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Materiały inwentaryzacyjne", tom I-III, opracowali Andrzej i Barbara Biernatowie; materiały obejmują kwatery 1-32, a zatem właściwie całą najstarszą część cmentarza.
Andrzej Nowik


Powyższe jest dostępne na stronie:
http://sowa.website.pl/powazki/Trasy/zmarli.html

A reszta ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TKROffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2009 - 20:41
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2008
Posty: 72

Status: Offline
Czesc
Co oznaczaja numery przy osobach w tym spisie czy to nr grobow?
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2009 - 20:45
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
kwatera, rząd, grób
Pozdrawiam

P.S. Miałem przyjemność rozmawiać kilk atygodni temu z (jak się zdaje) koordynatorem projektu. Więcej informacji w "Towarzystwie Powązkowskim"- na Mazowieckiej.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2009 - 22:41
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
Witam serdecznie,
W bazie "Nekrologii, oraz w bazie "Powazki" wystepuja nazwiska osob, ktorych grobow szukam.
Niestety nie ma kwater, rzadow i numerow grobow - oznacza to, ze nie ma zadnej szansy na odnalezienie tych grobow na Powazkach.
Prosze o pomoc w zrozumieniu jakie informacje mozna znalesc w tych dwoch bazach, ktore podajecie ?
1.Baza "Nekrologii" - czy to nie sa przypadkiem nekrologii spisane z gazet ?
2. Baza "Powazki" -wpisany jest inwentarz Szenica, ale nie ma nawet numeru kwatery.
Krece sie w kolko.
Pozdrowienia
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2009 - 07:28
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Nekrologi-baza" : dla mnie zagadka skąd są dane. Być może oprócz wykazanej tam bibliografii korzystano z innych źródeł (a własciwie nie być może a na pewno:) Próbowałem ustalić jakich, niestety maile do prowadzących stronę pozostały bez odpowiedzi.
ad 2 - nie wiem o jakiej bazie piszesz:( Na cmentarium Sowy jest indeks np z opracowań Biernatów , to jest indeks. Opracowanie podaje konkretne dane (kwatera, rząd, grób oraz często inskrypcje). Trzeba dotrzeć do opracowania. To nie jest książka on-line ale indeks osób zawartych w opracowaniu.
Pozdrawiam

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Morawicka_JustynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2009 - 07:29
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 163
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Bozenna napisał:

1.Baza "Nekrologii" - czy to nie sa przypadkiem nekrologii spisane z gazet ?
2. Baza "Powazki" -wpisany jest inwentarz Szenica, ale nie ma nawet numeru kwatery.

Bożenko, baza "Nekrologi" są to rzeczywiście nekrologi spisane z gazet ale nie tylko. Ja odnalazłam osobę z mojej rodziny i dzięki autorom strony trafiłam na grób. Był spisany z cmentarza w Wawrze.
Napisz do nich o udostępnienie szczegółowych danych o interesujących Cię osobach.

Baza "Powązki" zawiera tylko indeks - spis a rozwinięcie (w tym kwatera, opis grobu, inskrypcja) jest w publikacji: Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Materiały inwentaryzacyjne.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
czerniakowiankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2009 - 10:45
Sympatyk


Dołączył: 23-06-2009
Posty: 29
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Co do bazy "Nekrologi" - autorzy spisywali dane zarówno z nekrologów, jak i z cmentarzy. Można do nich napisać o udostępnienie szczegółowej informacji, zapłacić (niestety! ja zapłaciłam 10 zł. za jedno nazwisko) i otrzymać szczegóły. W ten sposób poznałam cmentarz i numer kwatery z grobem interesującej mnie osoby.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2009 - 11:03
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"baza-nekrologi" cd
W bibliografii uwzględnione są tytuły gazet w których publikowane były spisane nekrologi oraz inne pozycje - zgadzam sięSmile Z natury - zgadzam się.
Niestety nie wyjaśnia to moich wątpliwości co do źródeł (kompletności spisu źródeł?).
W skrócie: Tyszka nie dotarł jeszcze do tego okresu (tzn nie sa opublikowane może już zrobił?), tytuły podane w bibliografii jeszcze nie istniały, inwentaryzacja Powązek (żdna z publicznie dostępnych i zamieszczony w bibliografii) nie zawiera nazwisk..a dane są!
Opisuję stan na czerwiec/lipiec 2009, a także wcześniejszy (październik/listopad 2008)
Maile - różnie bywa z odpowiedziami, koszty - tak samo. Z pytanych przez mnie osób około polowa dostała jakąkolwiek odpowiedź na zapytanie mailem...
Serwis bardzo fajny, brakuje mało żeby był nadzwyczajny..ale "prawie" robi różnice
Być może większość z danych m a"pokrycie"w bibliografii etc , niestety nie wszystkie.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2009 - 11:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Mam mieszane uczucia Confused
Czy powinno się pobierać koszt za udostępnienie informacji, która powstała w oparciu o gotowe opracowania ??
Owszem, strona ciekawa i rozbudowana, ale też sporo znaków zapytania...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lubedkin_AnnaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2009 - 11:35
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2007
Posty: 28

Status: Offline
Witam,
Z tej strony wielokrotnie korzystałam i otrzymywałam darmowe informacje. Odpowiedzi na prośbę o udostępnienie danych pojawiały się praktycznie z dnia na dzień. Strona lekko zaczęła podupadać od wiosny 2009 (mniejsza ilość aktualizacji)
Jest jednak pewna nieścisłość. W materiałach inwentaryzacyjnych (tom I) jest informacja, że na Powązkach pochowani zostali: Jarecka Hanna, Jarecka Maria i Jarecki Władysław, Stahl Filip i Józefa Stahl z Żydoków (482) oraz Jarecki Franciszek (494)... na stronie nekrologów nic o tych osobach nie ma... A więc nie można mówić o tym, iż zawiera kompletny spis (takich braków jest pewnie więcej - nie przypuszczam aby uwzięto się akurat na moich Bogu Ducha winnych Jareckich).
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.583746 sekund(y)