Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
BAR_DANIELOffline
Temat postu: Dziadek z Bielska Białej.Pomóżcie  PostWysłany: 04-11-2016 - 22:14
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2016
Posty: 26

Status: Offline
Witam.
Sprawa wygląda następująco:moja mama jest córką Jana Chrobaka z Bielsko Białej.Był na delegacji w Cieszynie no i....Miał swoją rodzinę w Bielsku.Zmarł około 1965-67 w Bielsku .Mama nie miała z Nim kontaktu.O jego śmierci przyszedł telegram.Z Cieszyna mam akt urodzenia Mamy-widnieje na nim ojciec Jan i tyle.Pisałem mailowo do usc Bielsko bez odzewu.Na grobonecie jest kilka Janów Chrobaków ale lata nie pasują.Mama twierdzi że umierając mógł mieć około 60 lat i mieszkał w Bielsku na UL.KAMIENICA 211 co też napisałem do usc.Pomóżcie.Bardzo mi zależy na odnalezieniu chociażby grobu dziadka.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Al_MiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-11-2016 - 22:44
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2013
Posty: 1308

Status: Offline
Witaj.
Skoro dziadek nie uznał oficjalnie Twojej mamy za córkę - USC nie udzieli informacji o zmarłym Janie Chrobaku ( brak wykazania pokrewieństwa).

Moim zdaniem pozostaje ew. przeprowadzenie wywiadu wśród starszych mieszkańców ul. Kamienica 211

pozdrawiam
Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jhzsOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-11-2016 - 09:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2007
Posty: 59

Status: Offline
Dzień dobry,
Niestety Chrobak to jedno z najpopularniejszych nazwisk w okolicy. Cała Straconka i pół Lipnika (dzielnice Białej) tak się nazywa. Kamienica to dzielnica Bielska (Bielsko i Biała do początku lat 1950-tych były osobnymi miastami), więc oryginalnie pewnie pochodził z drugiej strony rzeki. Trzeba będzie pewnie zacząć od adresu. Niestety numer, który masz odnosi się pewnie do całej dzielnicy. W tej chwili są tam oczywiście ulice z odrębną numeracją więc trzeba by jakoś sprawdzić gdzie był numer Kamienica 211. Proponuję skontaktować się z jakimś lokalnym historykiem (np. Jerzy Polak, Piotr Koenig, Alan Jakman). A może główna ulica Kamienicy (Karpacka) to po prostu kiedyś Kamienica? W każdym razie, po odnalezieniu miejsca trzeba by się tam przejechać i porozmawiać z miejscowymi. Drugi sposób to parafia (pewnie też najlepiej pojechać i poprosić księdza o przeglądnięcie dwóch, trzech lat). W Kamienicy znajduje się największy cmentarz komunalny w Bielsku-Białej ale jest czynny od 1978 więc jeśli Jan Chrobak został pochowany w Kamienicy to pewnie na cmentarzu przy kościele a nie komunalnym (więc w grobonecie go nie znajdziesz). Jeszcze inny sposób: w zeszłym tygodniu złożyłem w UM w Bielsku-Białej dwa wnioski o udostępnienie informacji z teczek dowodowych moich dziadków (zmarli w 1968 i 1976). Nie dostałem jeszcze odpowiedzi ale wiem przynajmniej, że teczki z tych lat nie zostały zniszczone. Może więc mogłabyś spróbować zrobić to samo. Póki co nie wymagano ode mnie żadnych dokumentów potwierdzających pokrewieństwo (zresztą prosiłem o informacje dot. osób zmarłych a ich nie dotyczy ustawa o ochronie danych osobowych). Wniosek składa się w Wydziale Spraw Obywatelskich a nie USC więc ustawa o aktach stanu cywilnego też ich nie obowiązuje (poza tym panie znacznie milsze niż w bielskim USC). Może wystarczy, że napiszesz co wiesz o dziadku bez wdawania się w szczegóły historii.


Zbyszek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BAR_DANIELOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2016 - 18:25
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2016
Posty: 26

Status: Offline
Dziękuję uprzejmie Zbyszku.Będę pisał do Wydziału Spraw Obywatelskich.
Pozdrawiam serdecznie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.642359 sekund(y)