Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
HelakIzabelaOffline
Temat postu: Wilno, Wróblewscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 21-10-2016 - 20:07


Dołączył: 21-10-2016
Posty: 3

Status: Offline
Witam Państwa serdecznie.

Zwracam się do Państwa z pytaniem.

Prababcia Eugenia zd Wróblewska ur 1903r. W 1920r wyszła w Wilnie za Józefa Turka, późniejszego profesora w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanym. Drugim mężem był inż. Wacław Głogowski.

W domu posiadamy pieczęć lakową herbu Ślepowron z inicjałami W.W.
W albumie z fotografiami, mamy wzmiankę o Władysławie Wróblewskim
- na rewersach wzmianki od NN. Kopalińskiego, oraz dr. prof Stanisława Karola Władyczko .

Gdy szukam pojawia mi się - Władysław Wróblewski polityk RP. Wydaje mi się, że to Nie może być on. Stąd pytanie gdzie mogłabym znaleźć dokładną listę herbowych W. Wróblewskich.

Proszę Państwa by mnie choć nakierować. Dziękuje .
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Wilno, Wróblewscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 21-10-2016 - 20:27
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
HelakIzabela napisał:
Witam Państwa serdecznie.

Zwracam się do Państwa z pytaniem.

Prababcia Eugenia zd Wróblewska ur 1903r. W 1920r wyszła w Wilnie za Józefa Turka, późniejszego profesora w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanym. Drugim mężem był inż. Wacław Głogowski.

W domu posiadamy pieczęć lakową herbu Ślepowron z inicjałami W.W.
W albumie z fotografiami, mamy wzmiankę o Władysławie Wróblewskim
- na rewersach wzmianki od NN. Kopalińskiego, oraz dr. prof Stanisława Karola Władyczko .

Gdy szukam pojawia mi się - Władysław Wróblewski polityk RP. Wydaje mi się, że to Nie może być on. Stąd pytanie gdzie mogłabym znaleźć dokładną listę herbowych W. Wróblewskich.

Proszę Państwa by mnie choć nakierować. Dziękuje .
Nie istnieje coś takiego jak lista herbowych Wróblewskich - w tym przypadku należących do herbu Ślepowron. Wynika to pośrednio z braku jakichkolwiek herbarzy na literę "W". Możemy, co najwyżej mówić o Wróblewskich wylegitymowanych w XIX w. z herbem Ślepowron - w Galicji (znana jest współcześnie jedna rodzina - członkowie ZSzP), w Królestwie Polskim oraz w guberniach zachodnich cesarstwa rosyjskiego (w tym w gubernii wileńskiej).

Z dostępnych spisów opublikowanych wynika, że w guberni wileńskiej w 1829 r. wylegitymował się z herbem Ślepowron Maciej Wróblewski, syn Andrzeja. Warto by jeszcze sprawdzić w zasobach RGIA w St. Petersburgu czy są teczki innych Wróblewskich z tej guberni (tylko herb już nie będzie podany). Naturalnie trzeba pamiętać, iż kilka innych rodzin Wróblewskich nieznanego herbu wylegitymowało się później w guberni grodzieńskiej i mińskiejl.

Proponuję zatem starać się przed ściąganiem teczki legitymacyjnej z Wilna równolegle starać się o odszukanie wstecz genealogii prababki - rodzice, dziadkowie.
Jeżeli nawet dopasuje się z czasem jej przodków do wylegitymowanych Wróblewskich (proszę pamiętać również o tych, co nie legitymowali się), to nie ma pewności, iż herb Ślepowron był prawdziwym herbem tej rodziny. Zmienność herbów wśród drobnej szlachty była bowiem powszechna. Ale to już inna sprawa.
Pozdrawiam
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
HelakIzabelaOffline
Temat postu: Wilno, Wróblewscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 24-10-2016 - 12:35


Dołączył: 21-10-2016
Posty: 3

Status: Offline
Panie Tomaszu serdecznie dziękuje.
Wilno, Lwów, Mińsk, Nowogród Wielki, Kovno oraz St. Petersburg - to miasta gdzie wykonywane były wcześniejsze fotografie, z drugiego albumu, datowane na ok 1860-1880r.
Na początku XXw - nie potwierdziłam tego jeszcze, prawdopodobnie przeprowadzili się do Krakowa.

No nic, będę próbowała zatem znaleźć w zasobach, które mi Pan polecił tzn RGIA w St. Petersburgu.

Tu zamieściłam linki do zdjęć pieczęci.

http://images81.fotosik.pl/111/72568792b3e3450cmed.jpg

http://images82.fotosik.pl/111/d95372237e74d15fmed.jpg

Jeszcze raz bardzo dziękuje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Wilno, Wróblewscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 25-10-2016 - 10:11
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam, Fond w RGIA to tylko tytułem orientacji, bo nazwiska są poukładane alfabetycznie. Aby zobaczyć ilu było Wróblewskich w guberni wileńskiej. Herbów i tak tam nie ma. Legitymacje szlacheckie guberni wileńskiej już są udostępnione na portalach litewskich. Można skorzystać przez Bibliotekę Kresową. Tam są rodziny według herbów. Jednak z tej wileńskiej legitymacji wynika jedynie początek XIX w. Jeśli rodzina była na Wileńszczyźnie to metryki są bardziej wskazane do dalszych poszukiwań. Pozdrawiam Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.480204 sekund(y)