Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
IwonkaPOffline
Temat postu: Zdjęcia tekturkowe - czy to po latach ta sama osoba?  PostWysłany: 08-10-2016 - 14:08
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2012
Posty: 35
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Drodzy Fachowcy od starych fotografii!
Czy mamy jakiegoś specjalistę, który mógłby określić czy na fotografiach jest ta sama osoba? Proszę o pomoc.

Próbuję ustalić czy jest to moja praprababka Leopoldyna Röll ur. ok. 1834 -zm. 1915r. Czy może ona z siostrą? Są dość podobne. Fotografie wyglądają na robione w tym samym czasie /kiedy?/, w jednym zakładzie - mają ten sam rewers.
http://www.fotosik.pl/zdjecie/dc1e57d0e7c964b9
http://www.fotosik.pl/zdjecie/ce50196caf27d499
http://www.fotosik.pl/zdjecie/202ac03eae20b590

Po latach Leopoldyna????
http://www.fotosik.pl/zdjecie/9ed25d03628ff402
http://www.fotosik.pl/zdjecie/53a997cb865a1b41

Próbuję ustawić fotki prawidłowo. Były wcześniej do góry nogami - nie wiem dlaczego. Przepraszam. Uczę się.
Iwona
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zosia_SOffline
Temat postu: Zdjęcia tekturkowe - czy to po latach ta sama osoba?  PostWysłany: 09-10-2016 - 20:25
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 36

Status: Offline
Iwono,

Nie jestem specjalistą od fotografii, ale trochę interesuję modą wieków przeszłych, więc może będę w stanie trochę pomóc w kwestii datowania zdjęć: dwie pierwsze fotografie (sądzę po fryzurze i ubiorze) zostały wykonane na przełomie XIX/XX wieku, osobiście wskazałabym lata 1900-1905.

Fotografia trzecia została prawdopodobnie wykonana dużo wcześniej - moim zdaniem w latach 70. lub 80. XIX wieku, jednak trudno jednoznacznie to określić, bo czepek i bluzka kaftanikowa to tak naprawdę na przestrzeni całego 19 wieku dość uniwersalne elementy ubioru starszych kobiet, ale mam wrażenie, że tu spódnica kobiety jest nieco drapowania z przodu, co jest charakterystyczne dla lat 70. XIX wieku, choć było stosowane przez pewien czas także w dekadzie następnej.

Pozdrawiam serdecznie,
Zosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_RenataOffline
Temat postu: Zdjęcia tekturkowe - czy to po latach ta sama osoba?  PostWysłany: 09-10-2016 - 21:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2014
Posty: 393
Skąd: Chorzów
Status: Offline
Witaj
Ja również nie jestem specjalistą od porównywania fotografii, ale kiedyś taki specjalista porównywał zdjęcia moich przodków. Dowiedziałam się wtedy, że jedyną cechą, która nie ulega zmianie jest ucho (jedynie z wiekiem wydłuża się jego dolna część). Gdyby oceniać zdjęcia pod tym kątem to - moim zdaniem - na zdjęciu nr 1 i 2 są dwie różne, chociaż bardzo podobne osoby. Natomiast zdjęcie nr 1 i 3 to może być ta sama osoba. Ale to tylko moje zdanie.
Pozdrawiam serdecznie,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magda_lenaOffline
Temat postu: Zdjęcia tekturkowe - czy to po latach ta sama osoba?  PostWysłany: 09-10-2016 - 21:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2013
Posty: 756

Status: Offline
Iwona, i ja nie jestem specem, ale interesuję się, podobnie jak Zosia, starą modą.
Poza tym wpisałam w google nazwisko fotografa.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bernard_H ... 8senior%29
Kamienica pod adresem Mickiewicza 6 została wybudowana w 1899 r, więc panie z dwóch pierwszych zdjęć to przełom XIX/XX w, bardziej ze wskazaniem na początek XX (typuję jak Zosia). Mogą to być siostry, są bardzo podobne.
Trzecie zdjęcie, na pewno nie "po latach Leopoldyna", w rozumieniu, że jedna z pań młodszych to ona Wink też się przychylam do zdania Zosi, albo zdjęcie wcześniejsze, albo równoległe z dwoma pierwszymi (starsza kobieta mogła "nie nadążać " za modą).
Czyli może to być Leopoldyna, ale "nie po latach" tylko ... "w latach" Wink
Mam nadzieję, że nie zagmatwałam.

Majewska_Renata napisał:
Witaj
Ja również nie jestem specjalistą od porównywania fotografii, ale kiedyś taki specjalista porównywał zdjęcia moich przodków. Dowiedziałam się wtedy, że jedyną cechą, która nie ulega zmianie jest ucho (jedynie z wiekiem wydłuża się jego dolna część). Gdyby oceniać zdjęcia pod tym kątem to - moim zdaniem - na zdjęciu nr 1 i 2 są dwie różne, chociaż bardzo podobne osoby. Natomiast zdjęcie nr 1 i 3 to może być ta sama osoba. Ale to tylko moje zdanie.
Pozdrawiam serdecznie,
Renata


Nie rozumiem o co chodzi z wydłużaniem ucha. Ucho się nie zmienia, podobnie, jak kształt nosa (pomijając kontuzje, u bokserów głównie jednak ) czy kształt brwi (nadmierna depilacja u kobiet, a i to w latach raczej współczesnych) . Pomimo noszenia od ponad 30 lat kolczyków (różnych, czasem ozdobnych i ciężkich) nic mi się nie wydłużyło.
Powinno? Rolling Eyes

_________________
Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_RenataOffline
Temat postu: Zdjęcia tekturkowe - czy to po latach ta sama osoba?  PostWysłany: 09-10-2016 - 23:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2014
Posty: 393
Skąd: Chorzów
Status: Offline
Witaj Magdo
Źle sformułowałam moją wypowiedź. Ucho nie rośnie, wydłuża się tylko jego dolny płatek. Znalazłam przed chwilą artykuły, które potwierdzają to co kiedyś usłyszałam na ten temat. Poniżej przykład jednego z nich:

http://odkrywcy.pl/kat,111396,page,3,ti ... aid=617e07

a tu fragment tego artykułu:

"Co ciekawe, w naszym ciele niektóre elementy aż do późnej starości zachowują swe wymiary, a niektóre nawet pozornie rosną. Dotyczy to wcześniej wspomnianego nosa, a także uszu. Te drugie powiększają się o około 0,22 mm rocznie. Małżowina uszna nie zmienia swojej wielkości, zmieniają się jednak płatki uszu. W wyniku działania grawitacji, uszy rozciągają się i opadają wraz z biegiem lat."

Poniżej fragment na ten temat z hasła "Płatek małżowiny usznej człowieka" z Wikipedii:

"Przeprowadzono badania na grupie 260 Hindusów[Gen 2] w przedziale wiekowym 1–80 lat[19]. Spostrzeżono, iż maksymalne wymiary płatków uszu w poszczególnych grupach rówieśniczych rosną dla szczególnych przedziałów wiekowych. Granice omawianych przedziałów wiekowych nie są punktowe, lecz również stanowią przedziały[Gen 3]. Okres wzmożonego wydłużania się płatków uszu w badanej populacji rozpoczynał się w wieku 6-15 lat, zaś kończył się w wieku 41-80 lat[19]. Pierwszy okres wzmożonego poszerzania się płatków uszu trwa od rozwoju zarodkowego do 15. roku życia. Od 16. do 40. roku życia opisywany proces się zatrzymuje. W 41. roku życia proces się wznawia[19]."

Pozdrawiam,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.881714 sekund(y)