Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jandenOffline
Temat postu: Re: Usprawnienie geneteki  PostWysłany: 05-05-2015 - 18:57
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 23-10-2013
Posty: 393
Skąd: Łódź
Status: Offline
jarymi napisał:

Jak dla mnie bardziej byłby przydatny system wyszukiwania obu nazwisk małżonków nie tylko z poziomu województwa ale z poziomu całej Geneteki - ale prawdopodobnie argumenty przeciw są podobne. Tak, że możliwość takiego wyszukiwania już z poziomu województw jest dużym ułatwieniem


Można przeszukiwać całą Genetekę (w uproszczony sposób, otrzymując liczbę "trafień" w poszczególnych województwach):

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... e&lang=pol

Wybranie dowolnego województwa daje już więcej informacji:

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... =&to_date=

A jeszcze więcej po wybraniu typu księgi czy parafii:

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... t&lang=pol

Używanie w przeglądarce opcji "Znajdź" jest przydatne nie tylko tutaj. Polecam korzystanie z takiej możliwości także w zakładce Plany:
http://geneteka.genealodzy.pl/plany.php?lang=pol

_________________
pozdrawiam
Tomek Turniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 05-05-2015 - 19:34
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4546

Tomku, a skąd wziąłeś takie linki?

Nie wiem jak inni, ale ja nie mogę trafić na takie wyszukiwania.

Moze by się ikonki przydały?

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jarymiOffline
Temat postu: Re: Usprawnienie geneteki  PostWysłany: 05-05-2015 - 19:43
Sympatyk


Dołączył: 11-04-2010
Posty: 663
Skąd: z Łodzi w Ostrowie Wielkopolskim
Status: Offline
Ooooooooooooooo super tego "myku" nie znałem - zawsze wyszukiwałem z poziomu geneszukacza,

To teraz nie rozumiem czemu tej opcjii właśnie tam nie ma ???

Ale bardzo dziękuję bardzo przydatne

Elu:
Najpierw trzeba uruchomić geneteka.genealodzy.pl i tam ikonka wyszukiwarki otwiera stronke z dwoma nazwiskami

_________________
Pozdrawiam Ryszard Jankielewicz

W kręgu moich zainteresowań nazwiska: Biedrzycki , Sobolewski, (okolice Brzezin, Piotrkowa, Częstochowy) Mirosław (Lubelskie) , Stożek (Myślenice, Kraków), Jankielewicz, Stabeusz, Garbacz (Warszawa, Wilno, Kowno)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jandenOffline
Temat postu: Re: Usprawnienie geneteki  PostWysłany: 05-05-2015 - 22:00
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 23-10-2013
Posty: 393
Skąd: Łódź
Status: Offline
jarymi napisał:
Ooooooooooooooo super tego "myku" nie znałem - zawsze wyszukiwałem z poziomu geneszukacza,

To teraz nie rozumiem czemu tej opcjii właśnie tam nie ma ???

Ale bardzo dziękuję bardzo przydatne

Elu:
Najpierw trzeba uruchomić geneteka.genealodzy.pl i tam ikonka wyszukiwarki otwiera stronke z dwoma nazwiskami


Faktycznie w geneszukaczu nie ma takiej opcji, ale jest w samej Genetece.

http://geneteka.genealodzy.pl/

ikonka z lupą przenosi do wyszukiwarki:

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=se&lang=pol

_________________
pozdrawiam
Tomek Turniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jarymiOffline
Temat postu: Re: Usprawnienie geneteki  PostWysłany: 05-05-2015 - 22:18
Sympatyk


Dołączył: 11-04-2010
Posty: 663
Skąd: z Łodzi w Ostrowie Wielkopolskim
Status: Offline
Dzięki Tomku

Tyle lat tu siedzę i nie znałem tej możliwości. Jej zastosowanie już dało mi odnaleźć kilka poszukiwanych małżeństw Smile

A przy okazji pytanie: wyszukiwarka Geneszukacz i wyszukiwarka w Genetece przeszukują te same bazy danych ?

_________________
Pozdrawiam Ryszard Jankielewicz

W kręgu moich zainteresowań nazwiska: Biedrzycki , Sobolewski, (okolice Brzezin, Piotrkowa, Częstochowy) Mirosław (Lubelskie) , Stożek (Myślenice, Kraków), Jankielewicz, Stabeusz, Garbacz (Warszawa, Wilno, Kowno)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jandenOffline
Temat postu: Re: Usprawnienie geneteki  PostWysłany: 06-05-2015 - 07:57
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 23-10-2013
Posty: 393
Skąd: Łódź
Status: Offline
jarymi napisał:

A przy okazji pytanie: wyszukiwarka Geneszukacz i wyszukiwarka w Genetece przeszukują te same bazy danych ?


Geneszukacz jest tzw. multiwyszukiwarką, czyli przeszukuje jednocześnie wiele baz - oprócz Geneteki także Metryki, Meldunkowe, Deklarację, Straty i Indeks Żołnierzy. Wyszukiwarka w Genetece przeszukuje tylko bazę Geneteki.

Nie przypuszczam, aby mechanizm wyszukiwania w Genetece różnił się - Geneszukacz i wyszukiwarka z podstrony Geneteki powinny dawać te same wyniki, ale to jest pytanie bardziej do Sebastiana.

Cieszę się, że mogłem pomóc Smile

_________________
pozdrawiam
Tomek Turniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jarymiOffline
Temat postu: Re: Usprawnienie geneteki  PostWysłany: 06-05-2015 - 08:01
Sympatyk


Dołączył: 11-04-2010
Posty: 663
Skąd: z Łodzi w Ostrowie Wielkopolskim
Status: Offline
Dzięki za informację.

czyli jeśli w Geneszukaczu można by szukać w/g indeksów dwu nazwisk jak w Genetece - było by to bardzo pomocne, ale czuję, że są jakieś problemy natury technicznej, właśnie związanych z obsługiwaniem wielu baz przez Geneszukacz

_________________
Pozdrawiam Ryszard Jankielewicz

W kręgu moich zainteresowań nazwiska: Biedrzycki , Sobolewski, (okolice Brzezin, Piotrkowa, Częstochowy) Mirosław (Lubelskie) , Stożek (Myślenice, Kraków), Jankielewicz, Stabeusz, Garbacz (Warszawa, Wilno, Kowno)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2016 - 13:35
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
@ "Rozbudowałem go jeszcze przy zgonach o dane dotyczące małżonka jeżeli był podany, oraz o dodatkową pozycję: inne osoby wymienione w akcie z powodów o których pisalem w tym poscie kilka miesięcy temu "

i to nie są "arkusze do dodawania pól i przesłania, żeby admin dalej się bawił w przywrócenie poprawnego układu rekordu"Smile
wprowadzasz jak chcesz, ale przesyłasz wystandaryzowane. a to co robisz - zachowaj, może się przyda w przyszłości, łatwiej "zlepić czy przenieść" niż "wydzielić, rozłączyć"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KostkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2016 - 14:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2010
Posty: 1129

Status: Offline
Przecież te cenne informacje można umieścić w uwagach, nie zaburzając formularza.
Ja też sobie dodałem kolumny o wieku, współmałżonku, zawodzie, miejscu urodzenia, miejscu zamieszkania, ale przed przesłaniem przeniosłem informacje z tych dodatkowych kolumn do kolumny z uwagami i formularz pozostał bez zmian, a w uwagach są te wszystkie dodatkowe dane.

_________________
Z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności
Władysław Edward Kostkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2016 - 14:18
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
pole "uwagi" nie jest obecnie przeszukiwane, więc jeśli będziesz miał jedynie egzemplarz indeksu, gdzie wszystko jest w uwagach, to jeśli pojawi się możliwość przeszukania innego niż uwagi - będzie trzeba wydzielać i przenosić
stąd warto trzymać zapisu zorganizowane inaczej - ku przyszłości lub "na już, przy równoległym korzystaniu obok geneteki"
a przesyłać- jak piszesz

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-09-2016 - 21:22
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 395

Status: Offline
rzeczywiście , nie zwróciłem uwagi na zakładki że w jednym pliku excella są wszystkie trzy.
Rozbudowałem formularz na własne potrzeby. np. XVII wieczne metryki które teraz opracowywuję podają często miejsce pochodzenia pana młodego i panny młodej, i chociaż większość jest w ramach parafii to zdarzają się też pochodzenia spoza, co może mieć istotne znaczenie, stąd dodałem jeszcze miejsce pochodzenia pana młodego i panny młodej. ale na użytek geneteki gdy będę przesyłał, to bez tych dodatkowych kolumn żeby było zgodnie z szablonem
Chociaż szkoda że nie da się rozbudować, byłoby więcej informacji

pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
niedomnieOffline
Temat postu: Wyszukiwanie po imieniu w genetece  PostWysłany: 23-09-2016 - 11:07
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2015
Posty: 187

Status: Offline
Dawno temu proponowałem rozszerzenie geneteki o wyszukiwanie po imieniu (zreszta nie ja pierwszy).
Proponowalem tez, ze sam to wykonam. Nie znalazłem zrozumienia.
Wada mojego pomysłu był fakt, że myślalem by to zrobic na bazie danych. Co teoretycznie mogłoby - moim zdaniem nie - wpłynąć na wydajność całej bazy.
Ale oferowałem tez przeprowadzenie testów wydajnościowych przy danych schematach obciazenia - Pan Sebastian Gąsiorek nie był zainteresowany pomysłem jak pamiętam ze wzgledu na ryzyko i niechęć udostępnienia mi zrodeł projektu czy realistyczniej bazy danych.
Swoja droga nie wiem czemu zrodla i dane sa tajne?!

Niemniej teraz mam pomysł i oferuje wykonanie by wyszukiwać po stronie przegladarki zaciągniętych z geneteki danych.
Wyszukiwało by wszystkie imiona, nazwiska panieńskie, uwagi itd.
Wszystko co wpisane w wyszukiwaniu dany rekord musiałby zawierać by być pokazywany.

Wygladało by tak to, że dodatkowo byłoby pole pod wynikami do wpisywania szukanych fraz, a ogladajac dana strone widzi sie tylko pasujace do wyszukiwania wiersze, ale nie zmienia sie ilosc stron i tak czy siak jak jest duzo stron, trzeba kliknać na każda strone.
Niemniej jednak było by znacznie szybciej niż np. ogladać uwagi każdego rekordu, czy nawet szukać imiona klikajac F3 w przegladarce.

Szczegóły techniczne:
Wyszukiwanie by nie wpłyneło na serwer bazy danych, nie powodowało by jakiej kolwiek komunikacji z serwerem strony.
Co prawda po kazdym kliknięciu trzeba było by znów wpisywać - chyba, że administrator strony procz innych pól wyszukiwania przeslał by w linkach do stron i podczas wyszukania to dodatkowe pole. Wtedy wyszukiwanie odbywało by sie za kazdym razem nawet po zmianie strony.
Serwer musialby w stronie dosłać skrypt ok 1-2kB (przy wyszukaniu 50 rekordow strona zajmuje 100kB wiec bylo by to dodatkowe 1-2%). Oczywiscie lepszym rozwiazeniem (minimalnie wiecej pracy dla administratora) mogła by być referencja do skryptu na stronie i serwowanie skryptu z serwera genealodzy.pl. Wtedy te 2kB sciagniete bylby raz.

Co Państwo (głównie chodzi tu o osoby odpowiedzilne za serwis geneteka) myslicie o tym?

Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: Wyszukiwanie po imieniu w genetece  PostWysłany: 24-09-2016 - 08:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jakby trzeba było coś potestować nawet wydajnościowo i nawet automatami to jakby co będę mógł pomóc.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
halkiewicz_katarzynaOffline
Temat postu: USA-Buffalo NY św. Stanisław (PO) -- M 1874-86  PostWysłany: 10-11-2016 - 09:51
Sympatyk


Dołączył: 21-05-2015
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wszystko fajnie i super tylko wyszukiwarka tam nie działa. No chyba że ja nie umiem wyszukiwać. Trzeba wszystko za koleją przeglądać...

Pozdrawiam, Katarzyna Halkiewicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sebastian_gasiorekOffline
Temat postu: USA-Buffalo NY św. Stanisław (PO) -- M 1874-86  PostWysłany: 10-11-2016 - 10:00
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 18-11-2007
Posty: 542

Status: Offline
Witaj Katarzyno,

Faktycznie wystąpił problem z wyszukiwarką który został już od strony technicznej poprawiony.
Jak Tomek przeładuje dane to wszystko zacznie działać poprawnie.

_________________
Pozdrawiam,
Sebastian Gąsiorek

http://genrod.eu - największe opracowanie Kwiatkowskich (6 tys. osób)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.563266 sekund(y)