Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
marcinzabo
Temat postu: Statki transatlantyki  PostWysłany: 31-08-2016 - 07:33
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2015
Posty: 105
Skąd: Warszawa
Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące emigracji po I WŚ oraz statków pływających za Ocean do Ameryki Południowej. Konkretnie chodzi mi o Argentynę. Jakie statki pływały i z jakiego portu? Czy emigracja z Mazowsza odbywała się przez port Gdańsk czy jakiś inny? Czy możliwe, że jakiś statek przed II WŚ nazywał się Batory? Bo mam sprzeczne informacje w przekazie rodzinnym. Babcia cioteczna wyemigrowała do Argentyny po IWŚ ale na pokładzie statku Batory. I przy tym statku się krewni upierają.

_________________
Pozdrawiam Marcin - syn Remigiusza, wnuk Eugeniusza, prawnuk Konstantego, 2xprawnuk Józefa, 3xprawnuk Ignacego, 4xprawnuk Jana(?)...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomasz.nOffline
Temat postu: Statki transatlantyki  PostWysłany: 31-08-2016 - 07:41
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2016
Posty: 110

Status: Offline
MS Batory od 1936 roku pływał do Nowego Jorku.
Krewni tutaj mają pewnie rację, ciotka mogła na Batorym wypłynąć z Polski i po 8-9 dniach przybyć do Nowego Jorku, skąd dalej popłynęła do Argentyny. Podaj nazwisko to znajdziemy jej ślady...

_________________
Pozdrawiam,
Tomasz

* Moderacja wpisu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcinzabo
Temat postu: Statki transatlantyki  PostWysłany: 31-08-2016 - 07:51
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2015
Posty: 105
Skąd: Warszawa
No właśnie trochę czasowo mi to nie pasuje bo urodziła się 1891-12-05 a więc byłaby już po 40. Popłynęła do swojego narzeczonego bo obiecali sobie, że po IWŚ się pobiorą. Babcia cioteczna Leokadia Zaboklicka a ten narzeczony to Bolesław/Aleksander/Julian Górski. Niestety nie jestem pewny imienia. Urodzeni w parafii Korytnica w okolicach Węgrowa na Mazowszu. Ona w Zalesiu a on w Kruszewie.

_________________
Pozdrawiam Marcin - syn Remigiusza, wnuk Eugeniusza, prawnuk Konstantego, 2xprawnuk Józefa, 3xprawnuk Ignacego, 4xprawnuk Jana(?)...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu: Statki transatlantyki  PostWysłany: 31-08-2016 - 10:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Witam,
W 1930 roku zostało założone Polskie Transatlantyckie Towarzystwo Okrętowe i w tym roku zakupione zostały trzy z czterech "Klejnoty Księżniczki Dagmary"
SS Pułaski (Car,Estonia) pływał na trasie Gdynia-NY , od 1935 na linii południowoamerykańskiej
SS Polonia (Kursk) trasy Gdynia-Kopenhaga-Halifax-NY ; od 1933 roku Konstancja-Stambuł-Jaffa-Pireus-Stambuł-Konstancja oraz jako wycieczkowiec po fiordach Norwegii
SS Kościuszko (Caryca,Lituania) pływał na liniach nowojorskiej, palestyńskiej oraz jako wycieczkowiec ; od 1935 r. stała linia południowoamerykańska
MS Piłsudski (1935) linia Gdynia-NY-Halifax-Gdynia
MS Batory (1936) linia Gdynia-Kopenhaga-NY-Halifax
MS Sobieski (1937) linia południowoamerykańska
MS Chrobry (1939) jedyna podróż do Buenos Aires w powrotnej drodze została przerwana przez wybuch wojny.
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcinzabo
Temat postu: Statki transatlantyki  PostWysłany: 31-08-2016 - 12:39
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2015
Posty: 105
Skąd: Warszawa
Czyli emigracja odbywała się z Gdyni przez Nowy Jork? A przed uruchomieniem Polskiego Transatlantyckiego Towarzystwa Okrętowego emigracja odbywała się przez porty Gdańsk, Szczecin? Właśnie nie chcę wierzyć, że wyjechała w 1936 roku statkiem Batorym skoro wojna skończyła się prawie dwadzieścia lat wcześniej. Rozumiem parę lat ale nie prawie dwadzieścia.

_________________
Pozdrawiam Marcin - syn Remigiusza, wnuk Eugeniusza, prawnuk Konstantego, 2xprawnuk Józefa, 3xprawnuk Ignacego, 4xprawnuk Jana(?)...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu: Statki transatlantyki  PostWysłany: 31-08-2016 - 17:00
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Przez wiele lat Batory często był synonimem polskiego statku pasażerskiego. Na pewno za moich czasów. Natomiast SS Pułaski pływał od 1936 na trasie Gdynia - Buenos Aires (przez Rio de Janeiro, Santos i Montevideo). Też późno. Gdzieś widziałem portal poświęcony emigracji do Argentyny. Poszukam.

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-08-2016 - 18:20
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Czyli emigracja odbywała się z Gdyni przez Nowy Jork?"
niekoniecznie, nawet
"... przed uruchomieniem Polskiego Transatlantyckiego Towarzystwa Okrętowego emigracja odbywała się przez porty Gdańsk, Szczecin? "
należy uwzględnić inne niemieckie (w tym przede wszystkim Hamburg) i nie tylko niemieckie porty
przejrzyj dostępne listy, zajrzyj do już istniejących, obfitych wątków
zanotuj i sprawdź nazwę CEMLA :)
naprawdę sporo o tym na forum było, nie sądzę być znalazł chętnych do ponownego pisania:(

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcinzabo
Temat postu:   PostWysłany: 31-08-2016 - 18:29
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2015
Posty: 105
Skąd: Warszawa
No właśnie chciałem się dowiedzieć jak odbywała się emigracja. Wątek dotyczący emigracji do Argentyny znam i stronę http://cemla.com/ też. Mam problem ze znalezieniem listy pasażerów bo jak napisałem nic mi się nie zgadza.
Markowski_Maciej napisał:
Przez wiele lat Batory często był synonimem polskiego statku pasażerskiego.
To właśnie podejrzewałem ale ciężko przekonać osoby w wieku 80+ że nie mają racji Smile

_________________
Pozdrawiam Marcin - syn Remigiusza, wnuk Eugeniusza, prawnuk Konstantego, 2xprawnuk Józefa, 3xprawnuk Ignacego, 4xprawnuk Jana(?)...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-08-2016 - 20:09
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Bardzo ciekawą książkę wygooglałem
Kraj a emigracja o wychodźstwie chłopskim do Ameryki Łacińskiej.
Przejrzałbym jeszcze gazety z okresu międzywojnia pod kątem Argentyny.

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mendyka_GrzegorzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-08-2016 - 21:38
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2006
Posty: 521
Skąd: Wrocław/Kalisz
Status: Offline
może tu:
Kołodziej E. Emigracja z ziem polskich i Polonia 1831-1939. informacja o źródłach arch. Warszawa 1997

_________________
Grzegorz z Wrocławia
Śląskie Towarzystwo Genealogiczne [102/2001]
Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne [ 16/2010]
https://genealodzy.wroclaw.pl/
http://gento.wroclaw.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.929260 sekund(y)