Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
lauraignatowiczOffline
Temat postu: Gdzie jest Astroczyzna, Powiat Stanislawowski.  PostWysłany: 26-06-2016 - 14:07
Sympatyk


Dołączył: 24-06-2016
Posty: 42

Status: Offline
Prubuje znaleść miejsce gdzie mój dziadek się urodził. Prawdopodobnie to było w Astroczyznie, powiat Stanislawowski.
Wpisywałam to w internecie zeby coś znaleść o tej miejscowości, ale nic nie było.
Wie ktoś gdzie ta miejscowosc jest/była? Może poprostu nie znam prawidłowego imienia o języku z kturego pochodzi.

Dziekuje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lilaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-06-2016 - 21:25
Sympatyk


Dołączył: 10-05-2011
Posty: 114
Skąd: Pleszew
Status: Offline
Tu masz mapy, może znajdziesz http://stanislawow.net/mapy.htm
http://stanislawow.net/mapy/mapy_var/p15.html
Wpisz w Google - Powiat miński: (rys historyczny)
W PDF-ie na str.6 masz bardzo dokładną mapę.
Wydaje mi się, że przekręciłeś tę miejscowość. Popatrz, spis dość dokładny miejscowości masz tutaj: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 6728,d.bGs

_________________
Pozdrawiam.
Liliana Komorowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-06-2016 - 22:01
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Nie widzę takiej miejscowości, ale szukaj „Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej z oznaczeniem ...”
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mejpienOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-06-2016 - 22:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-06-2012
Posty: 83

Status: Offline
A może to będzie w byłym powiecie Stanisławowskim (zlikwidowany w 1866r), tego Stanisławowa który obecnie jest w powiecie Mińskim??

Mirek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
efuniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-06-2016 - 10:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2010
Posty: 269

Status: Offline
Jeśli miałby być to ten powiat stanisławowski, który został wchłonięty przez powiat miński to możliwe że jest to jakaś osada młyńska na rzece Rządza. Niemal wszystkie młyny na Rządzy miały w nazwie końcówki -izna
np Olechowizna, Krupowizna, Witkowizna, (C)Hryniewizna

Ewa

_________________
Pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radosław.KoncaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-06-2016 - 12:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2014
Posty: 289

Status: Offline
efunia napisał:
Jeśli miałby być to ten powiat stanisławowski, który został wchłonięty przez powiat miński to możliwe że jest to jakaś osada młyńska na rzece Rządza. Niemal wszystkie młyny na Rządzy miały w nazwie końcówki -izna
np Olechowizna, Krupowizna, Witkowizna, (C)Hryniewizna

Ewa


"Pytek" tego nie napisał, ale wnioskując z nieidealnej polszczyzny oraz tego, że miał się tam urodzić nie prapradziadek, ale dziadek pytającego, to nieśmiało obstawiałbym okolice Iwano-Frankowska. Nie jest łatwo spotkać żyjącego wnuka osoby urodzonej 150 lat wstecz (nie mówię, że to niemożliwe, ale że niełatwe), a jak słusznie zauważył Mejpien powiatu stanisławowskiego koło Mińska Mazowieckiego od 1866 nie ma. Bez większej liczby danych i pewności co do odczytu (i wiernego zapisu) nazwy wsi poszukiwania nie rokują...

RK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-06-2016 - 13:06
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
czyli klasycznie
'gdzie linki do kopii dokumentu" lub info o źródle?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brozek_OskarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-06-2016 - 14:14
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 28-04-2011
Posty: 546
Skąd: Wrocław\Jędrzejów
Status: Offline
Pomogę koleżance. Jest dopiero od może tygodnia genealogiem. Smile

Ona ma pewność że jest to teren dzisiejszej Ukrainy, gdyż wie to i z przekazów rodzinnych i z tego, że jej rodzina potem wyniosła się na ziemie odzyskane.

Oczywiście nie da się stwierdzić, że można wykluczyć Mińsk Mazowiecki, lecz według mnie nazwisko Szpak było bardziej charakterystyczne dla Galicji niż dla okolic Mińska Mazowieckiego.

Lauro, powodzenia.

_________________
Szukam Domaszewicz, Łosowski, Leszczyłowski, Łomanowski, Betlewicz, Pawłowski i Nowicki z terenów dawnego województwa Nowogródzkiego, konkretniej okolic Lachowicz, Zubielewicz, Baranowicz, Nieświeża, Klecka, Krzywoszyna, Niedźwiedzicy, Słucka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lauraignatowiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-06-2016 - 15:38
Sympatyk


Dołączył: 24-06-2016
Posty: 42

Status: Offline
Brozek_Oskar napisał:
Pomogę koleżance. Jest dopiero od może tygodnia genealogiem. Smile

Ona ma pewność że jest to teren dzisiejszej Ukrainy, gdyż wie to i z przekazów rodzinnych i z tego, że jej rodzina potem wyniosła się na ziemie odzyskane.

Oczywiście nie da się stwierdzić, że można wykluczyć Mińsk Mazowiecki, lecz według mnie nazwisko Szpak było bardziej charakterystyczne dla Galicji niż dla okolic Mińska Mazowieckiego.

Lauro, powodzenia.


Hej!

Dziekuje za napisanie Smile

Tym razem nie szukam nazwiska Szpak, ale Ignatowicz.
Moj dziadek był urodzony w 1932, więc ci kturzy pisza o czasach w 1800, to by się nie zgadzało Sad
Jakiś czas temu, znalazłam jakas strone o czasu drugiej wojny, i miejscowosci co tez nazywało śie Powiat Stanislawowski, myśle ze brzmiło jak by to może być to co szukam, ale nic więcej o miejscowośći nie pisało, i też nigdy nie słyszałam o "Astroczyznie"

Wiem że dziadek właśnie pochodził z miejscowośći tak jak Ukraina lub Rosja. Jedyne co słyszałam co brzmi podobnie, to Astrodym, w Rosji. Ale nie wiem nic o tym miejscu ani czy Powiat Stanislawoski kiedy kolwiek istnial?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radosław.KoncaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-06-2016 - 16:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2014
Posty: 289

Status: Offline
Hej!

Dziekuje za napisanie :)

Tym razem nie szukam nazwiska Szpak, ale Ignatowicz.
Moj dziadek był urodzony w 1932, więc ci kturzy pisza o czasach w 1800, to by się nie zgadzało :(
Jakiś czas temu, znalazłam jakas strone o czasu drugiej wojny, i miejscowosci co tez nazywało śie Powiat Stanislawowski, myśle ze brzmiło jak by to może być to co szukam, ale nic więcej o miejscowośći nie pisało, i też nigdy nie słyszałam o "Astroczyznie"

Wiem że dziadek właśnie pochodził z miejscowośći tak jak Ukraina lub Rosja. Jedyne co słyszałam co brzmi podobnie, to Astrodym, w Rosji. Ale nie wiem nic o tym miejscu ani czy Powiat Stanislawoski kiedy kolwiek istnial?[/quote]

Jeśli rzeczywiście chcesz dać sobie pomóc, to musisz podać więcej danych - coś się z tym dziadkiem ur. 1932 stało (może jakieś śluby, pewnie zgon, a na pewno dzieci, bo jest wnuczka), a informacja o tym, że urodził się w Astroczyźnie raczej na pewno nie pochodzi z "jakieś strony o II wojnie", więc skąd? Akt zgonu? paszport? książeczka wojskowa? papiery repatriacyjne?

Powiat stanisławowski istniał, nawet dwa. A o Astroczyźnie słyszałaś, bo o nią pytasz.

Nieśmiało zasugerowałbym napisanie tego, co wiesz w swoim języku zamiast po polsku - będzie dokładnie wiadomo, o co Ci chodzi.

RK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magda_lenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-06-2016 - 22:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2013
Posty: 756

Status: Offline
Lauro, a może to nie chodzi o Astroczyznę,która, zaiste, brzmi dziwnie Smile
Tylko o Ostrowszczynę, od miejscowości Ostrów, województwo, powiat i gmina Stanisławowska?
http://www.kami.net.pl/kresy/
No cóż, nie umiem wkleić linka bezpośrednio do mapy.
klikaj w interesujące Cię miejscowości, po kolei: powiat Stanisławowski -> gmina Stanisławów -> pokaż wszystkie miejscowości

_________________
Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mina107Offline
Temat postu:   PostWysłany: 30-06-2016 - 06:01
Sympatyk


Dołączył: 13-06-2015
Posty: 82

Status: Offline
magda_lena napisał:
Lauro, a może to nie chodzi o Astroczyznę,która, zaiste, brzmi dziwnie Smile
Tylko o Ostrowszczynę, od miejscowości Ostrów, województwo, powiat i gmina Stanisławowska?
http://www.kami.net.pl/kresy/
No cóż, nie umiem wkleić linka bezpośrednio do mapy.
klikaj w interesujące Cię miejscowości, po kolei: powiat Stanisławowski -> gmina Stanisławów -> pokaż wszystkie miejscowości


Ja poprę pomysł, bo miałam taka sytuację z nazwiskiem Ostrowski, które (co prawda na Litwie) brzmi Astrauskas 😊
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.016155 sekund(y)