Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2014 - 13:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Uzupełniam informacje o zasobach ksiąg metrykalnych sprzed 1808 roku kilku parafii co do których pisząc ten miniporadnik brakło mi wiedzy.
Sprawdziłem w AA w Białymstoku: sposród parafii gdzie miałem watpliwości, w AA przechowywane są ksiegi z tego okresu następujących parafii: Choroszcz, Jasionówka i Janów. Jest także tylko jedna księga (lata 1797- 1808) Niewodnicy.
Natomiast na pewno nie ma w AA ksiag następujących parafii: Kalinówka, Trzcianne, Giełczyn, Goniądz, Karpowicze i Suchowola. Zatem albo ich nie ma wcale (z różnych powodów utracone) albo trzeba pytać w parafiach.
Przy okazji informacja – trwa akcja digitalizacji a zarazem konserwacji ksiag, co może iznaczać okresowa niedostępność zasobów. Ksiegi po konserwacji nie będą już udostępniane a przeglądać można będzie jedynie ich skany. Od kiedy to nastąpi? nie ma jeszcze takiej wiedzy. Nie wiadomo także czy skany będa udostępnione w sieci .
Kończąc tę informację– księgi, które jeszcze nie zostały poddane konserwacji można przeglądać jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu z księdzem Adamem Szotem.
Jako że digitalizacja jest procesem trwającym pytania na jakim etapie dostępności są ksiegi poszczególnych parafi także należy kierować do AA
Uzupełnienie dotyczące parafii Piekuty. Uzyskałem informacje że zachowała sie (jest przechowywana w parafii) ksiega urodzeń z lat 1836 - 1862
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-06-2015 - 09:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Mam pytanie odnośnie Piekut.
Mam wrażenie jakby ta parafia zniknęła w jakis sposób? Nie widać żadnego śladu w archiwach państwowych ani diecezjalnych.
Jedyne akta jakie można namierzyć to te wspomniane wyżej ksiegi przechowywane w parafii (ponoc jest szansa na spisy parafian). Sytuacja niezbyt częsta mimo, że jak wynika z info na stronie kościół spłonął w 1915.

Aler moze coś mi umknęło. Moze ktoś widział gdzieś jakies inne akta np Ksiegi Dziekańskie albo moze cos znalazło sie za granicą?

Generalnie interesuje mnie tam nazwisko Skłodowska. Ślub z końca XIX wieku i podobnie chrzty. Ale pytanie jest generalne.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-06-2015 - 11:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Z Piekutami genealogicznie sytuacja jest fatalna. Co prawda osobiście na miejscu nie badałem ale ze strzępów informacji wiadomo mi:
- Kilka lat temu kontaktowałem się z USC w sprawie ksiąg z początków XX wieku. Nie ma - uzyskałem informacje ,ze spłonęły.Pewnie dotyczy to także końca XIX czyli "spadów" z parafii do USC, od mniej więcej 1880
-Od znajomego który był na plebanii wiem ,ze jest tam w posiadaniu tylko jedna księga metrykalna . Są to chrzty (albo urodziny- przywołuje z pamięci) za kilkanaście lat (tez z pamięci) circa trzydzieste czterdzieste.-
Inne żródła.
Ciekawe że na portalu katalog szlachty jest spis mężczyzn urodzonych w parafii Piekuty w 1882 roku. Nie badałem na podstawie jakiego źródła stworzony.
-Znajomy twierdził .ze poza wspomniana wyżej księga na plebanii nic więcej nie było. Ale z praktyki wiem że po plebaniach różne dokumenty przechowywane bywają w różnych miejscach. W ich poszukiwaniu wskazane są dobre relacje z proboszczami. Niekoniecznie niepowodzenie kwerendy musi wynikać z niechęci ale raczej z braku kompetencyjnego wspólnego języka.
Nie wiem nic na temat ewentualnych dokumentów Piekut w łomżyńskim AD.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-06-2015 - 11:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wielkie dzięki. Będę szukał dalej. Jeśli coś odkryje dam znac.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-06-2015 - 23:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Udało mi sie uzyskać od Pana Leszka Koconia prowadzacego stronę www.katalogszlachty.com informacje o źródle danych do tych spisów mężczyzn z par Piekuty.
Pochodza one ze zbioru Urząd Powiatowy Mazowiecki do Spraw Powinności Wojskowej z AP Łomża. Sa to wypisy z metryk chrztu robione do celów poboru.
Wg Niego warto jeszcze zbadać zespół Zarząd Powiatowy Mazowiecki bo sa tam zestawienia do podatku pokładnego a więc tym razem mężczyzn, kobiet i dzieci. Wykazy były robione na podstawie ksiąg zmarłych.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-07-2015 - 20:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Okazjonalnie zainteresowany parafią Choroszcz sprawdziłem przy tej okazji zasób ksiąg metrykalnych tej parafii w białostockim AA. Z najstarszych są następujące księgi (za lata):
chrzty: 1705- 1721, 1721- 1753, 1753 - 1795, 1798 - 1807;
śluby:1705 - 1714, 1798- 1827;
zgony:1777 - 1811
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: Jak szukać w Ziemi Bielskiej? – miniporadnik genealog  PostWysłany: 11-11-2015 - 23:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie wiem czy informacja o tym była podawana

cytat z GW
"Kilka lat temu placówka otrzymała pierwszą partię kopii ksiąg sądowych z Brańska (również z okresu staropolskiego). Wówczas rzecz dotyczyła 125 ksiąg, teraz - 25.

Te ostatnie pochodzą z XVI i XVII wieku. 8 ksiąg dotyczy I poł. XVI wieku, 13 ksiąg - 2 ćwierci XVII wieku, zaś cztery księgi - końca XVII wieku. Łącznie to 36,5 tys. skanów - stron z 25 ksiąg, zarejestrowanych na dysku o pojemności 160 GB.

Z dokumentów będą mogli korzystać wszyscy w czytelni Archiwum Państwowym w Białymstoku. "
http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/ ... uzeum.html

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-11-2015 - 09:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Przekazano je już w lutym br. Jak zwykle było przy tym sporo pijaru tymczasem rzeczywistość jest bardziej przaśna. Ciągle są one nieopracowane co oznacza że nie ma ich opisu.
Dla kogoś kto miał z księgami sądowymi do czynienia nie jest to większy problem, bo prostu bierze się skany na komputer w pracowni i samemu dochodzi się do tego co to i z jakiego okresu; dla początkujących, którzy by od nich chcieli zacząć swoja przygodę z księgami sądowymi, może to stanowić pewien problem. No ale można zacząć od tych skanów z fondu 1708 które w białostockim AP są już od wielu lat.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mamaj_JanOffline
Temat postu: Jak szukać w Ziemi Bielskiej? – miniporadnik genea  PostWysłany: 03-06-2016 - 11:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2010
Posty: 259

Status: Offline
Gdzie mogą być dostępne księgi metrykalne z parafii Kuczyn z lat 1700 - 1890 ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu: Re: Jak szukać w Ziemi Bielskiej? – miniporadnik g  PostWysłany: 03-06-2016 - 12:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Mamaj_Jan napisał:
Gdzie mogą być dostępne księgi metrykalne z parafii Kuczyn z lat 1700 - 1890 ?


Tutaj:

https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printview ... rt-0.phtml

W artykule, którego dotyczy ten temat również podano tę informację. Również interesuje mnie ta parafia. Witek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.646862 sekund(y)