Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2016 - 20:32
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Nanuk01 napisał:


Muszę Pana, Panie Zbigniewie niemile rozczarować, bądź też mile zaskoczyć... Pan Roman ( wyrazy szacunku za wkładaną pracę i wielokierunkowe poszukiwania, co też i Pana cechuje ) nie jest jedyną osobą, która stara się uzmysławiać ogrom żywiołu szkockiego,

Oj tam! Oj tam! Oczywiście, że liczbę pół miliona należny przyjąć w cudzysłowie. Laughing Cool Również podziwiam p. Romana. Ja sam skupiam się raczej na bliższych okolicach słowiańszczyzny z naciskiem na Prusy i okolice oraz tzw. Pomorze Zachodnie, liczone aż po Kilonię.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: nazwisko Szarlip  PostWysłany: 13-05-2016 - 14:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Jeszcze raz pięknie wszystkim dziękuję, mam o czym myśleć kwiat

Rozumiem, że najważniejszy jest zapis ze żnińskiego kościoła o ślubie wdowy Scharlippowej. Zakładam, że też w Żninie zmarł jej pierwszy mąż Antoni Szarlip (Scharlipp, Scharlip).
Akt ślubu jest w Berlinie, więc wyjaśnienie trochę się odciągnie w czasie.

Też zakładałam, że w 1774 roku z Prus do Żnina przybyli.
Chyba w ogóle nie lubili korzeni zapuszczać.
Syn Antoniego wyjechał ze Żnina do Szczebrzeszyna (trasa może z Napoleonem przez Moskwę wg. rodzinnej legendy).
Jego syn - co 3-5 lat w innej wsi wokół Nielisza
Jego syn do USA w 1911 wyjechał i po kilkunastu latach do Polski wrócił.

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TalajOffline
Temat postu: nazwisko Szarlip  PostWysłany: 14-05-2016 - 18:49
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2016
Posty: 58

Status: Offline
Witam
Czy mógłbym prosić o etymologię nazwiska Tałajkowski? Moja rodzina wywodzi się z byłych ziem Polskich mianowicie z województwa nowogródzkiego powiat Lida i to właśnie w tym rejonie znalazłem najstarszego mojego przodka, który urodził się około roku 1790 i miał na imie Mateusz. Czy możliwe, że nazwisko to pochodzi z Rosji?

Bardzo dziękuję
Pozdrawiam
Paweł

_________________
Pozdrawiam
Paweł
http://www.talajkowski.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Tałajkowski  PostWysłany: 15-05-2016 - 01:35
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam.

Według etymologii opracowanej przez p. Ewę Szczodruch na portalu Stankiewicze z Przyjaciółmi nazwisko Tałajkowski tak jest opisane: „Tałajkowski - od podstawy tal , por. talać ‘toczyć’, tal ‘kawałek gruntu’, od niemieckiej nazwy osobowej Tal.”.

Pawle, można spojrzeć na pochodzenie nazwiska Tałajkowski trochę w inny sposób. Moim zdaniem nazwisko Tałajkowski jest nazwiskiem derywowanym przy pomocy sufiksu –kowski. Rdzeniem tego nazwiska jest temat Tałaj [ Tałaj + kowski = Tałajkowski ]. Format –kowski w tym nazwisku, w mojej ocenie, jest przyrostkiem strukturalnym przy pomocy, którego utworzono nazwisko na wzór i podobieństwo polskiego nazwiska szlacheckiego. Jaki był tego powód, tego nie wiem? Przypuszczam, że mogło chodzić o przekonanie, iż nazwiska typu szlacheckiego są nazwiskami zaszczytnymi i prestiżowymi.
Skoro nazwisko Tałajkowski jest nazwiskiem sufiksalnym, to pierwotnym nazwiskiem mogła być forma Tałaj. Pawle, pytasz czy nazwisko Tałajkowski może pochodzić z Rosji? Tego nie wiem. Nazwisko to utworzono, może spolonizowano, przy pomocy polskiego przyrostka –kowski. Zatem, aby stwierdzić z jakiego języka pochodzi nazwisko, do jakiej narodowości należał jego właściciel wymaga to trochę badań historycznych i kwerendy genealogicznej. Może ustalenie z jakiego języka może pochodzić temat nazwiska, to jest jego rdzeń – Tałaj. Z tego co napisała p. Ewa Szczodruch w swojej etymologii wynika, że nazwisko może mieć polskie lub niemieckie korzenie. Tak więc, wynika z tego, że etymologia tego nazwiska jest niejasna. Trochę zagmatwam też pochodzenie nazwiska Tałąjkowski. Można postawić hipotezę, że nazwisko to w pierwotnej formie brzmiało Tałaj i może pochodzić z języka rosyjskiego i powinno się go zapisać jako Талай.
Po rosyjsku nazwisko Tałajkowski można zapisać jako Талайковский [ Талай + ковский = Талайковский ]. Przyjmując, że nazwisko Tałajkowski [ Талайковский ] powstało z rosyjskiego nazwiska Талай [ Tałaj ] i polskiego przyrostka –kowski, jest zatem hybrydą rosyjsko – polską.
Według rosyjskich etymologów nazwisko Талай [ po polsku Tałaj ] może brać swój początek od: „Фамилия Талай ведет свое начало от прозвища Талай. Прозвище Талай, скорее всего, восходит к диалектному глаголу Ťталашитьсяť, который в некоторых областях употребляется в значении Ťсуетиться, метатьсяť. Вполне возможно, что основатель рода был человеком суетливым, беспокойным, за что и получил прозвище Талай, которое позже перешло в официально закрепленную фамилию.”.
http://www.ufolog.ru/names/order/%D0%A2 ... 0%B0%D0%B9
Powyższy tekst po polsku można pobieżnie przetłumaczyć: Nazwisko Tałaj bierze swój początek od przezwiska Tałaj. Przezwisko Tałaj, najprawdopodobniej, pochodzi od dialektalnego czasownika ‘талашиться’, który w pewnych rejonach znaczy „krzątać się, uwijać się; miotać się”. Można powiedzieć, że założyciel rodu był człowiekiem stale czymś zajętym [ zaaferowanym ], niespokojnym [ rozbieganym ] za co otrzymał przezwisko Tałaj, które później przeszło w oficjalne nazwisko.
Jest też informacja o historii nazwiska Талай [ po polsku Tałaj ], która brzmi:
„Фамилия Талай относится к типу достаточно малораспространенной на пространстве России и ближнего зарубежья. В сохранившихся значимых старинных дневниках люди с этой фамилией были известными деятелями из русского тульского духовенства в 15-16 в., имевших хорошую царскую привелегию. Изначальные корни фамилии можной увидеть в перечне переписи Всея Руси во время царствования Ивана Грозного. У правителя имелся особый реестр уважаемых и лучших фамилий, которые даровались придворным только в случае особых заслуг или награды. В следствии чего указанная фамилия сохранила личное первичное значение и является уникальной.”.
http://onomastikon.ru/proishogdenie-familii-talaiy.htm
Z powyższego teksu wynika, że nazwisko Талай [ po polsku Tałaj ] należy do rzadkich nazwisk w Rosji i krajach sąsiednich. Nazwisko to można było odnaleźć w starych dziennikach [ pamiętnikach ] gdzie opisywane było jako nazwisko znanych i bardzo znaczących duchownych w Tule w XV i XVI wieku, mających przywilej carski. Pierwotnie nazwisko to można odnaleźć w spisie ludności całej Rosji za panowania Iwana Groźnego. Władca posiadał specjalny rejestr szanowanych i lepszych nazwisk, które przyznawane były sądownie przez cara za specjalne zasługi czy w nagrodę. Dzięki czemu nazwisko zachowywało pierwotne i niezmienne znaczenie.

Przyjmując, to co twierdzą rosyjscy etymolodzy o historii nazwiska Талай [ po polsku Tałaj ] to osoba, która otrzymała je od cara był kimś znaczącym, bogatym i szanowanym.

Pawle, czy osoba o nazwisku Tałajkowski [ po rosyjsku Талайковский ] lub jej przodkowie nosili pierwotnie nazwisko Tałaj [ po rosyjsku Талай ] tego nie wiem. Pawle, nie mogę też jednoznacznie powiedzieć, że nazwisko to ma rosyjskie korzenie. Niemniej jednak nazwisko Талай [ Tałaj ] uznawane jest przez Rosjan jako nazwisko rosyjskie. Jest to tylko robocza hipoteza, która wymaga weryfikacji. Aby to sprawdzić powinno się odnaleźć pierwszą osobę noszącą nazwisko Tałajkowski i sprawdzić jak nazywał się jej ojciec i jak nazywała się ta osoba przed przyjęciem nazwiska Tałajkowski. To już pozostawiam Tobie, oczywiście jeżeli uznasz, że moje ustalenia mogą mieć coś wspólnego z Twoim przodkiem o nazwisku Tałajkowski.

Pawle, może ktoś jeszcze poda inne etymologie nazwiska Tałajkowski?


Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TalajOffline
Temat postu: Tałajkowski  PostWysłany: 15-05-2016 - 09:47
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2016
Posty: 58

Status: Offline
Bardzo, ale to bardzo dziękuję panie Romanie za tak wnikliwą analizę. Nie miałem świadomości, że można tyle powiedzieć o moim nazwisku. Wydaje mi się, że ze względu na rejony z których moja rodzina się wywodzi całkiem możliwe jest, że nazwisko ma pochodzenie rosyjskie. Jeszcze raz dziekuję
Pozdrawiam
Paweł

_________________
Pozdrawiam
Paweł
http://www.talajkowski.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BogumiłakonopOffline
Temat postu: Fastawcowa  PostWysłany: 22-05-2016 - 23:09
Sympatyk


Dołączył: 22-04-2015
Posty: 100

Status: Offline
Witam,
Proszę o etymologię nazwiska - Fastawcowa - to rodowe nazwisko mojej prababci urodzonej na Białorusi w 1876 r.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,

_________________
Bogumiła
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-05-2016 - 00:15
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Moim zdaniem jest to zeslawizowane nazwisko niemieckiego pochodzenia. Z niemiecka a w zasadzie środkowowysokoniemiecka "vastnacht" to wigilia środy popielcowej, tj. potocznie zwane "ostatki".

Rymut po prostu nazwisko wywodzi od chwasta, chwastów.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
patrykschab2Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-05-2016 - 21:36


Dołączył: 23-05-2016
Posty: 3

Status: Offline
Witam!

Szukam etymologii nazwisk: Schab oraz nazwisko ukraińskiego pochodzenia Baj
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BogumiłakonopOffline
Temat postu: Fastawcowa  PostWysłany: 23-05-2016 - 21:54
Sympatyk


Dołączył: 22-04-2015
Posty: 100

Status: Offline
Ze względu na zamieszkanie myślałam o rosyjskim pochodzeniu nazwiska a jednak jest inaczej.
Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,

_________________
Bogumiła
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2016 - 05:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Baj 1390 - od bajać ‘pleść’, baj ‘bajarz, plotkarz’.

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Schab 1608 - od schab ‘mięso wieprzowe z kością’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2016 - 07:32
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
W 1390 roku żaden baj nie bajał nie plótł. Baj wtedy natomiast to był gość ale bogaaaty! Baj, bajer, bejer, i bojar oznaczały mniej więcej to samo, a tu trudno mówić o opowiadaniu bajek.

Czy nazwisko jest młode i faktycznie, jak chce Rymut, wywodzi się od bajania, czy też stare i wywodzi się od baja? Nie wiem.

---
Nazwiska najprostsze są najtrudniejsze w interpretacji.
Tak jest ze Schabem. Pierwotnie słowo to oznaczało girlandę, stroik, wianek z liści z kwiatów, którym przyozdabiały się na głowie panienki i którymi przyozdabiano np obrazy religijne itp.

Znów pytanie, czy mamy do czynienia z 18-wiecznym marzycielem o jedzeniu pieczonych gołąbków i schabów, u którego przezwisko zafunkcjonowało jako nazwisko czy ze wspomnianą ozdobą.

Pozdrawiam pięknie.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzuwarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2016 - 09:01
Sympatyk


Dołączył: 11-06-2015
Posty: 234

Status: Offline
Witam
Baj
Nazwisko można wywodzić od baj: 1. bajarz, plotkarz, pleciuch, papla, 2. baja lub od baja: 1. bajka, 2. sukno grube, miękkie, kosmate, 3. spódnica zimowa, 4. gruby surdut wełniany, 5. włos na tkaninie, 6. barchan, por. też bajczyć ‘gwarzyć, gawędzić’ – zob. tzw. Słownik warszawski, t. I, s. 83. bay, baj - bajeczny, bogaty, czcigodny ,w literaturze dziecięcej: baśniowa postać opowiadająca bajki Por. także nazwę miejscową Baja „miasto na Węgrzech, hrabstwo baczbodroskie”, zob. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I s. 83

Schab

pochodzi od rzeczownika schab, czyli: 1. mięso przy żebrach, szczególnie z wieprza, 2. rodzaj szamerowania kapoty/obszycie,ozdobienie /, 3. pogardliwie schaby = plecy, zob. tzw. Słownik warszawski, t. VI, s. 43.

w/g dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska – profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Pozdrawiam

_________________
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KabaksOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-05-2016 - 20:17


Dołączył: 23-05-2016
Posty: 1

Status: Offline
Witam,

mam problem z nazwiskiem Baksalary - pochodzi prawdopodobnie z Węgier, mam jednak zbyt mało wiedzy na temat pochodzenia i tworzenia nazwisk, żeby móc cokolwiek stwierdzić.
Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje dotyczące tego nazwiska.

Pozdrawiam
Kabaks
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Baksalary.  PostWysłany: 02-06-2016 - 18:59
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witaj.

Kabaks, pytasz o informacje na temat nazwiska Baksalary i sugerujesz, że nazwisko może pochodzić z Węgier.
Sprawdziłem Węgierskie strony internetowe [ te, które znam ] o etymologii imion i nazwisk występujących na Węgrzech. Niestety nigdzie nie znalazłem informacji aby na Węgrzech występowało nazwisko Baksalary. Tylko na jednej stronie [ Index ( http://index.hu/ ) ] w podstronie Fórum w zakładce Nevek, családnevek magyarul [ Imiona, nazwiska w języku węgierskim ] znajduje się informacja o nazwisku Baksalary. O nazwisku Baksalary mówi się na tej stronie przy okazji omawiania nazwiska Baksza. Zatem, co piszą Węgrzy [ Nostra ]:
„Baksza: A lengyelben van Baksa családnév. Ennek szlávosabb formája *Baksia lenne, így úgy vélem, a német Bax < Backes (< Backhaus ’sütőház’) név átvétele és kicsinyítő funkciójú -a végződéssel való továbbképzése állhat mögötte. Ugyanakkor a lengyel névtárak hoznak Baksalary nevet is, amely nyilvánvalóan a középkori latin baccalaureus ’az egyetem első fokozatát elvégzett személy; fiatal tanult ember’ kk > ks tévesztéses meghonosodása. A nevünk lehet ennek a rövidülése is. A szlovák névtárakban is van Baksa, de azokról nem lehet eldönteni, hogy mikor magyar, mikor szláv névként olvasandók ki.”.
W powyższej etymologii o nazwisku Baksalary mówi się we fragmencie: „Ugyanakkor a lengyel névtárak hoznak Baksalary nevet is, amely nyilvánvalóan a középkori latin baccalaureus ’az egyetem első fokozatát elvégzett személy; fiatal tanult ember’ kk > ks tévesztéses meghonosodása.”. Z przytoczonego teksu wynika, że w Polsce występuje nazwisko Baksarary, które pochodzi ze średniowiecznej łaciny od słowa baccalaureus ‘pierwszy stopień naukowy na uniwersytecie; młodzi wykształceni ludzie’ cc = kk > ks [ przejście cc = kk w ks ].
Baccalaureus, bacalaureus, baccalarius, baccallarius, bacalarius, bacalaureus, baccalarus, baccalaurius, to po polsku bakałarz. Bakałarz [ średniowieczna łacina baccalarius ], osoba posiadająca bakalaureat; dawniej w Polsce nauczyciel szkoły parafialnej; żartobliwie — nauczyciel, belfer. Bakalauret – osoba, która na średniowiecznym uniwersytecie uzyskała najniższy stopień akademicki bakalaureat.
W Słowniku Wyrazów Obcych i Zwrotów Obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego [ Wiedza Powszechna, Warszawa 1983 ] znajduje się hasło ‘Bakalaureat’, pod którym czytamy: „najniższy stopień naukowy uniwersytetów anglosaskich ( ang. bachelor, odpowiada z grubsza półdyplomowi ), fr. i szwajcarskich ( odpowiada w przybliżeniu maturze ). II bakałarz osoba posiadająca bakalaureat; dawn. pop. Nauczyciel szkoły elementarnej, pedagog.
– średw. łac. baccalaureatus z baccalaureus ( przemiana pod wpływem łac. bacca ‘jagoda’ i laureus ‘wawrzyn’ ) ‘starszy student; bakałarz’ od baccalarius ‘rolnik dzierżawca; młody kancelista a. kleryk, starszy student z celtyckiego.” [ strona 47 ].
BACHELIER [...] Baccalaureus [...] BAKAŁARZ ten co na pierwszy stopień postąpił w náukach, Theologiy, Prawa, y Medycyny [ DanKolaDyk I, 160. ].
W Encyklopedii Staropolskiej Zygmunta Glogera [ tom 1 ] znajduje się hasło Bakałarz. Po tym hasłem czytamy: „Bakałarz, baccalaureus ( z łac. bacca laurea, gałązka wawrzynowa ) w starych dokumentach naszych baccalarius, oznaczał w wiekach średnich: 1) giermka ( po czesku i staropolsku panosza ), t. j. młodego szlachcica, który służąc przy rycerzu, sam dążył do godności rycerskiej i 2) w duchowieństwie — kanonika niższego. 3) W wieku XIII i XIV uniwersytety zaczęły stosować tę nazwę do słuchaczów, którzy przestudjowawszy pewnych przepisanych autorów i odbywszy egzamina i dysputy, uznani zostali przez profesorów za zdolnych do niektórych niższych wykładów pod kierunkiem magistrów, lubo sami jeszcze na trudniejsze wykłady uczęszczali. Gdy się uniwersytety rozwinęły, stopień bakałarza udzielano na wszystkich 4-ch wydziałach, ale najważniejszym bywał na wydziale filozoficznym, gdyż kto go nie posiadał, nie mógł się ubiegać o wyższe stopnie naukowe. (…).”
W Polsce, według portalu Moikrewni.pl, osób o nazwisku Baksalary jest 147.

W Polsce też jest notowane nazwisko Baksalara, które może być obocznością nazwiska Baksalary? Według portalu Moikrewni.pl osób o nazwisku Baksalara jest tylko 46: http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/baksalara.html

Powyżej zamieściłem informacje jakie udało mi się znaleźć na temat nazwiska Baksalary. Nazwisko to moim zdaniem ma niejasną etymologię i jest trudne do jednoznacznego ustalenia jego pochodzenia. Niemniej jednak powyższe ustalenia dają jakiś obraz możliwego, raczej prawdopodobnego pochodzenia nazwiska Baksalary. Może ktoś przytoczy inną etymologię tego nazwiska?

Pozdrawiam – Roman.

Źródła:
http://index.hu/
http://forum.index.hu/Article/viewArtic ... &t=9056730
https://pl.wiktionary.org/wiki/baka%C5%82arz
https://pl.wikisource.org/wiki/Encyklop ... a%C5%82arz
http://www.sxvii.pl/index.php?strona=haslo&id_hasla=805
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/bakalarz;4007682.html
https://pl.wikisource.org/wiki/Encyklop ... a%C5%82arz
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/baksalary.html
http://scriptores.pl/elexicon/singleVie ... aslo_pelny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nanuk01Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-06-2016 - 01:08
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2014
Posty: 32

Status: Offline
Krystyna.waw napisał:
Nanuk01 - dziękuję za zainteresowanie.
Pochodzący z Węgier Nathan, jego syn Hirsh Moses Szerlip i ich cała ogromna rodzina też ma podobne do Szarlip nazwisko. Jednak samo podobieństwo brzmienia lub zapisu to chyba za mało.
Wszyscy od Adama i Ewy pochodzimy Smile


Postawiłbym konia ( a mam ich kilka ) i uprząż, że poszedłem dobrym tropem Very Happy

* Moderacja Regulamin: Na tym Forum każdy post podpisujemy: imieniem, lub imieniem i nazwiskiem. Jeżeli każdorazowe podpisywanie postu jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis, który jest widoczny pod każdym wysłanym postem jak wstawić podpis. (JarekK)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.957199 sekund(y)