Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu: Duże różnice w księgach  PostWysłany: 03-05-2016 - 20:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 547

Status: Offline
Witam

Mam zdjęcia kopii metryk chrztów z 1821 roku. Są to dwie osobne księgi. I tu duże zaskoczenie, są bardzo duże różnice w zapisach. W jednej z ksiąg brakuje ok. 1/3 chrztów. Na załączonym obrazku przedstawiam tylko dwa miesiące dla porównania: styczeń i luty. Może mi ktoś podpowie, dlaczego są tak duże braki w jednej z ksiąg w porównaniu do drugiej? A ciekawie by było zajrzeć do oryginału, ale to niemożliwe.




_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
keretOffline
Temat postu: Duże różnice w księgach  PostWysłany: 03-05-2016 - 20:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-07-2006
Posty: 187
Skąd: Kielce
Status: Offline
Witaj
Możesz podać co to za parafia i miejsce przechowywania obu egzemplarzy ksiąg ?
M.Terek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-05-2016 - 21:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-07-2014
Posty: 225

Status: Offline
Ta druga ma opis "Extractum" zatem to tylko wyciąg z księgi chrztów (tej pierwszej), zawierający tylko wybrane metryki.

_________________
Pozdrawiam,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-05-2016 - 14:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 547

Status: Offline
Człowiek całe życie się uczy.
Po raz pierwszy spotykam się z faktem, że w "Extractum" były spisywane tylko niektóre metryki. Jakie mogły być kryteria zapisywania jednych a pomijania innych metryk? I do jakich celów to było tworzone?
Opisane przykłady dot. parafii Odelsk, dekanat sokólski, diecezja wileńska.
Księga z kopiami znajduje się w Archiwum Państwowym Historycznym w Grodnie /mikrofilmy mormonów/, księga z "Extrakatami" jest w Wilnie /mikrofilmy w AP Białystok/.

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-05-2016 - 17:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Szukałbym jakiegoś lokalnego klucza takiego wyboru. Nasuwający się to współistnienie obok siebie katolików i unitów Mogło być tak że w Odelsku tego roku udzielano chrztów tak katolikom jak i unitom. Na przykład dlatego że unicki ksiądz był przez dłuższy czas nieobecny. Z takimi sytuacjami w swoich kwerendach się spotykałem. Tak bywało np w Knyszynie czy Juchnowcu.
Wedle tej hipotezy do Wilna wysłano pewnie tylko kopię chrztów katolickich, bo niby czemu miano by wysyłać chrzty odrębnego Kościoła.One powinny trafić do władz zwierzchnich grekokatolików . Niestety z powodu braku ksiag unickich tego nie da się zweryfikować. Na marginesie czy różnica zdarzyło sie tylko tego jednego roku czy było tendencja powtarzalna ?
Zastrzegam jest to tylko moja hipoteza ,bez lokalnej wiedzy ( np gdzie były obok Odelska najbliższe cerkwie unickie), zatem jest to rozumowanie wyłącznie na tzw chłopski rozum Ale też żaden inny sensowny klucz objaśniający różnice nie przychodzi mi do głowy.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aniemirkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-05-2016 - 19:51
Sympatyk


Dołączył: 16-07-2010
Posty: 203
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Spotkałam się z pomijaniem zapisów o chrzcie dzieci, które umierały jako niemowlęta.

_________________
Pozdrawiam
- Ania

W kręgu moich zainteresowań są przede wszystkim nazwiska z XVIII wieku i wcześniej: Dmowski (gniazdo rodowe Dmochy, Świnary), Kisieliński (Kisielany Żmichy), Lewociuk (Czeremcha), Niemirka (Niemirki), Skolimowski (Skolimów Roguziec).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sathidarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-05-2016 - 12:19


Dołączył: 05-05-2016
Posty: 1

Status: Offline
To jest w ogóle bardzo ciekawe zagadnienie. I na tyle obszerne, że moja praca licencjacka jest właśnie na ten temat.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
igoriossoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-05-2016 - 12:26
Zasłużony
Administrator Geneteki


Dołączył: 25-12-2007
Posty: 417

Status: Offline
W takim razie ksiądz musiałby jakoś zaznaczać w księdze chrzty unickie i katolickie, żeby później wyciągnąć z księgi tylko katolików. Chyba że znał "swoich"
IgorD.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Baranowska_AgnieszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-05-2016 - 17:50
Sympatyk


Dołączył: 03-09-2013
Posty: 27

Status: Offline
sathidar napisał:
To jest w ogóle bardzo ciekawe zagadnienie. I na tyle obszerne, że moja praca licencjacka jest właśnie na ten temat.


Czy mógłbyś w takim razie odpowiedzieć na pytanie p. Albina? Bo zagadnienie faktycznie jest bardzo interesujące Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.781434 sekund(y)