Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
faazerOffline
Temat postu: Re: CAW - pomocy  PostWysłany: 12-12-2015 - 09:09
Sympatyk


Dołączył: 01-01-2015
Posty: 32

Status: Offline
Ponawiam swoją prośbę
Bardzo proszę o pomoc!
Poszukuję informacji n.t. mojego pradziadka który był w 1919r Ułanem Wielkopolskim i brał udział w Powstaniu Wielkopolskim.
Pytałem mailowa CAW czy posiadają jakieś informacje na jego temat - odpisali że muszę stawić się osobiście,
Mieszkam w Gdańsku.
Czy można najpierw ustalić czy cokolwiek znajduje się w archiwum zanim tam przyjadę? Wiadomo, nie chciałbym przyjeżdżać taki kawał na marne.

Leon Lewandowski ur 22.06.1900
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
loreiiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-12-2015 - 11:21
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2015
Posty: 295

Status: Offline
Cytat:
Ponawiam swoją prośbę
Bardzo proszę o pomoc!
Poszukuję informacji n.t. mojego pradziadka który był w 1919r Ułanem Wielkopolskim i brał udział w Powstaniu Wielkopolskim.
Pytałem mailowa CAW czy posiadają jakieś informacje na jego temat - odpisali że muszę stawić się osobiście,
Mieszkam w Gdańsku.
Czy można najpierw ustalić czy cokolwiek znajduje się w archiwum zanim tam przyjadę? Wiadomo, nie chciałbym przyjeżdżać taki kawał na marne.

Leon Lewandowski ur 22.06.1900


Ja pisałam jakiś czas temu do nich w sprawie mojego pradziadka.Opisałam sprawę,dodałam że nie mam możliwości osobistego stawienia się(mieszkam w Krakowie) i po jakimś miesiącu otrzymałam odpowiedź że sprawdzono bazę i nie znaleziono takiej osoby.
Przypuszczam że wszystko zależy od tego do czyich rąk trafia wiadomość Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
A.MichałowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-12-2015 - 16:16
Sympatyk


Dołączył: 19-04-2008
Posty: 836
Skąd: województwo śląskie
Status: Offline
loreii napisał:
Cytat:
Ponawiam swoją prośbę
Bardzo proszę o pomoc!
Poszukuję informacji n.t. mojego pradziadka który był w 1919r Ułanem Wielkopolskim i brał udział w Powstaniu Wielkopolskim.
Pytałem mailowa CAW czy posiadają jakieś informacje na jego temat - odpisali że muszę stawić się osobiście,
Mieszkam w Gdańsku.
Czy można najpierw ustalić czy cokolwiek znajduje się w archiwum zanim tam przyjadę? Wiadomo, nie chciałbym przyjeżdżać taki kawał na marne.

Leon Lewandowski ur 22.06.1900


Ja pisałam jakiś czas temu do nich w sprawie mojego pradziadka.Opisałam sprawę,dodałam że nie mam możliwości osobistego stawienia się(mieszkam w Krakowie) i po jakimś miesiącu otrzymałam odpowiedź że sprawdzono bazę i nie znaleziono takiej osoby.
Przypuszczam że wszystko zależy od tego do czyich rąk trafia wiadomość Smile



Zgadzam się z Twoją uwagą.Na pewno zależy to od okoliczności,osoby odbierającej wiadomość i jej nastawienia do sprawy.........

Aleks.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sobczyńska_KatarzynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-12-2015 - 13:13
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2014
Posty: 110

Status: Offline
Ja wysłałam prośbę i ku memu zaskoczeniu dostałam odpowiedź następnego dnia. Niestety nie znaleziono osoby, której szukam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wojtek_seniorOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-12-2015 - 18:07
Sympatyk


Dołączył: 30-09-2015
Posty: 62

Status: Offline
ja zadzwoniłem na informację do CAW. zapytałem i za dwa dni dostałem tel. odpowiedź iż są akta mojego dziadka. Wypełniłem stosowny formularz potwierdzający pokrewieństwo bo tylko w takich przypadkach osobom fizycznym mogą udostępnić dane. Umówiłem się na wizytę i mogę do woli fotografować interesujące mnie materiały .Pozdrawiam. Wojtek.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-01-2016 - 20:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Idą lepsze czasy Smile
http://caw.wp.mil.pl/pl/67_440.html

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-01-2016 - 21:08
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
przełomu nie widzę, bo:
"§ 6
5. Materiały archiwalne udostępniane są w liczbie do 6 jednostek archiwalnych dziennie.
choć oczywiście warto zauważyć
"§ 11
1. W toku korzystania z udostępnionych materiałów archiwalnych użytkownicy mogą nieodpłatnie wykonywać ich fotografie cyfrowe własnym sprzętem." (hehe dlaczego cyfrowe tylko??)
to nadal
"§ 12
1. Wysokość opłat wnoszonych przez użytkowników [...]określa
załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 czerwca 2011 r. w sprawie
sposobu i trybu udostępniania materiałów archiwalnych znajdujących się w archiwach
wyodrębnionych, stanowiący załącznik nr 8 do regulaminu.
czyli skan to
"4 Reprodukcje w postaci plików rastrowych zapisanych na informatycznych nośnikach danych
1 megabajt każdego wykonanego obrazu
1 Reprodukcje są udostępniane w jednym z formatów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 18 pkt
1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64,
poz. 565, z późn. zm.) do stosowania dla danych zawierających informację graficzną.
Ilość megabajtów stanowiącą podstawę do obliczenia wysokości opłaty ustala się na podstawie wielkości pliku obrazu
w formacie TIFF bez kompresji

7 Transfer danych na przenośne informatyczne nośniki danych lub za pomocą systemów teleinformatycznych 1 megabajt 0,1 (zł) Opłata nie uwzględnia wartości nośnika.

czyli 1 strona skanu to licząc w tiffie z 50-100MB ->50-100zł * 1 + zrzut JPGa z 50 groszy, pomińmy litościwie nośnik i transfer- 50 do 100 zł za stronę skanu z podpisem peruwiańskiegosłońca nadal obowiązuje:( no powiedzmy wyjątkow lekki tiff 20 MB ...)

ale to już nie p.o. decyduje, tyle że powinien (mym zdaniem oczywiście) błyskawicznie zawnioskować o zmianę tych paskarskich cen (czy tez sposobu ich obliczania)
zetka zetką..a co innego boli nadal

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-01-2016 - 21:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Troszkę inne aspekty miałam na myśli, np. "Podejmę działania zmierzające do pełnego zinwentaryzowania zbiorów pozostających w dyspozycji CAW i całej wojskowej sieci archiwalnej, informatyzacji zasobu oraz jak najszerszego ich udostępnienia historykom."
albo
http://www.ifar.pl/index.php/topic,2757.0.html
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-01-2016 - 21:20
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
aa. to wiesz deklaracje
ja o już podjętych (bądź nie) decyzjach i ich skutkach
fotografowanie bardzo wiele zmienia -pozwala uniknąć (z uporem powtórzę) skandalicznych, paskarskich cen

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2016 - 07:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dlatego napisałam, że idą lepsze czasy Wink

Generalnie może to skrót myślowy, ale faktycznie, gdyby CAW zostało podporządkowane NDAP to może zobaczymy więcej zdigitalizowanych zasobów w szwa niż to, co aktualnie opublikowano na stronie CAW?
A fotografowanie to już bodaj w grudniu działało, a może i wcześniej, więc to już nie nowość.

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof29Offline
Temat postu:   PostWysłany: 06-02-2016 - 19:39
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2011
Posty: 668
Skąd: Częstochowa
Status: Offline
W CAW nie wolno było fotografować własnym aparatem akt personalnych. Ewentualnie można było je zeskanować na swój koszt (40 zł za stronę). Czy po zmianie regulaminu można już wykonywać fotografie z tych akt?

_________________
Poszukiwane nazwisko: Turski - okolice Częstochowy, Jędrzejowa i Włoszczowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub336Offline
Temat postu:   PostWysłany: 06-02-2016 - 20:05
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2015
Posty: 241

Status: Offline
Witam,
Przepraszam, że, wetnę się w wątek, ale może przy okazji wyjaśnię nurtujący mnie problem Smile Szukam informacji o okresie życia mojego pradziadka z służby w I pułku Czołgów w Żurawicy w latach 1922 -1925. Jeśli wiedział bym ,że jest szansa na jakieś informacje na ten temat to zangażował bym się w skąplikowaną, jak widzę procedurą udostępniania akt w CAW.
Pozdrawiam,
Sylwek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-02-2016 - 15:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Do Sylwka:

1. Szanse są zawsze, tylko czasem zerowe.
2. Sprawdź w inwentarzu dostępnym na www CAW czy mają akta które mogłyby Cię zainteresować
3. Napisz do CAW, poinformuj że szukasz pradziadka który służył tu i tu. Podaj jego imię i nazwisko, nazwę jednostki, ramy czasowe. Kwerendy dla Ciebie raczej nie przeprowadzą (dlaczego - to na ich www), ale o tym czy mają akta tej jednostki z podanego okresu - powinni Cię poinformować. Tak jak i o tym czy teczka na to imię i nazwisko jest w aktach personalno-odznaczeniowych (zwróć uwagę - teczka kogoś kto się tak nazwyał, nie konkretnej osoby o którą Ci chodzi).
4. Wiedząc powyższe podejmiesz decyzję czy jechac osobiście, czy nie.

Powodzenia

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub336Offline
Temat postu:   PostWysłany: 07-02-2016 - 17:09
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2015
Posty: 241

Status: Offline
Witam,
Artur, dzięki za odpowiedż, tak właśnie postąpie, znalazłem w inwentarzu CAW info. , że znajdują się tam dane dotyczące Brygad i Grup Pancernych z okresu 1909 - 1939 r. mam nadziej, że może zawarte będą tam dane jednostki z Żurawicy. Przyznam się , że nawet nie wiem czego się tam spodziewać, miło było by znależc zdjęcie pradziadka z młodości.
Pozdrawiam,
Sylwek

jart napisał:
Do Sylwka:

1. Szanse są zawsze, tylko czasem zerowe.
2. Sprawdź w inwentarzu dostępnym na www CAW czy mają akta które mogłyby Cię zainteresować
3. Napisz do CAW, poinformuj że szukasz pradziadka który służył tu i tu. Podaj jego imię i nazwisko, nazwę jednostki, ramy czasowe. Kwerendy dla Ciebie raczej nie przeprowadzą (dlaczego - to na ich www), ale o tym czy mają akta tej jednostki z podanego okresu - powinni Cię poinformować. Tak jak i o tym czy teczka na to imię i nazwisko jest w aktach personalno-odznaczeniowych (zwróć uwagę - teczka kogoś kto się tak nazwyał, nie konkretnej osoby o którą Ci chodzi).
4. Wiedząc powyższe podejmiesz decyzję czy jechac osobiście, czy nie.

Powodzenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-02-2016 - 19:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Zadzwoń najpierw, zapytaj co i jak zrobić - powinni poprowadzić za rączkę (to dość ważne, zadzwoń przed wizytą).

P.S.
i tu już się robi małe zamieszanie. ja bym zrobił tak - w kolejności:

1. Napisał - jak opisałem wcześniej
2. poczekał na odpowiedź
3. Zadzwonił - dopytał o to co nie jasne + o szczegóły wizyty (np o to co się da załatwić korespondencyjnie wcześniej, żeby nie jeździć 2 razy)
4. Pojechał

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.839372 sekund(y)