Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MalgoniaOffline
Temat postu: Indeksacja - pomoc przy nazwiskach mojżeszowych  PostWysłany: 15-01-2013 - 16:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-01-2011
Posty: 280
Skąd: Szwajcaria
Status: Offline
Witam serdecznie!

Indeksuje wlasnie parafie Jankowice Koscielne (swietokrzyskie), poczatek XIX wieku. Mam niestety pewne problemy z indeksacja rodzin mojzeszowych - nie mam pojecia jak je zapisywac. Podam typowy przyklad:

umiera Jser Chaimowicz (pisany rowniez Haimowicz) syn Chaima (Haima) Leybowicza

Dla mnie wyglada to tak, ze Jser powinien byc zapisany wlasciwie jako Leybowicz...
Praktycznie przy wszystkich dziaciach jest uzyta wlasnie ta forma, czyli tworzenie nazwiska od imienia ojca. Czy taka byla regula? Czy zapisywac oba "nazwiska" jako vel?

Bardzo prosze o pomoc i podpowiedz!

Pozdrawiam
Gosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dpawlakOffline
Temat postu: Indeksacja - pomoc przy nazwiskach mojzeszowych  PostWysłany: 15-01-2013 - 16:32
Nieaktywny


Dołączył: 24-01-2011
Posty: 1422

Status: Offline
Tak, żydzi nie używali wówczas klasycznych nazwisk tylko patronimików tworzonych na podstawie imienia ojca.
Z tego co pamiętam nazwiska do vel i te od imienia ojca i dziadka i formy oboczne, aby ktoś kto szuka mógł znaleźć.
Tylko nie wiem, które nazwisko jako główne, bo bywało, że jak zapisywał to chrześcijanin, to stosował nasze reguły, czysty galimatias, no i nie indeksuję w projekcie, więc nie wiem jaką dokładnie regułę przyjęto.

_________________
Cynik jest łajdakiem, który perfidnie postrzega świat takim, jaki jest, a nie takim, jaki być powinien.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MalgoniaOffline
Temat postu: Indeksacja - pomoc przy nazwiskach mojzeszowych  PostWysłany: 15-01-2013 - 16:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-01-2011
Posty: 280
Skąd: Szwajcaria
Status: Offline
Dziekuje za szybka odpowiedz!
No wlasnie - galimatias... bo to jedna rzecz, co sie wie, a druga co i jak jest zapisane...

Pozdrawiam
Gosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Indeksacja - pomoc przy nazwiskach mojzeszowych  PostWysłany: 15-01-2013 - 19:29
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Pierwszy człon to imię (Iser to zapis zniekształcony imienia Issyr, lub Isser = zdrobnienie od imienia 'Izrael'), Chaimowicz to nazwisko patronimiczne, które było zazwyczaj utrwalane jako stałe (na mocy XIX - wiecznych administracyjnych zarządzeń ). Imię Chaim znaczy 'życie'.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MalgoniaOffline
Temat postu: Indeksacja - pomoc przy nazwiskach mojzeszowych  PostWysłany: 15-01-2013 - 19:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-01-2011
Posty: 280
Skąd: Szwajcaria
Status: Offline
Jurku!
Czy znaczy to, ze (upraszczajac) kazde nowe pokolenie nosilo inne, patronomiczne, nazwisko?

Gosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Indeksacja - pomoc przy nazwiskach mojzeszowych  PostWysłany: 16-01-2013 - 00:45
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Nie były to jeszcze nazwiska w dzisiejszym znaczeniu (nie były stałe i dziedziczne). Zresztą większość Polaków też nie miała w XVIII wieku stałych nazwisk.Tak było do wydania zarządzeń nakazujących posiadanie stałych nazwisk.
Nazwiska dziedziczne Żydów na ziemiach polskich zostały wprowadzone:
w zaborze pruskim - od 1797r.
w zaborze austriackim - od 1782r.
w Królestwie Polskim (zabór rosyjski) - od 1821r.
Patrz: http://kalinowski.weebly.com/uploads/4/ ... dowych.pdf

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
soloOffline
Temat postu: Re: Indeksacja - pomoc przy nazwiskach mojzeszowych  PostWysłany: 16-01-2013 - 09:21
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2011
Posty: 93

Status: Offline
. Mam niestety pewne problemy z indeksacja rodzin mojzeszowych - nie mam pojecia jak je zapisywac. Podam typowy przyklad:

umiera Jser Chaimowicz (pisany rowniez Haimowicz) syn Chaima (Haima) Leybowicza
. Czy taka byla regula? Czy zapisywac oba "nazwiska" jako vel?

Bardzo prosze o pomoc i podpowiedz!
--------------------------------------------------------
Witam Gosiu.
Lepiej od p. Jerzego Altanasa,napewno nie moge i nie potrafiam ci pomoc,ale...mimo tego,masz tu jeszcze "kilka slow",proby pomocy zrozumienia, dlaczego to co jest zapisane ,jest tak zapisane (a nie jak powinno byc).
Zapisywanie imion i nazwisk zydowskich /mojzeszowych bylo zalezne...od tego ktory je wymawial i jeszcze wiecej od tego ktory i je pisal (zalezalo od tego, jak je slyszal).
Ten ktore wymawial, Zyd, ktory przewaznie nie wladal dobrze jezykiem polskim,wymawial tonapewno z akcentem zydowskim.
Ten ktory to zapisywal, ksiadz- Polak, nie znjac jezyka zydowskiego,zapisywal to tak jak to slyszal (bardzo czesto "obok") a nie jak to powinno byc.
Wezmy, dla przykladu ,populrne i znane imie hebrajskie/zydowskie: ISRAEL - normalnie , w hebrajskim wymawia sie to ,tak jak to jest tu napisane - Israel .
Z akcentem zydowskim moze to byc tez inaczej,jak: ISRUEL, SRUL , SRUEL itp.
Ten ktory to slyszal, nie znajac hebrajskiego/zydowskiego mogl slyszec i pisac (nie pytajac po raz drugi)tak jak mu to brzmialo: ISSUEL, RUEL, SUEL, ISAUL itd. itp.
Problem? Oczywisie i nie jedyny...
Wez np.to "Twoje" nazwisko Chaimowicz; w jezykach hebrajskim i zydowskim, podobnie jak w polskim sa litery H i CH. Wezmy na przyklad imie CHAIM (prawdziwie zaznaczyl to juz przed tym p. Aftanas to po hebrajsku ZYCIE), napewno byli tacy,ktorzy zapisali to HAIM.
Co do nazwisk Chaimowicz, Lejbowicz, Berkowicz itp. - to przewaznie sa nazwiska nadane po imieniu ojca, byli synami- Chaima, Lejba, Berka i tp.
Jakie sa regoly? To powiedzialem od poczatku, ja ich nie znam i nie wiem
Pozdrawiam
solo
ps.przepraszam ze uzywam klawiatury angielskiej, ale poprostu nie posiadam polskiej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magdalena_DąbrowskaOffline
Temat postu: Re: Indeksacja - pomoc przy nazwiskach mojzeszowych  PostWysłany: 16-01-2013 - 10:50
Sympatyk


Dołączył: 15-09-2009
Posty: 359

Status: Offline
NIe indeksuje ksiąg wyznania mojżeszowego... ale przymierzałam się. Ale widzę z tego wątku że najpierw trzeba się dokształcić nieco... to raz a dwa dzięki za wyjaśnienia. Dokopałam sie do żydowskich przodków w Krakowie i zaraz przekrocze rok 1782 więc wiem już czefo mogę się spodziewać dalej ...

POzdrawiam serdecznie

Magda
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MalgoniaOffline
Temat postu: Re: Indeksacja - pomoc przy nazwiskach mojzeszowych  PostWysłany: 17-01-2013 - 11:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-01-2011
Posty: 280
Skąd: Szwajcaria
Status: Offline
Witam!
Dziekuje bardzo serdecznie za wyjasnienia i pomoc. Widze z tego, ze jeszcze pare lat (jestem przy 1816, czyli do 1821 mamjeszcze 5 lat) bedzie troche zamieszania... Z tego punktu widzenia, dobrze, ze chodzi tylko o pare rodzin.

Pozdrawiam
Gosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
soloOffline
Temat postu: Re: Indeksacja - pomoc przy nazwiskach mojzeszowych  PostWysłany: 17-01-2013 - 12:15
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2011
Posty: 93

Status: Offline
. Widze z tego, ze jeszcze pare lat (jestem przy 1816, czyli do 1821 mamjeszcze 5 lat) bedzie troche zamieszania... Z tego punktu widzenia, dobrze, ze chodzi tylko o pare rodzin.

------------------------------------------
...miejmy nadzieje...
zycze powodzenia
Solo
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
martyna_jOffline
Temat postu: prośba o odczytanie - żydowskie imiona i nazwisko  PostWysłany: 14-03-2013 - 19:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2012
Posty: 141
Skąd: Jędrzejów Potok Krzcięcice
Status: Offline
Smile
mam do Was kochani kolejną prośbę.
Czy ktoś może pomóc mi odczytać imiona rodziców i dzieci, a także nazwisko:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... dba0b.html
To znaczy...nazwisko widzę Jachemowicz ale w spisie na koniecroku bardzo wyraźnie pisze Jachymowicz,czy któraś z wersji jest bardziej prawdopodobna?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ofskiOffline
Temat postu: Re: prośba o odczytanie - żydowskie imiona i nazwisko  PostWysłany: 14-03-2013 - 21:58
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2011
Posty: 651

Status: Offline
martyna_j napisał:
Smile
Czy ktoś może pomóc mi odczytać imiona rodziców i dzieci, a także nazwisko:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... dba0b.html

Ryfki (czyli Ryfka) Markowey (Markowa?) Karzowey (czyli może w pospiechu z nieudolną poprawką wpisane zamiast Karczmarzowey)
bliźniaki - Mojżesz i Miriam (ponieważ jest zapis tych imion w akcie - Moyserz, Mosiu oraz dwukrotnie Mierka)

a na wikipedii przeczytałem że Miriam była siostrą Mojżesza, wiec może w akcie jest jakaś logika nadania imion bliźniakom zgodnie z Biblią

p.s. tez miałem z tym problem jak indeksowałem dwa lata z parafii Ujazd pomagała mi strona Biłgoraj z wymienionymi na końcu przykładowymi imionami żydowskimi

_________________
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kolank0Offline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2013 - 20:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-01-2012
Posty: 366

Status: Offline
Panie Jerzy...
W dalszym ciągu czuję niedosyt. Również indeksuję księgi jednej z gmin (rok 1808), gdzie pojawiają się osoby wyznania mojżeszowego. Jedna miała oprocz tzw oczestwa również nazwisko, ale w innym wypadku było tylko imię ojca dziecka i imię ojca ojca (ocziestwo) czy w takim wpadku w rubryce nazwisko mam wpisuwać np. (chaimowicz - od Chaim lub Abramowicz od Abram??) czy też ociestwo ojca, czy też oba w opcji "vel"??

_________________
Pozdrawiam
Wojciech P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
J.BoryckiOffline
Temat postu: Jak zapisywać imiona i nazwiska żydowskie  PostWysłany: 06-02-2016 - 10:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2008
Posty: 12

Status: Offline
Rozpoczynam indeksację parafii Kazanów z lat 1810-1825. Mam szereg wątpliwości:
1. Imiona żydowskie, np. Wołek (zdrobnione imię) zapisywać tak jak w metryce, czy Wolf. Podobnie Wołek jako ojciec - zapisywać Wołkowicz czy Wolfowicz.
2. Imiona matek i nazwiska dzieci (dziewczynek) raz są zapisywane z końcówką - ówna, a raz -owicz, np. Rafałowicz, czy Rafałówna. Czy przyjęć częstszą formę -owicz, czy tak jak w akcie. W przypadku matki można podać tylko jedną formę.
3. Żydowskie imię męskie i od niego nazwiska - Andzel i Andzelowicz (nie znalazłem nigdzie takiej formy imienia). Czy wpisywać Anszel i Anszelowicz, bo z wykazu imion jest najbliższe.
4. W aktach podawane są nazwiska Kopytek, Doraza, które za kilkadziesiąt lat przyjmują formę Kopytowski, Doraziński. Czy uwzględniać to wpisując w kolumnę G odpowiednio Doraza, Kopytek, a w kolumnie H obecną formę.
Proszę o radę.
Jurek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 2.629420 sekund(y)