Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: X sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie PTG (komentar  PostWysłany: 26-09-2015 - 19:39
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4360

Status: Offline
Skomentuj ten artykuł w tym wątku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Batory_MarcinOffline
Temat postu: X sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie PTG (komentar  PostWysłany: 07-10-2015 - 10:18
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 27-02-2013
Posty: 41

Status: Offline
Wnioskuję o przedłużenie czasu wynajęcia sali. Moje obserwacje z poprzedniego Walnego Zgromadzenia Członków upewniają mnie w przekonaniu, że 4 godziny to stanowczo za mało by zdążyć z tak rozbudowanym porządkiem obrad. No chyba, ze jest intencją Zarządu ograniczenie dyskusji do minimum.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu: X sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie PTG (komentar  PostWysłany: 07-10-2015 - 11:51
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 759
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wniosek Marcina trafny. Ale zgodnie z zasadą "Dokopać Rządzącym" też mi podchodzi, że jedyną intencją Zarządu jest ograniczenie dyskusji do minimium ! Wink

Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kuba64Offline
Temat postu: X sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie PTG (komentar  PostWysłany: 08-10-2015 - 19:02
Członek PTG


Dołączył: 01-01-2011
Posty: 536
Skąd: Włochy
Status: Offline
Witam,

W tym roku mam nadzieję ja również być na zgromadzeniu PTG (po raz pierwszy w życiu). Trzeba się gdzieś zapisać?

Pozdrawiam,
Kuba

_________________
Poszukuję rodziny Kuczyk z okolic Łucka (UA).
kuba64[małpka]posteo.it
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sebastian_gasiorekOffline
Temat postu: X sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie PTG (komentar  PostWysłany: 08-10-2015 - 21:20
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 18-11-2007
Posty: 542

Status: Offline
Kuba,

Nie musisz się nigdzie zapisywać. Zapraszamy Smile

_________________
Pozdrawiam,
Sebastian Gąsiorek

http://genrod.eu - największe opracowanie Kwiatkowskich (6 tys. osób)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Batory_MarcinOffline
Temat postu: X sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie PTG (komentar  PostWysłany: 12-10-2015 - 11:17
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 27-02-2013
Posty: 41

Status: Offline
Uprzejmie proszę o informację, w jakiej formie należy składać wnioski do porządku obrad Zebrania Walnego. Rozumiem, że termin składania ewentualnych wniosków upływa jutro - to jest 13.10.2015 r. ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piętka_JacekOffline
Temat postu: X sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie PTG (komentar  PostWysłany: 21-10-2015 - 14:37
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 76
Skąd: Wolsztyn,Wiielkopolskie TG "GNIAZDO"
Status: Offline
Kuba . Jeśli jesteś członkiem PTG to masz prawo uczestniczyć w Zgromadzeniu, poniekąd nawet obowiązek. Na równi z wszystkimi ( bo mogą być też obecni sympatycy, nie wspominajac o gościach) dyskutować nad planami i uchwałami, a masz jeszcze nad nimi przewagę że mozesz głosować.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: X sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie PTG (komentar  PostWysłany: 21-10-2015 - 14:54
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jacku: bez przesady:) Walne stowarzyszenia to jest zebranie członków i zaproszonych gości (czytaj - tych co członkowie zaakceptują, zaproszą wcześniej lub zaakceptują obecność w trakcie). Nie jest tak, że ot, z ulicy sympatyk wchodzi bo ma prawo:)
W praktyce najczęściej, w przypadku gości tj nieczłonków, najczęściej przez aklamację, bądź decyzją Przewodniczącego Zebrania dopuszcza się (bądź nie:) możliwość uczestnictwa w części (lub całości) zebrania. Z góry, a priori, jednak nie można deklarować możliwości "każdy sympatyk może czuć się zaproszony" -nie przesadzajmy:) Podobnie z ew. relacją "on-line"
Wątek pojawił się na otwartym forum, informacja jest dostępna dla każdego, nie tylko członków (może przyspieszy to decyzje o wysłaniu deklaracji przed zapowiedzianym Walnym), ale nie jest to zaproszenie dla każdego chętnego "wpadnij, posłuchaj"...
...ale równie dobrze ogłoszenie mogło być w zamkniętej, z ograniczonym do członków dostępem części forum lub tylko mailowo

i nie wiem czy nie byłoby lepiej (nie z założenia, ale po kilku wpisach:)

pozdrawiam, do zobaczenia

PS1 Tradycyjnie i z niezłym skutkiem, tj z przełożeniem na późniejsze wyniki - po Zebraniu sporo osób uczestniczy w nieformalnej części, warto nie kupować biletów powrotnych na "tu po".
PS2 Deklaracja uczestnictwa nie jest konieczna, ale i z technicznych powodów (wielkość sali), i z innych (wpisy o zapowiedzianej obecności sprzyjają frekwencji)..może warto w przyszłości..nie jako warunek konieczny?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jarymiOffline
Temat postu: X sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie PTG (komentar  PostWysłany: 21-10-2015 - 18:27
Sympatyk


Dołączył: 11-04-2010
Posty: 663
Skąd: z Łodzi w Ostrowie Wielkopolskim
Status: Offline
Czy jest planowana transmisja on line ?
bo wiem, że były poprzednio takie plany ?

_________________
Pozdrawiam Ryszard Jankielewicz

W kręgu moich zainteresowań nazwiska: Biedrzycki , Sobolewski, (okolice Brzezin, Piotrkowa, Częstochowy) Mirosław (Lubelskie) , Stożek (Myślenice, Kraków), Jankielewicz, Stabeusz, Garbacz (Warszawa, Wilno, Kowno)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bezetOffline
Temat postu: X sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie PTG (komentar  PostWysłany: 22-10-2015 - 13:54
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-08-2006
Posty: 498

Status: Offline
Powyższy wpis poszedł w eter jako anonimowy, choć nie miałem zamiaru się ukrywać.
Pozdrawiam
Zygmunt T.Borowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jarymiOffline
Temat postu: X sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie PTG (komentar  PostWysłany: 22-10-2015 - 14:10
Sympatyk


Dołączył: 11-04-2010
Posty: 663
Skąd: z Łodzi w Ostrowie Wielkopolskim
Status: Offline
Na głównej stronie pojawiło się okienko http://tv.genealodzy.pl/ , ale brak informacji czy to tam będzie można zobaczyć obrady - i jak sie dopatrzyłem to będzie potrzebny login i hasło ??

_________________
Pozdrawiam Ryszard Jankielewicz

W kręgu moich zainteresowań nazwiska: Biedrzycki , Sobolewski, (okolice Brzezin, Piotrkowa, Częstochowy) Mirosław (Lubelskie) , Stożek (Myślenice, Kraków), Jankielewicz, Stabeusz, Garbacz (Warszawa, Wilno, Kowno)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bezetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2015 - 16:04
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-08-2006
Posty: 498

Status: Offline
Fotografujmy stare ksiegi.

Koleżanki i Koledzy
Nie składałem żadnego formalnego wniosku na W.Z. C., ponieważ uważam, że lepszą metodą na kierowania zainteresowania wielu osob, na jakikolwiek problem, jest rozmowa niż formalne wnioski, które przecież mogą upaść lub zostać zignorowane. Wiele lat temu, przez forum Genpolu, przetaczała się dyskusja na temat konieczności fotografowania zagrożonych zniszczeniem ksiąg na parafiach i także w niedoposażonych archiwach diecezjalnych. Gorąco namawialiśmy wraz z jedną z najbardziej aktywnych i lubianych koleżanek, do podjęcia takich działań, zanim jeszcze powstało PTG i zanim zaczęto fotografować XIX- wieczne księgi, te w dość dobrym stanie. Odezwały się wówczas grożnie brzmiące głosy osób zaintersowanych, ze względów zawodowych, dobrym dostępem do parafialnych kancelarii, że taki program, tak akcja fotografowania, pogorszy im ten dostęp, że już dzwonią do nich znajomi księża w obawie- co to będzie i o co chodzi. A chodziło przecież o przyjazną współpracę z parafiami. Często pojawiały się na Genpolu relacje z wizyt w kancelarich parafialnych. I nie wynikał z nich zbyt optymistyczny obraz co do stanu zachowania starszych ksiąg. No cóż, historia Polski jest usłana dramatycznymi wydarzeniami. A i nieszczęścia klimatyczne dotykały także budynki kościelne-paliły się kryte strzechą kościoły i plebanie i niszczyły je wichury, zalewały deszcze i stan ksiąg jest, jaki jest.
A naszym powołaniem jest także, a może przede wszystkim, działanie na rzecz ocalenia, jeżeli nie samych ksiąg, bo to złożona kwestia, to na pewno zawartych w nich zapisów metrykalnych. Po pewnym czasie, zawodowcy zaczęli jednak udzielać porad technicznych jak fotografować księgi i wiele osób indywidualnych fotografowało księgi na parafiach. Ale ceny aparatów i brak umiejętnosci fotografowania, może i brak czasu, stanowiły skuteczną zaporę dla powszechności takich działań genealogów. A także brak koordynacji działań, wpłynął na uschnięcie dobrze zapowiadającego się pomysłu programu, a wtedy, jednak, dopiero akcji. Wówczas, jeszcze nie byliśmy obciążeni negatywnymi występkami nieuczciwych adeptów genealogii, jak i tzw. zawodowców. Nie mówiło się o powszechnym dostępie darmowym do akt. Chodziło przede wszystkim o uratowanie zapisów w tych starych księgach przed ich zniszczeniem. Po pewnym czasie, powstało w wielkich bólach PTG i zaczęło się fotografowanie XIX ksiąg, ksiąg w dobrym stanie, mających kopie w archiwach państwowych i w ogóle przestano się przejmować starymi księgami. Fotografującym przyświecała myśl upowszechnienia dostępu do metryk, jednak tych w miarę nowych, by można było zacząć badanie historii rodów.Natomiast kwestia ratowania zapisów w księgach XVIII wiecznych i starszych, została całkowicie pominięta. Mam i ja na swoim koncie popełnienie fotografowania w kancelarii parafialnej starych, a nawet bardzo starych, bo XVII- wiecznych ksiąg. Wiele zapisów jest nieczytelnych, ale także wiele z nich można odczytać.Nie ma ich jednak gdzie publikować. Pisane są oczywiście łaciną, co też niewytrawnych poszukiwaczy zniechęca do fotografowania. A przypuszczam, że niejeden proboszcz chciałby mieć sfotografowane księgi i załadowane do komputera wraz z kopią na CD, spoczywającą w bezpiecznym miejscu. Z takiego stanu rzeczy znacznie łatwiej jest przejść do ułatwień dostępu do zapisów, niż do samych ksiąg z kartami papierowymi, które nieuczciwy pseudogenealog może wyrwać.
Powinno być możliwe fotgrafowanie sprzętem PTG, bo jest to działanie w najlepiej pojętym interesie polskiej genealogii. Nie uważam, że słuszne jest twarde trzymanie się w każej sytucji, zasady powszechnego dostępu na stronie PTG, do każdej sfotografowanej przy użyciu stowarzyszniowego sprzętu strony akt SC. Sfotografujmy stare parafialne księgi, jeśli ksiądz dpobrodziej wyrazi zgodę i dopiero później rozmawiajmy, tłumaczmy i prośmy o pozwolenie publikacji. Wyjaśniajmy zakres obowiązywnia Ustawy o ochronie danych osobowych.
Zachęcam wszystkich Państwa do także okazyjnego fotografowania starych i zniszczonych ksiąg na parafiach lub wyjednajmy zgodę na fotografowanie i przekażmy komuś -PTG- kto je sfotografuje. Przekazujmy księdzu, że chodzi nam o ocalenie zapisów w starych księgach metrykalnych, leżakujących w jego szafie.
Dajmy zapewnienie, jeśli takowego żąda, że nie zamieścimy skanów bez jego zgody w internecie. Bo jednak najważniejsze jest utrwalenie, ocalenie zapisów metryk. Myślę, że prywatne skany z XVIII wieku,a także i te wcześniejsze, choć po łacinie,to znajdą wielu czytelników, a osoby prywatne posiadające je chętnie podzielą się nimi przez umieszczenie ich w bazie PTG.
Pozdrawiam
Zygmunt T. Borowy
P.S.
Przepraszam za rozwlekłość tekstu, ale dziś na gorąco, nie potrafiłem wyłożyć krócej tego , co mnie boli od dawna.Dziś piszemy o Walnym Zebraniu Członków PTG i wiele osób zastanawia się jakie ono będzie w nowej kadencji władz,czym będziemy się zajmować. Chciałem więc przy tej okazji, poddać pod rozwagę Państwa, kwestię starych ksiąg metrykalnych.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-10-2015 - 18:33
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam, zebranie się chyba odbyło, wiec dla zielonego ( czyli nie członka PTG ) jest wolno tu coś w temacie napisać, tym bardziej ze już całkiem spada bez odpowiedzi, a tak waży temat, jak truchlejące księgi na parafiach. Może coś jest uchwalone i na ten temat na zebraniu, czy poza zebraniem, bo mnie takie roczniki nawet o lat 1500 interesują. Dzięki podglądania i korzystania tu z PTG i baz z dokumetami, jestem już tam w tych latach historycznie, jeszcze tylko metryk brak, by było cacy tz. genealogicznie ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.933346 sekund(y)