Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kołodko_SławomirOffline
Temat postu: Podlaskie Towarzystwo Genealogiczne, zaprasza  PostWysłany: 10-10-2015 - 19:22


Dołączył: 13-09-2015
Posty: 2

Status: Offline
Witam.
Jak pisze pan Jerzy Jamiołkowski czas dla Podlaskiego Towarzystwa Genealogicznego wyjść z podziemia. Powstało Podlaskie Towarzystwo Genealogiczne https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 792#289792

Podlaskie Towarzystwo Genealogiczne organizuje pierwsze spotkanie w Białymstoku
dnia 16 października 2015 roku o godzinie 17.00 w Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych.
Białystok ul. Świętojańska 22/1.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
liberctzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-10-2015 - 19:45
Sympatyk


Dołączył: 05-07-2013
Posty: 55

Status: Offline
nie zaginie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kołodko_SławomirOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-10-2015 - 19:46


Dołączył: 13-09-2015
Posty: 2

Status: Offline
Podlaskie Towarzystwo Genealogiczne powstało dzięki pasji grupy genealogów amatorów dotychczas znających się tylko z list dyskusyjnych, którzy po raz pierwszy spotkali się osobiście w ubiegłym roku. Inicjatorami powołania byli: Ewa Walińska, Marek Korniluk i Sławek Kołodko.

Po wielu dyskusjach na temat kształtu i formy w maju 2014 roku podjęto decyzję o powołaniu stowarzyszenia pod nazwą Podlaskie Towarzystwo Genealogiczne, które było kontynuatorem idei towarzystw genealogicznych. Odbyło się zebranie założycielski i wybrano władze. Prezesem został kol. Marek Korniluk. Zostało ono zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Przodkowie większości z nas mieszkali właśnie na Podlasiu, jednak przede wszystkim łączy nas pasja poszukiwania własnych korzeni. Wystąpiliśmy z hasłem: „Jeśli chcesz by ktoś zrobił coś dla Ciebie, zrób najpierw coś dla innych”. Na naszych prywatnych spotkaniach, które odbywają się przeważnie co kilka miesięcy, omawialiśmy nie tylko sprawy bieżące związane z przyszłą działalnością Towarzystwa, ale także poświęcaliśmy czas na dzielenie się osiągnięciami genealogicznymi.

Chcemy propagować genealogię i zachęcać aktywną pomocą wszystkich początkujących genealogów niezależnie od ich i ich przodków statusu społecznego czy wyznania religijnego.
Będziemy starać się nawiązać kontakt z Archiwami państwowymi i diecezjalnymi i swoją działalnością, poprzez digitalizację i indeksację, dbać by posiadane przez nich dokumenty służyły kolejnym pokoleniom jak najdłużej. Pragniemy wyrobić w członkach Towarzystwa i sympatykach genealogii świadomość o bezcennych wartościach historycznych wszelkich archiwaliów, które należy zachować w dobrym stanie jak najdłużej. Będziemy dopingować naszych członków, by chętnie współdziałali ze sobą w poszukiwaniach genealogicznych, dzielili się ze wszystkimi swoimi osiągnięciami i chętnie pomagali mniej zaawansowanym poprzez aktywne kontakty na listach dyskusyjnych.

Na przyszłe spotkania chcemy zapraszać gości, którzy omawiają tematy z dziedziny genealogiczno-historycznej Podlasia. We współpracy z Archiwum Państwowym w Białymstoku, Archiwum Diecezjalnym w Białymstoku i Archiwum Prawosławnym w Białymstoku gdzie przechowywanych jest wiele ksiąg metrykalnych z Podlasia chcemy wykonywać indeksy osobowe, które potem są sukcesywnie publikowane na naszej stronie internetowej. Zajmować się także fotografowaniem nagrobków na cmentarzach w naszym regionie i indeksowaniem ich. Indeksy będą tworzyć naszą Bazę indeksów cmentarzy. Jako organizacja otwarta nie zamykamy drzwi przed nikim, kto tak jak my jest zainteresowany genealogią. Chętnie udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-10-2015 - 21:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Z całego serca życzę powodzenia.
Chiałbym zasugerować by ewentualne indeksy znalazły się też w gentece - dla ułatwienia dostępu szukajacym.

Indeksy cmentarzy są znakomitym pomysłem zwłąszcza z uwagi na liczne na Podlasiu problemy z ksiegami.
Kilka podlaskich cmentarzy ma już wyszukiwarki ale wiele jest jeszcze niezindeksowanych lub niedostepnych w sieci.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Korycka_MartaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2015 - 19:51


Dołączył: 01-07-2008
Posty: 6
Skąd: Kętrzyn
Status: Offline
Witam!
Bardzo mnie to cieszy, wprawdzie jestem z Mazur, ale mój dziadek i babcia pochodzili z miejscowości Bielany, gm. Nowy Dwór koło Sokółki. I szczerze powiem, że mam duży problem z odszukaniem dokumentów, a przodkowie mego Taty interesują mnie najbardziej (niestety, jak na razie odkrywam rodzinę Mamy). Akty urodzenia w gminie są odtworzone na podstawie ksiąg sądowych, ale są tam tylko podstawowe dane. Mam dokument repatriacyjny dziadka. Wiele pytań, niejasności... Może dzięki Wam uda mi się dowiedzieć czegoś o pradziadkach.
Pozdrawiam,
Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ewulabOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2015 - 21:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2014
Posty: 189
Skąd: Trójmiasto/Kozienice
Status: Offline
Zapisuję sobie temat i cieszę się bardzo gdyż moja rodzina ze strony Mamy także pochodzi z Podlasia.

_________________
Pozdrawiam, Ewa Balmas.
Nazwiska:Balmas, Grudziąż, Mielnicki, Delekta, Szczubełek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2015 - 09:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
do Marty.
Czy można precyzyjniej? Na czym polegają trudności? I czemu akurat przez gminę? Akty odtwarzane na podstawie ksiąg sądowych?
Bielany to obecnie miejscowość tuż za granicą,na rowerowym przejściu granicznym, po polskiej stronie są Chworościany. Przed wojna na 99 procent obie należały do parafii Nowy Dwór . Jeśli chodzi o dokumenty przedwojenne to próbowałbym ich szukać przez Archiwum Archidiecezjalne w Białymstoku, bo w nim są księgi metrykalne tej parafii. A gdyby nawet Bielany przed wojna należały do innej parafii niż Nowy Dwór to i tak księgi dekanatu grodzieńskiego są w AA w Białymstoku.
Gdyby chodziło o dokumenty sprzed 1915 to osobiście bym poszukał, jeśli późniejsze to jestem bez szans wskutek niszczącego działania ustawy o ochronie danych osobowych.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Korycka_MartaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2015 - 10:28


Dołączył: 01-07-2008
Posty: 6
Skąd: Kętrzyn
Status: Offline
Do Jerzego:
Tak, wiem, że dawne Bielany to dzisiejsze białoruskie Bieljany.
Jakieś 7 lat temu miałam okazję być w Białymstoku w archiwum (chyba kościelnym, bo kojarzę kościół i jakiegoś starego księdza) i tam dostałam informację, że mam szukać dokumentów w gminie, bo oni mają starsze niż 100 lat. Wtedy nie miałam za bardzo na to czasu. Do genealogii wróciłam 3 miesiące temu. Skontaktowałam się z Urzędem Gminy w Nowym Dworze (dawne Bielany tu należały i obecne Chworościany, i owszem - to parafia Nowy Dwór). Akta przedwojenne uległy zniszczeniu w trakcie II wojny światowej, ale były odtworzone przez Sąd w Sokółce. Niestety, te dane to tylko imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia oraz imiona rodziców. Znam imiona pradziadków i wiem, że pradziad żył 25 lat, ale żadnej daty!
Dokument repatriacyjny to dla mnie zagwozdka geograficzna. Na dokumencie takie dane: zamieszkały: Lit. SRR (kompletnie tego nie rozumiem, Litewska SRR?); miasto wydania dokumentu wygląda jak Ryga (pieczątka zasłania 2 środkowe litery); pieczątki są z Nowego Dworu powiat sokólski, Gierdauen (Gierdawen, dziś Żeleznodrożnyj - obecnie niedaleko mej wsi, ale po stronie rosyjskiej), Mrągowa.
Pamiętam z dzieciństwa, jak babcia raz mi wspomniała, że w czasie wojny była odmłodzona. Zapamiętałam datę dzienną, bo jako dziecko zdziwiło mnie, że ktoś mógł się urodzić w Święto Zmarłych. Czy jest jakiś sposób na odnalezienie dokumentów stwierdzających prawdziwą datę urodzenia? Księgi parafialne?
Za każdy trop i sugestię będę wdzięczna.
Serdeczności, Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2015 - 10:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
W AA przechowywane są księgi które trafiały do kurii biskupiej, zatem "niezależne" od kataklizmów na plebaniach. Stąd podejrzewam że księgi Nowego Dworu powinny być w AA. Informacja księdza o 100 latach to pewnie było "odczepne" że ksiąg z ostatnich 100 lat ogladąć nie wolno, co wcale nie musi znaczyc że ich nie ma. W AA w szafach stoja ksiegi poszczególnych dekanatów nawet z zeszłego roku, tyle że niedostępne bez upoważnień najogólniej bezpośredniego pokrewieństwa.
Aby nie spekulowac wpadnę w środe i spytam jak jest ciagłością ksiag Nowego Dworu i czy sa przedwojenne.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
liberctzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-10-2015 - 16:14
Sympatyk


Dołączył: 05-07-2013
Posty: 55

Status: Offline
Przy samym Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych ul. Świętoańska 22/1 jest mało miejsc parkingowych.najlepiej samochód postawić na terenie Alfy (bezpłatny) lub pod Urzędem Wojewódzkim przy ul. Mickiewicza (płatny do 18.00).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-10-2015 - 21:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Do Marty Koryckiej
Na priva wysłałem informacje z kwerendy parafii w Nowym Dworze, Wnioski tajemniczo intrygujące,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Daniel_PaczkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-10-2015 - 13:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-05-2008
Posty: 202
Skąd: Białystok
Status: Offline
Niestety nie mogę być na spotkaniu w piątek, ale składam deklarację, gdyby moja pomoc mogła być potrzebna. Będę też śledzić infomacje o przyszłych spotkaniach. Choć swoich przodków na Podlasiu dotychczas nie stwierdziłem, to mieszkam na Podlasiu i wieloma zagadnieniami lokalnymi ocierającymi się o genealogię interesuję się.

_________________
Pozdrawiam
Daniel Paczkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BasiaROffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-10-2015 - 13:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-01-2014
Posty: 201

Status: Offline
Zainteresowana jestem księgami z parafii Knychówek. Chętnie je zindeksuję. Pozdrawiam BasiaR
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elakotukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-10-2015 - 14:24
Sympatyk


Dołączył: 24-08-2015
Posty: 93

Status: Offline
Witam serdecznie cieszę się bardzo że powstało PODLASKIE TOWARZYSTWO GENEALOGICZNE
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.573284 sekund(y)