Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2015 - 12:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3138

Status: Offline
Księgi Sokółki maja indeksy od 1875 roku
1875
b 17.05 Zofia c Szymona i Anny Mińczukowskiej ?uwaga mieszkali w Sokółce
1876
Urodziło się dwóch Adolfów Kaczkieło
b 10.12 Adolf Kaczkiełos Antoniego i Agaty z Aniśków
b 18.12 Adolf s Sylwestra i Anastazji Boukunowicz
1879
b 28.05 Stefania c Szymona i Anny Sokółka !
1880
b 18.10.Antonina Horosz c Eljasza ? i Jadwigi Bylińskiej
1881
b.16.08.Dominik Kaczkieło sAntoniego i Anny Aniśko
b 13.02 1881 Stefania Horosz c Kazimierza i Urszuli z Simonków
b 12.06.Zofia Horosz c Franciszka i Joanny z Dzienisiewiczów
m 1.06.1881 Sylwester wdowiec s Józefa i Krystyny Brasławskiej lat 40 z Józefa Rećko wdowa 25 lat. Uprzedzajac póżniejsze zapisy dalej (przy urodzeniach dzieci) była pisana z Jackiewiczów , i to pewnie jest jej panieńskie nazwsiko a Rećko było po męzu ale dla 100% pewności trzeba by było znaleźć pierwszyślub Józefy
1882
b 21.06. Marianna Kaczkieło c Sylwestra i Marianny (pewnie błąd) z Jackiewiczów
b 21.07 Anna c Szymona i nieczytelne z Sokółki
1884
b12.10 Teofila Kaczkieło c Sylwestra i Józefy Jackiewicz
m 17.06 Michał Kaczkieło lat 24 s Sylwestra i Józefy Szmitkowskiej z Malwiną Bakunowicz 20 lat
1887
b 4.04. Izydor s Sylwestra i Marianny (znowu ) z Jackiewiczów
1888
b 12.01 Marianna Kaczkieło c Michała i Malwiny z B(M)akunowiczów
m 6.02 Piotr Kaczkieło s Andrzeja i Helenyz Grynczelów 24 lata ze Stefanią Goroszew
1890
b 19.05 Adolf s Michała i Malwiny z Bouhunowiczów
m 25.11 Józef Kaczkieło 30 lat s Andrzeja i Heleny Grynczel z Marianna Wiensko
1891
b 19.09 Ignacy Kaczkieło s Józefa i Marianny Wiensko
1892
b 14.03 Marianna Kaczkieło c Michała i Malwiny z Boukunowiczów
1893
b 4.05 Antoni Kaczkieło s Józefa i Marianny Rećko ?
1894
b 18.04 Emilia Kaczkieło c Ludwika i Zofii Aniśko ?
1896
b 23.06. Jan Kaczkieło s Michała i Malwiny
1899
b 13,12 Stefania c Józefa i Marianny Wiensko
1900
b 18.01 Emilia Kaczkieło c michała i Malwiny
b 24,06 nieslubny syn Zofii Kaczkieło
m 15.11 Ignacy lat 30 s Andrzeja i Heleny Grynczel z Aniela Żmurda ? Lat 30
Po zrobieniu tego spisu zauważyłem że kompletnie mi brakuje Horoszów. Szukajac powodu wpadłem że moze trzeba ich szukac na literę G. I bingo. Poczatkow moja czujność uspiło to że w latach 70 tych byli pisani pod Ch (ruskie X.
Ale juz nie bardzo miałem czas ich tak szukać bo ksiadz gnał z archiwum
Spisałem jedynie tych Choroszów których słusznie wytypował Albin Kozuchowski w tym zestawieniu
Antoni Horosz syn Jana lat 40
żona Michalina z Czaplejewiczów
syn Michał 11
syn Bronisław 9
syn Zygmunt 4
brat Wincenty 26
siostra Marianna 21
matka Michalina z Dowgierdów 63
Ustaliłem że
Marianna urodziła się 20.12 1890 jako córka Jana i Michaliny Frankowskiej
natomiast Wincenty w 1882 (z pospiechu nie zdązyłem wpisac daty) jako s Jana i Michaliny Dowgiertów.
Dla mnie nie ma watpliwości że Michalina z Dowgiertów i Michalina Frankowska to ta sama osoba bo jesli w 1909 zapisano że matka Michalina z Dowgiertów zyje to nie ma innej alternatywym gdybt najpierw pisano Frankowska a później z Dowgiertów to wtedy można by się zastanawiać.
I inne uwagi ksiadz dał mi spis z 1898 roku ale w nim nie ma Lipin , zreszta i tak nie zdązyłbym go przejrzeć.
Kolejne uwagi
Dla w linii prostej Kaczkiełów kierunkowa powinna być sekwencja spisów
1860
Nr 41
Józef Kaczkieło 43 umarł
żona umarła 38
córka Anna 4 (?)
syn Sylwester 24
jego żona Anastazja Boukun.... ? 26
córka Michalina 4
Albertyna 1
1875
Kaczkieło Sylwester lat 39
żona Anastazja 37
córka Albertyna 14
córka Michalina 19
syn Ignacy 18
syn Michał 14
siostra Anna 32
Dla jasności znalezienie prze p Nikę Modzelewska slubu zdaje się burzyc sens zapisu z 1860
jego żona Anastazja Boukun.... ? 26 jest kompletnie bez sensu.
Nie umiem tego wytłumaczyc poz tym że nie takie bzdury widziałem w spisach. Filozofia ich sporządzaia była nastę pująca ksiadz przygotywywał taki spis matrycę , który w kolejnych razach (najczęściej przy okazji kolendy) uaktualniał czyli skreslał bądź dopisywał . Czasem nanosił dopiski po latach (może akurat ten miał pod ręką).
Mnie wygląda że Sylwester miał trzy zony:
pierwsza Józefa Szmitko
druga Anastazja Boukunowicz
trzecia ózefa Jackiewiczowa wdowa po Rećce
Sumując spisy są cenna mapą drogowa do kwerendy ale nie dokumentem któremu wierzyc trzeba bezgranicznie. Jedyna metoda wyjasnienia watpliwości to w tym przypadku spisanie wszystkich Kaczkiełów i Choroszów a i to - jak znam życie - sporo -pytań pozostanie.
I tyle z mojej strony, Mam nadzieje że ten tekst będzie zrozumiały po przetłumaczeniu z polskiego na angielski, co zrobi z tego translator aż strach mysleć
Powodzenia w dalszych poszukiwaniach
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magscannerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2015 - 22:29
Sympatyk


Dołączył: 15-09-2015
Posty: 13

Status: Offline
Hello, Jerzy and Nika!
Thank you for the additional information. I think this will answer several questions. Tomorrow I may have a little time off from lectures and touring to put this new data in my charts. Today we started with a lecture on the history of Gdansk, followed by visits to the Solodarnosc museum at Former Linin ship yards, and then tour of Malbork castle. Tomorrow is Torun, and then Warszawa.

This is quite a lot of data!

I will have some pictures at www.facebook.com/magscanner


Pozdrawiam
Mike
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
roberto77Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2015 - 09:22
Sympatyk


Dołączył: 07-04-2012
Posty: 71

Status: Offline
Cześć Mike
Jak Ci się podoba w Polsce?
Rozmawiałem z Panią Anettą sołtysem wsi Lipin na Twój temat.
Anetta rozmawiała z Antonim Kaczkieło (synem Hipolita Kaczkieło).
Niestety Pan Antoni też nie pamięta nic o Adolfie Kaczkieło.
Antoni mówił że po drugiej wojnie też ktoś wyjechał z Kaczkiełów do USA.
Więcej nic się nie udało ustalić.
Oczywiście przekazałem informacje że będzie Pan w Białymstoku.
Pani Anetta (sołtys wsi Lipina) zaprasza pana do Lipin, to pokaże panu okolice. Gdyby był Pan zainteresowany to prosi o wcześniejszy kontakt.
Pozdrawiam
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magscannerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2015 - 22:14
Sympatyk


Dołączył: 15-09-2015
Posty: 13

Status: Offline
Cześć, Robert,

Thank you for calling her! We are having a wonderful time, seeing the towns, learning Polish history, and eating. We do quite a lot of eating. I'm putting some photos online at http://xfrmk.blogspot.com/ . Yes, I would like to meet her, if it can be done informally -- just as neighbors. We will be in Lipina October 9 or 10.

Both Adolf Kaczkielas went to America a hundred years ago, so probably no one would remember them. I have some more data from Jerzy, so maybe I can figure out who was still in Lipina in later years. My mother told me one of the Horosz family was an architect who was involved in the reconstruction of Warszawa after it was destroyed by the Nazis.

I can send you my Polish mobile phone number, but I have to say I can only speak a few words of Polish.

Pozdrawiam,
Mike
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
roberto77Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-09-2015 - 21:00
Sympatyk


Dołączył: 07-04-2012
Posty: 71

Status: Offline
Cześć Mike
Wysłałem Ci dane kontaktowe Pani Anetty na prywatną pocztę.
Pozdrawiam
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magscannerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-09-2015 - 12:05
Sympatyk


Dołączył: 15-09-2015
Posty: 13

Status: Offline
Cześć, Robert,

Thank you! I have not received the email; could you send it again?

My email address is mjward @ hidden-knowledge dot com

Pozdrawiam
Mike
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magscannerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-10-2015 - 16:56
Sympatyk


Dołączył: 15-09-2015
Posty: 13

Status: Offline
Witam

I am in Białystok now, for three days. We return to Warszawa October 11. With the kind help if Robert, I hope to meet the mayor of the village where my grandparents were born. This is a very exciting time for me!

I have a Polish mobile phone number, if anyone wants to call (but my Polish is very limited...). Short time and many things to do.

Pozdrawiam
Michael Ward
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magscannerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2015 - 21:49
Sympatyk


Dołączył: 15-09-2015
Posty: 13

Status: Offline
Friday, 9 October 2015, my wife and I were in Białystok to do some genealogy.

First we went to the Archivum of the Archdiocese of Białystok. We met the director and explained our project. I showed him copies of the certificates he had sent, and he showed us the volumes the information had come from. We arranged to get some more data in the future. The director said that they have some volumes from the 1600's and 1700's for Sokółka. I can't speak Polish, but another Archivum person translated for us.

Then we drove to Lipina. Pani Tur served us a large meal, which she had cooked herself. We communicated with sign language and smiled, but had fun anyway. Thank you Robert O for making this possible!

Our Google voice translators did not work very well. We think that was because of poor mobile phone coverage in the area (we're using Plus Network Polish SIMs in older iPhones.)

She took us to meet a distant cousin, Antoni Kaczkieło, who is in very bad health.

By good luck, we also met the people who have a book of birth dates 1899 - 1950 for the village. Unfortunately, it did not contain anyone named Kaczkieła. It did have many other names from my family, and I have photos of some pages.

Finally, we drove to Sokółka to meet one of the priests there. A Polish friend has talked to him about our quest, and I have written to him in the past. He made us a list of the Kaczkieła births from their index to the original metrical book. The book is written in Old Russian handwriting, and no one there now can read it. It starts with a birth in 1874, and includes the birth of my grandfather's brother, but it does not include my grandfather's birth. I do have his birth date from the AA, but wonder why it was not indexed in the Parish book. I have a photo of the priest's list, and will work this into my Kaczkieła genealogy tree. One of the nuns had spent several years in the US, and she translated for us.

Everywhere we went, people helped us so much that it is hard to believe it all happened so well

Thank all of you for the help you gave. It was Important!

Now I will write up everything I found out, so it may help someone else.

Pozdrawiam
Michael Ward
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
roberto77Offline
Temat postu:   PostWysłany: 17-10-2015 - 20:07
Sympatyk


Dołączył: 07-04-2012
Posty: 71

Status: Offline
Cześć Mike
Odswieżę Ci trochę wątek!
Jeśli masz dokument pisany w języku staro-rosyjskim, to możesz mi go przesłać.
Znam osobę co takie pisma tłumaczy. Może da się coś z nim zrobić.
Też mam drzewo na ancestry.com. Ciekawy jestem jak wygląda Twoje. Jeśli chcesz to wyślij mi zaproszenie do swojego drzewa.
Pozdrawiam
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.319593 sekund(y)