Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krzysztof_WasylukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-09-2015 - 12:38
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2008
Posty: 706

Status: Offline
Robert, trochę przeinterpretowałeś Smile

Zacytuję siebie samego z forum lubgensu:

Cytat:
Ukaz carski o swobodzie religijnej z 1905 roku umożliwił byłym unitom (unikającym przez 30 lat prawosławia, do którego zapisywano ich przymusowo), przystąpienie do Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Przy tej okazji chrzczono wszystkie żyjące dzieci (lub rejestrowano je poprzez akt o ile byli ochrzczeni przez misjonarza), podobnie ze ślubami.


Zestawienie jest prawidłowe, ale przyczyna masówki inna. "Ostateczna likwidacja" Kościoła Grecko-Katolickiego w zaborze rosyjskim nastąpiła w 1875 r. Te akty urodzeń (chrztów) z lat po ukazie carskim o swobodzie religijnej mają często swoje odpowiedniki w cerkwiach prawosławnych, ale np. są zgłaszane przez wójta gminy - mieli taki nakaz, matka najczęściej podawana, jako niezamężna (czyli dziecko ma jej nazwisko) i jest również uwaga, że dziecko niechrzczone (w domyśle - w prawosławiu).

Akta z Białej są również dostępne w Bialskiej Bibliotece Cyfrowej
http://bbc.mbp.org.pl/dlibra/publication/9820?tab=1

skany z unikatów i ksiąg kościelnych - również te lata, których nie ma w szwa.

Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rybolowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-09-2015 - 13:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2014
Posty: 130
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Krzysztof, dzięki za naukę. Smile
Niezbyt fortunnie sformułowałem swoją myśl, bo "urzędowa" likwidacja wyznania miała oczywiście miejsce, tak jak podałeś, ale byli Unici faktycznie przyjęli nową wiarę dopiero trzydzieści lat później, co potraktowałem jako ostateczną likwidację.

Dokładnie z takim przypadkiem, jak rejestracja aktu ślubu, który miał miejsce blisko dwadzieścia lat wcześniej przez misjonarza, w zupełnie innym miejscu, miałem do czynienia.
Dzięki za link Smile

Pozdrawiam serdecznie, Robert

_________________
Pozdrawiam, Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ngrzesiek75Offline
Temat postu: BARAKI koło BLISKOWIC  PostWysłany: 29-12-2023 - 23:57


Dołączył: 12-02-2021
Posty: 3

Status: Offline
Łucja napisał:
ryszard_mazurek napisał:
Witam
Interesuje mnie Zaklików, szukam jakichkolwiek wiadomości. Mój dziadek urodził się prawdopodobnie w Barakach Starych k/Zaklikowa. Pisałem do Zaklikowa, ale otrzymałem wiadomość, że Akta spłonęły w 1939 roku. Byłem w Zaklikowie na cmentarzu, ale i tam nie znalazłem nikogo o nazwisku dziadka (Nitkiewicz), choć cmentarz stary, duży, piękny. Porobiłem z Zoną trochę zdjęć, są w internecie. Ciekawe jest to, że znalazłem rodzeństwo dziadka (siostrę Paulinę i brata Władysława) w parafii Annopol (miejscowość Rachów). Dziadka tam nie ma (Karol, syn Wojciecha i Małgorzaty Jackoskiej). Mama upiera się, że urodził sie w Barakach Starych. Nie wiem już gdzie szukać, nie mam żadnego pomysłu.
Pozdrawiam Ryszard


A jakie lata szukasz tam? Wiele osób z Baraków Starych emigrowało do US na początku XX w. i można w danych Mormonów ich odszukać.
Baraki Stare powstały po działalności maziarskiej w tej okolicy w II poł. XIX w. (z dóbr zdziechowickich zakupiono las pod maziarnię), jak lasy wytrzebiono powstała osada, ale nie mieli mieszkańcy pracy i emigrowali, a miejscowość pustoszała.
Ja też mam tam przodków (nazwisko Maziarz), którzy tylko w sposób pośredni mogli zostać zidentyfikowani (prawdopodobnie rodzeństwo czy kuzyni mojej prababci wyemigrowali do US).

Na blogu podałam te dane, zaraz wstawię linka gdzie szukać emigrantów:
http://lakewierzycki21.bloog.pl/id,3283 ... index.html

Może z Twoich też ktoś wyemigrował, zależy jakie lata mieszkali w tych Barakach, bo może zakupili ziemię od tych co emigrowali do US? Czyli moich kuzynów?

Nie wiem, ale zajrzałam teraz do odświeżonej bazy Mormonów i NIE WIDZĘ nazw miejscowości urodzenia, co jest grane???? Były przecież i Baraki i Zaklików, zniekształcone może trochę ale były, oj nie podoba mi się to, ale może źle szukałam, sprawdzę jak będę miała więcej czasu czy to możliwe żeby Mormoni usunęli nazwy miejscowości?

Łucja


Zobaczcie
może chodzi o te Baraki

https://www.google.com/maps/place/23-23 ... ?entry=ttu

z tamtych okolic Nitkiewicze przeprowadzali się do Zielonki Górnej

chętnie o tym porozmawiam
tel. 531-456-666

pozdrawiam
Grzegorz Nitkiewicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.577990 sekund(y)