Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Czyżewski_Bartłomiej
Temat postu: Czy na forum jest ktoś z Szadku?  PostWysłany: 29-08-2015 - 22:40
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-09-2009
Posty: 613
Skąd: Łódź
Czy ktoś z naszego forum mieszka w Szadku albo ma tam rodzinę/znajomych? Smile Piszę artykuł dotyczący tamtejszego kościoła i chciałbym zasięgnąć języka w jednej sprawie... Smile

_________________
Pozdrawiam,
Bartłomiej Czyżewski

Mój blog genealogiczny: http://mojagenealogia.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łaptaszynska_IwonaOffline
Temat postu: Czy na forum jest ktoś z Szadku?  PostWysłany: 30-08-2015 - 18:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-01-2007
Posty: 199
Skąd: Łódż
Status: Offline
Towarzystwo Przyjaciól Szadku

mgok.szadek@op.pl

_________________
Pozdrawiam Iwona Łaptaszyńska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czyżewski_Bartłomiej
Temat postu: Czy na forum jest ktoś z Szadku?  PostWysłany: 30-08-2015 - 22:12
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-09-2009
Posty: 613
Skąd: Łódź
Dziękuję za sugestię, ale z Towarzystwem Przyjaciół Szadku staram się skontaktować od dłuższego czasu... Rolling Eyes Niestety nie dostałem odpowiedzi ani na moje mejle, ani na list posłany zwykłą pocztą.

_________________
Pozdrawiam,
Bartłomiej Czyżewski

Mój blog genealogiczny: http://mojagenealogia.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: Czy na forum jest ktoś z Szadku?  PostWysłany: 30-08-2015 - 23:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3161
Skąd: Łódź
Status: Offline
Czyżewski_Bartłomiej napisał:
Czy ktoś z naszego forum mieszka w Szadku albo ma tam rodzinę/znajomych? Smile Piszę artykuł dotyczący tamtejszego kościoła i chciałbym zasięgnąć języka w jednej sprawie... Smile


A o który kościół zapytujesz- kościoł p.w. św. Idziego na cmentarzu czy w pobliżu rynku WNMP?
W Szadku jest Gminny Ośrodek Kultury, http://www.szadek.net/p,31,_iejsko_minn ... ltury.html , w którym odbywają się coroczne, jesienne spotkania związane z promocją Biuletynu Szadkowskiego http://biuletynszadkowski.geo.uni.lodz. ... c-numerow. Być może pani Katarzyna Kilian odpowie na twoje pytania.

O kościele w Szadku, można dowiedzieć się wiele szczegółów z licznych publikacji:
Monografia Szadku- A. Parczewski
Szadek – monografia miasta - T. Marszał
Na sieradzkich szlakach 3/39/1995r - numer wydany z okazji 700-lecia Szadku.
oraz Biuletyny Szadkowskie wydawane od 2001r
Obawiam się, że mieszkańcy nie wiedzą więcej niż historycy.

___
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czyżewski_Bartłomiej
Temat postu: Re: Czy na forum jest ktoś z Szadku?  PostWysłany: 31-08-2015 - 07:59
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-09-2009
Posty: 613
Skąd: Łódź
Chodzi mi o kościół WNMP i św. Jakuba. Przy czym sama budowla jako taka mnie nie interesuje, gdyż - z czym się absolutnie zgadzam, została solidnie opisana w literaturze i mam w czym wybierać i na czym się opierać. Jestem natomiast zainteresowany terenem okalającym kościół oraz pobliską zabudową w okresie przełomu XIX i XX wieku oraz okresu międzywojennego, a o tym zagadnieniu źródła pisane niestety milczą (a i zdjęć za bardzo nie ma, przynajmniej w Internecie), być może ktoś z mieszkańców miałby wiedzę w tym temacie.

PS. Od razu uprzedzę, próbowałem również skontaktować się z proboszczem parafii, niestety bez efektu (albo głuchy telefon, albo nikogo nie ma na parafii).

_________________
Pozdrawiam,
Bartłomiej Czyżewski

Mój blog genealogiczny: http://mojagenealogia.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: Czy na forum jest ktoś z Szadku?  PostWysłany: 31-08-2015 - 19:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3161
Skąd: Łódź
Status: Offline
Czyżewski_Bartłomiej napisał:
Jestem natomiast zainteresowany terenem okalającym kościół oraz pobliską zabudową w okresie przełomu XIX i XX wieku oraz okresu międzywojennego, a o tym zagadnieniu źródła pisane niestety milczą (a i zdjęć za bardzo nie ma, przynajmniej w Internecie), być może ktoś z mieszkańców miałby wiedzę w tym temacie.

Przypuszczam, że osobą wiarygodną byłaby pani mgr Dorota Stefańska, kiedyś nauczycielka historii w gimnazjum w Szadku- pasjonatka. Zorganizowała szkolną izbę pamięci, w której znajduje się wiele zdjęć, ale czy na tych zdjęciach znajdziesz coś dla siebie? Niestety pani D. Stefańska już nie pracuje [mieszka w Szadku] ale może ktoś po niej przejął "pałeczkę". Obawiam się, że bez Twojej osobistej wizyty w Szadku się nie obejdzie, wybierz się, porozmawiaj.
Tylko, kto wtedy fotografował domy na bocznych ulicach. Sama chętnie popatrzyłabym na pierwszy budynek OSP w Szadku na ul. Kilińskiego, od dawna nie istnieje. Już chyba nie ma starego domu na ulicy Szpitalnej, obok kościoła, był w 2008r itd
W internecie Szadek na starych fotografiach to mieszkańcy i budynki w rynku.
http://biuletynszadkowski.geo.uni.lodz. ... ry/2008/57
Tych 2 budynków po prawej już nie ma - zdjęcie rynek układanie asfaltu.
Ulicę Kościelną z domkiem przylegającym do dzwonnicy, możesz zobaczyć w książce Nie wierzę w życie pozaradiowe [ str. 22] autor MAREK NIEDŹWIECKI [redaktor w Trójce].
Czyżewski_Bartłomiej napisał:

PS. Od razu uprzedzę, próbowałem również skontaktować się z proboszczem parafii, niestety bez efektu (albo głuchy telefon, albo nikogo nie ma na parafii).

A obecny proboszcz to chyba w Szadku jest od 3-4 lat,...

___
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czyżewski_Bartłomiej
Temat postu: Re: Czy na forum jest ktoś z Szadku?  PostWysłany: 01-09-2015 - 11:31
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-09-2009
Posty: 613
Skąd: Łódź
kwroblewska napisał:
Przypuszczam, że osobą wiarygodną byłaby pani mgr Dorota Stefańska, kiedyś nauczycielka historii w gimnazjum w Szadku- pasjonatka. Zorganizowała szkolną izbę pamięci, w której znajduje się wiele zdjęć, ale czy na tych zdjęciach znajdziesz coś dla siebie? Niestety pani D. Stefańska już nie pracuje [mieszka w Szadku] ale może ktoś po niej przejął "pałeczkę". Obawiam się, że bez Twojej osobistej wizyty w Szadku się nie obejdzie, wybierz się, porozmawiaj


Starałem się w weekendy w maju i w sierpniu jakoś zobaczyć znajdującą się w szkole izbę pamięci, ale weekend to weekend i szkoła zamknięta. Tak samo urzędy i MGOK w Szadku. W tygodniu zaś z uwagi na pracę i inne obowiązki nie mam możliwości ot tak po prostu pojechać do Szadku. Spróbuję może jeszcze skontaktować się z samą szkołą, może oni jakoś mnie dalej skierują. Smile

kwroblewska napisał:
Tylko, kto wtedy fotografował domy na bocznych ulicach. Sama chętnie popatrzyłabym na pierwszy budynek OSP w Szadku na ul. Kilińskiego, od dawna nie istnieje. Już chyba nie ma starego domu na ulicy Szpitalnej, obok kościoła, był w 2008r itd
W internecie Szadek na starych fotografiach to mieszkańcy i budynki w rynku.
http://biuletynszadkowski.geo.uni.lodz. ... ry/2008/57
Tych 2 budynków po prawej już nie ma - zdjęcie rynek układanie asfaltu.
Ulicę Kościelną z domkiem przylegającym do dzwonnicy, możesz zobaczyć w książce Nie wierzę w życie pozaradiowe [ str. 22] autor MAREK NIEDŹWIECKI [redaktor w Trójce].


Oczywiście zdaję sobie z tego sprawa, w końcu i w Łodzi, która jest nieporównanie większa od Szadku mało kto fotografował boczne uliczki. Szukam bardziej zdjęć samego kościoła z szerszym planem, a nie tylko widokiem na sam front, ewentualnie na dzwonnicę i kościół z rynku. Bo na zdjęciach, które są w Internecie praktycznie nie widać otoczenia kościoła tj. drzewostanu, muru okalającego, figurki Matki Boskiej (od kiedy tam jest?), nagrobków ułożonych przy dzwonnicy (kiedy się tam pojawiły?), nie mówiąc już o samych domach.

Swoją drogą, domu Marka Niedźwieckiego już nie ma, w ostatnim roku go wyburzono i teraz tam stoi supermarket...

kwroblewska napisał:
A obecny proboszcz to chyba w Szadku jest od 3-4 lat,...


Chyba od 2012 r. Może jednak proboszcz, zainteresowany historią swojego kościoła i parafii mógłby mi jakoś pomóc albo chociaż skierować do kogoś kto mógłby odpowiedzieć na moje pytania.

PS. Jeszcze trochę zdjęć z dawnego Szadku znajduje się na stronie szkoły: http://www.szadek.edu.pl/

_________________
Pozdrawiam,
Bartłomiej Czyżewski

Mój blog genealogiczny: http://mojagenealogia.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawełKaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-09-2015 - 17:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-08-2012
Posty: 24

Status: Offline
Jeśli chodzi o publikacje nt. Szadku najlepiej przejrzeć "Biuletyn Szadkowski" jak już o tym wspomniano. Towarzystwo Przyjaciół Szadku jest ściśle związane z BSz przez swoich członków. Trudno będzie odnaleźć fotografie kwartałów miasta, które Pana interesują. Zdjęcia, które udaje nam się zebrać w tematyczną całość publikujemy na końcu każdego numeru BSz, może tam się coś trafi. Można też popytać starych mieszkańców o fizjonomię miasta przed wojną.
Pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czyżewski_Bartłomiej
Temat postu:   PostWysłany: 01-09-2015 - 21:53
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-09-2009
Posty: 613
Skąd: Łódź
pawełKa napisał:
Jeśli chodzi o publikacje nt. Szadku najlepiej przejrzeć "Biuletyn Szadkowski" jak już o tym wspomniano. Towarzystwo Przyjaciół Szadku jest ściśle związane z BSz przez swoich członków. Trudno będzie odnaleźć fotografie kwartałów miasta, które Pana interesują. Zdjęcia, które udaje nam się zebrać w tematyczną całość publikujemy na końcu każdego numeru BSz, może tam się coś trafi. Można też popytać starych mieszkańców o fizjonomię miasta przed wojną.
Pozdrawiam
Piotr


Wielka szkoda, że w wersji internetowej nie ma tych zbiorczych zdjęć publikowanych na końcu każdego numeru. Smile Na szczęście mam BUŁę stosunkowo blisko, więc nie będzie problemu z przejrzeniem wszystkich numerów, bardzo dziękuję za tę informację!

Z pytaniem starszych mieszkańców jest ten problem, że w weekendy (czas targowy i w niedzielę mszy) ciężko ot tak zagadać, a w tygodniu pojechać nie mogę. Wink Stąd też moje pytanie na forum. Smile

_________________
Pozdrawiam,
Bartłomiej Czyżewski

Mój blog genealogiczny: http://mojagenealogia.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.356934 sekund(y)