Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 30-08-2015 - 09:44
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
To drzewko genealogii Sawickich na podstawie metryk i odpisów z metryk , testamentów,
akt z hipoteki, wywodów i przywilejów - Metryka Koronna i Litewska ;

Jan Sawicki h. Korwin alias Ślepowron, ojciec Walentego pracował u Branickich ( i Walenty), mieszkali w ok. Białej Cerkwi i Przemyśla ; Żurawliwka, Dubiecko, Rudołowy, żona Jana + Anna Wiśniowska ?? synowie Jana ; Krzysztof, Walenty Jan ( wnuk Jana ; Aleksander Samuel, syn jego - Ludwik Mikołaj )
Cerkiew w Stawiszczy na Ukrainie koło Białej Cerkwi ;
Walenty Jan Sawicki syn Jana - ślub w ok. 1750 r. z Agatą Krzyżanowską – Żurawliwka, gubernia Kijów na Ukrainie ; syn Sebastian ur. w 1751 r. chrzest w cerkwi Stawiszcze - 18 grudnia 1751 roku Sebastiana i Teresa Wasylijewny synowie ; Maciej, Łukasz, Ksalikstat i córki ; Maria, Rozalia, Katarzyna
Parafia w Brzezinach koło Chęcin, Kielc ;
W 1722 roku brali ślub w Brzezinach ; Krystyna Morawicka, córka Jacka z Woli Morawickiej lat 15 z
Andrzejem Hreczką lat 49, to rodzice Jadwig Hreczki pra…babki, a żony Walentego Jana Sawickiego
2 voto - Walenty Jan herbu Nowina i Ślepowron ( syn Jana ) i Jadwiga z Hreczków - Sawiccy brali ślub w 1762 roku w Brzezinach, pracowali w kancelarii grodz. w Chęcinach na zamku w 1761 – 1796 r.
( Walenty Sawicki zm. 1797 roku , a Jadwiga zm. w 1806 r. - Makoszyn ; dwór )
Państwo Sawiccy i ich dzieci żyjące 7 z 12 osób ;
1 - Tekla Anna ur. w 1768 r. panna w 1790 miała bliźniaczki ; Jadwiga i Teresa + jej mąż Paweł Kołbuc - Makoszyn w parafii Bieliny w powiecie Kieleckim
2 - syn Jan Gwalbert, Bonawentura, Adam ur. w r. 1776 w Chęcinach + Agnieszka Kudelska ; dziedzic Ujazdka ( kupiony 1823 r. ), Makoszyna ( przywilej dzierż. Dożyw. w 1789 r.), ślub w 1798 r. ; bezdzietni
3- syn Onufry ( 3 x pradziadek) ur. w ok.. 1780 r.- gdzieś koło Chęcin, albo na Ukrainie + Marianna Piskorska - dziedzic Wolicy w parafii Szczeglice, koło Bogorii, powiat Staszów
4 - córka Johanna ur. w około roku 1781 w okolicy Chęcin ; z męża Szczudłowska - Wierzbnik
5 - córka Konstancja Franciszka ur. w 1785 r. - Mokrsko nad Nidą - za Franciszkiem Czapieżyńskim ; Łagów i Włonice , 2 voto za Alexandrem Miłkowskim, mieszkali w Baćkowicach, było 6 dzieci i
w 1811 r. wdowa Franciszka z Sawickich Czapieżyńska miała córkę Józefę Sawicką ur. w Strzegomiu
6 - syn Maurycy Filip Joachim ur. w r.1785 ochrzczony w 1786 r. Mokrsko + Karolina Kudelska ; mieszkał w Baćkowicach, Lechówku i Ujazdu ; mają dzieci ; Michał, Karol, Władysław, Ignacy i Maria
7- córka Anna ur. w 1788 r. Mokrsko, z męża Łękawska, Budziska, Rytwiany, poses. Staszowa, syn Józef
Parafia nie znana panien Kudelskich, możliwe ze to Sandomierz ( albo wieś Kudelczyn ; Podlasie )
Bonawentury Sawickiego syn Walentego i Jadwigi z Agnieszką Kudelską córką Tomasza i Zofii z Jastrzębskich ? Rejentów w Kielcach i Chęcinach ? 13 luty 1798 r. ślub ( nie wiem gdzie ? )
Po ślubie Bonawentura i Agnieszka Sawiccy mieszkali w Makoszynie, a w 1823 r. zakupili majątek Ujazdek, który to jako bezdzietni, Agnieszka testamentem przekazała siostrze Karolinie za Filipem Sawickim ( bratem Bonawentury i Onufrego - mojego praprapradziadka).
Po powstaniu styczniowym w Ujazdku, parafia Kiełczyna koło Staszowa w 1866 r. gdzie mieszkał z rodziną najmłodszy syn Filipa ; Ignacy, Sawiccy zostali wypędzeni za udział w powstaniu z Ujazdka, zabrano wtedy Sawickim część tego majątku 84 morgi i rozdano na parcele dla miejscowych chłopów.

Sawicki Filip syn Walentego - żona Karolina Kudelska , siostra Agnieszki mieszkali w Baćkowicach ? koło Opatowa (według z 1823 r. metryki ur. syna Władysława i Marianny ), w Makoszynie, w Lechówku i Ujazdku - pow. Staszów dla Ujazdka i Kielecki dla Makoszyna i Lechówka obecnie.
Państwo Filip i Karolina mają 4 synów i córkę -
1- Marianna za Henrykiem Korczyńskim ; syn ur.1843 r. Fortunatus-Alexander-Wincenty ; Ujazdek
2 - Karol - żonaty ; bezdzietny ?
3 - Michał - kawaler ? w 1840 roku występuje w Ujazdku przy zakupie ze schedy po Bonawenturze
4 - Władysław - żona Paulina z Wołoszewskich z Raczyc koło Gnojna ; mieszkali w Grabkach Wielkich - posesor, par. Szydłów k. Chmielnika, Pińczowa
Parafia Gnojno koło Pińczowa, Chmielnika, Szydłowa ;
Władysław Sawicki syn Filipa i Paulina Wołoszewska z Raczyc córka Franciszka i Marianny z Lisowskich ; ślub w 1852 r. w Gnojnie
Państwo Władysław i Paulina Sawiccy maja troje dzieci ;
1- Maria Henryka za Leonem Antonim Jackiem Morawickim, mieszkali w Stopnicy i w Warszawie, sędzia i radca stanu
2 - Zofia za Ignacym Brzezińskim ; bezdzietni ?, mieszkali chyba w Kielcach, lub w Stopnicy
3 - Lucjan Konstanty Antoni ( dziedzic Wąworkowa i w posagu za żoną Bogusławice - rejent w Ostrowcu Św. w 1908 r. i vice prezes Sądu Rejonowego w Warszawie do 1921 r. - żona baronówna Helena von Wickenhagen z Radomia, rodzice Wickenhagen mieli też majątek Gromadzice - 360 ha
Parafia Radom ( Stare Miasto, kościół pod wezwaniem Św. Wacława ) ;
Lucjan Sawicki i Helena z Wickenhagenów córka Franciszka ? - Sawiccy ; ślub w około 1888 r. w Radomiu u Św. Wacława
Państwo Lucjan i Helena Sawiccy mają dwie córki i syna ;
1 - Wandę za Stanisławem Gaszyńskim z Biłgoraju, mieszkali w Moskwie, Kraków ? i Poznań ?
2 - córkę Lenę za Jerzym Leskiewicz, syn Olimpa ziemianina w Bielawkach ( 4 x senator) - Poznań ?
3 - syna Alexandra - dziedzic Wąworkowa, Bogusławic koło Opatowa i Skąpe w posagu żony Marii Syn jedyny Alexandra i Marii Szelągowskiej ( córki Jan i Salomei z Malczewskich ) - Jerzy, zabity w
17. 06.1944 roku przez Niemców ? ( raczej przez partyzantów ), Władysława linia Sawickich wygasła.
Najmłodszy syn Filipa i Karoliny ( z Kudelskich ) - Sawickich to ;
Parafia gdzieś w powiecie częstochowskim, wieś Palmów ? ;
4 - Ignacy, żona Matylda Palmowska ; ślub ich w około 1855 r. mieszkali we dworze Ujazdku, po wygnaniu za udział w powstaniu w 1866 r. zamieszkali w Wiśniowej, potem w Golejowie i w Lachowicach k. Suchej, pewnie u Komorowskich - mają syna Henryka ( dyrektor lasów ks. Lubomirskich z Przeworska ) - żona Helena z Michalików - Zmysłówka koło Łańcuta
Parafia zapewne gdzieś na Podkarpaciu ( Leżajsk, Przeworsk ) ? :
Państwo Henryk i Helena Sawiccy c. Walentego Michalika i Celestyny Lewaj mają 4 córki i syna ;
1 - Jadwiga za Wincentym Fellnerem, mieszkali w Poznaniu, córka Danuta za Tadeuszem Fangorem w Łańcucie, ( to ona pisała kronikę Sawickich po Helenie z 1915 r. żonie Henryka, Danuta pisała do 2002 r. byłem w Łańcucie u syna jej Pawła Fangora i zrobiłem zdjęcia z całej tej książki - 100 str. )
2 - Wanda za Janem Duninem Fijałkowskim ; inż..Leśnik, brat Stanisław Dunin Fijałkowski wojskowy zginął w Ostaszkowie w 1940 roku.
3 - Helena - panna
4 - Zofia za Stanisławem Kotwicz Łopackim, inż. leśnik u Czartoryskich z Bielan, mieszkali w Gliniance
5 - syn Generał Witold Eugeniusz Nowina Sawicki ( brał udział w 2 wojnach i pod Monte Cassino, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari ) żona Barbara Kościesza Kołakowska z Mławy ; ślub ich w 1928 r.
Parafia Mława ? ;
Państwo Witold i Barbara Kosciesza Kołakowska - Sawiccy mają dwoje dzieci ;
1- syn Jacek - zmarł jako niemowlę, po 4 miesiącach życia
2 - córka Zofia za Tadeuszem Flakiewiczem ; bezdzietni
Witold Sawicki mieszkał w Londynie, żona Barbara w Warszawie, a córka Zofia i Tadeusz Flakiewicz w Paryżu i Chojnice w Polsce - bezdzietni ; druga linia Sawickich od Filipa wygasła..
Parafia Łagów koło Opatowa ;
Sawicki Onufry syn Walentego Jana i Jadwigi - ślub z Maryanną Piskorską córka Wojciecha i Bogumiły z Wolińskich z parafii Baćkowice ; Łagów 1807 rok
Państwo Sawiccy w leśniczówce Brody ( 1814 r. ) i w folwarku Wolicy - pow. Staszów ( od 1817 r.) mają pięcioro dzieci :
1 – córka Stanisława ur. w 1813 r. – Brody - zm. w 1843 r. we wsi Wolica – żyła 30 lat
2 - syn Józef Sawicki (2 x pradziadek) ur. 1814 r. Brody - leśniczówka, parafia Oleśnica k. Połańca
3 - syn Florian Jan Maciej Franciszek ur. w 1815 r. Staszów zm. w 1817 r. - Wolica, żył ponad 1 rok
4 - córka Julia ur. w 1816 r. – Brody - zm. w 1845 r. we wsi Wolica - żyła 28 lat
5 – c. Katarzyna ur. w 1819, chrzest w 1820 r. folwark Wolica ( zm. z bratem Józefem w 1858 r. ) z męża Hoch ze Staszowa, dzieci ; Julianna zm. 11 lat, Teofil Marcel i Magdalena + Antoni Lubasiński – Staszów
Parafia Koprzywnica koło Sandomierza, Połańca ;
Sawicki Paweł Józef Antoni s. Onufrego i Maryanny - żona Teofila ( Bogusława ) z Pikulskich córka Teodora i Marianny z Szymańskich z Nasławic w parafii Goźlice ; ślub 1848 rok - Koprzywnica
Państwo Sawiccy z folwarku Wolicy parafia Szczeglice, powiat Staszów mają pięcioro dzieci ;
1 – najstarsza córka – Józefa Maryanna Sawicka ur. w 1849 r. – zm. w 1851r. w Wolicy - lat 2
2 – młodsza córka Marcyanna Józefa ur. w 1851 r. Wolica – zm. w 1863 r. w Jurkowicach – lat 12
3 – syn Wincenty Stanisław ( pradziadek ) ur. w 1853 r. we wsi Wolica - gmina Bogoria
4 – córka Paulina Zofia - ur. w 1855 r. w Szczeglicach ( + Jan Sowiński ) i 2 voto + Edward Wołowicz - Częstocice koło Ostrowca ; mają syna Franciszka
5 – c. Maria Bronisława Józefa ur. 1857 r. w Wolicy + Władysław Makowski z Nietuliska ; brak dzieci ?
Parafia Kleczanów ;
Sawicki Wincenty Stanisław syn Józefa i Teofili - żona Zofia Narkiewicz, córka Gabriela oficera wojsk carskich i Ludwiki z Winnickich ze Starej Słupi, ślub w 1880 roku - Kleczanów koło Sandomierza
Państwo Sawiccy z Jadownik parafia Świętomarz, powiat Starachowice mają dziesięcioro dzieci ;
1 – córka Helena Magdalena ur. w Kleczanowie 1881 r. zm. po jedenastu miesiącach życia w 1882 r.
2 - córka ur. w 1882 - Maria Janina za Michałem Dychalskim - była w USA i wróciła do Sosnowca
3 – córka - Józefa Kunegunda ur. w 1885 r. za Michałem Pruchnickim - została w USA ; Chicago.
4 – syn Leon Benedykt ( kowal ) ur. w 1887 r. + Zofia Pirug, zamieszkały w Jadownikach - ( dziadek ).
5 - córka ur. w 1889 r. Katarzyna za Janem Marzec - zamieszkała w Jadownikach
6 - córka ur. w 1891 r. - Helena Zofia za Józefem Dachowskim - zamieszkała w Świętomarzy
7 - córka ur. w 1893 r. - Teofila Izydora ; zmarła w tym samym roku - 1893 r.
8 - syn Wiktor Marian ur. w 1894 r. + Julianna Mazurek - zamieszkały w Jadownikach
9 - syn Kazimierz Walerian ur. w 1896 r. + Józefa Słowińska - zamieszkały w Jadownikach
10 - najmłodsza córka Władysława ur. w 1899 r. ( ks. pisał Władysław ), za Stanisławem Sokół ; Radom przed wojną , a potem Wanacja - Starachowice
Parafia Świętomarz ;
Sawicki Leon Benedykt syn Zofii i Wincentego Stanisława - żona Zofia Pirug, c. gajowego Antoniego i Marianny z Kołodziejów ze Szczeczna k. Daleszyc ( potem z Sieradowic) , ślub 1913 r. w Świętomarzy
Państwo Sawiccy z Jadownik parafia Świętomarz mają ośmioro dzieci ;
1 - Stanisław zm. jak miał 4 lata w 1919 r.
2 - Mieczysław + Marianna Klamczyńska ( 1 voto - Bado ) ; było 3 dzieci + córka z drugiego małżeństwa
3 - Kazimierz + Genowefa Borek ; czworo dzieci
4 - Stefan + Maria Jasztal ; dzieci pięcioro
5 - Zygmunt + Zofia Złomek ; cztery córki
6 - Władysława zm. w 1956 r. - panna
7 - Stanisława + Władysław Lis -dzieci dwoje
8 - Natalia + Czesław Głażewski ; dwie córki

Ps. - Oto najnowsze drzewko moich Sawickich, masz rację Karol, nie można stracić dorobku przez kilka lat w jeden dzień ; Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicka_WandaOffline
Temat postu: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 16-10-2015 - 21:36


Dołączył: 16-10-2015
Posty: 3

Status: Offline
Dziękuję za wiadomość ,milo jest mi poznać Ciebie mamy takie same nazwisko Sawiccy ,ja jestem córką Józefa Sawickiego syna Ezechiela z Puchawy pow Równe ,tam właśnie mieszkali potomkowie Hipolita Sawickiego 1839-1917 syna Szymona 1812-1879 i Magdaleny Reszczyńskiej - 1871.Szymon jest moim prapradziadkiem i nic więcej o nim nie wiem ,czyim był synem jakie miał rodzeństwo to samo dotyczy Magdaleny mojej praprababki. Posiadam drzewo genealogiczne Sawickich mam bardzo dużo od lat 1790- po teraźniejsze czasy ale ni jak nie mogę polączyć ich z Szymonem Sawickim .
Hipolit syn Szymona mial 12 dzieci pomalutku jakoś odnalazłam ich żyjących krewnych i jest mi łatwiej ,bo mam wiarygodne źródło informacji .Ostatnio odkryłam u rodzinki zapiski Hipolita w których spisywał ważne wydarzenia rodzinne i dzięki nim moglam poprawić błędy ,które spisalam od wcześniejszych pseudo Genealogów .Julianie na razie starczy tych wiadomości ,musisz to przetrawić ,a nuż coś znajdziesz ciekawego i polączymy naszych Sawickich .Wiesz moi krewni z Wołynia byli tam tylko osadnikami wojskowymi tak mówił mi mój ojciec. Pozdrawiam Wanda.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 16-10-2015 - 23:09
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Wanda, muszę poszukać tego Szymona w notatkach u siebie, Hipolit to takie było zdjęci w necie jego i jest też taki, ale on ma trzy imiona i pisane to po rosyjsku z archiwum z Wilna, ale czy syn Szymona ? Tu są trudności z ustaleniem imion, bo mają po dwa i używają ich czasem na przemian. W wojsku prawie każdy Sawicki musiał służyć obowiązkowo jako szlachta, a los rzucał ich po wielkiej wtedy Polsce i Litwie. Jak nie ma metryk w tamtych czasach, podpowiedzią ze to ta sama rodzina jest jakiego używali herbu. Mam też prośbę do Ciebie Wando, jakie jest to drzewko, może się da do mnie przysłać na prywatną pocztę, wtedy bardziej coś widać i może połączymy ich w jedną rodzinę, ba takie dziwne imiona są i u moich Sawickich i też mieszkali na Ukrainie ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicka_ElżbietaOffline
Temat postu: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 17-10-2015 - 17:51
Sympatyk


Dołączył: 24-08-2015
Posty: 52

Status: Offline
Julianie, jadę do Wilna!!!
Kto mi podpowie, gdzie znajdę:
- księgi ślubów z Ostrej Bramy, rok 1856 +/-1,
- księki metrykalne z Kościoła Św. Piotra i Pawła na Antokolu, szczególnie rok 1912,
- parafia Żośle - księgi metrykalne ślubów i urodzeń 1838 - 1846.

Będę pewnie miała tylko jeden dzień na odnalezienie w archiwach się i moich Sawickich...
Z góry dziękuję,
Ela Sawicka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 17-10-2015 - 19:45
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Elu i cieszę się że przybywa chętnych do poszukiwań naszych Sawickich, moim zdaniem, jeden dzień na poszukiwanie w obcym mieście i ludźmi mówiącymi po litewsku, to będzie piękna wycieczka, ale od czegoś trzeba zacząć. Elu i każdy genealog amator, czy nie prościej podać tu swoje drzewko dokąd się doszło w dokumentach, ale bez podania osób żyjących i wtedy ktoś to przeczyta i może nawet tych samych szuka i coś podpowie, dopisze. Ja tu podaję powyżej wszystko co znalazłem w opisach w różnych książkach i herbarzach, w metrykach kościelnych, w Archiwach Diecezji i Państwowych, w Metrykach Koronnych i Litewskich, w testamentach i nawet na cmentarzach robiłem zdjęcia grobów z mojej rodziny. Plus do tego opowieści w rodzinie i stare zdjęcia, pisane kroniki i listy stare, to jest mój dorobek z pomocą bardzo wielu życzliwych ludzi z Polski i z zagranicy i jak widać przez 9 lat nie próżnowałem, książkę na komputerze też napisałem tak po swojemu około 180 stron i wszystko oparte na dokumentach, kopie lub ksero. W Wilnie nie byłem, ani w Ameryce, a wywody szlacheckie i drzewka różnych Sawickich stamtąd mam ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicka_ElżbietaOffline
Temat postu: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 18-10-2015 - 15:58
Sympatyk


Dołączył: 24-08-2015
Posty: 52

Status: Offline
Julianie,

moi rodzice wybierają się na Święto Zmarłych. Nie przepuszczę takiej okazji Smile

Z opowieści ś.p. ciotki Aldony: (nagrane i spisane przeze mnie kilka lat temu):

"Pytałam kiedyś Miećkę, na czyim grobie mogłam stawiać świeczki w Zaduszki (lata 30. XXw., Antokol) - powiedziała, że na naszej prababki. Jedną scenę pamiętam, świeczki osłaniane śniegiem od wiatru na mogile otoczonej metalowym płotkiem, jakoś niedaleko od wejścia na cmentarz. I szpaler żebraków, często siedzących na blaszanych kubłach z żarem, wydzierali sobie datki, dawane na modlitwę za podaną duszę. W bramie sygnaturka, dzwoneczek szarpany od świtu do nocy, jasny dźwięk rozchodziłs ię po całej okolicy. I jeszcze pamiętam jakąś kapliczkę czy grobowiec w jej kształcie, z herbem panny na niedźwiedziu - chyba sypała róże. A może to mi się zdaje? Ktoś mówił, że to nasza rodzina."

Panna na niedźwiedziu to herb Rawicz - nie znalazłam na razie powiązań. Prababka Teodora Sawicka z domu Matusewicz herbu Łabędź. Jadę sprawdzić, co się zmieniło. A może przenieść się w czasie?... Smile

Pozdrawiam,
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 18-10-2015 - 16:30
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Elu, no to teraz rozumiem, okazja by na grobach postawić świeczkę, to dobry przykład, kiedyś postawią taką i nam. Jak nie chcesz tu, to poślij mi na mój adres swoje drzewko, może się czegoś dopatrzę i pomogę ; julsaw5@o2.pl Nie wszystko tu da się pisać i nie wszystko z tego co mam prywatnie tu podałem, ale wspólnie zachęcimy i innych do ułożenia naszego drzewka Sawickich. Znam ponad 10 herbów u Sawickich, ale Rawicz jest od Wreszowców z Czech i nadania im ziemi koło Rawicza było za czasów chyba Bolesława Śmiałego. To ci sami Wreszowcy co za czasów Mieszka I, pozabijali Sławnikowiców z Libic w Czechach, a tylko z tych dwóch z pięciu przybyło do Polski z Dąbrówką, jeden to Św. Wojciech, to taka jest historia herbu Rawicz ; pozdrawiam -Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicka_WandaOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 19-10-2015 - 16:20


Dołączył: 16-10-2015
Posty: 3

Status: Offline
Sawicki_Julian napisał:
Witam Wanda, muszę poszukać tego Szymona w notatkach u siebie, Hipolit to takie było zdjęci w necie jego i jest też taki, ale on ma trzy imiona i pisane to po rosyjsku z archiwum z Wilna, ale czy syn Szymona ? Tu są trudności z ustaleniem imion, bo mają po dwa i używają ich czasem na przemian. W wojsku prawie każdy Sawicki musiał służyć obowiązkowo jako szlachta, a los rzucał ich po wielkiej wtedy Polsce i Litwie. Jak nie ma metryk w tamtych czasach, podpowiedzią ze to ta sama rodzina jest jakiego używali herbu. Mam też prośbę do Ciebie Wando, jakie jest to drzewko, może się da do mnie przysłać na prywatną pocztę, wtedy bardziej coś widać i może połączymy ich w jedną rodzinę, ba takie dziwne imiona są i u moich Sawickich i też mieszkali na Ukrainie ; pozdrawiam - Julian


Julianie przyślij mi Twój adres emaila to zaproszę Cię do drzewa i będziesz mógl sobie oglądać lub nawet coś ? dopisać ,pozdawiam Wanda .
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wojciechowicz_KrzysztofOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 19-10-2015 - 18:40
Sympatyk


Dołączył: 09-04-2010
Posty: 400

Status: Offline
Julianie, Jeśli tak wytrwale zbierasz Sawickich, dodam Ci jednego z kieleckiego.
W 1947 roku siedziałem w jednej ławce ze Zbyszkiem Sawickim - II klasa Szkoły Podstawowej Nr. 5
w Starachowicach. Mieszkał on gdzieś w oklocy Żwirki i Wigury. Może Twoja rodzina?
A na jakiej zasadzie klasyfikujesz swoją rodzinę? Rodziny liczą się od herbu, a nie od nazwiska.
Stąd Sawiccy różnych herbów wcale nie są spokrewnieni.
Kiedyś natrafiłem na rodzinę mojej Mamy - przerwany link z przełomu XVII i XVIII wieku. W archiwach
Ladium Sejmiku Halickiego natrafiłem na Stanisława Głowińskiego - materiał chyba tysiąc stronicowy.
Wszystko się zgadzało - Galicja, majątek pod Tarnopolem, a gdzieś na 500-tnej stronie podano że
Stanisław jest z Głowina Godziemba Głowiński. Pod sam koniec tego opracowania okazało się, że
jest on z Głowna (nie z Głowina) i herbu Roch. Całkiem obcy człowiek.
Jaki jest więc sens kolekcjonowania wszystkich osób o tym samym nazwisku?

Pozdrawiam

Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 19-10-2015 - 20:25
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Wanda, mojego maila widać tu powyżej we wpisie do Eli, ukrywam trochę, bo zaraz są liczne spamy, ale jak pisałem do Ciebie to już tam jest mój adres w poczcie prywatnej i dziękuje za zaproszenie do drzewka.
Krzysztofie, wiem o tym Sawickim w Starachowicach i nawet rozmawiałem przez telefon, on jest z za Bałtowa, gdzieś od Pawłowic bliżej Wisły, czy rodzina trzeba by wejść w czasy królestwa nas obydwóch rodzin, Zbyszek zna swoich chyba tylko do pradziadka.
W Starachowicach jest też inny Sawicki rodem z Ukrainy i chyba mam jego zdjęcie z rodziną z lat przedwojennych, Marian syn chyba Cypriana, ale i z synem Józefem tego Mariana też się nie widuję, choć się znamy z dzieciństwa.
Wiem tez ze Sawickich jest co najmniej trzy rodziny ( tak tez piszą historycy ), są innych herbów, a ze sobą byli nie rodzina, tylko od wsi mieli takie samo nazwisko, ale teraz mogą być rodziną przez ożenek.
I ostatnie pytanie, po co zbieram wszystkich, jak są metryki dostępne to je ściągam, bo to proste jak drut, od roku 1751 wstecz może być każdy rodziną, bo nie wiem kto jest dziadkiem Walentego Jana tak na sto procent. A po drugie, to w genealogii nie ma pewności gdzie szukać i w którym końcu kraju, bo omijałem przez kilka lat szerokim kołem Ukrainę, a teraz sam od kilku lat mam mur nie do przebicia właśnie na Ukrainie. Ostatnia deska ratunku, to księgi genealogii szlachty w AP w Kielcach, a mają być tu w przyszłym roku ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ewulabOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 19-10-2015 - 21:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2014
Posty: 189
Skąd: Trójmiasto/Kozienice
Status: Offline
Witam Julianie, w swoim drzewie mam Sawickich, nie są moimi bezpośrednimi przodkami, ale są spokrewnieni ze mną przez małżeństwo brata męża mojej ciotecznej babci (6 etapów). Bronisława Sawicka musiała urodzić się około 1900-1910 roku na Podlasiu - syna urodziła w miejscowości Glinki. Była żoną Piotra Lutrzykowskiego urodzonego w 1888 roku. Nie zajmowałam się jeszcze ta linią, dopiero niedawno pojechałam do Lachowa i Białej Piskiej skąd pochodzi moja rodzina ze strony mamy i zrobiłam trochę zdjęć grobów, między innymi Sawickich. Zamierzam tam wrócić w najbliższym czasie na dłużej aby zrobić więcej zdjęć.

_________________
Pozdrawiam, Ewa Balmas.
Nazwiska:Balmas, Grudziąż, Mielnicki, Delekta, Szczubełek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 19-10-2015 - 23:19
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Ewa i dziękuję za Sawickich, a Podlasie to kolebka tych rodzin, ale wszystkich nie sposób znać, bo jest nas parę tysięcy o tym nazwisku. Ale myślę ze to dobry pomysł by w jednym miejscu i w sposób dostępny było podanych nawet kilkanaście pokoleń, no na każde inne nazwisko na innych swoich stronach. Po to tu piszemy z nadzieją że będzie ułożone poprawnie drzewko chociaż do Piasta. Po drugie to tu nie jestem sam i każde wpisanie może służyć innym.
Dziękuje Wanda za wejście do ogromnego i pięknego drzewka i to ze zdjęciami, nazwiska inne oprócz Sawickich nie są mi znane, mam nawet Szymona u siebie w notatkach z książki i chyba z Wołynia, ale on w roku 1802 wywodził się ze szlachectwa, podane są jego rodzice i dziadkowie. Tu w Twoim drzewku Wando u Szymona widzę ze jest herbu Lubicz, czyli jesteście z linii od Sawic Broniszy i najbardziej z tym herbem znany, to Maciej syn Adama i Katarzyny z Narwi, podlaski kasztelan (zm. w 1581 r. ) i podzielił swój majątek tylko na dwóch synów ; ojcowizna to Sawice Bronisze i Mikołajewice dla Stanisława, na Litwie to były Czarne Łozy i Łopiennica, Załuże, czyli drugie Sawice, to wszystko dla syna Wojciecha ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mamaj_JanOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 20-10-2015 - 23:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2010
Posty: 259

Status: Offline
W 1817 r. w kościele w Wyszkach był chrzest Józefa zw wsi Lubice syna szl. Wojciecha i Marianny z Sawickich Falkowskich.
W 1816 r. chrzestnym Ewy ze wsi Łuczaje córki Józefa z Falkowskich Łuczajów w kościele w Wyszkach był szl. Józef Sawicki.
W 1814 r chrzestnym Franciszki ze wsi Łuczaje córki szl. Kazimierza i Zuzanny Falkowskich był szl. Michał Sawicki
W 1814 r.chrzestnym Józefaty ze wsi Łuczaje córki szl. Pawła i Katarzyny Olszewskich była szl. Marianna Sawicka.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 21-10-2015 - 13:44
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam i Dziękuje Janku za wpis o Sawickich, Podlasie to będzie chyba najwięcej metryk z tym nazwiskiem, żeby tak jeszcze z lat 1700 i starsze metryki były i to samo z Podola z okolic Przemyśla, to moje marzenie od lat ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zuzanna_mazOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Sawicki  PostWysłany: 29-10-2015 - 19:15
Sympatyk


Dołączył: 04-09-2015
Posty: 50

Status: Offline
szukając aktu ślubu praprapradziadka wpadłam na akt ślubu Konstancji Nepomuceny Sawickiej c. Kazimierza i Józefy z Jaworskich (?) z Pawłem Staczewskim s. Kajetana i Anny z Wolskich, z 1839, wieś Strzelce, parafia Brzeźnica
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,362325601

może komuś się to przyda Wink

_________________
pozdrawiam, Zuzanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.975057 sekund(y)