Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
JarekKOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-03-2015 - 09:05
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2011
Posty: 506

Status: Offline
Tak działo się pewnie wszędzie, ale i tak procentowa jest to inne niż to co spotkałem w Wielkopolsce np. Jastrzębie urodzenia rok 1876 na około 100 aktów - około 90 aktów "ski" reszta "wicz" i nazwiska niemieckie.
A może było tak: nazwiska bez ski łatwo było zniemczyć np. Bednarz stawał się Böttcher więc może w jakimś okresie dodawano masowo ski żeby tego uniknąć i zostać przy polskich nazwiskach?

_________________
Pozdrawiam
Jarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-06-2015 - 13:42
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Opracowałem komplet aktów chrztu z parafii Izbica Kujawska za lata 1769-98. To o co pyta założyciel wątku jest bardzo ciekawe. Faktycznie tak jest, zastrzeżenie jest jedno. Nazwiska "krótkie" były i było ich mnóstwo, stanowiły ok 30-50%. Większość "wydłużyła się" w latach osiemdziesiątych 18 wieku. Mało tego te same osoby chrzczące dzieci w przeciągu kilkunastu lat, pochodzące z tej samej miejscowości miały nazwiska i takie i takie. Był Szup i był Szupski. Był owczarz, jako zawód, później Owczarz jako nazwisko i wreszcie Owczarski. Takich przykładów mógłbym podać kilkadziesiąt.

Jeśli wola po temu zapraszam do przejrzenia fragmentu, który opublikował mój kolega na lokalnym forum. Jest tego chyba już ok 19 roczników. Niniejszy wpis nie stanowi reklamy forum, lokalnego forumsium i portaliku, a jedynie służy jako odsyłacz. http://izbica-kujawska.com/informacje/ksiegametryk.php
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AniaKrOffline
Temat postu: -ski lub -sky w nazwisku  PostWysłany: 26-01-2024 - 23:35


Dołączył: 11-04-2023
Posty: 2

Status: Offline
Mam pytanie odnośnie nazwisk zakończonych sylabą -ski. (typu Kowalski)
W mojej rodzinie do mniej więcej końcówki XIX wieku nazwisko funkcjonowało wymiennie w powyższej formie oraz z końcówką -sky, dodatkowo zapisywane czasami z dwoma kropkami/kreskami nad y.
Czy ktoś posiada wiedzę, z czego wynikał taki zapis nazwiska? Szukałam informacji na ten temat, niestety bezskutecznie.
Czytałam też wątek tu na forum (Nazwiska z y umlaut...) ale wydaje mi się, że to chyba inny przypadek, bo nazwisko raczej holenderskie nie jest Smile
Jeszcze gwoli informacji - rzecz dzieje się na Śląsku.

Z góry bardzo dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-01-2024 - 07:03
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 280

Status: Offline
A bo to są dwa wątki o Y umlaut. Proszę oba przeczytać Smile

Nie ma znaczenia czy to jest nazwisko holenderskie.

Y z dwoma kropkami czyta się jak ij. No i tyle.

Ale nie zawsze wiemy, co myslał zapisujący. Mogło w XIX w komus sie wydawać, że zapisze y bez umlautu, które w zasadzie i to tej pory często wymienia się w języku polskim na i.

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lakiluk
Temat postu:   PostWysłany: 27-01-2024 - 12:57
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2021
Posty: 1081

Kiedyś w jęz. niem. zapisywano długie î przez litery ij, które się upodabniało do y'' (z dierezą). Dawne niem. nazwisko Frî było zapisywane jako Frij, ale wyglądało jak Fry'' (z dierezą), ostatecznie uległo dyftongizacji przekształcając się w Frei, ale zapisywane było różnie - Frey'' (z dierezą), Frey, Frei.

Natomiast używanie tego w XIX w. było już osobistą preferencją.

_________________
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartosz1516Offline
Temat postu: Re: -ski lub -sky w nazwisku  PostWysłany: 27-01-2024 - 14:59
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 64

Status: Offline
AniaKr napisał:
Mam pytanie odnośnie nazwisk zakończonych sylabą -ski. (typu Kowalski)
W mojej rodzinie do mniej więcej końcówki XIX wieku nazwisko funkcjonowało wymiennie w powyższej formie oraz z końcówką -sky, dodatkowo zapisywane czasami z dwoma kropkami/kreskami nad y.
Czy ktoś posiada wiedzę, z czego wynikał taki zapis nazwiska? Szukałam informacji na ten temat, niestety bezskutecznie.
Czytałam też wątek tu na forum (Nazwiska z y umlaut...) ale wydaje mi się, że to chyba inny przypadek, bo nazwisko raczej holenderskie nie jest Smile
Jeszcze gwoli informacji - rzecz dzieje się na Śląsku.

Z góry bardzo dziękuję.


Każdy zapisujący zapisywał wtedy inaczej. W rodzinie mam nazwisko Bieganski, też ze Śląska. Czasem jest zapis Bieganski, Biegansky, Biegansk˙ itd. Nie traktowałbym tego jako inne nazwisko
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AniaKrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-01-2024 - 21:04


Dołączył: 11-04-2023
Posty: 2

Status: Offline
[quote="sirdaniel"]A bo to są dwa wątki o Y umlaut. Proszę oba przeczytać Smile

Dziękuję. Domyślam się, że chodzi o wątek o nazwiskach węgierskich? Tam widziałam jeszcze informacje na ten temat.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-01-2024 - 23:08
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 280

Status: Offline
[quote="AniaKr"]
sirdaniel napisał:
A bo to są dwa wątki o Y umlaut. Proszę oba przeczytać Smile

Dziękuję. Domyślam się, że chodzi o wątek o nazwiskach węgierskich? Tam widziałam jeszcze informacje na ten temat.
Nie ma potrzeby, wszystko zostało tu już wytłumaczone, łącznie z nazwą na ten zbitek, który nie jest niemieckim umlautem.

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.492718 sekund(y)