Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-06-2015 - 18:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Proszę o wybaczenie ale moim zdaniem szukanie związków Pańskich Starszewskich z Dziakowiczami jest stratą czasu. Przecież takich związków wcale mogło nie być !!. Czy o tej Aleksandrze jest jakikolwiek przekaz rodzinny czy jest jedynie fantomem zrodzonym w trakcie korespondencji polsko amerykańskiej?
Radziłbym skupić się nad Starszewskimi. Napisał Pan
z posiadanych dokumentów mam akt zgonu mojego pradziadka -Franciszka Starszewskiego,ur.19.03.1980 (pewnie 1880) zm. 26.07.1956 w Kossaki, rodzice: Stanisław i Rozalia z domu Tyszka dalej niestety stoję w miejscu.
Po pierwsze czy jest napisane gdzie się urodził ?
Po wtóre szukałbym ślubu pradziadka , sadze że wie Pan jak nazywała się jego zona. Poszukałbym aktu jej zgonu może jest zapisane gdzie się urodziła i tam szukałbym wspomnianego aktu ślubu.
Wreszcie szansą jest znalezienie ślubu Stanislawa i Rozalii z domu Tyszka. Tyszków jak mrówek w kilkunastu parafiach, jest co przeglądać.
Może wreszcie ktoś z rodziny pamięta gdzie zmarli Stanisław i Rozalia? To było raczej w XX wieku czyli relatywnie niedawno, najstarsi powinni ogarniać pamięcią
Namawiam na klasyczna genealogię, nie da się tego zrobić poprzez forum a jedynie samodzielnie przeszukując księgi licznych parafii.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-06-2015 - 23:27
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2015
Posty: 179

Status: Offline
1.) Mój pradziadek Franciszek Starszewski urodził się 19.03.1890 r. zm. 26.07.1956, urodził się i zmarł w Kossakach parafia Lachowo, żona pradziadka nazywała się Anna Starszewska z domu Kuczyńska , pochodziła z Truszek parafia Lachowo i tam prawdopodobnie był ślub, zmarła przy porodzie w 1930 r. w wieku 46 lat. W parafii Lachowo jak wiadomo był pożar w 1914 r. i akta parafialne wcześniejsze spłonęły.

2.) Zaciekawiła mnie historia parafii Szczuczyn:
Następny kościół w parafii wąsoskiej zbudowano dopiero przed 1711 r. w pobliskim Szczuczynie z fundacji właściciela tego miasta podkanclerzego W. Ks. Litewskiego Stanisława Antoniego Szczuki. Kościół konsekrowano w 1743 r., ale parafię pod wezwaniem NMP erygowano dopiero w 1889 r., co oznacza, że kościół w Szczuczynie do tego czasu pozostał kościołem filialnym parafii Wąsosz.
Po 1889 r. stan liczebny parafii Wąsosz zmalał o 14 wsi, na bazie których powstała parafia Szczuczyn: Szczuczyn, Adamowo, Bęćkowo, Bzury, Danowo, Dołęgi, Gutki, Guty, Jambrzyki, Lipnik, Rakowo, Skaje, Wólka, Zacieczki (czyli obecna parafia Szczuczyn)

Od 1805 r., gdy klasztor został opuszczony przez Zakon Pijarów, kościół w Szczuczynie spełniał funkcję kościoła filialnego w parafii Wąsosz. Po erygowaniu parafii w Szczuczynie stał się, kościołem parafialnym.

Dobrze rozumiem?
CZYLI Ksiąg metrykalnych( jeśli takie są) z lat 1805-1889 jeśli chodzi o np Rakowo należy szukać w parafii Wąsosz?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-06-2015 - 12:40
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2015
Posty: 179

Status: Offline
DO: jamiolkowski_jerzy
Odpowiedź na pana pytanie: "Czy o tej Aleksandrze jest jakikolwiek przekaz rodzinny czy jest jedynie fantomem zrodzonym w trakcie korespondencji polsko amerykańskiej? " i wcześniejszy komentarz
Jest przekaz od prawnuka Aleksandry, po za tym są zdjęcia Jadwigi Dziakowicz. Jednocześnie chcę Panu podziękować za dobitną motywację oraz Pana porady.

Udało mi się ustalić datę zgonu Stanisława Starszewskiego , (już wystąpiłem z podaniem o akt zgonu do USC w Kolnie w celu potwierdzenia tego faktu) odkryłem również że rodzice Stanisława i rodzice Aleksandry to Józef i Barbara Starszewscy.

Jednocześnie ponawiam pytanie:
CZY Ksiąg metrykalnych ( jeśli takie są) z lat 1805-1889 jeśli chodzi o np Rakowo należy szukać w parafii Wąsosz?
W tych księgach metrykalnych powinna być informacja o ślubie Aleksandry i Szymona, oraz o ich dzieciach.

Pozdrawiam serdecznie
Marek Wysocki

_________________
Poszukuję informacji o nazwiskach:
Wysocki, Arciszewski, Starszewski, Dziakowicz

Pozdrawiam
Marek W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DmytryszynOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-06-2015 - 13:00
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2015
Posty: 382
Skąd: Ostróda
Status: Offline
Poszukuję aktu urodzenia Bartłomieja Chorzelskiego, syna Władysława i Rozalii, ur. około 1790-99 najprawdopodobniej w Piątnicy pod Łomżą (wg aktu małżeństwa zawartego w Sulerzyżu z Małgorzatą Niemierzycką w 1844 r.). W akcie tym określono "urodzonym w Piątnicy w Kraju Pruskim".

_________________
Pozdrawiam
Andrzej Dmytryszyn
---------------------------------
Poszukuję:
Samulski, Samul, Samuel - Cieciory, par. Turośl i Kolno, Grudusk, Ciechanów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-06-2015 - 14:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Do Marek Wysocki
Niestety z mojej strony mogę jedynie doradzić to co pisałem wyżej, że
jedynie samodzielnie przeszukując księgi licznych parafii (od Kolna po Grajewo, zatem i Wasosz) ma Pan szanse na rozwiązanie problemów. Inna alternatywa to czekanie aż ktoś kiedyś zasoby tych parafii zindeksuje

Do Dmytryszyn
Księgi Piatnicy z poszukiwanych lat są zmikrofilmowane a mikrofilmy są u mormonów jak tez w AP w Łomży, zatem przeglądać je można w którymś z
CHR , w AP w Łomży bądź sprowadzając je z Łomży do dowolnego terenowego archiwum państwowego

Pozdrawiam i zachęcam do klasycznej aktywności genealogicznej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MariaRągowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-06-2015 - 17:34
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2008
Posty: 35

Status: Offline
Dobrze rozumiem?
CZYLI Ksiąg metrykalnych( jeśli takie są) z lat 1805-1889 jeśli chodzi o np Rakowo należy szukać w parafii Wąsosz?
U Mormonów znajdują się następujące mikrofilmy z Wąsosza > https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library
Ten sam zakres lat posiada AP w Łomży. Mikrofilmy można zamówić i przeglądać w archiwum najbliższym swego miejsca zamieszkania. Warto także przejrzeć mikrofilmy ze Szczuczyna. Księgi były dzielone i można trafić również na Rakowo. A są wcześniejsze.> https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library
Poradzę to samo co przedmówcy - nie ma innego sposobu niż przeglądanie ksiąg, żadnych skrótów Wink
Życzę powodzenia
Majka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-06-2015 - 16:24
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2015
Posty: 179

Status: Offline
Dostałem informacje od Proboszcza Szczuczyna: "W naszym archiwum posiadam księgę urodzeń z lat 1883-1890 w języku rosyjskim, co utrudnia rozszyfrowanie danych. Pozostałych lat które pana interesują nie ma."

Jakie księgi znajdę w AD w Łomży z parafii Szczuczyn?

Pozdrawiam serdecznie
Marek W.

_________________
Poszukuję informacji o nazwiskach:
Wysocki, Arciszewski, Starszewski, Dziakowicz

Pozdrawiam
Marek W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2015 - 12:16
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2015
Posty: 179

Status: Offline
Ponawiam pytanie. Jakie księgi znajdę w AD w Łomży z parafii Szczuczyn?

Pozdrawiam serdecznie
Marek W.

_________________
Poszukuję informacji o nazwiskach:
Wysocki, Arciszewski, Starszewski, Dziakowicz

Pozdrawiam
Marek W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2015 - 12:26
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Może łatwiej byłoby uzyskać odpowiedź, gdyby pytanie było w wątku dotyczącym AD nie AP

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MariaRągowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2015 - 12:59
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2008
Posty: 35

Status: Offline
"Ponawiam pytanie. Jakie księgi znajdę w AD w Łomży z parafii Szczuczyn? "
Odpowiedzi są w wątku dotyczącym AD Łomża.
Co do ksiąg po rosyjsku - tak, po 1868 dokumenty były pisane po rosyjsku. Nawet jeśli się nie zna języka, nie jest trudno nauczyć się wyglądu szukanych nazwisk i ich miejsca w porządku alfabetycznym. Akurat te księgi ze Szczuczyna prowadzone są porządnie i posiadają skorowidze. W jednej czy drugiej z powodu cienkiego papieru atrament przebił na druga stronę, co utrudnia czytanie, ale nie uniemożliwia.Same akty pisane są według gotowej formułki, nazwisko prawie zawsze znajduje się w tym samym miejscu tekstu, w nawiasie obok jest polska wersja. wcześniejsze księgi sa po polsku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GugnackiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-06-2015 - 00:02
Sympatyk


Dołączył: 06-04-2013
Posty: 65

Status: Offline
Witam,
Czy mógłbym prosić "stałych bywalców" AP Łomża o sprawdzenie dokumentu z mikrofilmu Kolno - małżeństwa lata 1808-1818; 1820.
Szukam aktu małżeństwa między Józefem Wnukiem a Katarzyną Gołaś (Gołasiówna). Najbardziej typowałbym rok 1820. Chodzi mi oczywiście o rodziców Józefa i Katarzyny, wiek młodych i ich profesje.
Pozdrawiam
Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarzankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-06-2015 - 15:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 62

Status: Offline
Ponawiam dawno zadane pytania, może przeoczyłam odpowiedź, albo głupio pytam i niewarte są odpowiedzi...
"Czy jest szansa na akta z lat 1875-1880 (Zuzela, Zaręby Kościelne) ?
I drugie pytanie, gdzie można znaleźć akta z lat 1882 -1888 ? Nie ma ich w Pułtusku, ani w Łomży",
będę wdzięczna za podpowiedź.
pozdrawiam
Marzanka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-06-2015 - 16:08
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ad zespoły 418 i 419: mają mikrofilmy, więc chyba najlepiej byłoby pytać w AP Białystok oddział w Łomży lub w AP Białystok o plany dotyczace digitalizacji ksiąg, które mają kopie (czy księgi - a jeśli tak - to kiedy, czy mikrofilmy będą skanowane -jesli tak to pewnie przez NAC, w planach na 2015 nie widziałem, ale najlepiej pytać u źródła)
Kiedyś była przyjęta "strategia" w skócie taka: najszybciej i najtaniej udostępnić cyfrowe wersje robia cje z mikrofilmów jeśłi istnieją - księgi drożej, dłużej więc na poczatek te, które w ogóle kopii nie mają
ale ..to tylko założenia i różnie z tym bywa..tym niemniej jakoś tłumaczy dobór ksiąg do skanowania

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarzankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-06-2015 - 16:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 62

Status: Offline
Dziękuję
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-06-2015 - 17:55
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2015
Posty: 179

Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
(...)Spróbowałem troche poduczyć sie tamtych okolic. Wycofuje pytanie o Kosaki. Faktycznie perspektywa kwerendy Lachowa wyglada beznadziejnie a na logikę ten ślub powinien być w Lachowie
Natomiast pewne szanse wiążą się z Dziakowiczami. Z geneteki wynikałoby że nazwisko to chodzi miedzy Kolnem a Grajewem. Niekoniecznie w tym zapisie , brałbym pod uwagę wszelkie podobne, np Dziekiewicz. Pozostaje szukać pasujące lata we wszystkich parafiach pomiędzy Grajewem a Kolnem.


Czy ktoś ma jeszcze jakiś pomysł lub podpowiedź odnośnie Dziakowiczów? lub być może Dziakiewiczów.

Nad tknąłem się w książce telefonicznej na nazwisko Dziakiewicz, to nazwisko jest do dzisiaj w Grajewie Dziękuję Panie Jerzy za tą podpowiedź.

Pozdrawiam
Marek W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.796561 sekund(y)